Autor Subiect: Zanzibar, safari si masai in Tanzania 10 - 20 septembrie 2021  (Citit de 12692 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Zanzibar, safari si masai in Tanzania 10 - 20 septembrie 2021
« Răspuns #30 : Joi, 09 Septembrie 2021, 15:18 »
Cu placere Anca.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Zanzibar, safari si masai in Tanzania 10 - 20 septembrie 2021
« Răspuns #31 : Marți, 21 Septembrie 2021, 10:45 »
Incredibila tara, unic de bogata in peisaje, in traditii, in muzica. Flora si faune impresionante, ai senzatia ca Dumnezeu a golit acolo intreaga Arca a lui Noe. Superb si fascinant, relaxant  si in acelasi timp incitant. Un loc binecuvantat, in care gasesti si poti avea tot ceea ce iti doresti: oceanul cald, plaje minunate, palmieri, paduri tropicale, savane...Am avut bucuria de a ajunge din nou aici, sunt atat de fericit ca am putut revedea locurile acelea. M-am balacit in apa calda a Oceanului Indian, am savurat cele mai bune mancaruri, am urmarit din nou de aproape leii, elefantii, girajele, zebrele, antilopele...Am privit rasariturile mistice si apusurile dramatice...Am ascultat muzica lor, de la cea tribala pana la gospel. Le-am urmarit dansurile, a fost o bogatie de neinchipuit de momente speciale, de la corul de copii din Mikumi, pana la tarab si la gospel-ul din Biserica Anglicana din Stone Town.

Am avut niste gazde grozave, incepand de la Joanna, continand cu Michael, cu Esther si pana la Susi si "grasu'". Totul a fost minunat acolo e malul oceanului. Am fost doar noi in resort, gazdele noastre ne-au oferit toata intimatatea, mutand cele cateva familii sosite in celalalt resort a lor. Ne-au rasfatat cu mancaruri pline de savoare, ne-au oferit seri memorabile cu muzica, cu dans. A fost mi-nu-nat.

Toata dragostea pentru o tara care mi-a oferit atatea zile fericite, pentru oamenii de acolo, in special pentru copii.



Pentru mine ca organizator si insotitor a fost o imensa satisfactie vazand ca totul s-a asezat "cuminte" ca intr-un puzzle. Tot ce am gandit, ce am planuit, ce am discutat cu gazdele si colaboratorii, mi-au iesit chiar mai bine decat ma asteptat, iar asta e intotdeauna satisfactia cea mai mare. Pt ca poti in felul acesta sa oferi confort, bucurie, placere, momente speciale, amintiri minunate. Am vazut fericirea pe cipurile multor din cei din grup, o mare parte oameni tare-tare faini. Am reintalnit oameni cu care calatoresc de multi ani si langa care ma simt intotdeauna grozav; am cunoscut cativa "noi" - persoane pline de haz, carismatice, vesele, foarte - foarte placute. Cei mai multi din grup, oameni cu care imi doresc sa calatoresc din nou, sa impartasesc momente ca cele din Tanzania.

Am sa revin aici cu fotografii si video, am facut luat peste 3.000 de imagini si am batut recordul intr-o excursie la filmare: peste 100...Asta spune mult despre cat de mult mi-a placut.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Zanzibar, safari si masai in Tanzania 10 - 20 septembrie 2021
« Răspuns #32 : Marți, 21 Septembrie 2021, 17:57 »
Momentul cel mai placut al excursiei in Zanzibar, cel pe care-l astept cel mai mult si pe care il savurez pana la "piele de gaina" este cel al primului rasarit de soare, pe malul oceanului. Am visat la repetarea lui de doi ani, din toamna lui 2019, atunci cand am fost ultima oara in Tanzania. Din fericire acum va fi mai aproape, am sa ma reintorc destul de repede, in ianuarie 2022 am sa fiu din nou acolo.

Drumul de la aeroport a fost pe o noapte neagra, un intuneric ca o patura aruncata peste Pamant. Chiar daca nu se vedea nimic, ajuns in complexul de bungalow-uri am simtit ca ne aflam intr-o oaza de verdeata, iar valurile care loveau tarmul imi aratau ca suntem foarte aproape de ocean. Aproape ca am alergat pana in camera, inspirand adanc, pe poteca ce ducea la casuta mea, aerul acela minunat incarcat de arome tropicale. Eram intr-o fuga nebuna in a ma bucura. Nu stiam cu ce sa incep, sa beau mai intai un whiskey pe terasa, sa ajung la ocean, sa bajbai un pic prin jur. Vedeam doar luminile terasei si profilul frunzelor de palmieri, dar in cateva minute a inceput sa se vada cate ceva...A urmat rasaritul. Ce minunat, doamne cat de fericit si multumit am fost sa simt din nou acea bucurie! Ma uitam la cei care alesesera ca mine sa lase somnul pe mai tarziu si sa savureze acele prime clipe de Africa, pe malul oceanului. Era oboseala celor 24 de ore de drum, dar cata multumire, cata bucurie!

A fost magic, nu va pot descrie cat de bine imi era...Am innebunit telefonul, facand zeci si zeci de fotografii. O mica, mica parte le veti vedea si voi mai jos.




































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Zanzibar, safari si masai in Tanzania 10 - 20 septembrie 2021
« Răspuns #33 : Miercuri, 22 Septembrie 2021, 06:51 »
In safari-ul din Mikumi am fost martori la cateva momente memorabile. Unul dintre ele este cum o mama elefant isi ajuta puiul sa iasa din balta in care se balacise. Emotionant!



