Autor Subiect: Viata si valoarea ei  (Citit de 100704 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #45 : Miercuri, 07 Iulie 2010, 15:12 »
ce bine spus: viata care ne traieste..
am citit acest lucru, cred, prima oara, intr-unul din romanele lui marin preda.. "intrusul" formularea aproximativa era cam asa..

"sunt unii care isi traiesc viata .. si la altii .. viata ii traieste pe ei.. "

a fost si un film regizat de constantin vaeni " imposibila iubire" dupa cartea asta fenomenala.. ce vremuri.. mergeam la film si veneam stralucind iluminata de noile teme de gandire.. acum, imi stralucesc ochii de la exploziile de carburant si bataile intre monstri sf..

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #46 : Miercuri, 07 Iulie 2010, 15:34 »
acum, imi stralucesc ochii de la exploziile de carburant si bataile intre monstri sf..

Păi cine te pune să te uiţi la ele?  ;D Există şi filme precum Sweet November sau Before Sunrise :)

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #47 : Miercuri, 07 Iulie 2010, 15:52 »
Păi cine te pune să te uiţi la ele?
pai chiar! eu m-am uitat la "alba ca zapada si cei 7 pitici perversi". am stralucit de iluminarea noilor teme de gandire si imediat am gasit o "alba ca zapada" usor bronzata 8) ne-am trait viata la max! scurta, da' intensa ;D

Offline gabrel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 84
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #48 : Miercuri, 07 Iulie 2010, 16:00 »
Bravo Silviu, esti un forumist "viu", tine-o tot asa!
Universul stie lucruri pe care noi nu le cunoastem.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #49 : Miercuri, 07 Iulie 2010, 16:06 »
traieste-ti viata! acum!

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #50 : Miercuri, 07 Iulie 2010, 16:09 »
am stralucit de iluminarea noilor teme de gandire *** scurta, da' intensa

ai incetat sa stralucesti? :-\

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #51 : Miercuri, 07 Iulie 2010, 16:10 »
traieste-ti viata! acum!
@silviu: ce e aia "sa-ti traiesti viata acum", la matale??

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #52 : Miercuri, 07 Iulie 2010, 16:32 »
ai incetat sa stralucesti? :-\
langa alba ca zapada? da.
Citat din: pe_jumatate
ce e aia "sa-ti traiesti viata acum", la matale??
sa-mi cumpar citroen :D
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/18pLuNT9P4A?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #53 : Miercuri, 07 Iulie 2010, 17:20 »
Ieri, dupa ce am citit articolul despre valurile islamice care-i nefericesc pe europeni

Apropo de asta, cum găseşti reacţia ţărilor europene care interzic vălurile islamice în special cele care acoperă chipul în totalitate? Ţi se pare normală sau deplasată.

Şi, tot legat de cultura şi legile islamice: clipul de mai sus al Mariei despre iubire, crezi că e filmat într-o ţară islamică sau a fost difuzat la o televiziune islamică? Fiindcă ea este îmbrăcată "nepotrivit" iar el are o ţinută nu tocmai decentă şi părul lung (ca să ating şi aspectul cu catalogul tunsorilor permise în Iran). Ce vreau eu sa întreb: există şi ţări islamice unde gradul de libertate individuală e ceva mai mare?
draga saturnis, voi incerca sa raspund intrebarilor tale:
1. mi se pare normala reactia tarilor europene de a interzice valul care acopera fata in intregime, este chiar indicat; mai ales ca aceslasi lucru este pe punctul de a fi aprobat in tari din golf, pe motive de siguranta, de doua feluri: acolo femeile au voie sa conduca chiar si singure dar vizibilitatea este destul de redusa si se pot produce accidente. un al doilea motiv este pentru a combate teroristii si traficantii de droguri, pentru ca au fost cazuri in care barbati s-au imbracat asa, tocmai pentru a trece neobservati.
2. clipul Mariei: este absolut normal ca o tanara libaneza sa se imbrace asa, sa faca clipuri, sa dea spectacole...in liban situatia este total diferita, acolo exista si coexista toate religiile; unele dintre musulmane se imbraca potrivit cutumelor lor, ei, unele mai mult altele mai putin; am cunoscut multe musulmane libaneze care se imbraca la fel ca noi, si acolo si peste tot. iar cele de religie crestina, se imbraca si ele la fel ca aici.  sa nu uitam ca libanul a fost considerat parisul orientului mijlociu, ca limba franceza se invata in toate scolile; din pacate extremismul religios a dus la razboaie, la dezbinare, la distrugere.  Acum cativa ani cand Rafiq al-Hariri a pierit intr-un atentat terorist, a fost un doliu nemasurat in liban: toate confesiunile religioase au deplans moartea lui deoarece el era speranta unui nou liban renascut din cenusa atator razboie.
3. exista, asadar,  si tari unde gradul de libertate individuala este mare: liban de ex, indiscutabil, femeile merg la scoala, la facultate, au profesii; in liban se tin concerte, exista discoteci, interrelationarea tinerilor este posibila la fel ca in orice alta tara. 
despre celelalte tari din golf, altadata! pentru ca acolo situatia este mult mai complexa.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #54 : Miercuri, 07 Iulie 2010, 18:02 »
Ayouni, multumesc pentru raspunsuri. Stiam si eu trebuie sa fie unele tari arabe unde exista o libertate individuala mai mare. Nu stiam insa care anume.

