Autor Subiect: Viata si valoarea ei  (Citit de 100649 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #105 : Vineri, 03 Septembrie 2010, 21:47 »
Ce sunt de fapt, lectiile vietii? Lectiile sunt de fapt situatii pe care uneori le resimtim dureros, in realitate ele sunt rezultatul actiunilor noastre trecute. Nimic din ceea ce traim nu este intamplator. Atunci cand simtim ca gresim, sa ne straduim sa nu mai repetam gresala. Atunci cand facem bine, sa-l recunoastem si sa il sporim in noi, in jurul nostru. Lectiile vietii, cred eu, ne ajuta sa intelegem adevarul profund a ceea ce ni se intampla.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #106 : Vineri, 03 Septembrie 2010, 22:08 »
    'Vreme trece, vreme vine/Toate-s vechi si nouă toate", scria Eminescu.  Nu ne putem sustrage timpului nemilos, si multe evenimente, fapte din trecut, se reactualizează, lăsând urme, in primul rând în noi. Este o dovada ca  "nimic nu-i nou sub soare", cum spune proverbul. Fiti va rog putin atenti acum. Desi parea definitiv depasit, comunismul se reintoarce azi sub o alta forma: "consumismul" zilelor noastre. Consumismul e comunism mascat. Egalitarismul exista azi sub o alta forma. Autoritatea suprema nu mai e partidul unic, ci BANUL, puterea lui uriasa. Europa unita incearca acum sa aduca pe scena istoriei o noua forma de egalitarism. Termenul de "capitalism" vine de la capital, totul este deci, subsumat banului si lumea intreaga se invarte in jurul lui. El detine puterea unica, rolul partidului unic. Globalizarea tinde catre acest egalitarism fortat, in care unicitatea dispare si natiunile se dizolva incet-incet intr-o masa uniformă, dominată de interese materiale.
    Consumismul este este o "civilizatie" a lipsei de gust, a disparitiei valorilor adevarate.
    Avem o libertate totala, dar care nu e subsumata unor valori, unor repere, este anarhie.
    Consumismul ne indeprteaza de natura si ne apropie de artificial. Totul devine artificial, inclusiv hrana.
    Comunism si  consumism - iata cum deci doua ideologii aparent atat de diferite, se pot dovedi pana la urma, atat de apropiate.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #107 : Duminică, 12 Septembrie 2010, 21:44 »
Ce este un barbat? Barbatii nu seamana deloc cu femeile, cu toate ca si ei pot fi sexi si ispititori!  Brabatii iubesc femeile si vorbesc despre ele in majoritatea timpului. Barbatii adora sa fie ingrijiti si femeilor le place sa aiba barbatul lor. Dar ce este un barbat? Un om care iubeste si pretuieste, in primul rand, posesiunile sale, iar dragostea pentru femeia lui este pe planul doi?

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #108 : Duminică, 12 Septembrie 2010, 22:08 »
   Dar daca barbatul considera ca femeia e una din proprietatile lui, asa cum se intimpla de obicei, inseamna ca ea nu e pe planul doi, ci in prim plan, alaturi de masina, casa, firma si alte bunuri. Nu?!? :-\

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #109 : Duminică, 12 Septembrie 2010, 22:12 »
Eugenia, rationamentul tau este bun. Multi barbati considera femeia iubita, ca fiind proprietatea lor si devin posesivi, egoisti, intoleranti, de cele mai multe ori. Cred ca eu nu inteleg barbatii,nu inteleg prioritatile lor, dar o sa incerc sa devin mai atenta la cei din jurul meu, mai sensibila la nevoile lor.

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #110 : Duminică, 12 Septembrie 2010, 22:26 »
   Lucia, eu sint nascuta ceva mai devreme decit tine si tot nu-i inteleg pe barbati, ba chiar am incetat sa mai fac efortul de a incerca sa-i inteleg. Se pare ca se simt puternici si stapini ai lumii daca de bratul lor atirna un exemplar feminin pe care au grija sa-l impodobeasca cu haine si bijuterii pentru "a rupe gura tirgului", daca au o casa cu multe dormitoare ( de parca ar putea dormi in toate in acelasi timp), daca au un garaj cu nu stiu cite masini, daca fac petreceri cu prietenii (de fapt, niste ipocriti care fug ca sobolanii de pe o corabie in incendiu, atunci cind apar primele semne ale falimentului ) si care sint atit de aroganti si lipsiti de credinta incit considera ca iubirea, loialitatea, devotamentul, prietenia adevarata nu le sint necesare, ca ei sint multumiti cu viata lor. Din pacate, in ziua de azi intilnesti tot mai multi astfel de barbati si tot mai multe femei de tip accesoriu.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #111 : Duminică, 12 Septembrie 2010, 22:36 »
cu toate acestea, cred ca exista o lege a atractiei, un magnetism pe care unii oameni il au si care ii ajuta sa ii atraga  pe ceilalti spre ei. Sau, putem spune ca sunt si suflete norocoase.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #112 : Luni, 13 Septembrie 2010, 09:20 »
Fetelor....... joc de imagine!
Aş putea fi eu accesoriu?  ;D
nihil sine deo

