Autor Subiect: Sicilia, cu tot ce are mai frumos. 24 mai - 1 iunie 2021  (Citit de 9792 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline pinkpanthere

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 161
Re: Sicilia, cu tot ce are mai frumos. 24 mai - 1 iunie 2021
« Răspuns #15 : Marți, 18 Mai 2021, 15:06 »
Multam' fain

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sicilia, cu tot ce are mai frumos. 24 mai - 1 iunie 2021
« Răspuns #16 : Joi, 20 Mai 2021, 08:45 »
 :oops: Inainte de plecare:

- la Taormina, in cele 4 zile nu se va oferi mic dejun de catre locatie. Pentru ca acest serviciu este inclus in tarif, eu am sa dau fiecaruia cate 15 euro/zi, atat cat costa un mic dejun in Italia. In total 60 de euro. Cu acesti bani va puteti sa va organizati singuri micul dejun sau il puteti lua la o locatie invecinata. Parerea mea este ca cel mai bine este sa ne autogospodarim pentru ca facilitatile sudioul-ui in care o sa stati sunt excelente pentru asa ceva.

Are 30 m², vedere la mare si acces la patio/terasa. Acolo se poate lua masa dimineata, este foarte placut. Sudioul are printre altele urmatoarele facilitati:

Chicineta privată utilata cu
Frigider
Ustensile de bucătărie
Cană fierbător
Masă

Mobilier de grădină

Zonă de luat masa în aer liber

Va recomand sa aveti la voi pliculete de cafea si ceai pt a prepara, rapid. Tot ceea ce e nevoie pt mic dejun si chiar ceva asa de gustare cand suntem pe acolo,  cumparam de la supermarket.

Mai jos doua fotografii sa vedeti...ce va asteapta.  :)





Va recomand sa aveti la voi pliculete de cafea si ceai pt a prepara, rapid.

Acum despre rezervari optionale:

- la Catania in ziua suplimentara am rezervat serviciile unui ghid, pentru o jumatate de zi. Tariful e de doar 50 euro, deci cca 7 euro de pers. L-am rugat sa ne conduca undeva unde sa luam un pranz traditional, urma sa-mi comunice daca locatia pe care o stie si la care turistii nu au acces fara un localnic, este disponibila.

- am inchiriat o barca pentru toata lumea, pentru a face un tur, Insula Bella si Grota de Smarald. Ambarcatiunea costa 200 de euro, deci cca 30 de euro/persoana. Ii strangem si platim acolo direct.

- am rezervat si achitat intrarea pe cheile Alcantara, a costat 7 euro

- am rezervat croaziera Panarea si Stromboli, a costat cu reducere, 48 de euro

- am facut o pre-rezervare la Villa Casale, de fapt doua, pentru ca puteam sa pun maxim 4 persoane pe o intrare. Achitam fiecare la intrare, pe baza pre-rezervarii.

- nu am reusit inca sa fac rezervare la Valea Templelor, desi s-a deschis. La tf nu raspunde nimeni, iar online biletele sunt puse in vanzare doar pana luni 24 mai. Probabil ca pana plecam o sa se deschida rezervarile si pt zilele urmatoare, daca nu, vom merge direct acolo la casa.

- Catedrala Monreale s-a anuntat ca e deschisa incepand cu 17 mai, dar nu se pot insa cumpara bilete online decat pentru Claustru, nu si pentru Dom. Se afiseaza doar un numar de telefon: INFO AND RESERVATION +39 091 7489995. Dar daca suni este un mesaj in italiana care spune doar ca intrarea este functie de evolutia situatiei epidemiologice. In privinta acestui obiectiv discutam acolo si vedem exact cum procedam. Il inlocuim cu o zona naturala - cea pe care v-am prezentat-o in Email-ul de informare, sau mergem pana la Monreale si vedem daca putem intra?

- La funicularul Etna, scrie ca ar fi deschis, dar online nu apare nimic. Oricum noi mergem pana la Refuggio de Sapienza pt a-l vedea cat de mai aproape.

Adica aici: https://www.skylinewebcams.com/en/webcam/italia/sicilia/catania/etna-piazzale-rifugio-sapienza.html

Daca se circula ok, cine doreste poate sa urce, dar pana la nivelul terminus, nu si intr-o eventuala excursie cu jeep-uri si apoi trekking pana la crater. Asta ar insemna prea multe ore.

Vremea. M-am uitat la prognoza pentru saptamana viitoare, cea in care o sa fim acolo. 

Minima noptii, cca 17 grade, iar ziua maxim 25 de grade. O temperatura excelenta pentru calatorie. Nu se anunta nici un fel de ploaie.


