Autor Subiect: Viata si valoarea ei  (Citit de 100698 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #90 : Joi, 08 Iulie 2010, 20:38 »
       Saturn, acum ca ai devenit admin, (apropos: felicitari pentru asta, din tot sufletul!) poti sa stergi toate aceste mesaje, dar te rog sa astepti sa vedem o reactie de la silviu si dupa aceea sa o faci! E bine sa stie ca suntem alaturi de el si de oricine altcineva care ar fi deranjat oarecum sau dezamagit! Vrem sa ramanem o mare familie, care tinde sa creasca in continuare, nu sa se micsoreze! Sunt convinsa ca ai inteles ceea ce am vrut sa zic!

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #91 : Joi, 08 Iulie 2010, 22:56 »
a zis cineva carmen? iacata-ma-s!
la inflatia de carmene de pe forum, ma gandesc ca, la fel ca mine, sunt o multime de ochisori care se gandesc, personalizat, la toleranta si la familia SC..
si cu toatele, si eu si toate celelalte iubitoare de toreadori cu sau fara spada de pe aici, nu vrem fundamental decat binele chiar daca putem fi citite in felurite moduri .. asa ca, hai sa traiasca si toreadorul si taurul si publicul si cu totii sa cantam iubirea si binele (uneori inexplicabil) pe care ea il aduce .. :-* :-* :-*

hai la habanera..

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/axvhEUyVfX0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #92 : Luni, 12 Iulie 2010, 11:55 »
nu inteleg de ce mi-a disparut un mesaj, fara nicio explicatie :-\
daca asta-i obiceiul moderatorilor, eu ma retrag.
va doresc toate cele bune.

Silviu, eu am şters mesajul tău. Nu mi s-a părut necesar să dau explicaţii pentru că mesajul tău era destul de explicit! :)
Membri ai acestui forum au fost deranjaţi mi-au reclamat mesajul tău si am considerat ca au dreptate. Asta e tot.
Nu mi s-a părut necesar să-ţi fac morală, să te cert, să-ţi dau vreo sancţiune, etc., l-am considerat ca pe o simplă scăpare din partea ta, aşa cum putem avea oricare dintre noi, aşa că l-am şters.
Poate că ştii că nu îmi place să şterg mesajele nimănui, în toată “cariera” mea de moderator pe acest forum am mai şters doar 2 (două) mesaje, dintre care unul era al meu! :)

Deci nu am vrut să dau amploare unui lucru minor, mă mir că o faci tu. Am venit cu aceste precizări publice ca să fie totul clar să nu creadă nimeni că e ceva ascuns, tenebros sau complicat.
În locul tău aş vedea partea pozitivă a evenimentului, şi anume că există membri ai acestei comunităţi care îţi duc lipsa. Desigur, tu faci cum vrei,  it’s a free world.
Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #93 : Joi, 29 Iulie 2010, 13:22 »
Despre viata cu Dr. Faust!

"Nur der verdient sich Freiheit wie das Leben, der taeglich sie erobern muss" care
s-ar traduce in felul urmator: "doar cine-si cucereste in fiecare zi libertatea si viata, doar acela le merita cu adevarat".

Am putea sa ne intrebam ce facem in acest sens ? ce actiune am luat astazi, ce am facut in concret pentru ca viata mea sa fie mai buna ? mai frumoasa ? nu ma refer la lucruri extrordinar de mari, dimpotriva, lucruri simple, mici, care sa ne dea o stare de bine interioara, sa ne faca sa simtim ca traim cu adevarat.

Experienta lui Faust m-a fascinat din totdeauna, dorinta lui de a cunoaste si a se bucura de un moment de fericire unica. Pentru asta a facut un pact cu Mephistopheles, am mai scris pe un topic despre acest lucru, mai demult...

Doar cand Fausta avea sa cunoasca acel moment unic de fericire absoluta, doar atunci Mephistopheles va putea sa-i ia sufletul.

