Autor Subiect: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!  (Citit de 967000 ori)

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1170 : Joi, 26 Iulie 2012, 20:32 »
Da, noi uram familistii si-i ucidem pe unde-i prindem (chiar de mai multe ori!). Daca vrei sa discuti despre familii, exista Family Camp. Si Family with Children Camp. Si chiar Family with Cildern, Dog and Porky Camp. Da`cred ca nici aia nu-si mananca mascotele.

L.E. Btw: kid, tu stii de gluma?

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1171 : Joi, 26 Iulie 2012, 20:57 »
Mai vreau sa spun si eu ceva ( ridic doua degetele)  ;D Atunci cand locuiesti intr-un oras mic , unde mai toata lumea cunoase pe toata lumea , este foarte greu sa nu te conformezi normelor sociale, mai ales cand familia face presiuni asupra ta ... nu de alta , "dar sa fii si tu in rand cu lumea" si  ca urmare se formeaza acele cupluri de convenienta ... Simt cateodata ca sunt urmarita de un stigmat provincial.

ba sa ai taria sa nu te pliezi unor reguli sociale pe variante care-ti pot strica viata sau o bucata din ea. Cei de a caror parere merita sa tii cont nu te vor judeca rigid si gresit, iar cei care o vor face...hm ..poate ca n-ar trebui sa te preocupe.
cauta numai in tine si vezi ce te face fericita. singura conditie "exterioara' e aceea de a nu face rau celorlalti. atat. in rest, e viata ta, nu a lor.   :)
asta nu-seamna ca te indemn la a ramane singura... deloc. ci doar ca-ti doresc sa gasesti cu adevarat omul cu care sa cladesti o familie fericita.

Offline IuliaCon

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 20
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1172 : Joi, 26 Iulie 2012, 22:00 »
ba sa ai taria sa nu te pliezi unor reguli sociale pe variante care-ti pot strica viata sau o bucata din ea. Cei de a caror parere merita sa tii cont nu te vor judeca rigid si gresit, iar cei care o vor face...hm ..poate ca n-ar trebui sa te preocupe.
cauta numai in tine si vezi ce te face fericita. singura conditie "exterioara' e aceea de a nu face rau celorlalti. atat. in rest, e viata ta, nu a lor.   :)
asta nu-seamna ca te indemn la a ramane singura... deloc. ci doar ca-ti doresc sa gasesti cu adevarat omul cu care sa cladesti o familie fericita.

Singuratatea este si ea productiva , am intreprins mult mai multe lucruri singura decat in doi .. Problema mea e ca am nevoie de o schimbare in ceea ce priveste locul in care traiesc . Sunt o persoana cosmopolita si simt nevoia de agitatie in jurul meu 

Caroline

  • Vizitator
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1173 : Joi, 26 Iulie 2012, 23:32 »
In momente diferite ale vietii, avem nevoie de locuri, de oameni, de intamplari si de atitudini atat de diferite, incat uneori parca nici nu am fi aceiasi oameni. Asa am zis si eu, dar dupa ce mi-am acceptat faptul ca acum si aici am avut nevoie de ceea ce am acum, ca sa merg mai departe. Nu generaliza. E doar o mica intersectie in care trebuie sa stai o clipa pe loc ca sa-ti evaluezi prioritatile.  ;)

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1174 : Joi, 26 Iulie 2012, 23:59 »
ai asteptat programat sau asa s-a intamplat?
da, e wrong sa faci un cuplu doar ca sa nu fii singur. I made this mistake long ago, cand eram de varsta iuliei... nu bun.

asa s-a intamplat, atunci am gasit persoana  care mi-a dat convingerea - la fel ca in cantecul lui ducu bertzi-  "ca fara ea nu pot respira", ca este adevarata mea jumatate, in sensul poetic, sa zicem, pentru ca in realitate fiecare dintre noi reprezinta un intreg.  da, nu este chiar cea mai potrivita solutie sa stai cu cineva doar ca sa nu fii singur.  se poate transforma chiar intr-o corvoada, mai ales dupa o anumita varsta, cand incepem sa avem tabieturi, alte traditii si obiceiuri "folclorice" decat persoana de langa noi. si mai ales dupa ce am "crescut" in pereche alaturi de altcineva...

Eu sunt o persoana optimista , sociabila , dar faptul ca dupa 5 ani de studentie m-am intors  din Bucuresti acasa  este greu sa incerc sa-mi construiesc aici un grup de amici din moment ce pe majoritatea i-am lasat acolo .. Am un mare noroc , lucrez mult , iar serviciul reprezinta un refugiu pentru mine

chestia cu serviciul ca refugiu, este un no no, nu te pacali, ai grija ca este o capacana! ti-o spune un patit!  :) uita si de stigmatul provincial, este un moft. tu esti valoroasa prin tine, prin ceea ce esti tu, nu pentru ca esti din provincie sau de la orasul cel mare, ti-o spune acelasi patit! hehe

In momente diferite ale vietii, avem nevoie de locuri, de oameni, de intamplari si de atitudini atat de diferite, incat uneori parca nici nu am fi aceiasi oameni. Asa am zis si eu, dar dupa ce mi-am acceptat faptul ca acum si aici am avut nevoie de ceea ce am acum, ca sa merg mai departe. Nu generaliza. E doar o mica intersectie in care trebuie sa stai o clipa pe loc ca sa-ti evaluezi prioritatile.  ;)

urmeaza sfatul lui caroline, are dreptate de la a pana la z! si chiar un pic mai departe.  :)

acum, mai este si altceva, ceea ce spune bitek este corect.