Pacat de curentul asta negativ al oamenilor cind aud de tarile arabe. Pentru ca multi cind aud de arabi se gindesc numai la terorism si restricii absurde.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #55 : Miercuri, 07 Iulie 2010, 18:14 »
@saturn... din pacate sunt niste clisee, nascute cele mai multe ori din ignoranta, din orgolii.  alimentate si de catre o accentuare a extremismului relgios; extremism care nu este acceptat nici de ei, sa stii.  islamul nu inseamna terorism iar ceea ce se intampla in Afganistan este foarte departe de adevaratul islam.  este vorba de ignoranta crasa, obscurantism al unor barbati care astfel doresc sa-si mentina ei suprematia si privilegiile. 
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #56 : Miercuri, 07 Iulie 2010, 18:17 »
Si mai am ceva food for thought in legatura cu viata altora mult mai nefericiti decat noi…tot in legatura cu aceasta "it is a man’s world" care este Afganistanul… acum cateva luni am citit o carte foarte interesanta, se numeste "piatra rabadarii" (syngue sabur – Pierre de patience) scrisa de Atiq Rahimi.  Pleaca de la un mit persan: o persoana ia o piatra si-i spune tot ce-o doare, tot ce are pe suflet, necazuri, dureri samd… i se spune tot ceea ce nu ai curajul sa spui altcuiva (sau pe forum SC de ex  :)). Se spune ca piatra asculta si absoarbe toate necazurile tale pana cand intr-o zi nu mai poate si crapa.  In acea zi te eliberezi de povara problemelor tale.
In carte, o femeie afgana trebuie sa aiba grija de sotul ei taliban, ranit grav, paralizat.  Doar aude si-si poate misca ochii.  Femeia il ingrijeste cu devotament in fiecare zi, il spala, ii da sa manance.  Si sta de vorba cu el.  Adica face ceea ce nu avusese curajul niciodata inainte, cand el era intreg. Profita de faptul ca el un-i mai poate face nimic si-i impartaseste absolut toate gandurile ei, chiar cele mai intime, fara rezerve.  Ii povesteste viata ei nestiuta alaturi de el. Toate suferintele si toate frustrarile. Intr.-o zi, cand un alt taliban fugar intra in casa ei, ea accepta sa mearga sa faca dragoste cu el in alta camera, sub privirile ingrozite ale sotului ei care intelege ceea ce se intampla. 
Ideea este ca in aceasta poveste sotul devine acea piatra a rabdarii.

"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #57 : Miercuri, 07 Iulie 2010, 18:23 »
in timp ce scriam lucrurile ceva mai sumbre dinainte, mi-am amintit de dragul de pierre de ronsard si de intemnul lui si mi-am zis sa-l impartasesc cu voi aici, intr-o nota un pic mai vesela:

Traiti acum , credeti-ma, nu asteptati pe maine:
culegeti de pe-acum trandafirii vietii!


Vivez, si m’en croyez, n’attendez &agrave; demain :
Cueillez d&egrave;s aujourd’hui les roses de la vie.


"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #58 : Miercuri, 07 Iulie 2010, 18:36 »
 
Ideea este ca in aceasta poveste sotul devine acea piatra a rabdarii.

Pina crapa, nu?  :D

PS: No offence, dar umorul meu negru nu s-a putut abtine  ;D

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #59 : Miercuri, 07 Iulie 2010, 18:51 »
    Ayouni, cred ca as sta si te-as asculta la nesfirsit povestind despre locuri in care eu n-am fost si nu voi fi niciodata si despre oameni pe care nu i-am cunoscut si nici nu-i voi putea cunoaste. Sint fericita ca forumul SC mi-a dat posibilitatea sa te intilnesc pe tine si pe multi altii ca tine care-mi insenineaza serile. Va pup pe toti.  :-*