Autor Subiect: Marea si comoara dintre munti. Belis 29 mai - 1 iunie 2021  (Citit de 5874 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Marea si comoara dintre munti. Belis 29 mai - 1 iunie 2021
« Răspuns #15 : Luni, 17 Mai 2021, 13:52 »
Multam frumos! :flori:

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: Marea si comoara dintre munti. Belis 29 mai - 1 iunie 2021
« Răspuns #16 : Miercuri, 19 Mai 2021, 09:14 »
Buna, tuturor! Mai e putin pana la minivacanta de la Belis.  *|*  Anul trecut m-am bucurat, impreuna cu un grup minunat, de culorile toamnei si farmecul satelor apusene. Acum, abia astept sa descoperim impreuna, locurile in vesmant de primavara.

Transport
Din Cluj, sambata, 29 mai, vor fi 2 puncte de plecare
Ora 11.50, langa aeroport la Best Fly Parking, str. Traian Vuia nr.222 (de la sosiri sunt 5 minute de mers pe jos pana in parcare si este foarte aproape si de Gara Cluj Est)
-   Ora 12.10, OMV Marasti, Piata Marasti
Daca veniti din alte localitati cu masina si nu aveti unde sa parcati, puteti rezerva loc pentru 4 zile (60 lei) la Best Fly Parking http://www.parcare-aeroport-cluj.ro/ Acolo am parcat si anul trecut si a fost in regula.

Va rog sa-mi transmiteti pe lidiamandache5@gmail.com, pana pe 27 mai, numele si locul de unde urcati sau daca veniti cu masina personala direct la locatie

Mese
Micul dejun si cina sunt tip grup, cu meniu fix prestabilit
Pranzurile:
- sambata vom ajunge la pensiune in jurul orei 18.00; sa va luti un pachet si o sticla cu apa pt masa de pranz, pe care o vom lua la cascada, in jurul orei 14.00
- duminica sa aveti un fruct, baton energizant pentru traseul de 4 ore
- luni vom lua masa intr-o locatie traditionala din Horea, cu meniu prestabilit – 40 lei (platouri cu branza, slaninuta, carnati, ceapa, jumari, balmos, placinta pe lespede, sirop de casa cu apa de izvor si placinta cu mere). Sambata seara voi strange banii pentru cei care doresc acest pranz.

Echipament
Sambata vom merge direct  in drumetie, la cascada si pe e Vf Lespezi, deci sa veniti echipati corespunzator (ghete de drumetie cu talpa aderenta, bocan, pantalon lung , tricou dry fit, haina de vant si ploaie, rucsacel pentru apa si pachet). Betele de trekking sunt foarte utile la coborarea de pe Lespezi.
Nu uitati de costum de baie, slapi, halat sau prospop. Pensiunea are o zona SPA
Serile sunt reci, deci e bine sa aveti un polar, o geaca mai groasa.






Offline Adriana Iulia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Re: Marea si comoara dintre munti. Belis 29 mai - 1 iunie 2021
« Răspuns #17 : Miercuri, 19 Mai 2021, 12:36 »
Salutari tuturor !!!  :smitten: Daca ma poate ajuta cineva cu o informatie,vin cu masina din Resita si as vrea sa stiu daca  este si un alt traseu catre Rachitele in afara de cel care trece prin Cluj (prin Campeni,Albac ).

Offline Tania55

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 363
  • Tineretea = puterea de adaptabilitate
Re: Marea si comoara dintre munti. Belis 29 mai - 1 iunie 2021
« Răspuns #18 : Joi, 20 Mai 2021, 16:49 »
Vine cineva din Timisoara cu masina si vrea sa ma ia si pe mine ? .... sau vin cu trenul, dar ajung la 12:45 in Cluj.  :-\

Offline lau-cip

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Marea si comoara dintre munti. Belis 29 mai - 1 iunie 2021
« Răspuns #19 : Duminică, 23 Mai 2021, 16:07 »
Lau-cip, cred ca se poate aranja, desi stiu ca sunt ultimele 2 locuri. Scrie te rog urgent agentiei, office@bonvoyagesibiu.ro.
Din pacate am vazut prea tarziu  :'(, e bine de stiut daca se poate in principiu, o sa fiu pe faza pentru evenimentele viitoare, nu ma deranjeaza sa achit suplimentar pentru aceasta facilitate   :worship:
Multumesc pentru raspuns! :)

