Autor Subiect: Viata si valoarea ei  (Citit de 100653 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

julia

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #330 : Miercuri, 13 Iulie 2011, 19:35 »

Atunci a aflat deja raspunsul la intrebarea din titlu, care e valoarea vietii tale.


Offline aloevera

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 88
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #331 : Miercuri, 13 Iulie 2011, 20:40 »
Te intrebi cu sinceritate daca vrei sa-ti fie cineva prin preajma si in functie de raspuns, vei sti ce sa faci Jean

julia

  • Vizitator
Re: Viata si valoarea ei
« Răspuns #332 : Marți, 19 Iulie 2011, 21:22 »

eu vreau, dar nu oricine. si atunci fac "curatenie".




julia

  • Vizitator
Re: Viata si valoarea ei
« Răspuns #333 : Miercuri, 20 Iulie 2011, 17:18 »

“Recent o batranica de 98 de ani pe nume Irene a murit. Dar dincolo de banalitatea acestei morti, Irene in timpul celui de al doilea razboi mondial, fiind de etnie germana, a cerut permisiunea sa lucreze in Lagarul de concentrare pt evrei din Varsovia ca si croitoreasca sau femeie de servici.
Mai tarziu s-a dovedit a  avea un motiv bine intemeiat: aflase ce intentii marsave aveau nazistii cu copiii evreilor. Asa ca zilnic ea scotea copiii supusi pieirii intr-o cutie de unelte sau un sac de panza groasa (pt copii mai mari) pe care le cara cu ea intr-un carucior!
De asemenea mai avea un caine dresat sa latre ori de cate ori era nevoie sa intre si sa iasa din lagar, dar mai ales pt a latra ca sa acopere scancetele copiilor ascunsi in carucior!
Soldatii nu banuiau nimic pt ca era germanca si nu aveau nimic importriva cainelului! In tot acest timp ea a reusit sa smulga din gheara mortii 2500 de copii sau bebelusi.
Totusi ea a fost prinsa si a fost batuta cu bestialitate de compatriotii sai, fiindu-i rupte in bataie si bratele si picioarele.
Irene a tinut o evidenta a tuturor copiilor salvati de ea, carora le scrisese numele intr-un jurnal inchis intr-un borcan si igropat in spatele casei ei. Cu ajutorul acestuia ea a incercat sa localizeze parintii copiilor care au supravietuit la sfarstiul razboiului si sa le reuneasca familiile, dar majoritatea fusesera ucisi in camerele de gazare naziste. Astfel ca toti copiii care au fost salvati de ea au fost plasati in familii adoptive sau case de copii.
Anul trecut Irene a fost nominalizata pt Premiul Nobel pt Pace pt anul 2007. Dar nu a fost aleasa castigatoare!”

Fiecare copil salvat cu ajutorul meu este o justificare a existentei mele pe Pamint si nu un titlu de glorie. Irena Sendler


luciamanta

  • Vizitator
Re: Viata si valoarea ei
« Răspuns #334 : Duminică, 24 Iulie 2011, 22:37 »
   Este ciudat faptul că de ori câte ori părăsesc Bucureştiul şi ajung în alte oraşe lucrurile parcă se întâmplă şi se "leagă" mult mai repede... Lucrurile, faptele, evenimentele acţionează prin acumulare parcă, în timp de acasă am sentimentul construcţiei pe nisip... Dar poate este doar o impresie.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Viata si valoarea ei
« Răspuns #335 : Marți, 26 Iulie 2011, 09:28 »
de aceea s-o spune "schimbi locul, schimbi norocul"?

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Viata si valoarea ei
« Răspuns #336 : Marți, 26 Iulie 2011, 09:51 »
Citat
Fiecare copil salvat cu ajutorul meu este o justificare a existentei mele pe Pamint si nu un titlu de glorie. Irena Sendler

ce minunat exemplu despre cum ar trebui fiecare din noi sa trecem pe lumea asta ...

daca in sufletul nostru ar salasui macar o mica particica din sufletul acelei minunate Irena , lumea ar fi cu mult mai buna .