Bagajele mele sunt gata, sambata ma duc sa fac testul, duminica seara voi fi deja in Bucuresti, gata de plecare. Abia astept!  *|*

Offline pinkpanthere

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 161
Re: Sicilia, cu tot ce are mai frumos. 24 mai - 1 iunie 2021
« Răspuns #17 : Joi, 20 Mai 2021, 11:17 »
Dupa atata timp de asteptare, e perfect in orice varianta Gigi.
 :)

Offline ANCUTA66

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 58
Re: Sicilia, cu tot ce are mai frumos. 24 mai - 1 iunie 2021
« Răspuns #18 : Vineri, 21 Mai 2021, 09:19 »
Buna ziua, am incercat sa completez formularul de la adresa data de Gigi si am gasit  informatia de mai jos si mi-am completat si declaratia in format electronic primind apoi un cod QR.

"From 24 May, when entering Italy, the paper self-declaration shall be replaced by a digital form, which can be compiled at https://app.euplf.eu

Spor la bagaje.  *|*


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sicilia, cu tot ce are mai frumos. 24 mai - 1 iunie 2021
« Răspuns #19 : Vineri, 21 Mai 2021, 11:48 »
 :oops: Referitor formular online nou, pentru intrare in Italia.

Asa cum a scris si Delia, de luni urmeaza sa intre in vigoare un nou formular de declaratie. Se completeaza online si se descarca pt prezentarea la intrare.

Link-ul este acesta: https://app.euplf.eu

Pentru a-l completa aveti nevoie, in afara de datele voastre personale si de:

Hotelurile in care stati:
Catania: Hotel Gresi 3* adresa: Via Pacini
Taormina: Residence Terra Rossa Taormina 3* Via Bongiovanni
San Leone Hotel Costazzurra Museum & Spa 4* Via delle Viole
San Vito lo Capo: Alaba Hotel 3* Via Mazzini
Cefalu: Al Pascatore 3* Contrada Caldura

Compania aviatica: Wizz Air

Numarul de zbor: W63151

Locul: vi l-am transmis fiecaruia pe telefon

Decolare: 24 mai 06:10

Aterizare Catania: 07:30


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sicilia, cu tot ce are mai frumos. 24 mai - 1 iunie 2021
« Răspuns #20 : Sâmbătă, 22 Mai 2021, 09:04 »
Ultima mea postare inainte de plecare.

Am reusit sa rezerv si sa achit intrarea in Valea Templelor, dimineata asta s-a deschis si imediat am si platit. Vom intra sambata in 29 mai la ora 16:30. Biletul a costat asa cum va spuneam in prezentare, 10 euro.

In schimb la Catedrala Monreale, am asteptat, am asteptat dar e clar ca nu se deschide saptamana viitoare  :-[. Se poate vizita doar claustrul si chiar daca este frumos, nu se justifica sa mergem pana acolo doar pentru el, consumam minim 2-3 ore in plus. In locul vizitei la catedrala va propun o plimbare, asa cum descriam in Email, pe minunatele plaje de la Scopello, pana spre Rezervatia Zingaro. Ne intoarcem apoi si plecam spre Cefalu, pentru a ne ramane timp suficient pentru haladuiala...Este un orasel fantastic de pitoresc, este preferatul meu din Sicilia...


Offline pinkpanthere

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 161
Re: Sicilia, cu tot ce are mai frumos. 24 mai - 1 iunie 2021
« Răspuns #21 : Sâmbătă, 22 Mai 2021, 17:37 »
Sisi ... ly ... I'm comming!!! Sunt "negativa" ... la vita e bella! Ciao a tutti ... andiamo!!! :yeah:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sicilia, cu tot ce are mai frumos. 24 mai - 1 iunie 2021
« Răspuns #22 : Miercuri, 02 Iunie 2021, 09:09 »
Incantat si uimit inca o data de frumusetea fara egal a Siciliei. Un taram cu totul si cu totul special. Nu degeaba a fost ravnit si de fenicieni si de cartaginezi si de greci si de romani si de bizantini si de mauri si de normanzi si de francezi...

Marea aceea minunata de azur, insulitele de vis, tarmurile dantelate si plaje superbe. Peisaje fabuloase, o arhitectura in armonie perfecta cu locul. Mancaruri de exceptie, fructe, legume cu gust si pline de savoare.

Am avut inspiratia sa aleg anul acesta o locatie superba ca pozitie, exact deasupra insulei Bella, cu niste gradini luxuriante, cu o rara colectie de cactusi. Patru nopti a fost acolo ca in paradis, m-am simtit mai mult decat minunat. Am facut acolo peste 200 de fotografii, ceea ce la mine se traduce prin mai mult decat superb. Si am facut cat stateam acolo inca o rezervare pentru anul acesta, de foarte putine ori mi se intampla sa fiu atat de entuziasmat incat sa decid acolo lansarea inca unei noi excursii si re-inchirierea locatiei. Asa ca astazi am sa lucrez pentru lansarea "Sicilia septembrie 2021".