Offline IORDAN

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: Marea si comoara dintre munti. Belis 29 mai - 1 iunie 2021
« Răspuns #20 : Marți, 25 Mai 2021, 13:44 »
 oO oO oO Regret ca trebuie sa renunt la aceasta minunata excursie.
Costul excursiei este achitat integral.
Daca este cineva interesat de acest loc, pot sa fiu contactata la numarul 0726232916.
Distractie placuta participantilor si astept poze :)

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Marea si comoara dintre munti. Belis 29 mai - 1 iunie 2021
« Răspuns #21 : Marți, 25 Mai 2021, 17:24 »
Treaba ta Iordan, dar cum ar fi zis cineva .."nici nu sti ce pierzi" ^-^

Offline IORDAN

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: Marea si comoara dintre munti. Belis 29 mai - 1 iunie 2021
« Răspuns #22 : Marți, 25 Mai 2021, 17:56 »
 :yeah: Problema mea este ca știu ce pierd. Și nu ma refer la bani. Dar nu intotdeauna ne ies excursiile asa cum le-am planificat ;D. Mai apare câte o coada nedorita *|*.

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Marea si comoara dintre munti. Belis 29 mai - 1 iunie 2021
« Răspuns #23 : Miercuri, 26 Mai 2021, 11:44 »
A APARUT UN LOC LIBER DINTR-O RENUNTARE.

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Marea si comoara dintre munti. Belis 29 mai - 1 iunie 2021
« Răspuns #24 : Joi, 03 Iunie 2021, 16:35 »
Salut grupul vesel!
Desi ploaia ne-a urmarit in toate cele 3 zile, cineva acolo sus ne-a iubit si a facut ca ploaia si lapovita sa vina doar cand eram la adapost.
Nu stiu cum sa va descriu ce simti cum este sa fi la spa si afara sa fie lapovita :)   

Oare locurile de o frumusete rara au provocat oameni locului sa faca un cult pentru iubire?
Numele localitati Belis, scris intr-o inimioara :smitten: ,
Cascada Valul miresei :angel:
Scara sperantei, Masa Tinerete fara batranete, Cuptorul fermecat,  Expozita de sculptura in piatra de pe „Dâmbul lui Gâf“, cu statui dedicate iubirii  :smitten: , dusul natural,  ;) si Gâful insasi creat de natura   ::)
A fost un adevarat spectacol perindarea tuturor prin fata Gâfului ^-^

Si ca de obicei Gigi nu a uitat sa strecoare si un pic de istorie, am trecut pe la Frasinul lui Horea si muzeul intretinut de o familie cu 12 copii,( oreare de la Gâf...) multumim Gigi!

Nu au lipsit veselia si buna dispozitie :applause: *|* , glumite si pozne de tot felul...  :happy: , nu stiu cum se facea dar se isca petreceri instantaneu, pe hol , in poiana , pe baraj  :blush:

Ma intreb oare cati s-au gandit ca vor petrece un de 1 Iunie, inconjurati de copii cu varste intre 27 si 60 de ani, cantand si dansand , podul de piatra sau floricele pe campii
Felicitari Lidiei,  :flori: :applause: ca o adevarata profesionista cu bladete si tact reusea sa ne puna in miscare.
Dupa cum deja se stie, eu nu prea le am cu fotografiile , dar m-as bucura sa puneti voi "profesionisti " cateva ... :D

 


Offline Tania55

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 363
  • Tineretea = puterea de adaptabilitate
Re: Marea si comoara dintre munti. Belis 29 mai - 1 iunie 2021
« Răspuns #25 : Vineri, 04 Iunie 2021, 01:19 »
A fost un grup minunat, cu oameni minunati si bineinteles cu Lidia, bun organizator !  :love:
Am sarbatorit 1 Iunie cu cantece pentru copii si hora in strada ... am fost in costum de baie si pelerina pana la SPA (pentru ca era in alta cladire) pe o ploaie torentiala  :crazy2:... party-ul in pijamale de la et.1 l-am ratat  :( ...
Va multumesc.