Stiti unde a gasit Faust fericirea maxima si a rostit magicele cuvinte, opreste-te clipa, esti asa de frumoasa ?
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #94 : Luni, 23 August 2010, 16:09 »
cateva picaturi de viata din ceasca cu lumina a prietenei mele, mona: sub forma de intrebari, le-am citit cu atentie si am avut un raspuns pozitiv la fiecare dintre ele.
este una insa care mi-a dat mult de gandit "iti iubesti viata?"... pentru ca imi dau seama ca din cand in cand fac anumite lucruri de parca nu as mai iubi-o, desi am fost pana nu demult foarte pasionata de ea.

"Ai ascultat vreodata sunetul ploii cu adevarat? Sunt clipe ce iti spala gandurile lasandu-le curate.

Te-ai inclinat  vantului calator ce poarta pretutindeni farmecul frunzelor ce ating pamantul in primul  lor sarut? Sunt clipe ale  amorului candid , atat de pur.

Ai inteles iubirea din acea singura privire? Fara cuvinte si miraje ci doar un suflu , un fluid , inodor si insipid insa pe  care sa il simti , sa-l gusti , sa il privesti.

Te-ai trezit candva langa trupul proaspat al celui iubit , oferindu-i mangaierea dragostei  doar privind-ul , topindu-va in dezmierdarea atingerilor fara a-i cere nimic inapoi?

Te-ai abandonat momente in sir in bratele ierbii , acoperit de valul  ca de matase calda al razelor de soare  , traind intens  realizand ca si tu esti acea picatura unica si totusi aceeasi , din marele ocean al universului?

Ai inteles oamenii din jurul tau , intelegandu-ti propriile defecte  , multumindu-le pentru lectiile oferite gratuit , purtandu-te cum tu ai dori sa fii tratat,  bucurandu-te de calitatile lor , rezolvandu-ti slabiciunile tale ?

Te-ai bucurat de ceea ce traiesti , de ceea ce intalnesti, de ceea ce  ai ? Iti iubesti viata ?

Inca nu este timpul pierdut … poate ca nici eu  inca nu stiu nimic dar  continui sa invat - a trai."

 

"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #95 : Luni, 23 August 2010, 16:12 »
tot prietena mea, mona, mi-a scris urmatoarele randuri astazi, in legatura cu terapia iertarii in care ea crede si pe care o practica:

IARTA-MA! TE IERT!  MULTUMESC! TE IUBESC!
Lectiile vin intotdeauna atunci cand esti pregatit, iar daca vei fi atent la semne, vei afla mereu ce-ti trebuie pentru pasul urmator -  Paulo Coelho
 In ultima vreme am fost nevoita sa aplic aceasta terapie, pentru ca altfel nu ma vindecam, s-ti  spun cu certitudine ca la mine a functionat   perfect.
 Eu am folosit numai prima parte a frazei,  si anume iarta-ma ca te tin prizonierul gandurilor mele, si am spus-o oricui care imi venea in gand  mai mult de cateva ori, intrucat asta insemna ca acolo aveam o problema. A functionat perfect  si pot spune ca ma simt extrem de usoara si cu multa pace in suflet. Voi continua sa  o spun si de acum inainte, pentru ca am inteles  ca iertarea este singura modalitate de a aduce  lumina si iubire in viata noastra, este singura stare compatibila cu noua energie in care ne aflam acum.


voi incerca sa o pun si eu in practica, sa vedem daca functioneaza si la mine.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #96 : Luni, 23 August 2010, 16:32 »
Ayouni, ma uimesti pe zi ce trece. Ma bucur ca te-am cunoscut.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #97 : Luni, 23 August 2010, 21:47 »
Ayouni, ma uimesti pe zi ce trece. Ma bucur ca te-am cunoscut.