Am filmat acolo la adapatoare mai multe filmulete, mai adaug inca doua:




Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Zanzibar, safari si masai in Tanzania 10 - 20 septembrie 2021
« Răspuns #34 : Vineri, 24 Septembrie 2021, 16:59 »
Rasfatul maxim a fost pe langa cel de imagine, cel culinar. Minunata si savuroasa mancare! La Marafiki, la Nakupenda, la Safari Blue sau la Maru Maru, totul mi s-a parut perfect. Nu sunt eu cel mai rafinat in gusturi, nici macar unul care sa strambe vreodata din nas, dar cand o mancare este buna, atunci stiu si o savurez si apreciez. O apreciez si laud in special pentru efortul celor care mi-au preparat-o, au asezat-o frumos in farfurie si mi-au adus-o la masa. Rasplatesc in felul asta atentia oamenilor care mi-au oferit-o. Asa mi-a spus mama si tata, sa multumesc pentru masa. Si asa o sa fac pana la sfarsit...

Cam asta am mancat pe acolo:


















































Offline cartex

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 152
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Zanzibar, safari si masai in Tanzania 10 - 20 septembrie 2021
« Răspuns #35 : Sâmbătă, 25 Septembrie 2021, 09:33 »
Daaaa….. incredibil de neasteptata Africa din acest loc simtita ,  vazuta, mirosita…. un amestec de senzatii care te fac in final sa te indragostesti de locul acesta cu toate contrastele care fac deliciul pana la urma al acestui taram daruit de natura , dar cu oameni greu incercati care nu si-au pierdut zambetul de pe chip si  bunavointa
Am stat intr-un loc mirific   , ca intr-o gradina  botanica…  cu  bungalouri intime dotate cu niste terase de relaxare din care puteai urmari cum  cresc plantele😊, zborul pasarelelor mici si colorate care se hraneau cu polen , noaptea tipatul maimuticilor”bush  baby” impreuna cu alte sunete fascinante si usor infioratoare … dar care te faceau sa te simti intr-un loc deosebit de pe planeta🙏🏻 si  nu in ultimul rand , oceanul…. extraordinar si neasteptat de cald, la propriu😊…. cu fluxul si refluxul lui care ne tineau cu sufletul la gura cand doream sa innotam, cu bastinasii colorati si imptrastiati pe nisipul descoperit de ocean, care culegeau linistiti in galetile lor ce le daruia natura…  cu resemnare si cumintenie…. Ma uitam la ei si ma gandeam ca ar trebui sa invatam ceva …. sa invatam sa ne bucuram mai mult de natura , de viata …. ce ce avem , pur si simplu☺️
Pole , pole!!!
Hakuna matata!🌴🌞

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Zanzibar, safari si masai in Tanzania 10 - 20 septembrie 2021
« Răspuns #36 : Duminică, 26 Septembrie 2021, 12:05 »
Safari Blue, poate cea mai frumoasa excursie in Zanzibar. O adevarata poveste pe oceanul de azur...


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Zanzibar, safari si masai in Tanzania 10 - 20 septembrie 2021
« Răspuns #37 : Duminică, 10 Octombrie 2021, 08:42 »
In jungla Jozani, pentru a vedea o specie endemica de maimute. Una care traieste doar aici. Se numeste Red Columbus. Fiind izolata de continentul African de mai bine de 10.000 de ani, maimuța Red Colobus a evoluat într-o specie aparte, culoarea și obiceiurile sale fiind deosebite. Masa se ia numai în familie de la primele ore ale dimineții iar maimuțele se hrănesc cu frunzele crude ale arborilor. Majoritatea animalelor nu pot digerea celuloza din frunze dar maimuțele Red Colobus s-au adaptat. Ele au un stomac cu 4 camere precum erbivorele, ce permite bacteriilor să fermenteze și să digere mâncarea. În loc să stea balonate cu stomacul plin de frunze, maimuțele Red Colobus au găsit o soluție foarte inovativă pentru digestie: ingerează cărbune furat de la oameni. Acest comportament transmis din generație în generație este unic la aceste maimuțe din Zanzibar. Având un sistem digestiv ciudat, au nevoie de perioade lungi de siesta iar puii maimuței Red Colobus sunt alăptați până la 18 luni. Pe lângă frunze, maimuțele Red Colobus mănâncă și fructe crude pentru că stomacul lor nu poate digera zahărul din cele coapte. Nu o sa vedeti niciodata o maimuta din aceasta specie mancand o banana, o rodie, un mango care este coapta.

Am ajuns si in padurea de mangrove, cu un rol extrem de important in ecosistemul local. Protejeaza bariera de corali oferindu-i oxigen, tarmul contra eroziunii si este locul ideal pt reproducerea unor crustacee si unor specii de pesti.

Minunata zi...
































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Zanzibar, safari si masai in Tanzania 10 - 20 septembrie 2021
« Răspuns #38 : Sâmbătă, 16 Octombrie 2021, 19:45 »
M-am intors dintr-o scurta plimbare prin Bavaria asa ca am sa continui, aratandu-va cateva fotografii din excursia noastra pe apa "Nakupenda". O calatorie pe apa, cu o barca traditionala, cu plecare din Stone Town. Prima oprire a fost pe Insula Prizonierilor, acolo unde se afla o colonie de broaste testoase gigant. De acolo, am poposit pe un atol, unde am fost ospatati cu homari, creveti uriasi, calamari, fructe...Minunat acolo, nimanui nu-i mai venea sa plece. S-a facut si un pic de snorkeling, pe care urma sa-l reluam intr-una dintre zilele urmatoare, intr-un loc superb, cu corali si o multime de pesti colorati.