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #113 : Luni, 13 Septembrie 2010, 12:39 »
cu toate acestea, cred ca exista o lege a atractiei, un magnetism pe care unii oameni il au si care ii ajuta sa ii atraga  pe ceilalti spre ei. Sau, putem spune ca sunt si suflete norocoase.
   
    Eu am considerat intotdeauna ca a atrage oamenii spre tine nu inseamna neaparat ca esti un suflet norocos. Oamenii pot fi atrasi de tine pentru felul cum esti sau cum arati, pentru o stare materiala buna, pentru relatiile pe care le ai sau pentru alte avantaje; daca nu vine spre tine cel pe care sa-l simti ca iti este  potrivit, degeaba, restul nu inseamna nimic.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #114 : Luni, 13 Septembrie 2010, 12:50 »

Eugenia, e multe ori, omul pe care il crezi "potrivit", te dezamageste. Ici si colo, - vorbesc de persoana mea - s-au infiripat scurte episoade romantice, dar care s-au transformat in scrum la fel ca toate celelalte legaturi amoroase din trecut. Deci, persoana pe care o credeam eu a fi ideala, a devenit incompatibila. Si atunci as pune intrebarea: "exista posibilitatea de a atrage sufletul pereche?"

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #115 : Marți, 28 Septembrie 2010, 10:22 »
din ceasca de lumina a pretenei mele mona, am mai gasit ceva care mi se pare nu numai frumos dar aduce un mesaj special, care ne poate da hrana pentru spirit (daca vrem)... mersi mona!

Astazi am primit un cadou – un prieten sincer. Un moment in care a dorit, asumandu-si riscul reactiei mele, sa imi spuna ca la un moment dat , sentimentele sale nu erau pe deplin luminoase si  candva a existat chiar gelozia in ceea ce ma priveste. Priveam acest om si ii vedeam frumusetea si puritatea date de puterea sinceritatii. Nu stia cum voi reactioana insa vroia sa imi ceara iertare pentru acele ganduri indreptate spre mine , in trecut. Nimic nu este intamplator , pentru ca aceleasi sentimente erau atunci si in mine iar clipa aceasta de adevar neconditionat ne-a oferit perspectiva unui nou drum, presarat cu flori ale sinceritatii.
Este teribil de dificil sa poti exprima anumite trairi ce teoretic te pun in vertijul ego-ului . Este dureros si totodata un act de curaj si de tarie!
Nu multi oameni isi pot vedea autoportretul din momentele in care judecam, suntem gelosi, invidiosi , uram , dispretuim…
Eu , cu toate aceste cescute de lumina si dorinta de a fi lumina , inca ma confrunt cu toate starile evidentiate mai sus. Ma bucur insa ca le constientizez si am invatat sa ma intorc la mine. Intelegand cauza se transforma efectul si ramane iubirea…Suntem oameni si invatam a trai , uneri da, este greu dar nu este imposibil , alteori este atat de usor iar totul devine posibil .

