Autor Subiect: Viata si valoarea ei  (Citit de 100688 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #15 : Luni, 31 Mai 2010, 15:56 »
 :-* :-* :-*

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #16 : Luni, 31 Mai 2010, 16:07 »
"multumesc" mult si voua care ma cititi si ma rabdati, fara sa-mi dati cu tastatura in cap (poate doar in gand si voi  ;))


     Nu stiu daca exista chiar si o singura persoana care sa "iti dea cu tastatura in cap" pe aici, ayouni!  Nu am nici cea mai mica intentie sa te perii, dar faci parte din simpatiile mele de pe forum, nemaiamintind de faptul ca m-ai impresionat absolut placut cand am avut privilegiul de a te cunoaste si in lumea reala! De unde ti-a venit ideea asta, chiar nu stiu! Imi place ca poti sustine orice subiect, ca ai puncte de vedere bine argumentate, ca ai avut nenumarate ocazii de a evada si spre alte civilizatii, mult mai avansate decat a noastra si ne impartasesti experientele tale fara sa "te dai mare" , cum se zice! Si acestea sunt doar cateva din motivele pentru care te consider o persoana aparte! Cat priveste viata si pretuirea ei la adevarata valoare, poate de asta e nevoie, de sinuozitati, pentru a ne bucura de fiecare clipa din ea!



maria171

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #17 : Luni, 31 Mai 2010, 16:29 »
eugenia, flori, carmen
scrieti f frumos
ma impresioneaza mai mereu mesajele voastre
cat despre tastaura, nu am de gand sa mi-o stric mai ayouni draga
 :)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #18 : Luni, 31 Mai 2010, 17:25 »

multumesc marujita draga de complimente... ai dreptate, la cat de tare mi-e capul, mai bine sa nu riscam sa ramai fara tastatura!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #19 : Luni, 31 Mai 2010, 17:57 »
"multumesc" mult si voua care ma cititi si ma rabdati, fara sa-mi dati cu tastatura in cap (poate doar in gand si voi  ;))


     Nu stiu daca exista chiar si o singura persoana care sa "iti dea cu tastatura in cap" pe aici, ayouni!  Nu am nici cea mai mica intentie sa te perii, dar faci parte din simpatiile mele de pe forum, nemaiamintind de faptul ca m-ai impresionat absolut placut cand am avut privilegiul de a te cunoaste si in lumea reala! De unde ti-a venit ideea asta, chiar nu stiu! Imi place ca poti sustine orice subiect, ca ai puncte de vedere bine argumentate, ca ai avut nenumarate ocazii de a evada si spre alte civilizatii, mult mai avansate decat a noastra si ne impartasesti experientele tale fara sa "te dai mare" , cum se zice! Si acestea sunt doar cateva din motivele pentru care te consider o persoana aparte! Cat priveste viata si pretuirea ei la adevarata valoare, poate de asta e nevoie, de sinuozitati, pentru a ne bucura de fiecare clipa din ea!




sar'mana, frumoasa carmentoma, pentru vorbele tale bune. in legatura cu acele sinuozitati despre care vorbesti, poate ele m-au facut sa iubesc si mai mult viata... de la atatea cazaturi cate am luat, mi-e sufletul plin de vanatai! sincer, nici nu stiu cum am rezistat la unele lovituri foarte dure si nemiloase: poate m-a ajutat mult gandul la cea fetita cu ciorapii cazuti, cu pampon in cap, neagra, slaba, urata dar cu un zambet frumos, careia bunicul din partea mamei ii spunea "cioruska" (da, eram cam bruneta de mica, m-am deschis la culoare mai tarziu); o fetita care neavand papusi cu care sa se joace, citea toate cartile din biblioteca scolii, care la 12 ani vroia se devina aviator si altele... ca sa nu dezamagesc acea fetita, de cate ori dadeam de buculuc si cadeam de suuuuuuus tare, ma luam de guler si ma ridicam din nou.  ea era motivatia mea, adica eu, ati inteles desigur. de aceea cred ca e bine sa ne pretuim pe noi insine in primul rand, chiar daca altii nu o fac.  imi pare rau ca nu am inteles acest lucru mai devreme, a fost un pic tarziu dar mai bine mai tarziu decat niciodata. asa ca, dragele, iubiti-va, aveti grija de voi in primul rand si inainte de toate si de toti. la vita e bella!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #20 : Luni, 31 Mai 2010, 19:57 »
da si eu am ajuns la concluzia asta acum la batranete
 ;D
referitor la " la vita e bella" un film EXTRAODRINAR


adria

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #21 : Luni, 31 Mai 2010, 20:11 »
ayouni, ai perfecta dreptate
mi-am dat seama de chestia asta de ceva vreme si ma conformez
trebuie sa te iubesti, sa te intelegi, sa te simti, asa cum nimeni nu te poate percepe
nu-ti incalca unele principii, ca atunci vei suferi
am zis eu intr-un topic ca sunt egoista, dar cred ca intelegeti exact ce am vrut sa spun

