Autor Subiect: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!  (Citit de 968093 ori)

0 Membri şi 10 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1155 : Miercuri, 25 Iulie 2012, 22:59 »
ia uite; au inceput sa curga copiii pe forum. bun venit.  :flori:

Caroline

  • Vizitator
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1156 : Miercuri, 25 Iulie 2012, 23:22 »
Numai bun de invatat din experienta altora avand in vedere ca am doar 25 de ani si ma aflu in faza de pionierat ...

Bun venit, Iulia, si un sfat (ca si pentru ceilalti "copii" - Mica glumeste, nu cred ca sunteti mai copii decat noi  :whistle: ) : nu va luati dupa experientele noastre. Vremurile se schimba cu o viteza ametitoare si, mai mult decat atat, fiecare om e unic si inca nu s-a validat nicio reteta universala de destin fericit. Carpe diem!  :flori:

Offline IuliaCon

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 20
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1157 : Miercuri, 25 Iulie 2012, 23:25 »
Copil in anumite privinte ... :blush:, in rest, la fel de singura ca multi alti singles de aici . Prematur sa fac astel de afirmatii, nu?

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1158 : Miercuri, 25 Iulie 2012, 23:35 »
prematur, da' daca asa simti...joaca-te cu noi.  ;)

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1159 : Miercuri, 25 Iulie 2012, 23:54 »
nu pot sa citez, internetul nu-mi permite in seara asta... vroiam sa le spun "copiilor" sa copilareasca atat cat vor putea, sa nu se grabeasca sa intre intr-o relatie doar de dragul de a avea o "pereche".  spun asta din experienta in general si in particular deoarece din intamplare, indirect, asist la o incercare de "pereche" intre doi tineri, asa, mai cu forta. unde se vede evident ca nu este dragoste, ca sunt doar ambitii la mijloc si orgolii.  si este mare pacat si foarte trist.  de-aia ziceam ca la 27 de ani este o varsta la care sa tot fii single.  eu am asteptat pana aproape de 35!
"Stay hungry, stay foolish"

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1160 : Miercuri, 25 Iulie 2012, 23:58 »
ai asteptat programat sau asa s-a intamplat?
da, e wrong sa faci un cuplu doar ca sa nu fii singur. I made this mistake long ago, cand eram de varsta iuliei... nu bun.

Offline IuliaCon

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 20
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1161 : Joi, 26 Iulie 2012, 00:12 »
Mai vreau sa spun si eu ceva ( ridic doua degetele)  ;D Atunci cand locuiesti intr-un oras mic , unde mai toata lumea cunoase pe toata lumea , este foarte greu sa nu te conformezi normelor sociale, mai ales cand familia face presiuni asupra ta ... nu de alta , "dar sa fii si tu in rand cu lumea" si  ca urmare se formeaza acele cupluri de convenienta ... Simt cateodata ca sunt urmarita de un stigmat provincial.

Caroline

  • Vizitator
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1162 : Joi, 26 Iulie 2012, 14:15 »
Simt cateodata ca sunt urmarita de un stigmat provincial.

Iulia, eu la varsta ta, eram deja maritata de 2 ani, si cu 3 impreuna inainte, ca si maritata de 5, intr-un oras la fel de mic ca si acela in care locuiesc acum. Stiu foarte bine ce inseamna stigmatul de care zici... pe mine m-a marcat incepand cu parintii in copilarie si pana la sot. Cand am revenit la acelasi statut si acelasi oras acum 3 ani, dupa divort, am constatat ca existau aceleasi presiuni. Numai ca mi-a venit mintea cea de pe urma... In primul rand, am devenit foarte selectiva. Nu mai am langa mine decat oameni care ma accepta si ma plac asa cum sunt. Iar cu aceia pe care trebuie oricum sa-i am langa mine - familie, colegi - am operat un fel de "terapie de soc" pana am ajuns la acelasi rezultat. Ceea ce m-a ajutat cel mai mult a fost increderea in mine a oamenilor care ma iubesc cu adevarat, aici sau in alta parte, acum sau altadata. Pentru astfel de sentimente autentice, nu merita sa faci niciun compromis cu caren n-ai putea trai o viata. Uite ce-mi spunea un astfel de om: "Tu inca nu te-ai obisnuit cu ideea ca unii nu se vor obisnui niciodata cu tine?!"  ;)

