Autor Subiect: Un taram nordic fascinant: Insulele Faroe 25 august - 1 septembrie 2021  (Citit de 10163 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Un taram nordic fascinant: Insulele Faroe 25 august - 1 septembrie 2021
« Răspuns #15 : Marți, 24 August 2021, 11:03 »
Am incercat sa fac check in-ul online dar nu este posibil. Se invoca probleme tehnice, dar cel mai probabil ca este o masura similara cu a altor companii, care au suspendat aceasta posibilitate, pt a obliga pe toata lumea sa treaca pe la ghiseu pt verificarea documentelor medicale. Deci nu va panicati, o sa-l facem pe aeroport. Am dat o ora cu rezerva, ceea ce va da posibilitatea de a va face check in-ul fara probleme.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Un taram nordic fascinant: Insulele Faroe 25 august - 1 septembrie 2021
« Răspuns #16 : Vineri, 03 Septembrie 2021, 19:56 »
Am intrat din nou in lumea aceea de basm, din mijlocul oceanului. Pe taramul elfilor, trolilor si spiridusilor. Am condus cu atata bucurie de la aeroport pana la Ljiosa si am fost atat de fericit cand am deschis usa casei Ljiulion. Am aprins luminile, am privit pe fereastra oceanul invelit in ceata. Mi-am reluat cuibul din coltul casei, cu sentimentul ca nu l-am parasit niciodata. Desi trecusera doi ani. Doi ani in care am visat de nu stiu cate ori ca ma aflu acolo, pe colinele verzi, privind nesatul la peisajele incredibil de frumoase.

Multa lume s-a uitat intrebator la mine, ce caut in Faroe, cand sunt atatea lucruri de vazut in lume. Ce este atat de special acolo incat am revenit? Multi altii m-au rugat sa povestesc despre insulele Faroe, ce am gasit atat de neobisnuit si interesant acolo, incat sa ma impresioneze atat de mult.

E greu de povestit si explicat sentimentul pe care il ai acolo. Emotia de a calca pe un pamant atat de salbatic, de curat, de aproape de suflet. Am incercat sa insailez cateva cuvinte pe avionul cu care m-am intos acasa, din tinutul lui Verde Imparat. Eram cu mintea linistita, incarcata de frumos, de un frumos pe care chiar nu-l pot descrie.

Poate va inchipuiti ca Faroe seamana cu Islanda, sau cu Norvegia, sau cu insulele scotiene. Ca o sa gasiti acolo cascadele imense si ghetarii vesnici din Islanda, torentii uriasi si fiordurile Norvegiei, peisajul idilic cu tarmurile zdrentuite de valurile oceanului din Shetland.

Nu, Faroe e cu totul altceva, frumusestea ii vine din relieful spectaculos, din armonia dintre pamant si mare, din neasteptatul care te pandeste dupa fiecare colina, din verdele omniprezent. Casute multicolore, sate de un pitoresc pictural si deasupra cerul, de cel mai posibil albastru.

Islanda are obiective majore, Norvegia asemenea. Faroe nu are locuri mega-impresionate, ci un lant continuu de frumuseti. Fascinatia si surpriza este continua, nu poti respira linistit nici macar o clipa, esti intr-o neintrerupta uimire.

Peisajele sunt atat de neobisnuite, incat creaza asteptarea de a vedea aparand de dupa o colina sau iesind din ceata un inorog, sau un dinozaur. Nu te-ai mira de loc. Daca ar fi sa definesc frumusetea naturii cu un cuvant, i-as spune simplu "faroe".

Am cutreierat aproape fiecare coltisor, am batut insulitele de-a lungul si de-a latul si am avut strania senzatie ca fac parte dintr-o poveste. Un basm cu troli si spiridusi, stapanii taramului invaluit in ceata. 

Am avut norocul unui grup tare fain, cu care am inceput la sosire cu whiskey si am terminat in ultima seara cu sampanie. Diminetile cu mic dejunul frumos asezat pe masa, aroma cafelei raspandita in toata casa, gogosile si clatitele cu care ne-a rasfatat Oti, picnicurile ad-hoc in paduricea de pe insula, in parcul unui orasel si in...portbagajul microbuzului. Inedit, placut si natural. Ca in vremea tineretii, a liceului, cand lipseau etichetele, atentia excesiva si protocolul. Firesc si apropiat. Ca intre cei mai vechi prieteni.

No' ca asta a fost vorba mea in excursie, sa va mai spun si de Rose, etiopeanca noastra draga. Ne-a rasfatat, fara nici o exagerare, cu cele mai bune mancaruri pe care am avut vreodata ocazia sa le savurez. Nu sunt un gurmand in cautarea aromelor, a mancarurilor dichisite, nici nu pun mare pret pe prezentare si culoare. Dar mi-a fost imposibil sa nu remarc savoarea unica a ceea ce ne-a pregatit Rose in fiecare seara. Somon, dar ce somon!, miel, dar ce miel! si cate si mai cate! Exceptional totul.

Vremea? Perfecta. A fost si ceata, asa sa simtim ca suntem in mijlocul oceanului nordic, soare atat cat sa savuram razele strecurate printre nori, pe coline. Am avut sansa sa ne plimbam in voie, neintrerupti de picuri de ploaie. Grozava vreme.

Mi-ar fi greu sa povestesc despre ce am vazut, sunt atatea si atatea lucruri extraordinare acolo incat ar trebui sa scriu o carte. Imagini am luat vreo 3.000 si as putea linistit sa vi le arat pe toate, pentru ca sunt la fel de frumoase, nu trebuie sa aleg. Postez insa cateva, pentru a da culoare povestii mele. Care incepe din casuta mult iubita si cu ceata primei zile.
























































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Un taram nordic fascinant: Insulele Faroe 25 august - 1 septembrie 2021
« Răspuns #17 : Vineri, 24 Septembrie 2021, 17:10 »
Am revenit un pic pe aici, in amintirea unor zile si a unor oameni minunati. Continui sa va arat cate ceva, un crampei din acel taram fascinant:












































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Un taram nordic fascinant: Insulele Faroe 25 august - 1 septembrie 2021
« Răspuns #18 : Duminică, 26 Septembrie 2021, 16:22 »
Zile minunate, de care imi aduc aminte cu drag. Imagini care imi vor ramane adanc in suflet si gand...













































Astept sa ma intorc!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Un taram nordic fascinant: Insulele Faroe 25 august - 1 septembrie 2021
« Răspuns #19 : Duminică, 10 Octombrie 2021, 10:36 »
Am strans de pe facebook cateva fotografii graitoare pentru ce inseamna frumusetea naturala nealterata, a acelor locuri. Vreau sa vi le arat si voua, pentru a descoperi poate, chiar si de la distanta fascinatia si magia acelui taram.