mai luci mai, ma coplesesti  :-* tu esti cea care ne uimesti, pentru ca ai atatea de facut, ai atata grija de parintii tai... alergi tot timpul de colo colo! si totusi duminica, in loc sa te odihnesti, ai mers sa vizitezi acea doamna de 94 de ani! asta da fapta buna, tu esti demna mai curand de toata admiratia.  si eu ma bucur ca te-am cunoscut si sper ca in curand vom avea ocazia sa ne si vedem.  in curand incepe stagiunea la teatru, la opera, opereta... concertele la radio! si excursiile de o zi doua! vom avea "things to do, places to go, people to meet" vorba unei expresii (aprox. "lucruri de facut, locuri de vizitat, oameni de cunoscut").
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #98 : Luni, 23 August 2010, 21:54 »
Teatrul intotdeauna m-a fascinat! Teatrul ma face fericita! Ce as dori insa cel mai mult in viata, ar fi sanatate si timp! Cat mai mult timp!

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #99 : Vineri, 27 August 2010, 15:10 »
am vrut sa postez aceste poze la topicul "raiul pe pamant" dar am vazut ca nu se mai poate.  deoarece sunt foarte frumoase si vreau sa le impartasesc cu voi, le voi posta aici:

este vorba despre insula thassos din grecia, la marea egee, un adevarat colt de paradis.

prima serie:

Thassos plaja marea egee



thassos apa marii



thassos tavern


"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #100 : Vineri, 27 August 2010, 15:12 »
si a doua serie, cu un copac care imi place extraordinar de mult: maslinul.  mi-au povestit ca maslinii nu sunt taiati decat atunci cand au murit de tot, si nu mai inverzesc nici un pic.  mi-au povestit...

livada de maslini




masline





trunchi de maslin


"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #101 : Vineri, 27 August 2010, 17:41 »
thassos, miere pentru toata lumea, de toate aromele, cu fructe, cu alune, cu nuci...
luati si va indulciti! cate un borcan pentru fiecare si mai si ramane!

"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #102 : Vineri, 27 August 2010, 17:47 »
thassos: si ca sa nu ma indepartez de acest topic prea mult, uite o poza care ne arata ca un maslin, chiar si foarte batran, tot hraneste viata si da ramuri noi; daca din trunchiul lui nu a mai ramas decat o scoarta groasa, fara interior, si desigur radacinile din pamant. pe partea cealalta se vede o scorbura foarte mare pe care dimitris (proprietarul peniunii) o foloseste ca un mic depozit. acest maslin batran parca ne indeamna pe toti sa cream viata atata timp cat facem umbra pamantului, chiar si atunci cand credem ca nu mai avem resurse.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #103 : Luni, 30 August 2010, 15:41 »
Ieri cand m-am intors de la busteni, am folosit cuvantul feed-back, ca sa va pun la curent cu ce s-a intamplat acolo si sa-mi exprim aprecierea fata de intalnirea noastra. Si acest lucru mi-a dat o idee...

Este un fenomen foarte frecvent sa dam feed-back, retroalimentare. Despre situatii, despre persoane si comportamentul acestora.  Si cum feed-back-ul poate fi pozitiv sau negativ in principiu, de asemenea si felul de a-l aduce la cunostinte, imbraca aspecte diverse.  Este foarte frumos, placut sa dam si sa primim feed-back pozitiv.  Ne place, ne face viata mai frumoasa si contribuie la mentinerea sau ridicarea autostimei noastre.  Dar asa cum un feed-back pozitiv ne face viata frumoasa, un feed-back negativ prost dat, ne poate afecta foarte mult si in loc de a obtine ceva bun din el, obtinem o reactie si mai dura sau negativa.

Din pacate sunt momente in care e nevoie sa aducem la cunostina, fie angajatilor cu care lucram, fie persoanelor mai mult sau mai putin apropiate, nu numai lucruri bune ci si anumite lucruri nu tocmai placute.
Atunci trebuie sa fim extrem de atenti deoarece este o chestiune foarte delicata care poate rani susceptibilitati –atunci cand nu este facuta cum trebuie – sau chiar poate afecta autostima unei persoane.