Perioada? Am vazut ca au fost cativa care comentau pe facebook la fotografiile pe care le postam in timpul excursiei, in loc de "ce minunat!",  "ce pustiu!". Vreau sa va spun ca eu sunt genul de persoana care chiar daca sunt super-sociabil, care iubeste interactiunea cu oamenii, nu agreez deloc aglomeratia. Mi-am ales sa traiesc in orasul in care m-am nascut, mult mai linistit decat altele, stau intr-un cartier de case cu oameni linistiti, iubesc sa ma trezesc dimineata devreme cand inca nu incepe forfota turistica pentru a plimba si a savura cu adevarat tot ceea ce ofera acel loc. Nu-mi place sa fiu nevoit sa ma inghesui sau chiar sa ma frec de cineva pentru a vedea ceva. Prefer sa nu vizitez decat sa miros transpiratia puhoiului. Cand mergeam la mare uram statul la plaja pe cearceaful aproape incalecat pe al vecinului, iar imaginea aceea de foci esuate pe mal ma oripila. Fugeam dimineata o ora, faceam o baie, ma plimbam pe malul marii si cand incepea lumea sa vina cu prosopul sub brat...plecam si imi gaseam altceva de facut.

Asa ca va dati seama aici, intr-o Sicilie fara turisti, ce bine mi-a si ne-a cazut lipsa de aglomeratie. Eram doar noi si localnicii. Am vizitat Villa Romana di Casale in liniste si cu rabdare, am putut cu totii sa admiram mozaicurile acelea fenomenal de frumoase, ne-am scaldat ochii in Catedrala Monreale fara sa ne ferim, fara sa fim impinsi de alti turisti. A fost extraordinar. Ne-am plimbat cu ambarcatiuni de 20 locuri, doar noi 8, pe o mare calma si linstita, am zabovit pe terase neinvadate de turisti. A fost extraordinar sa te simti acolo ca intr-o incursiune solitara.

Pentru a descrie aceasta vacanta ar trebuie sa scriu 2 zile si sa va arat cele aproape 3.000 de fotografii pe care le-am facut. Doar ca timpul nu-mi permite, peste 3 zile plec intr-o alta destinatie de vis: Peru. Pana atunci am sa raman scaldat de soarele Siciliei, bucurat de minunatia acelui loc, pregatind excursia din septembrie. Cand o sa am un pic de ragaz am sa pun si cateva poze, dar e bine sa descoperiti acolo acele locuri, nu neaparat prin ochii mei. Este una dintre cele mai frumoase vacante pe care si-o poate oferi cineva care imi seamana ca dorinte si profil... :)

Offline pinkpanthere

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 161
Re: Sicilia, cu tot ce are mai frumos. 24 mai - 1 iunie 2021
« Răspuns #23 : Joi, 03 Iunie 2021, 19:58 »
Daaa ... vacanta de pandemie ... are avantajul absolut minunat de a calori in Sisily nestingherit! Da ... ii felicit anticipat pe cei ce se inscriu la urmatoarea tura!!! A fost extraordinar! Scilia ... este cu adevar :worthy:at meravigliosa ... la fel si tu Gigi, cel care ne porti peste tort si ne faci viata frumoasa ... chiar si in pandemie ... Am avut parte de imagini superbe ... pe viu.

Offline Judit

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Sicilia, cu tot ce are mai frumos. 24 mai - 1 iunie 2021
« Răspuns #24 : Sâmbătă, 05 Iunie 2021, 16:52 »
Am ajuns acasa de cateva zile, dar imaginiile minunate ale Siciliei sunt permanent cu mine. Excursia in Sicilia a fost o incursiune in istorie, arhitectura, natura si nu in ultimul rand in lumea fascinanta a gasronomiei.  Nu pot sa fiu destul de recunoscatoare  lui Gigi si agentiei Bon Voyage pentru impecabila organizare si implicare cu care au reusit sa  reprogrameze si sa duca la bun sfarsit aceasta excursie . Multumiri pentru prietenia membrii grupului  cu care am petrecut aceste zile extrem de frumoase. Abia astept urmatoarele excursii SC !

Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: Sicilia, cu tot ce are mai frumos. 24 mai - 1 iunie 2021
« Răspuns #25 : Luni, 07 Iunie 2021, 21:53 »
 Chiar daca au trecut ctaeva zile si mi-am reluat activitatile curente, inca nu am iesit din "bucla Sicilia".Sicilia "calda", inmiresmata, aromata, colorata, deliciosa.Greu de ales dintre fotografiile facute.
  Pentru ca toti am fost incantati de cazarea din Taormina, o sa postez cateva fotografii cu acea locatie. 


free screenshot software


screenshot program



Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: Sicilia, cu tot ce are mai frumos. 24 mai - 1 iunie 2021
« Răspuns #26 : Luni, 07 Iunie 2021, 22:13 »

Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: Sicilia, cu tot ce are mai frumos. 24 mai - 1 iunie 2021
« Răspuns #27 : Luni, 07 Iunie 2021, 22:40 »
Si cateva imagini din Ortigia.




upload photos internet


Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: Sicilia, cu tot ce are mai frumos. 24 mai - 1 iunie 2021
« Răspuns #28 : Marți, 08 Iunie 2021, 20:48 »
Si cateva fotografii, amestecate, din locurile prin care am trecut. :)