Autor Subiect: Viata si valoarea ei  (Citit de 100656 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #315 : Sâmbătă, 02 Iulie 2011, 23:12 »
    Viata este frumoasa cu toate "culisele" ei. Si depinde si de tine unde te uiti. In adancimea prăpastiei ori la stelele care strălucesc.

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #316 : Marți, 05 Iulie 2011, 20:30 »
  Vine o vreme cand simti ca "imbatranesti", cum spunea un prieten azi. Simti ca nu mai poti...

  De fapt, nu cred ca este vorba despre imbatranire, e vorba doar de maturizare. Intelegi ca te-ai bagat in prea multe si ca nu mai poti sa le faci pe toate. Cel putin nu perfect, asa cum erai obisnuit sa o faci. Si intelegi ca, de fapt, nici nu merita sa incerci sa le faci chiar pe toate... :-\

  Problema oamenilor este in extreme, intotdeauna a fost. Unii, mare parte dintre noi, nu cerem suficient de la noi. Avem asteptari mici de la noi si, in consecinta, obtinem putin. Ne subevaluam si ne autosabotam iar mediul din jurul nostru reactioneaza la asta, oferindu-ne fix nimicul pe care ne asteptam sa il primim...

  Altii cer prea mult de la noi. Uitam ca doar parem supraoameni cateodata, nu suntem. In 99% din timp suntem doar iluzionisti care fac pe magicienii. Si imi amintesc acum ce sentiment misto am avut atunci cand mi-am dat pentru prima data seama ca puterile mele sunt limitate. Da, m-a speriat putin, fiindca simteam ca pierd controlul ceea ce, la momentul ala, era inacceptabil. :)

Insa mi-a si placut. Fiindca, brusc, pentru prima data nu imi mai eram suficient, aveam nevoie si de altii. Si am inteles ca, desi fusese brutal, tocmai luasem Level Up.

Pierdusem abilitatea de a fi perfect, o castigasem pe cea de a fi fericit.
 ;D ;D ;D ;D ;D

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #317 : Marți, 05 Iulie 2011, 20:34 »
@optimus: adica?? ce naiba se intamplase de fapt? esti fericit si nu stiu eu? ::)

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #318 : Marți, 05 Iulie 2011, 20:43 »
e fericit ca nu imbatraneste. se maturizeaza ;D exact asa zicea si alain delon cand il interpreta pe cezar in comedia cu asterix si obelix :D

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #319 : Marți, 05 Iulie 2011, 20:53 »
tx, @silviu! dar de ce nu zice el asta? e o maturizare confi? ;)

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #320 : Marți, 05 Iulie 2011, 21:00 »
e imbatranire :(

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #321 : Marți, 05 Iulie 2011, 21:06 »
atatia pasi m-au dus
de tot ce-am fost, departe
si-atata drum pe mine,
de mine ma desparte
ca nu mai pot pricepe
al inocentei glassssssssssssssssss...

;)

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #322 : Marți, 05 Iulie 2011, 22:00 »
  Mie imi plac oamenii cu potential si imi plac si ideile destepte care au sanse mari sa prinda. Dar parca mai mult imi plac oamenii care au demonstrat deja ceva si ideile care s-au materializat. :-\

da carmen, sunt si fericit... :)

  Nu zic sa nu mai visam, nu zic sa nu mai incercam, ba din contra. Zic doar ca desi eu stiu cine sunt si cred in potentialul ideilor mele de a se materializa, ceilalti n-au de unde sa stie. Si odata ce intelegi asta, singura varianta care nu va provoca rasul tuturor este sa te straduiesti sa fii intimidant de bun in ceea ce faci. Speech-urile motivationale si povestile despre ce ai putea sa fii nu valoreaza ceva decat pentru tine. Atat...

Offline aloevera

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 88
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #323 : Marți, 05 Iulie 2011, 22:04 »
Bucura-te si multumeste pentru faptul ca ai un sef intelept, NU TOATA LUMEA BENEFICIAZA DE ASA CEVA........................

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #324 : Marți, 05 Iulie 2011, 22:09 »

oare? stii tu ceva ce nu stiu eu?
Am invatat sa nu mai cred nimic, sa nu mai cred in nimeni, doar in lenea mea si in dragostea mamei pentru mine...:)

Magdalena_`

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #325 : Marți, 05 Iulie 2011, 23:37 »
Iubirea materna-singura iubire sincera, totala si definitiva.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #326 : Marți, 05 Iulie 2011, 23:41 »
si iubirea paterna? :-\

julia

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #327 : Miercuri, 06 Iulie 2011, 19:18 »
Iubirea materna-singura iubire sincera, totala si definitiva.

asta-i iubirea pe care o primesti. dar iubirea pe care o daruiesti nu da si ea valoare vietii?


julia

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #328 : Miercuri, 13 Iulie 2011, 18:33 »

"The only people you need in your life are the ones that prove they need you in theirs."
Singurele persoane de care ai nevoie in viata sunt cele care au nevoie de tine in viata lor.


Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #329 : Miercuri, 13 Iulie 2011, 19:14 »
si ce te faci , jul , cand esti atat de afurisit incat nu te doreste nimeni primprejur ? ;D