Asa ca, legat de feed-back-ul pozitiv de ieri, am zis ca ar fi bine sa impartasec cu voi cateva ganduri. Fara sa intru in detalii pera mari. Mie personal imi place foarte mult sa spun lucruri frumoase celor din jurul meu, sa-i motivez in fel si chip.  Desigur, nu la orice ora din zi si nin noapte  ;) In general ne este mai greu atunci cand trebuie sa atingem lucruri negative.  Si am observat ca sunt unele persoane care pur si simplu nu prea stiu cum sa procedeze cand este vorba de  a da un feed-back negativ.

In primul rand, e nevoie de un spatiu privat.  Observatiile negative nu se fac in public, de fata cu martori.  Si de asemenea nici prin e-mail sau pe messenger.  In cel mai rau caz, prin telefon, daca intalnirea nu poate fi programata din motive obiective.  De ce nu prin e-mail, va veti intreba ? Pentru ca la urma urmei, oricum am da-o, internetul este lipsit de suflet, nu are voce, nici expresii faciale si nici limbaj corporal.  Oricat de bine am scrie un mail de acest gen, va fi imposibil sa prevedem si sa masuram reactia interlocutorului nostru, daca l-a primit si s-a aratat multumit sau daca a creat in el o durere sau resentimente foarte mari. Un mesaj trimis prin mail poate fi foarte usor interpretat in functie de tonul de voce pe care i-l atribuie persoana care-l citeste, si poate sa faca sa para mai dur chiar decat in realitate. Noi putem sa trimitem un mail cu informatie negativa, sa apasam pe butonul "trimite" si sa rasuflam usurati.  E ca si cand am arunca o grenada si am fugi repede repede : pe noi nu ne ajunge explozia de moment, ci doar pe cel/cei care o vor simti in inimioara lor.  Inca un detaliu : un mail traieste atata timp cat vrem noi si poate fi retrimis la un moment dat altcuiva, din greseala sau cu intentie.  Si atunci se poate intoarce chiar impotriva celui care l-a trimis.

Desigur, este nemaipomenit atunci cand laudam pe cineva sau ii dam feedback pozitiv, pentru o fapta sau rezultate bune.  Cand nu mai este vorba de laude, e bine sa mentinem un dialog "intre patru ochi ". A face observatie cuiva in public, poate duce la umilirea persoanei respective si in acelasi timp sa creeze in ceilalti prezenti sentimente negative fata de tine (fie ca esti sef sau prieten) si sa faca sa fii evitat pe viitor.

Se recomanda inceperea dialogului pe o nota pozitiva, pentru a construi un cadru amiabil si destins pentru ceea ce va urma. Arata respect si de asemenea empatie, adica pune-te in pantofii celuilalt, incercand sa simti ce simte celalalt, in asa fel incat vestea nu prea buna sa fie transmisa cu cea mai mare delicatete si diplomatie.

E bine sa evitam sa dam feed back negativ in ziua de vineri, adica inainte de weekend : riscam ca zilele care ar trebui sa fie destinate odihnei, sa fie complet stricate, persoana in cauza gandindu-se si intorcand pe toate partile problema respectiva. Sa fim concisi si sa exprimam cu claritate aspectul / aspectele negative, avand grija sa mentinem tot timpul dialogul cu celalalt, sa confirmam ca persoana respectiva a inteles punctul nostru de vedere.  Fara amenintari! Sa hotaram impreuna ce vom face din acel moment inainte. Si sa incercam sa ne concentram spre viitor din acel moment, lasand in urma o experienta din care am mai invatat ceva. 
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #104 : Luni, 30 August 2010, 16:01 »
Ayouni, este interesant si bine venit subiectul deschis de tine. Dar nu stiu cum de ti-a venit idee abordarii acestui subiect tocmai cand te-ai intors de la Busteni... Excursia voastra la Busteni mi-a adus miros de toamna, covor de frunze ruginii, aer curat si picaturi de ploaie rece pe frunte... Sper ca a fost f.frumos la Busteni şi ca ai cunoscut persoane agreabile si ca ti-ai incarcat bateriile... Pupici