Autor Subiect: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!  (Citit de 967388 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #765 : Duminică, 22 Ianuarie 2012, 23:54 »
Se pare ca ai nimerit intr-un astfel de perioada  ;D

da, si-ntr-o astfel de moment  :D

Caroline

  • Vizitator
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #766 : Luni, 23 Ianuarie 2012, 00:03 »
Victor, eu am avut surpriza placuta sa constat ca ce se petrece pe forum nu e nici 10% fata de ce se petrece in real! Tocmai pentru ca am intalnit oameni care considera virtualul... doar o introducere!  ;)

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #767 : Luni, 23 Ianuarie 2012, 00:15 »
da, si-ntr-o astfel de moment  :D

Lucrurile, nu sunt cee-a ce par afi  :P :-*

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #768 : Luni, 23 Ianuarie 2012, 00:17 »
Lucrurile, nu sunt cee-a ce par afi  :P :-*

miam dat seama ca v-a urma o precizare, nazdravanu-le  :D

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #769 : Luni, 23 Ianuarie 2012, 00:22 »
miam dat seama ca v-a urma o precizare  :D

Eu nu m-iam dat seama. Am realizat precizarea abea dupa cea-m scriso  :2funny:

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #770 : Luni, 23 Ianuarie 2012, 00:24 »
ha-i ca suntem offtopic si offgrammar.  :P

Offline anshoci

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 50
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #771 : Duminică, 29 Ianuarie 2012, 12:48 »
Buna, sunt anshoci, am 37 de ani, necasatorita, fara copii...nou venita pe aici......imi place sa dansez salsa, daca mai are cineva aceasta placere, poate mergem impreuna in club, ptr. ca nu am cu cine.....poate stie cineva si o scoala buna de salsa....eu am fost la una, dar ptr. ca nu aveam partener, cam stateam pe margine, asa ca daca este pe aici un tip caruia ii place si stie sau vrea sa invete sa danseze salsa, il rog sa-mi dea de veste.....

Offline oti

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 208
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #772 : Duminică, 29 Ianuarie 2012, 15:44 »
buna,
sunt otilia, una din sihastrele ce traiesc printre oameni.
sunt singura pentru ca asa a fost conjunctura, pentru  ca am uitat sa conumic, sau nu fac asa cum trebuie, petru ca m-am invatat asa, imi coordonez si planific singura actiunile, nu si sentimentele.
cred ca am uitat sa comunic pentru ca nimeni nu este interesat efectiv de ceea ce fac, de ceea ce simt. sunt considerata doar un umar pe care sa planga altii, un ajutor imediat, un sac de bani, un om puternic care nu cade niciodata (se descurca ea oricum).
toata viata m-am ghidat dupa zicala: nu exista nu pot, exista nu vreau.
nu stiu daca am aplicat-o corect. oricum, daca eram mai slaba, stiti cum se zice: la barza chioara face Dumnezeu cuib.
la altii poate au picat din cer, dar la mine este o lupta continua.
am un talent deosebit de a alege calea cea mai grea si mai lunga. nu stiu cum reusesc, dar imi iese.
sunt o superoptimista si cum primesc cate un pumn, cum ma ridic repede.... ma pregatesc parca sa mai primesc altul.
poate exagerez. oricum ma bucur ca exista acest forum si nu am ajuns la psiholog.
chiar daca nu ma asculta nimeni, nu-mi este rusine ca pot sa spun asa ceva.

a un inceput....
cine stie?
Pasul indispensabil pentru a obtine lucrurile pe care ti le doresti in viata este acesta: hotaraste-te ce vrei.

Offline pocama

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 310
  • Iubeste si fa ce vrei!
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #773 : Duminică, 29 Ianuarie 2012, 18:11 »
Frumoasa descriere, Oti. Nu te descuraja. Noi cei de-aici suntem in aceiasi barca. :)

Caroline

  • Vizitator
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #774 : Duminică, 29 Ianuarie 2012, 21:42 »
Cornfirm. Imi place mult ce ai scris, Oti, si te ascult, poate pentru ca descrierea ta mi s-ar fi potrivit si mie. Vezi ca exista si oameni care sa te asculte?  :)

Offline oti

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 208
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #775 : Duminică, 29 Ianuarie 2012, 23:41 »
sunteti fantastici!
va multumesc ca ascultati!
sau poate chiar stiu sa comunic???????????????? ::)