Ce am invatat astazi ?
Sa continui sa fiu sincera cu mine si cu cei din jurul meu.
Fiind sincer intotdeauna castigi un loc in inima cuiva si iti va fi in adevaratul sens al cuvantului, aproape!
Am invatat cat de liber te simti cand spui adevarul , cerandu-ti iertare , nu ca sa fie acel om langa tine , nu din dependenta sau din frica de a-l pierde ci doar  din simplitate , puritate , respect si dorinta de a-i transmite acelui om trairea ta  plina de lumina.
Sa iert cu imensa bucurie si cu zambetul pe buze.
Sa cer iertare
Sa multumesc pentru oamenii din jurul meu !
Sa continui sa invat
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

adria

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #116 : Marți, 28 Septembrie 2010, 20:43 »
stii, ayouni, ma gandesc de multe ori daca mona chiar exista

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #117 : Marți, 28 Septembrie 2010, 21:26 »

bineinteles ca prietena mea mona (mai sus am mancat litera i :)); altminteri nu mi-ar trimite cate o cescuta de lumina aproape in fiecare zi. si nu numai ca scrie sau simte frumos dar asa este ea in viata de zi cu zi... si incearca chiar si atunci cand nu-i reuseste pe deplin, o ia de la capat in fiecare zi.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Chopin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #118 : Luni, 07 Martie 2011, 12:35 »
Servus la toata lumea
Sunt nou pe acest forum si am inceput sa rasfoiesc subiectele de aici. Mi-a atras atentia in mod special acest topic.
Am observat ca fiecare a facut un clasament cu ceea ce i se pare mai important din cele 5 lucruri enumerate la primul mesaj. Din punctul meu de vedere nu cred ca trebuie facut un clasament pentru ca toate sunt importante si de toate trebuie sa avem grije.
Spre exemplu:
1. Familia - Ea este cea care iti aduce bucurii si te sustine. Fara familie nu ai bucurii si nu ai sentimentul de implinire.
2. Sanatate - Fara Sanatate nu te poti bucura de familie, prieteni si nu poti sa muncesti eficient.
3. Munca - Fara munca nu-ti poti sustine sanatatea, familia si spiritul.
4. Prietenii - fara prieteni nu poti socializa si vei avea o viata monotona.
5. Spirit - daca nu iti intretii spiritul tanar inseamna ca unul din cele 4 lucruri enumerate mai sus a disparut.
Concluzia este ca toate trebuie considerate ca niste bile de sticla si sa avem grije ca nici una sa nu se sparga.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #119 : Miercuri, 09 Martie 2011, 21:34 »
din ceasca de lumina a pretenei mele mona, am mai gasit ceva care mi se pare nu numai frumos dar aduce un mesaj special, care ne poate da hrana pentru spirit (daca vrem)... mersi mona!

Astazi am primit un cadou – un prieten sincer. Un moment in care a dorit, asumandu-si riscul reactiei mele, sa imi spuna ca la un moment dat , sentimentele sale nu erau pe deplin luminoase si  candva a existat chiar gelozia in ceea ce ma priveste. Priveam acest om si ii vedeam frumusetea si puritatea date de puterea sinceritatii. Nu stia cum voi reactioana insa vroia sa imi ceara iertare pentru acele ganduri indreptate spre mine , in trecut. Nimic nu este intamplator , pentru ca aceleasi sentimente erau atunci si in mine iar clipa aceasta de adevar neconditionat ne-a oferit perspectiva unui nou drum, presarat cu flori ale sinceritatii.
Este teribil de dificil sa poti exprima anumite trairi ce teoretic te pun in vertijul ego-ului . Este dureros si totodata un act de curaj si de tarie!
Nu multi oameni isi pot vedea autoportretul din momentele in care judecam, suntem gelosi, invidiosi , uram , dispretuim…
Eu , cu toate aceste cescute de lumina si dorinta de a fi lumina , inca ma confrunt cu toate starile evidentiate mai sus. Ma bucur insa ca le constientizez si am invatat sa ma intorc la mine. Intelegand cauza se transforma efectul si ramane iubirea…Suntem oameni si invatam a trai , uneri da, este greu dar nu este imposibil , alteori este atat de usor iar totul devine posibil .

Ce am invatat astazi ?
Sa continui sa fiu sincera cu mine si cu cei din jurul meu.
Fiind sincer intotdeauna castigi un loc in inima cuiva si iti va fi in adevaratul sens al cuvantului, aproape!
Am invatat cat de liber te simti cand spui adevarul , cerandu-ti iertare , nu ca sa fie acel om langa tine , nu din dependenta sau din frica de a-l pierde ci doar  din simplitate , puritate , respect si dorinta de a-i transmite acelui om trairea ta  plina de lumina.
Sa iert cu imensa bucurie si cu zambetul pe buze.
Sa cer iertare
Sa multumesc pentru oamenii din jurul meu !
Sa continui sa invat


Cat adevar in cescuta Monei... sunt perfect de acord cu ea si-i trimit un gand_bun. :)