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Viata si valoarea ei
« Răspuns #337 : Miercuri, 27 Iulie 2011, 23:25 »
dragii mei , dupa cum ati observat ( unii dintre voi , adica cei mai vechi ) am cam facut pauze in forum . de ce ? pentru ca , asa cum v-am spus acu` cateva zile sunt la casuta mea de la tara , intrun deal din arges .
ei bine , ce vreau sa va spun este ca viata mea aici este total diferita de cea din bucuresti si nu in favoarea orasului .
viata aici are alte valori si traiul se simplifica teribil atunci cand esti ca mine , pensionara adica si nu ai niciun motiv sa te mai zbati in nebunia urbana . si asta va spune o fiica a asfaltului , nascuta si crescuta in bucuresti si , din pacate , fara bunici cu case pierdute prin sate .
locul asta l-am cumparat doar de 3 ani , dar pentru mine deja inseamna acasa . toata lumea din deal stie ca nu stau aici , dar desi am un gard de 1,20m niciodata nu mi-a disparut ceva din curte iar din casa nici atat . cand plec pe la vreo vecina las usa larg deschisa si poarta neancuiata si stau foarte linistita chiar daca lipsesc 1-2 ore , lucru de neimaginat in bucuresti .
cand am venit , imediat au inceput sa vina si vecinele mele in vizita fiecare aducand cate ceva : cas , lapte , oua , pentru ca ma stiu poftitoare la bunatatile astea . aici o vizita "scurta" inseamna minim o ora si cum sunt in bune relatii cu vecinii , inca de dimineata incep vizitele acestea care se termina mai inspre dupa amiaza , asa ca nu am cand sa ma plictisesc de fel .
pana si cainii vin in vizita si stau cam pana pe la 12 noaptea pe scarile de la casa asteptand o vorba buna ori , de ce nu , ceva bun de ros .
de ce va spun toate astea ? pentru ca este cat se poate de clar ca viata si valoarea pe care noi i-o atribuim are stransa legatura cu locul in care ea se desfasoara .
cand sunt aici proritatile imi sunt total diferite de cele din bucuresti , iar somnul mult mai odihnitor si mult mai iute decat cel din oras .
am venit aici ca o oala sub presiune , cu nervii intinsi la maxim si dupa numai cateva zile am in mine o relaxare careia ii cam duceam dorul destul de multisor , chiar daca se mai "ia" curentul ori n-am conexiune la net ori tv daca ploua afara .
in concluzie ? aici incep sa-i atribui valoare vietii , valoare pe care nu prea mai dadeam multi bani in ultimul timp :D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Viata si valoarea ei
« Răspuns #338 : Joi, 28 Iulie 2011, 00:15 »
noroc ca ai prins conexiunea la net, ca asa ne luminam si noi cum e cu valoarea vietii in varful dealului.  :)
ai aflat ca noi te invidiem de aici, de la nivelul topografic al asfaltului Bucurestean? :))

julia

  • Vizitator
Re: Viata si valoarea ei
« Răspuns #339 : Joi, 28 Iulie 2011, 07:25 »

ce intelesei eu de aici: fiindca n-avem cas si oua, jeanette ne-a inlocuit cu alte prietene mai valoroase. pling…

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Viata si valoarea ei
« Răspuns #340 : Joi, 28 Iulie 2011, 08:51 »
io nu cred asta. se joaca si ea, o vreme, cocotata mai aproape de stele si, cum da firul toamnei, o vezi aparand cu bazooka in usa forumului, blanda si timida cum o stim. :))

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Viata si valoarea ei
« Răspuns #341 : Joi, 28 Iulie 2011, 10:08 »
cand am venit , imediat au inceput sa vina si vecinele mele in vizita fiecare aducand cate ceva : cas , lapte , oua , pentru ca ma stiu poftitoare la bunatatile astea . aici o vizita "scurta" inseamna minim o ora si cum sunt in bune relatii cu vecinii , inca de dimineata incep vizitele acestea care se termina mai inspre dupa amiaza , asa ca nu am cand sa ma plictisesc de fel .
pana si cainii vin in vizita si stau cam pana pe la 12 noaptea pe scarile de la casa asteptand o vorba buna ori , de ce nu , ceva bun de ros .


sa ne traiesti, jane! am luat paragraful care imi place cel mai mult si il consider cel mai adevarat dpdv al argesenilor. si eu am o casa de vacanta tot in arges. ritualul este acelasi. din momentul cand ajung, imi trebuie o saptamana doar sa pot primi oaspetii. este de ajuns sa afle unul, restul ... si cainii si pisicile vecinilor :D
si totusi, in arges am prins cel mai frumos rasarit si apus; cea mai fascinanta roua; cele mai vorbitoare stele; cei mai statici nori; cel mai puternic parfum de fan; cel mai dulce somn; cea mai puternica dorinta de ... a reveni!
nihil sine deo

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Viata si valoarea ei
« Răspuns #342 : Joi, 28 Iulie 2011, 11:54 »
asa zici? in seamna ca in week-end-ul asta voi avea discutii mute cu cele mai vorbitoare stele.  :) immm...o sa incerc si-un fan parfumat. iaca-sa, ce, numai voi?  :) :P

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Viata si valoarea ei
« Răspuns #343 : Joi, 28 Iulie 2011, 11:56 »
....
si totusi, in arges am prins cel mai frumos rasarit si apus; cea mai fascinanta roua; cele mai vorbitoare stele; cei mai statici nori; cel mai puternic parfum de fan; cel mai dulce somn; cea mai puternica dorinta de ... a reveni!

ehe,  ce nuante au prins valorile vietii  - locul si oamenii - sau - oamenii si locul ......

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Viata si valoarea ei
« Răspuns #344 : Joi, 28 Iulie 2011, 18:30 »
asa zici? in seamna ca in week-end-ul asta voi avea discutii mute cu cele mai vorbitoare stele.  :) immm...o sa incerc si-un fan parfumat. iaca-sa, ce, numai voi?  :) :P

gresit! bag dansul ploii si invoc netii :D :D :D basca cablurile vecinilor

ai grija cu fanul! are fazele lui de betie ... depinde cand este cosit :D
nihil sine deo