 
Pasul indispensabil pentru a obtine lucrurile pe care ti le doresti in viata este acesta: hotaraste-te ce vrei.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #776 : Luni, 30 Ianuarie 2012, 07:42 »
Caroline daduse pe alt topic o definitie pentru a comunica, foarte potrivita aici, oti. "A pune in comun" - experientele, gandurile, intrebarile pe care le are fiecare. Si tu asta ai facut, intr-un mod placut celui care citeste. Deci taie de pe lista cel putin una dintre lucrurile cu care te incarci "ai uitat sa comunici". Cu siguranta tu emiti, comunici, doar ca nu ai avut receptorul, ascultatorul. Asta este o problema a multor persoane, daca nu primesc un feed back la emisia lor, de orice natura, isi subapreciaza sau chiar au senzatia lipsei acelei calitati, explicandu-si astfel faptul ca semnalele nu i-au fost receptate. N-am fost ascultat - pai nu stiu sa transmit, sa comunic. Nu am fost remarcat intr-un cerc de socializare - pai nu stiu sa socializez. Este ceea ce explicam eu la "Intrebari pentru single"- de multe ori se priveste doar arcul "de la mine incolo si inapoi". Si se trag concluzii. Uitand insa sa ne punem si pe noi in aceasta ecuatie. Segmentul nu ne include si pe noi, ci doar emisiile noastre. Practic judecam totul dupa reactia receptorului. Ori asta nu este intodeauna cea mai buna analiza. Daca receptorul este unul dezinteresat, pasiv, evident ca nu o sa raspunda in vreun fel. Si aprecierea pe care mi-o fac este gresita. Corect este sa ne analizam pe noi, sa ne re(descoperim) sa stim ce suntem, cum suntem, ce vrem, ce putem. Deci cunoastere personala. Chestia asta se poate face singur, sau ajutat. Concluziile la o astfel de introspectie sunt cele reale, nealterate de impresiile pe care ni le facem despre reactia la actiunile noastre. Cunoscandu-te bine pe tine, avand certitudinea calitatilor pe care le ai, iti este mai simplu sa judeci ce se intampla in relationarile tale. Daca ai descoperit ca esti un bun comunicator, asa cum esti tu oti si nu ai simtit nici o reactie din partea ascultatorului, a receptorului, problema este la el. Fixata astfel, o sa poti intelege modul in care persoana respectiva este sau nu interesata de tine, de ceea ce emiti tu. 

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #777 : Luni, 30 Ianuarie 2012, 11:28 »
oti, si eu te ascult.  :) Comunici foarte bine si inteleg ca esti intr-o etapa de suparare cumulata (divort, tulburarile adolescentei pustiului si probabil si altele...). Este foarte normal sa te simti "la pamant", fiindca si sufletul si creierul nostru au cateodata limitele lor....se tot "intind" precum elasticul, dar mai si obosesc.  :) Nu am nicio retinere sa recunosc ca am trecut si eu pe "acolo" si, dupa ce m-am luptat sa-mi revin, singura (ca, ce, nu sunt eu cea mereu puternica?), am ajuns la concluzia ca mi-ar fi bun ajutorul unui psiholog. si mi-a fost. asa ca nu ezita sa apelezi si tu la unul, daca te simti depasita. Te asigur ca iti va trece.  :) Cu copilul trebuie sa mai ai rabdare vreo trei ani.  :)
un gand bun de la mine.  :)

Mari_a

  • Vizitator
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #778 : Luni, 30 Ianuarie 2012, 11:58 »
oricum ma bucur ca exista acest forum si nu am ajuns la psiholog.

Wow, ce de ascultatori!  ::) Oti, acuma-i musai sa vorbesti!  :D Ai ajuns aici printre vreo o mie de psihologi! (glumesc, desiguuuur!) Suntem aici, gata sa comunicam pe toate caile  ;). Abia astept sa o facem si prin viu grai! Vad in programul de anul asta ca ne vom intalni de multe ori, pe la munti, pe la mari! Insa pana atunci, vin' la Capitala sa stam la o cafea si sa te invat eu cum sa-l calci pe cap pe al mic, ca sa faca numai cum vrei tu! (glumesc, desiguuuuur!  :D cu oti si cu fiul ei ne-am coversat o tara pe mess  8) iooi, ce faini sunt amandoi! )

Offline oti

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 208
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #779 : Luni, 30 Ianuarie 2012, 19:46 »
dragilor, m-ati coplesit.
cred ca intr-un an de zile nu am discutat asa cu mai mult de o persoana. :D
e adevarat, am avut o perioada foarte grea ( nu o doresc nici dusmanilor). dar, incet, pas cu pas am trecut peste multe.

gigi - referitor la mesajul celorlalti: daca am vazut ca nu primesc nici un mesaj, sau ce am primit a fost negativ, m-am imbarbatat singura si     mi-am impus sa nu mai povestesc nimanui nimic (oricum nu ma credea nimeni si nici nu ma ajuta). am refuzat sa mai vorbesc despre mine si despre problemele mele. poate si din cauza asta m-am macinat singura  si nebuloasa s-a adancit.
dar, la fel, mi-am impus sa ma schimb. mai ales cand am observat ca incet razele de soare incep sa apara.
cum am mai spus: important este sa vrei ceva, ca pe urma usor sau greu, tot obtii.
deci, dragi barbati si dragi barbatoase, la atac!!!!!!!!!!!!!!! :knuppel2:
Pasul indispensabil pentru a obtine lucrurile pe care ti le doresti in viata este acesta: hotaraste-te ce vrei.