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #22 : Luni, 31 Mai 2010, 20:17 »
va rog sa ma iertati
azi toata ziua am tastat aiurea
ma grabesc si fac greseli
nu stiu cum puteti sa intelegeti ce spun
inca o data scuze

adria

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #23 : Luni, 31 Mai 2010, 20:19 »
totu-i ok, maria
se intelege perfect

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #24 : Luni, 31 Mai 2010, 20:32 »
va rog sa ma iertati
azi toata ziua am tastat aiurea
ma grabesc si fac greseli
nu stiu cum puteti sa intelegeti ce spun
inca o data scuze


nu cumva a fost tastatura aceea care s-a spart in capul meu?! vezi, atunci nu ai de ce sa te miri hihihihihi
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #25 : Luni, 31 Mai 2010, 20:37 »
 :D :D :D

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #26 : Luni, 31 Mai 2010, 20:57 »
  Sistemul de valori si prioritatile sufera schimbari in fiecare zi din viata noastra, in functie de greutatile prin care trecem, bolile care ne macina sau odata cu virsta. Astazi, uitindu-ma la televizor la o mica demonstratie a pensionarilor, mi-am amintit de o doamna in virsta pe care am cunoscut-o cind eu eram inca la virsta sperantelor si planurilor de viitor. .................... Dupa ceva timp, m-am dus sa lucrez detasata pentru trei luni la vechiul loc de munca si n-am mai gasit-o pe coana Victoria.
   O viata, cu bune si rele, a unui om care a trait si a murit singur, de care nu prea mai are cine sa-si aduca aminte. Dumnezeu s-o ierte si s-o odihneasca in pace!  

o poveste frumos spusa, despre coana victoria! in bucuresti am observat ca sunt foarte multe coana victoria. "un om care a trait si a murit singur", suna foarte dureros.  in plimbarile mele prin parcuri, de multe ori cand vad femei sau barbati intr-o stare destul de proasta, incerc sa mi-i inchipui cand erau copii sau mai apoi adolescenti; cate visuri prabusite, cate sperante naruite, unde s-a intrerupt jocul frumos? unde s-a produs fisura? nu mai imi vine sa intreb care este fericirea suprema ci de ce exista atata suferinta pentru unii? in zonele de razboi, unde multi mor fara sa fi trait mai nimic, fara sa fi simtit nimic din viata asta in afara de lipsuri si necazuri; in zonele supra populate, unde nimic nu este suficient pentru unii, unde copiii muncesc de mici... in satele din romania unde mor batrani fara ca cineva sa-si mai aminteasca de ei; unde tinere sunt pacalite de fata morgana a unei vieti mai imbelsugate si sunt date pe mainile proxenetilor.  imagini triste care fac parte tot din viata.  din viata asta care este doar una, aici si acum.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #27 : Luni, 31 Mai 2010, 21:08 »
poate ca d-zeu ne-a dat viata asta asa grea ca sa o apreciem pe cealalta, sa traim cu speranta la la el ne va fi bine


Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #28 : Luni, 31 Mai 2010, 21:08 »
cred că viaţa nu are valoare....
adik.... nu i se poate atribui o unitate de măsură...
cred că este ceva unic pentru fiecare, indiferent de cum şi-a preţuit-o...
nihil sine deo

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #29 : Marți, 01 Iunie 2010, 12:20 »
va mai aduc ceva care mi se pare interesant din ceasca de lumina a prietenei mele mona:

 “ Toti oameni insotiti de success in viata au recunoscut ca sunt cauzalisti” – Ralph Waldo Emerson
Ei credeau ca nimic nu este lasat la voia intamplarii, ci ca orice eveniment are la baza o lege definite. ( lantuL cauza – effect) Oamenii superficiali nu cred in cauza si effect.
Legea vietii este legea credintei . A crede ! Tot ceea ce se impregneaza in spiritual tau , tot ceea ce crezi cu adevarat se va realiza intr-o buna zi. Invata sa crezi in functiunile subconstientului tau , convinge-te ca tot ceea ce se impregneaza in subconstientul tau se va materializa in final.
Crede in noroc si vei avea noroc”  . Mark Twain spune: “ Norocul bate la usa fiecarui om dar in multe situatii omul este plecat in vecini si nu aude ciocanitul “ . Omul e bines a fie treaz , mobil – dupa cum spune francezul “ qui vive.
Aforismul “Omul este asa precum gandeste in profunzimea sa”  reflecta toate conditiile vietii umane . Omul este exact ceea ce gandeste si simte intreaga zi si caracterul sau este suma gandurilor sale .” – Joseph Murphy ( Puterea extraordinara a subconstientului tau )

Cauta binele, frumosul , succesul din jurul tau. Din toti oameni cauta binele si adu un + in viata fiecaruia si nu un minus – aceasta sa fie provocarea ta cu tine . Intotdeauna cauta binele din om si vei fi surprins ce intorsatura va avea destinul tau !
Arata binele din oameni celorlati din jurul tau si incearca sa intelegi ceea ce nu poti intelege la un om . “ Iarta pe cel ce nu il poti ierta si iubeste pe cel ce crezi ca nu il poti iubi “
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)