"Stay hungry, stay foolish"

Offline IuliaCon

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 20
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1175 : Vineri, 27 Iulie 2012, 00:59 »
asa s-a intamplat, atunci am gasit persoana  care mi-a dat convingerea - la fel ca in cantecul lui ducu bertzi-  "ca fara ea nu pot respira", ca este adevarata mea jumatate, in sensul poetic, sa zicem, pentru ca in realitate fiecare dintre noi reprezinta un intreg.  da, nu este chiar cea mai potrivita solutie sa stai cu cineva doar ca sa nu fii singur.  se poate transforma chiar intr-o corvoada, mai ales dupa o anumita varsta, cand incepem sa avem tabieturi, alte traditii si obiceiuri "folclorice" decat persoana de langa noi. si mai ales dupa ce am "crescut" in pereche alaturi de altcineva...

chestia cu serviciul ca refugiu, este un no no, nu te pacali, ai grija ca este o capacana! ti-o spune un patit!  :) uita si de stigmatul provincial, este un moft. tu esti valoroasa prin tine, prin ceea ce esti tu, nu pentru ca esti din provincie sau de la orasul cel mare, ti-o spune acelasi patit! hehe

urmeaza sfatul lui caroline, are dreptate de la a pana la z! si chiar un pic mai departe.  :)

acum, mai este si altceva, ceea ce spune bitek este corect.

Multumesc tuturor pentru incurajari . Sunt constienta ca mai am multe de trait si mult de citit , doar ca situatia de fata exercita o oarecare presiune asupra mea si solutia trebuie sa o intuiesc de una singura.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1176 : Vineri, 27 Iulie 2012, 07:28 »
solutia trebuie sa o intuiesc de una singura.
asta-i cuvantul  :) ;)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1177 : Vineri, 27 Iulie 2012, 07:30 »
Singuratatea este si ea productiva , am intreprins mult mai multe lucruri singura decat in doi ..
hm. credeam ca mi se pare...dar am avut aceeasi senzatie dupa ce am decis sa aleg statutul de "single". :)

Offline Doina

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 289
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1178 : Vineri, 27 Iulie 2012, 13:35 »
Nu ti se pare...E really !  :dance: :strambatura:

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1179 : Vineri, 27 Iulie 2012, 16:33 »
Singuratatea este si ea productiva , am intreprins mult mai multe lucruri singura decat in doi ..

si eu! doar ca niciodata nu am gasit achizia potrivita care sa poata inlocui frumosul, din urat.
nihil sine deo

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1180 : Vineri, 27 Iulie 2012, 16:36 »
Nu ti se pare...E really !  :dance: :strambatura:
isn't it?  :yeah: :dance: *|*

Offline Doina

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 289
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1181 : Vineri, 27 Iulie 2012, 16:41 »
isn't it?  :yeah: :dance: *|*

Of course it is...For God's sake !  :D |o

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1182 : Vineri, 27 Iulie 2012, 17:21 »
Curaj, gaina, ca te tai!  :P
 ;D ;D ;D

Caroline

  • Vizitator
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1183 : Vineri, 27 Iulie 2012, 20:26 »
... doar ca situatia de fata exercita o oarecare presiune asupra mea si solutia trebuie sa o intuiesc de una singura.

Atunci, solutia e una singura: nu gandi prea mult, traieste! Intuitia va veni oricum, atunci cand va fi cazul adica, de cele mai multe ori, nu atunci cand vrem noi.  :bow:

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1184 : Sâmbătă, 28 Iulie 2012, 14:24 »
Mai vreau sa spun si eu ceva ( ridic doua degetele)  ;D Atunci cand locuiesti intr-un oras mic , unde mai toata lumea cunoase pe toata lumea , este foarte greu sa nu te conformezi normelor sociale, mai ales cand familia face presiuni asupra ta ... nu de alta , "dar sa fii si tu in rand cu lumea" si  ca urmare se formeaza acele cupluri de convenienta ... Simt cateodata ca sunt urmarita de un stigmat provincial.

Dupa parerea mea, casatoria este putin supraestimata de societate! Asta sa nu se inteleaga ca am ceva impotriva casatoriei sau a celor casatoriti. Doamne fere'! Prejudecatile gen acel "sa fii si tu in randul lumii" au scos acest statut din sfera sentimentelor si l-au trecut cumva mai spre comercial; ceva de genul - "must have!"- care nu are nimic cu a te simti fericit si implinit si sa te bucuri de clipele petrecut alaturi de cel drag si apoi sa apara si casatoria.