Autor Subiect: Viata si valoarea ei  (Citit de 101716 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #135 : Joi, 10 Martie 2011, 19:57 »
Citat din: micaela
stiu persoane sarite bine de 70 (prieteni de familie de-ai mamei) care sunt incredibil de tinere in interior
abia astept sa trec si eu de 70, sa ma simt asa de tanar :)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #136 : Joi, 10 Martie 2011, 20:30 »
 
[/quote]
Cat adevar in cescuta Monei... sunt perfect de acord cu ea si-i trimit un gand_bun. :)
[/quote]

multumesc micaela - in numele monei- pentru gandul cel bun! i l-am transmis deja :) ceasca ei cu lumina este mereu plina!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #137 : Sâmbătă, 12 Martie 2011, 16:27 »
cand ma uit in jur, imi dau seama ca viata are valoarea unui "cah", sa ma scuzati de expresie. vad copii a caror viata se frange in mod bizar si, pe de alta parte, vad oameni care cu greu pot fi numiti oameni, dar care traiesc bine-merci.
si-atunci, "oare totul nu e nebunie?" nu cumva hazardul ne dicteaza intr-o masura coplesitoare "viata si valoare ei?" :-\

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #138 : Sâmbătă, 12 Martie 2011, 16:30 »
@silviu azi esri suparat, pesimist samd :)

tot de noi depinde sa ii acceptam in societate, sa luam atitudine dar, romanul se plange numai atunci cand cutitul a ajuns deja la os, pana atunci vb ta e "bine-merci".

adria

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #139 : Sâmbătă, 12 Martie 2011, 17:09 »
cand ma uit in jur, imi dau seama ca viata are valoarea unui "cah", sa ma scuzati de expresie. vad copii a caror viata se frange in mod bizar si, pe de alta parte, vad oameni care cu greu pot fi numiti oameni, dar care traiesc bine-merci.
si-atunci, "oare totul nu e nebunie?" nu cumva hazardul ne dicteaza intr-o masura coplesitoare "viata si valoare ei?" :-\



ai perfecta dreptate, silviu
ma intreb, draga silviu, daca vom avea vreodata curajul sa recunoastem ca suntem o natie "bolnava"?

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #140 : Sâmbătă, 12 Martie 2011, 17:12 »
de ce sa ne recunoastem invinsi de hazard sau vreo boala cand putem lua atitudine si gasi antidotul bolii sau reversul pozitiv al hazardului :)

adria

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #141 : Sâmbătă, 12 Martie 2011, 17:17 »
draga marcutza, sunt 20 ani de cand tot cred ca se poate intampla ceva bun
uita-te putin in jur si, spune-mi, ce vezi tu bun in ceea ce ne inconjoara?
sa nu crezi ca sunt pesimista, nu, sunt doar realista
oameni de valoare sunt dati de-o parte, totu-i in paragina, milionari de carton, cat cuprinde, fate ce se autointitulesc "vedete", etc.
sa fim seriosi, cred ca vom depasi aceasta anormalitate, dar, poate peste vreo 50 ani

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #142 : Sâmbătă, 12 Martie 2011, 17:18 »
DA, pup cu drag DA !

eu sunt o realista optimista  :-*

adria

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #143 : Sâmbătă, 12 Martie 2011, 17:28 »
si eu poop  :-* :-* :-*

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #144 : Sâmbătă, 12 Martie 2011, 18:26 »
si eu poop :-*

are mare valoare!
nihil sine deo

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #145 : Sâmbătă, 12 Martie 2011, 19:18 »
draga marcutza, sunt 20 ani de cand tot cred ca se poate intampla ceva bun
uita-te putin in jur si, spune-mi, ce vezi tu bun in ceea ce ne inconjoara?

si mai specific ceva draga @adria  :-* - in jurul meu vad oameni extraordinari, "ceva bun": copilul meu, parintii mei, colegele mele de birou, cei de pe SC si YCB, gigi si echipa sa de la sibiel samd :)

Offline marlen_i13

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #146 : Sâmbătă, 12 Martie 2011, 19:20 »
  Citate despre viata

   Oamenii se impart in doua categorii: cei care cauta sensul vietii fara sa-l gaseasca, si cei care l-au gasit fara sa-l caute. – Emil Cioran

Invata din greselile altora, nu poti trai destul pentru a le face pe toate. – Anna Eleanor Roosevelt

A-ti fi frica de dragoste inseamna a-ti fi frica de viata, iar cand iti este frica de viata esti pe trei sferturi mort. – Bertrand Russell

 Viata nu e sentimentala, nu e nici rea, nici buna. Viata e dreapta: recompenseaza pe cei merituosi, pedepseste pe cei lenesi, loveste pe cei care ii incalca legile. – Pavel Corut

Iubesti viata? Atunci nu risipi ca un nesabuit timpul, caci din timp este facuta viata! – Benjamin Franklin

Sa nu uiti ca orice asteptare e provizorie, chiar daca dureaza toata viata. – Octavian Paler

Trebuie sa stii cand se incheie o etapa din viata ta. Daca te incapatanezi sa ramai mai mult decat e necesar, pierzi bucuria de a trai si sensul vietii. – Paulo Coelho


Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #147 : Duminică, 13 Martie 2011, 02:40 »
almi_gabi e foarte ok sa ne simtim de 20 si la 80, numai ca, din pacate, nu ne si putem purta ca la 20, caci evolutia exteriorului (carcasei) ne-ar duce spre zona penibilului.  

Ceva tot n-a reusit inca chirurgia estetica chiar daca iti schimba sanii, fata, fesele. N-a reusit sa schimbe carcasa in ansamblul ei. Adica cuiva de 80 de ani care se simte de 30 sa-i dea o carcasa de aceeasi varsta :) Dar timpurile nu-s departe. Terapia genetica va rezolva asta. Sau, cine stie, chiar transplantul de carcasa  ;D

dupa bilantul interior lung si intens, prin care trecem in jurul varstei de 40 (i se mai zice si middle-age crisis)

Sa inteleg ca esti in jurul la middle-age? (don't worry, be happy si eu sunt)  ;D Pari mai tanara. Si spiritual (ma rog, atat cat am reusit sa observ), si fizic :)

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #148 : Duminică, 13 Martie 2011, 02:44 »
Mi se pare interesant articoul micaela, si chiar imi puneam problema daca e ok ca acum la 43 de ani ma simt ca la 20.

Io zic ca e ok. De fapt, chiar normal. Ba mai mult, necesar  :D Pana mea, cand ai 20 de ani pe bune nu prea apuci sa te simti ca la varsta aia. Admitere, facultate, sesiuni, restante... Urat!  :D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #149 : Duminică, 13 Martie 2011, 08:47 »
Sa inteleg ca esti in jurul la middle-age? (don't worry, be happy si eu sunt)  ;D Pari mai tanara. Si spiritual (ma rog, atat cat am reusit sa observ), si fizic :)

sa intelegem, cu maaare tristete, ca am trecut de ea.  :). "tinara spiritual" e ca esti tu dragut, mi-e mi-e teama de cvasi-sinonime ca infantila si imatura.  :D ca despre fizic...mi se spune mereu ca par mai tanara cu 10 ani, dar realitatea din buletin e cruda, cruda rau....ramane intre noi (nu spui nimanui, da?) am 44, deci tocmai ce-am pasit din middl-age spre startul senectutii.  :D :D