Excursii si evenimente > Feed-back-uri, impresii, fotografii din excursiile si vacantele noastre

Un taram nordic fascinant: Insulele Faroe 25 august - 1 septembrie 2021

<< < (2/4) > >>

oti:
buna ziua, tuturor. vin cu o intrebare: avand in vedere faptul ca localitatile vizitate sunt de mici dimensiuni, cum este mai bine sa avem banii? mai mult cash? mai mult euro?  ca sa stiu cat de mare iau portofelul... :pleasantry:

admin:
Oti, cu euro-cash nu ai ce face in Faroe. Doar coroanele faroeze si cele daneze (sunt in principiu la fel, doar ca cele faroeze au imprimate alte motive) circula acolo. La aeroport o sa scoatem din bancomat o suma pe care sa o avem tampon la noi, dar in majoritatea locurilor plata se face cu card.

Daca am ajuns aici, am verificat astazi la revenirea din Elvetia, care mai este statusul restrictiilor de calatorie in Faroe. Le gasiti o parte aici: https://www.mae.ro/travel-conditions/3690, dar cel mai bine si mai concret clarificate sunt aici: https://en.coronasmitte.dk/rules-and-regulations/entry-into-denmark/categorization-of-countries

Asa pe scurt, daca esti vaccinat:

Test required prior to boarding aircraft* No*   No*   No*   Yes*
Test required upon arrival No   No   No** ***   Yes
Isolation required upon arrival No   No   No** ***   Yes
Foreigners required to have a worthy purpose for entry  into Denmark** No**   No**   No** ***   Yes**
Foreigners required to take test prior to entry into  Denmark** No**   No**   No** ***   Yes**

Primul raspuns este pentru tara in verde, al doilea pt tara in galben, al treilea pt portocaliu, respecativ al patrulea daca tara din care calatoresti este in scenariul rosu. Romania este in verde acum pt Danemarca, respectiv Faroe, deci nu e nevoie de test inainte, nici de test la aterizare, nici de izolare 4 zile, nu trebuie sa dam explicatii de ce calatorim. Situatia se pastreaza, chiar si daca tara intra in galben sau portocaliu. Doar daca e in scenariul rosu, vom avea nevoie de teste.

Daca nu sunteti vaccinati (ma indoiesc sa fie cineva in aceasta situatie pt ca stia ca risca sa fie carantinat, ori in loc sa calatoreasca trebuie sa ramana izolat 4 zile).

Test required prior to boarding aircraft No*   No*   No*   Yes
Test required after entry No Yes Yes Yes
Isolation required after entry No   No   Yes   Yes
Foreigners required to have a worthy purpose for entry to Denmark No** No** Yes** Yes
Foreigners required to take test prior to entry to Denmark (EU Digital COVID Certificate) Yes**   Yes**   Yes**   Yes

Deci in situatia actuala, daca Romania ramane pana plecam pe verde: vad ca nu se cere testare, nici la plecare nici la sosirea in Faroe, nu e nevoie de asemenea de izolare. Lucrurile insa se schimba daca se intra in scenariul galben, sau mai rau in portocaliu - atunci e nevoie de izolare.

Doresc sa explic ca izolarea nu este o joaca, se verifica, iar eu in calitate de organizator si tour leader raspund de acest lucru. Daca sunt prins cu cineva in microbuz, care trebuia sa fie in izolare risc minim amenda penala.

Dar ma gandesc ca toata lumea este vaccinata si nu se pune problema de emotii pt carantina.

Eu am sa plecam pe 11 august in Germania, tot cu un grup Singles Camp, am sa revin doar cu cateva zile inainte de plecare, prea din scurt pentru a putea sa va mai transmit ceva. De aceea punctez acum.
- ora 04:30 avem intalnire pe aeroportul Henri Coanda Plecari Internationale, in fata cafenelei Lavazza (in partea stanga a salii principale).
- nu uitati documentele de identitate si cele medicale (certificat EU de vaccinare) sau test. Nu aveti nevoie de bilete de zbor si asigurari incheiate cu Bon Voyage (le am eu)
- bagajul trebuie sa fie de mici dimensiuni pt a incapea 9 trolere in microbuz de 8+1.
- nu uitati ca este o actiune activa, intr-o zona racoroasa si ploioasa: ghete de munte, trekkeri de drumetie impermeabili (sa aveti minim 2 perechi), pantalon lung elastic, bluze termice de diferite grosimi, pelerina, caciulita, sapca daca e soare.
- pt casa un trening lejer
- nu luati decat strictul necesar de mancare, o sa mergem impreuna la magazin si cumparam ce e nevoie. Seara o sa mancam la Rose, am anuntat-o deja ca luam cina la restaurantul ei.

O sa calatorim toata ziua cu microbuzul, coboram, ne plimbam si drumetim in mai multe locuri. Aveti nevoie de un rucsac in care zilnic sa aveti schimb de ploaie, de vant, de situatii speciale, apa, un sandvici etc). Trebuie sa fiti pregatiti pentru orice fel de vreme, si de ploaie si de frig, pt ca indiferent cum o sa fie, calatorim in fiecare zi. Nu ramanem in casa, pt ca timpul de poate schimba brusc si in plus e pacat sa nu vedeti insulitele.

Daca mai aveti intrebari, puneti-le aici, pana marti sunt in tara si va raspund.

Sa ne vedem cu bine!

Judit:
Buna Gigi! As avea rugamintea  sa ne confirmi daca zborurile de retur au ramas cele enuntate :

01SEP FAROE ISLANDS      - COPENHAGEN CPH   KL  9536 08:20 11:25       

 01SEP COPENHAGEN CPH   2 - AMSTERDAM AMS    KL  1132 17:25 18:50       

 01SEP AMSTERDAM AMS      - BUCHAREST OTP    KL  1379 21:00 00:40+ - ajungem in 02 septembrie 2021

Multumesc mult. :)

admin:
Zborurile, verificate la ora aceasta sunt:

25AUG BUCHAREST OTP  - AMSTERDAM AMS    KL  2700 08:40 10:40       

25AUG AMSTERDAM AMS      - COPENHAGEN CPH   KL  1129 12:35 13:55         

25AUG COPENHAGEN CPH   3 - FAROE ISLANDS    KL  9541 17:45 19:00   


RETUR:                             

01SEP FAROE ISLANDS      - COPENHAGEN CPH   KL  9536 08:20 11:25         

 01SEP COPENHAGEN CPH   2 - AMSTERDAM AMS    KL  1132 17:25 18:50       

 01SEP AMSTERDAM AMS      - BUCHAREST OTP    KL  1379 21:00 00:40+

Sper sa nu se schimbe si sa ramana asa. In ultima vreme este un dezastru cu zborurile, mereu mereu modificari, anulari, etc.

Judit:
multumesc  :)

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă