Autor Subiect: Viata si valoarea ei  (Citit de 100727 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #225 : Sâmbătă, 07 Mai 2011, 20:51 »

pai nu la nivel macro, ci individual: cine hotaraste daca am vreo valoare - eu insami sau ceilalti ?



ambele categorii ~ si eu insami si ceilalti ~ doar ca cele 2 valori sunt diferite pentru ca fiecare categorie are alt sistem de evaluare

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #226 : Joi, 19 Mai 2011, 00:17 »
Un batran indian statea impreuna cu nepotul sau si-l invata despre tainele sinelui si vietii:
In viata fiecarui om se da o lupta formidabila - o lupta intre doi lupi. Unul rau care  intruchipeaza frica, ura, mania, invidia, lacomia, aroganta, viclenia.
Si unul bun care aduce bucuria, linistea, smerenia, increderea, darnicia, adevarul, blandetea, mila.
Copilul intreaba : Si care dintre ei va invinge? Cel pe care il vei hrani.


marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #227 : Joi, 19 Mai 2011, 08:46 »
pai nu la nivel macro, ci individual: cine hotaraste daca am vreo valoare - eu insami sau ceilalti ?

esti ceea ce gandesti !

din start daca te evaluezi negativ = ceilalti la fel vor proceda

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #228 : Joi, 19 Mai 2011, 11:22 »

adicatelea , marcii draga, reclama e sufletul comertului , nu ? si cu "lauda de sine nu miroase cool " ce facem ?

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #229 : Joi, 19 Mai 2011, 11:34 »
daca-ti poti cunoaste (in primul rand tu, ca individ) calitatile si capacitatile, efectele si defectele = lauda de sine/reclama ?  :)


Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #230 : Joi, 19 Mai 2011, 11:58 »

Viata are valoare in sine sau are valoarea pe care i-o dau eu? Sau pe care o atribuie ceilalti?





valoarea se naste din principii. daca pana acum nu le-ai identificat, nu este niciodata timpul pierdut ;)

cand renunti la cele cu care te identifici si care au devenit parte din starea\actiunea ta ... nu mai discutam de valoare ...
nihil sine deo

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #231 : Joi, 19 Mai 2011, 11:59 »
valoarea o dam noi apoi ceilalti.

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #232 : Joi, 19 Mai 2011, 12:08 »
daca-ti poti cunoaste (in primul rand tu, ca individ) calitatile si capacitatile, efectele si defectele = lauda de sine/reclama ?  :)


niciodata nu poti fi obiectiv cu privire la tine insuti...deci mergem pe reclama mincinoasa ? asa zici tu ?

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #233 : Joi, 19 Mai 2011, 12:14 »

ba pot si urasc minciuna, prostia si ipocrizia,

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #234 : Joi, 19 Mai 2011, 12:18 »

asta o face toata lumea , nu ? cel putin la nivel declarativ... ce ne facem cu noi insine cand suntem un pic prosti, mincinosi si ipocriti ? ne uram si pe noi ?  :o  ;D
parca da... unii se urasc pe ei mai mult , altii mai putin ...cand invatam ca e ok sa ne iubim (nu ca Narcis) , pe noi insina ca si altii sa ne poata iubi ?

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #235 : Joi, 19 Mai 2011, 12:21 »
ce ne facem cu noi insine cand suntem un pic prosti, mincinosi si ipocriti ? ne uram si pe noi ?  :o  ;D
parca da... unii se urasc pe ei mai mult , altii mai putin ...cand invatam ca e ok sa ne iubim (nu ca Narcis) , pe noi insina ca si altii sa ne poata iubi ?

atata timp cat exista, clar ca le avem si noi dar nu vorbesc de extreme si ai inteles ce-am spus.

invatatura, aici trebuie mai multa valoare investita in ea.

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #236 : Joi, 19 Mai 2011, 12:27 »

Daca te accepti pe tine, incepi sa accepti totul. Daca te respingi, respingi universul, respingi existenta. Daca te accepti, accepti existenta; atunci nu mai ai nimic de facut decat sa sarbatoresti. Atunci nu te mai plangi de nimic, nu mai pizmuiesti pe nimeni, te simti recunoscator. Atunci viata e buna si moartea e buna, atunci bucuria e buna si tristetea e buna, atunci e bine sa fii cu persoana iubita si e bine sa fii si singur. Atunci tot ce se intampla e bine, pentru ca se intampla din intreg. Dar de secole intregi omul este conditionat sa nu accepte.


Toate culturile din lume otravesc mintea omului, pentru ca toate se bazeaza pe o singura idee: ideea de imbunatatire, de perfectionare. Ele toate creeaza in om o stare de neliniste - o stare de tensiune intre ceea ce este omul si ceea ce ar trebui sa fie. Orice „ar trebui” creeaza neliniste.Daca exista un ideal care trebuie infaptuit, cum sa fii in largul tau? Cum sa te simti acasa? Nu poti trai nimic total, pentru ca mintea se gandeste la viitor. Iar acel viitor nu vine, nu poate sa vina, pentru ca insasi natura dorintei il face imposibil - cand vine, iti imaginezi alte lucruri, iti doresti alte lucruri. Intotdeauna iti imaginezi o stare de lucruri mai buna. Si astfel esti vesnic nelinistit, incordat, ingrijorat. Asa traieste omenirea de secole intregi.

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #237 : Duminică, 22 Mai 2011, 09:47 »
valoarea se naste din principii. daca pana acum nu le-ai identificat, nu este niciodata timpul pierdut ;)

cand renunti la cele cu care te identifici si care au devenit parte din starea\actiunea ta ... nu mai discutam de valoare ...

da, dar pe principii transpuse in practica. degeaba are cineva principii daca nu le si respecta in viata de zi cu zi. actiunile vorbesc despre noi mai bine decat vorbele.




optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #238 : Duminică, 22 Mai 2011, 10:13 »
like this ;)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #239 : Duminică, 22 Mai 2011, 12:58 »

caror principii acorzi atentie zilnic?
am mai spus-o aici, am astfel de opt principii ... stau cu ele pe birou si zilnic identific bucuria realizarii a cel putin trei dintre ele
nihil sine deo