Autor Subiect: Viata si valoarea ei  (Citit de 101673 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #285 : Marți, 31 Mai 2011, 15:39 »
viata e viata ...scara de valori dupa care se poate judeca valoarea vietii este relativa la fiecare individ... asa cum a zis si saturnianul, nu se poate face decat o dizertatie ca sa fie ceva acolo ...

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #286 : Marți, 31 Mai 2011, 17:24 »

ba eu pot sa ma evaluez in raport de ce sunt si de ce vreau sa fac. ma raportez intotdeauna la mine, nu la altii ca asta e de fapt boala romanului, sa se uite peste gard la alalaltul. daca iti iei ca termen de comparatie tu pe tine insuti atunci poti sa gasesti niste criterii de evaluare solide.

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #287 : Luni, 06 Iunie 2011, 10:58 »
am gasit ceva spus tare bine de Nicolae Steinhardt . dar mai bine postez zicerea lui :

 DESPRE JUDECAREA APROAPELUI
"Acum stiu, am aflat si eu... "

Cînd un om reuşeşte să facă ceva ce i-a solicitat mult efort, în el începe să lucreze trufia. Cel ce slăbeşte, se uită cu dispreţ la graşi, iar cel ce s-a lăsat de fumat răsuceşte nasul dispreţuitor cînd altul se bălăceşte, încă, în viciul său. Dacă unul îşi reprimă cu sîrg sexualitatea, se uită cu dispreţ şi cu trufie către păcătosul, care se căzneşte să scape de păcat, dar instinctul i-o ia înainte! Ceea ce reuşim, ne poate spurca mai ceva decît păcatul însuşi. Ceea ce obţinem se poate să ne dea peste cap reperele emoţionale în aşa manieră încît ne umple sufletul de venin.

Banii care vin spre noi ne pot face aroganţi şi zgîrciţi, cum succesul ne poate răsturna în abisul înfricoşător al patimilor sufleteşti. Drumul către iubire se îngustează cînd ne uităm spre ceilalţi de la înălţimea vulturilor aflaţi în zbor. Blîndeţea inimii se usucă pe vrejii de dispreţ, de ură şi de trufie, dacă sufletul nu este pregătit să primească reuşita sa cu modestia şi graţia unei flori. Tot ce reuşim pentru noi şi ne aduce energie este menit a se întoarce către aceia ce se zbat, încă, în suferinţă şi-n păcat.

Ochii noştri nu sunt concepuţi pentru dispreţ, ci pentru a exprima cu ei chipul iubirii ce se căzneşte să iasă din sufletele noastre. Succesele nu ne sunt date spre a ne înfoia în pene, ca în mantiile statuilor, ci pentru a le transforma în dragoste, în dezvoltare şi în dăruire pentru cei din jur.

Dacă reprimi foamea în timp ce posteşti, foamea se va face tot mai mare. Mintea ta o să viseze mîncăruri gustoase şi alese, mintea o să simtă mirosurile cele mai apetisante chiar şi în somn, pentru ca, în ziua următoare, înebunită de frustrare, să compenseze lipsa ei printr-un dispreţ sfidător faţă de cel ce nu posteşte. Atunci, postul devine prilej de trufie, de exprimare aorgoliului şi a izbînzii trufaşe asupra poftelor. Dar, dincolo de orice, trufia rămîne trufie, iar sentimentul frustrării o confirmă.

Dacă ai reuşit în viaţă, nu te agăţa de nereuşitele altuia, pentru a nu trezi în tine viermele cel aprig al orgoliului şi patima înfumurării. Reuşita este energia iubirii şi a capacităţii tale de acceptare a vieţii, dar ea nu rămîne nemişcată, nu este ca un munte sau ca un ocean.Îngîmfarea şi trufia reuşitei te coboară, încetul cu încetul de pe soclul tău, căci ele desenează pe cerul vieţii tale evenimente specifice lor.

Slăbeşte, bucură-te şi taci! Lasă-te de fumat, bucură-te şi taci! Curăţă ograda ta, bucură-te de curăţenie şi lasă gunoiul vecinului acolo unde vecinul însuşi l-a pus. Căci între vecin şi gunoiul din curte există o relaţie ascunsă, nişte emoţii pe care nu le cunoşti, sentimente pe care nu le vei bănui vreodată şi cauze ce vor rămîne , poate, pentru totdeauna ascunse minţii şi inimii tale.

Între omul gras şi grăsimea sa există o relaţie ascunsă. O înţelegere. Un secret. Un sentiment neînţeles. O emoţie neconsumată. O dragoste respinsă. Grăsimea este profesorul grasului. Viciul este profesorul viciosului. Şi, în viaţa noastră nu există profesori mai severi decît viciile şi incapacităţle noastre.

Acum stiu, stiu ca orice ura, orice aversiune, orice tinere de minte a raului, orice lipsa de mila, orice lipsa de intelegere, bunavointa, simpatie, orice purtare cu oamenii care nu e la nivelul gratiei si gingasiei unui menuet de Mozart ... este un pacat si o spurcaciune; nu numai omorul, ranirea, lovirea, jefuirea, injuratura, alungarea, dar orice vulgaritate, desconsiderarea,oricecautatura rea, orice dispret, orice rea dispozitie este de la diavol si strica totul. Acum stiu, am aflat si eu...





Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #288 : Luni, 06 Iunie 2011, 11:12 »
fara cuvinte...in fata cuvintelor lui Steinhardt.
(daca n-as fi modesta ca o floare  :D as indrazni sa afirm ca gandesc exact ca el...)

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #289 : Luni, 06 Iunie 2011, 12:30 »
subscriu si eu...cu ceva mai putina modestie :D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #290 : Luni, 06 Iunie 2011, 13:01 »
fortuna, io tare ma mir de cate gandim la fel.  :D

Magdalena_`

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #291 : Luni, 06 Iunie 2011, 13:12 »
la ceea ce ne-ai reprodus, janet`, eu am o vorba: TACI SI FACI
 

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #292 : Luni, 06 Iunie 2011, 13:23 »
a surprins frumos transformarea oamenilor in rau de catre faptele bune , implinirile din viata... realitatea e reala si doare , dar ramane realitate... din pacate , transformarile in rau nu sunt limitate la cele enumerate ci si la deceptii si neimpliniri... evolum in rau sau mai bine spus involuam cu fiecare experienta de viata .. asa e in trend...:(

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #293 : Luni, 06 Iunie 2011, 13:57 »
mai miha,...cine stie ce-o fi fost cu noi in alta viata :D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #294 : Luni, 06 Iunie 2011, 14:41 »

 DESPRE JUDECAREA APROAPELUI
"Acum stiu, am aflat si eu... "

Slăbeşte, bucură-te şi taci! Lasă-te de fumat, bucură-te şi taci! Curăţă ograda ta, bucură-te de curăţenie şi lasă gunoiul vecinului acolo unde vecinul însuşi l-a pus. Căci între vecin şi gunoiul din curte există o relaţie ascunsă, nişte emoţii pe care nu le cunoşti, sentimente pe care nu le vei bănui vreodată şi cauze ce vor rămîne , poate, pentru totdeauna ascunse minţii şi inimii tale.


mai multe paragrafe mi-au atras atentia - dar ca sa nu fac o analiza pe text ma opresc la acesta cu o nelamurire - oare valoarea noastra ca fiinte umane nu este cel mai bine pusa in evidenta tocmai de impartasirea catre cei din jurul nostru a experientelor noastre de viata ( fara trufie si orgoliu si critica ) , tocmai in ideea de ai ajuta pe ceilalti macar cu experienta noastra - ceea ce ni s-a intamplat si cum am facut sa trecem prin momentele vietii si sa incercam astfel sa-l sensibilizam fata de ceea ce e frumos si bun ?

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #295 : Luni, 06 Iunie 2011, 15:18 »

parerea mea este ca, in general oamenii au tendinta de a judeca ...aceasta tendinta este cu atat mai mare cu cat ei nu intra in categoria celor pe care ii judeca...eu cred ca in general sfaturile ar trebui date atunci cand sunt cerute...niciodata nu te poti pune in situatia cuiva pentru a fi in masura sa dai sfaturi...nu poti sti niciodata care sunt motivele care stau la baza unui anumit comportament...suntem atat de diferiti si ceea ce mi se potriveste mie, nu inseamna ca se potriveste si altuia... :)


optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #296 : Luni, 06 Iunie 2011, 15:30 »
cred ca articolul de mai sus nu suporta comentarii pe baza lui ... il citim , retinem ce este de retinut pentru fiecare dintre noi, si atat ...nu ?

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #297 : Luni, 06 Iunie 2011, 15:52 »
Citat
.suntem atat de diferiti si ceea ce mi se potriveste mie, nu inseamna ca se potriveste si altuia... Smiley


ai perfecta dreptate , forti ... nu pot spune : " daca eram in locul tau eu as fi facut altfel " pentru simplul motiv ca , daca eram in locul tau , as fi fost TU si as fi gandit si actionat IN TOTALITATE  exact ca tine .
deci este total gresit ( si cu oarece tendinte de supraapreciere fata de propria-ti inteligenta ) sa gandim ca stim noi mai bine...

in privinta oferiri sfaturilor , iar suntem de acord . pot cel mult sa-mi impartasesc o experienta de viata si modalitatea in care am actionat in cadrul acelei experiente ( da , gabitz si tu ai dreptate , e bine sa ne impartasim experientele de viata ) si daca cineva are ceva de invatat din asta , foarte bine . dar nu putem recomanda solutia gasita de noi drept ideala pentru toata lumea .
cum bine spunea opti , retinem ceea ce ni se potriveste .

iaca , mie mi s-ar potrivi acum o experienta de viata in Tahiti , dar nu prea stiu cum , cu ce si cand  sa ajung acolo...



optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #298 : Luni, 06 Iunie 2011, 15:59 »
cu avionul poti ajunge ..stiu sigur asta ... ;D ;D ;D
http://www.turistik.ro/tahiti-polinezia-franceza/tahiti

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #299 : Luni, 06 Iunie 2011, 16:00 »
ce ma enervezi...