Autor Subiect: Viata si valoarea ei  (Citit de 101542 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

varsator38

  • Vizitator
Re: Viata si valoarea ei
« Răspuns #390 : Vineri, 30 Septembrie 2011, 20:21 »
asa e,dar pana ajungem sa cunostem oamenii cat timp irosim!?
daca ar exista un instrument cu ajutorul caruia sa scanam oamenii de langa noi si sa putem alege doar pe aceeia cu care sa ne asemanam ca si caracter,cu care doza de egoism sa fie compatibila{fiecare avem doza noastra,mai mica sau mai mare}etc.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Viata si valoarea ei
« Răspuns #391 : Vineri, 30 Septembrie 2011, 20:25 »
   Am luat multe lectii de la viata si cred ca am invatat care sunt lucrurile importante pentru mine si ce fel de oameni trebuie sa am alaturi. Cunosti un om, cel mai bine, dupa faptele sale. Faptele vorbesc cel mai lucid si impartial despre un om.

varsator38

  • Vizitator
Re: Viata si valoarea ei
« Răspuns #392 : Vineri, 30 Septembrie 2011, 20:37 »
da Lucia,ai dreptate faptele vorbesc,dar poti fi tot timpul obiectiva!?
eu sunt intro perioada in care inca invat care sunt cele mai importante lucruri in viata mea,doar primul loc este bine definit ocupat fiind de vreo 13 ani, de fetita mea...
chiar asa,care sunt pentru tine intro ordine crescatoare,valorile in viata?
sper ca tonul meu sa nu para "rece",inconvenientele acestei metode de comunicare...nu poti transmite uneori intentia buna intr-un dialog!

luciamanta

  • Vizitator
Re: Viata si valoarea ei
« Răspuns #393 : Vineri, 30 Septembrie 2011, 20:57 »
  In primul rand sa fiu impacata cu mine insami, sa ma respect si sa-i respect pe altii, sa fiu de folos semenilor mei, sa am priteni adevarati, sa am o familie, sa iubesc si sa fiu iubită, sa fiu sanatoasa, sa nu imi pierd omenia si demnitatea, sa nu imi pierd cumpătul in sutuaţii limită, sa merg inainte oricat mi+ar fi de greu, sa raman cu sufletul un copil, sa am o relatie buna cu Dumnezeu, sa nu ma simt singură. Sa am sentimentul "insoţirii", stii este un sentiment puternic, aproape fizic. Probabil ca mai sunt multe lucruri de spus...

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Viata si valoarea ei
« Răspuns #394 : Miercuri, 12 Octombrie 2011, 17:19 »
mi-as dori sa pot comenta ceva la cele ce veti citi accesand link-ul de mai jos . nu pot . ar fi o impietate...

http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_26296/Cel-mai-frumos-discurs-din-lume.html#ixzz1aM1JpUjO


julia

  • Vizitator
Re: Viata si valoarea ei
« Răspuns #395 : Miercuri, 12 Octombrie 2011, 19:30 »
adevarat si profund
mi-am regasit aici citeva idei si principii de viata.
chiar zilele trecute vorbeam cu cineva drag ca toate situatiile importante din viata mea sunt intr-un fel sau altul legate intre ele.
de asemenea, esecurile de pina acum nu au fost de fapt chiar asa: ele au deschis calea unor noi oportunitati mult mai avantajoase decat cele initiale

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Viata si valoarea ei
« Răspuns #396 : Miercuri, 12 Octombrie 2011, 21:21 »
jani, am gasit zilele acestea pe "goagal" - unde altundeva  ;D - citate de-ale lui Steve Jobs - si citind discusul am vazut ca multe se regasesc in el
discursul in sine e esenta vietii lui cat si a vietii in general - de fapt - nimic nu este iremediabil in viata - doar sfarsitul acesteia

julia

  • Vizitator
Re: Viata si valoarea ei
« Răspuns #397 : Miercuri, 12 Octombrie 2011, 21:36 »
Viata e o boala grava, mortala, cu transmitere sexuala. Asta am auzit-o de la Malaele in Cafeneaua.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Viata si valoarea ei
« Răspuns #398 : Miercuri, 12 Octombrie 2011, 21:42 »
   Viata nu este ceva permanent, este contabilizată pe zile, pe ore, minute... de aceea trebuie sa invatam sa traim, sa nu pierdem nici o clipa si de multe ori depinde de noi cum si cu cine ne trăim viata.

julia

  • Vizitator
Re: Viata si valoarea ei
« Răspuns #399 : Joi, 13 Octombrie 2011, 16:18 »
off draga mea...
daca ar depinde numai de mine, ce viata frumoasa as avea

luciamanta

  • Vizitator
Re: Viata si valoarea ei
« Răspuns #400 : Sâmbătă, 22 Octombrie 2011, 19:34 »
   Mai are viata valoare azi, cand predomina manelele, cand pensionarii sunt impinsi la sinucidere, cand tinerii pleaca din tara, cand oamenii cinntiti si simpli sunt stigmatizati?  In numele democratiei sunt distruse reperele vietii.

Offline aloevera

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 88
Re: Viata si valoarea ei
« Răspuns #401 : Sâmbătă, 22 Octombrie 2011, 20:12 »
Eu cred ca da, viata are valoare atata timp cat vrei sa descoperi zi de zi aceasta valoare

luciamanta

  • Vizitator
Re: Viata si valoarea ei
« Răspuns #402 : Sâmbătă, 22 Octombrie 2011, 20:17 »
Cei mai multi români au incapacitatea de a recunoaste valoarea vietii.  Observ acest lucru zi de zi.

julia

  • Vizitator
Re: Viata si valoarea ei
« Răspuns #403 : Marți, 25 Octombrie 2011, 18:16 »
poate ca viata de roman are alta valoare decat cea de ... neamt?

luciamanta

  • Vizitator
Re: Viata si valoarea ei
« Răspuns #404 : Marți, 25 Octombrie 2011, 18:27 »
   La nemti este cu totul altceva. Viata romanilor este pusa in pericol: preturi mari, intretineri uriase, servicii medicale deplorabile, belelusi arsi in maternitati, pensii si salarii diminuate, drepturi calcate in picioare, sinucideri, multe vieti distruse... Unde este respectul pentru om, pentru viata omului? Unde este protectia sociala?