Offline IuliaCon

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 20
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1163 : Joi, 26 Iulie 2012, 18:57 »
Iulia, eu la varsta ta, eram deja maritata de 2 ani, si cu 3 impreuna inainte, ca si maritata de 5, intr-un oras la fel de mic ca si acela in care locuiesc acum. Stiu foarte bine ce inseamna stigmatul de care zici... pe mine m-a marcat incepand cu parintii in copilarie si pana la sot. Cand am revenit la acelasi statut si acelasi oras acum 3 ani, dupa divort, am constatat ca existau aceleasi presiuni. Numai ca mi-a venit mintea cea de pe urma... In primul rand, am devenit foarte selectiva. Nu mai am langa mine decat oameni care ma accepta si ma plac asa cum sunt. Iar cu aceia pe care trebuie oricum sa-i am langa mine - familie, colegi - am operat un fel de "terapie de soc" pana am ajuns la acelasi rezultat. Ceea ce m-a ajutat cel mai mult a fost increderea in mine a oamenilor care ma iubesc cu adevarat, aici sau in alta parte, acum sau altadata. Pentru astfel de sentimente autentice, nu merita sa faci niciun compromis cu caren n-ai putea trai o viata. Uite ce-mi spunea un astfel de om: "Tu inca nu te-ai obisnuit cu ideea ca unii nu se vor obisnui niciodata cu tine?!"  ;)

Am avut si eu o relatie stabila in perioada critica a celor  21-23 ani cand intentiile maritale se pot finaliza fara a medita foarte mult asupra faptului in sine si a implicatiilor ulterioare si totul a durat pana in urma cu 2 ani , cand am hotarat ( cred ca a existat si o oarecare inspiratie divina) sa pun punct .. Si mi-am spus atunci si afirm si acum ca daca tot ceea ce a fost inseamna viata de cuplu , imi este mai mult decat suficienta o singura experienta. El a fost o persoana complexa si devotata , dar toate acestea sunt insuficiente , atunci cand caracterul uman scoate tot ceea ce este mai oribil la suprafata.. timp de 2 ani am fost si emitator si receptor , orice fraza de a mea capata o alta acceptiune pentru el . Oricum momentul este depasit .. Cred ca trebuia sa postez intr-un alt topic "de ce suntem single?" , nu?

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1164 : Joi, 26 Iulie 2012, 19:13 »
Am avut si eu o relatie stabila in perioada critica a celor  21-23 ani cand intentiile maritale se pot finaliza fara a medita foarte mult asupra faptului in sine si a implicatiilor ulterioare si totul a durat pana in urma cu 2 ani , cand am hotarat ( cred ca a existat si o oarecare inspiratie divina) sa pun punct .. Si mi-am spus atunci si afirm si acum ca daca tot ceea ce a fost inseamna viata de cuplu , imi este mai mult decat suficienta o singura experienta. El a fost o persoana complexa si devotata , dar toate acestea sunt insuficiente , atunci cand caracterul uman scoate tot ceea ce este mai oribil la suprafata.. timp de 2 ani am fost si emitator si receptor , orice fraza de a mea capata o alta acceptiune pentru el . Oricum momentul este depasit .. Cred ca trebuia sa postez intr-un alt topic "de ce suntem single?" , nu?
io zic sa privesti inainte, ce-a fost a fost, ia-o ca pe o experienta de viata si atat. ai doar 25 de ani, nu generaliza si nu considera ca daca ai trait o experienta, le-ai trait pe toate. viata e frumoasa si te surprinde cand te astepti mai putin, dar tre` sa-i permiti, sa fii deschisa si sa ai incredere in oameni.  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline IuliaCon

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 20
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1165 : Joi, 26 Iulie 2012, 19:33 »
Eu sunt o persoana optimista , sociabila , dar faptul ca dupa 5 ani de studentie m-am intors  din Bucuresti acasa  este greu sa incerc sa-mi construiesc aici un grup de amici din moment ce pe majoritatea i-am lasat acolo .. Am un mare noroc , lucrez mult , iar serviciul reprezinta un refugiu pentru mine

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1166 : Joi, 26 Iulie 2012, 19:34 »
Bre ala micu`, da` ce mancasi de te-ai blazat asa? Hehe, dac-ai sti tu cat timp mai are viata sa faca misto de tine...Cat despre postatul in topicul corespunzator, pe aci sunt mai putin rigide regulile. Si oamenii  :). Cat despre job, nu lasa pe azi ce poti face maine. Si ar trebui sa te gandesti de doua ori, in caz ca nu ti-a spus nimeni, nu traiesti de doua ori.

Offline IuliaCon

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 20
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1167 : Joi, 26 Iulie 2012, 19:49 »
E mascota familiei, il strigam Bijou

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1168 : Joi, 26 Iulie 2012, 19:55 »
Pe aici prin partile astea nu prea se mananca mascota familiei. De obicei. Indiferent cum l-o fi cheamand.

Offline IuliaCon

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 20
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1169 : Joi, 26 Iulie 2012, 20:04 »
Pai cred ca am inteles gresit ... adica de ce aici, de obicei , nu se digera ideea de familie ? E fi vreun subiect tabu ?!  :hammer: