Autor Subiect: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 13 - 21 septembrie 2021  (Citit de 11370 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 13 - 21 septembrie 2021
« Răspuns #15 : Luni, 06 Septembrie 2021, 19:48 »
Mai este doar o saptamana pana la plecarea noastra in Islanda. Abia astept sa ajungem impreuna in tara focului si a ghetii, a cascadelor si a peisajelor care te lasa fara cuvinte.  Pentru a va  bucura din plin de excursie este important sa va pregatiti cu atentie bagajul, sa fie usor de manevrat, pentru ca in fiecare noapte vom sta in alta locatie. Sa aveti si un rucsac mic, impermeabil sau cu husa in care sa puteti pune apa, o gustare, haina de vant/ploaie.

Lucia, ai intrebat de bete de trekking. Nu consider ca sunt necesare, nu vom face trasee foarte lungi, dar daca consideri ca te ajuta, le poti pune in bagaj. Avem  opriri si plimbari  cuprinse intre 1 - 2 ore. Sunt si zone in panta, dar cele mai multe sunt amenajate cu poteci.  Important este sa aveti ghete cu talpa aderenta.

Echipament

Vremea este foarte schimbatoare in Islanda. Vom avea alternant  soare, nori, vant, ploaie. In septembrie temperaturile sunt intre 10 C (ziua) si 1 C (noaptea).
Hainele recomandate in timpul zilei sunt cele tehnice, in 3 straturi (bluza termica, polar sau geaca puf, haina hardshell (antivant si impermeabila) sau pelerina de ploaie; pantalon termic, pantalon tehnic, usor, elastic si impermeabil. In picioare este nevoie de ghete impermeabile (puteti folosi si un spray de impermeabilizare), cu talpa aderenta, parazapezi pentru a nu intre apa in bocanci, caciula, manusi, ciorapi grosi.
Pentru seara, la cazare, puteti sa va luati un pantalon de trening, un hanorac sau pulover, adidas sau gheata usoara. Sa puneti si un costum de baie, slapi, prosop pentru ca in unele locatii putem gasi mici bazine termale

Bani

- coroana islandeza este moneda oficiala a Islandei (1 euro = 150 ISK)
- peste tot se poate plati cu cardul sau telefonul, in locurile turistice accepta de obicei si euro sau dolari
- e bine sa avem o suma cash la noi (pueti schimba euro in ISK sau puteti scoate de la bancomat in prima zi)

Mese:

Asa cum ati citit in decrierea excursiei, Islanda este o tara unde mancarea este destul de scumpa si de aceea va recomandam sa luati in bagaj  alimente in vid sau conservate, care rezista cateva zile, supa instant, cafea, ceai, zahar sau miere. Pentru seara, puneti si ceva de baut in bagaj. De obicei seara ne adunam la o vorba si la urmarit cerul, in cazul in care se anunta aurora boreala

- micul dejun il avem asigurat, cu exceptia zilelor 2 si 8 cand ni-l vom pregati singuri.
-  pentru pranz  oprim in locuri amenajate, unde puteti manca ceva cald, sau puteti sa consumati sandvisul pe care vi l-ati facut dimineata. In functie de loc, preturile pot varia intre 20 - 45 euro pentru un fel de mancare. Supele sunt 10 - 15 euro, un sendvis cu somon 10 euro.
-  pentru cina avem mai putine optiuni. Cinele la hoteluri/pensiuni sunt de obicei bufet si costa in jur de 50 euro. Doar la Hofn, un oras cu traditie in pescuitul de homar, avem cateva restaurante unde putem incerca suoa de homar(aprox 15 euro) sau pizza cu homar(22 euro). In rest mancam ce avem la pachet. Vom mai intra in market acolo pentru aprovizionare.
Cafeaua nu este foarte scumpa, 2-3 euro, iar pe apa nu veti cheltui bani pentru ca va puteti umple sticla cu apa potabila de cea mai buna calitate in toate locatuiile unde oprim


Conditii de calatorie:

Inainte de plecare ( nu mai devreme de 72 de ore) trebuie sa completati formularul de mai jos:

https://visit.covid.is/registration/

Regulile pentru  intrarea in Islanda le puteti consulta pe site-ul MAE. Admin le-a enumerat mai sus, pe acest topic

https://www.mae.ro/travel-conditions/3709

- trebuie sa aveti certificatul de vaccinare, printat si salvat pe telefon
- test PCR sau antigen negativ pentru persoanele vaccinate cu schema completa, minim 14 zile de la rapel. Testul trebuie efectuat cu maxim 72 ore inainte de intrarea in Islanda.
- test PCR pozitiv care arata ca ati trecut prin boala (intre 14 - 180 zile de la test)
- persoanele care nu sunt vaccinate trebuie sa efectueze un test suplimentar in Islanda, intrand in carantina pana la primirea rezultatului

Imbarcarea in avion si intrarea in Islanda sunt conditionate de aceste documente.

Luni, 13 septembrie, ne intalnim la ora 15,45 la Plecari Internationale, in fata cafenelei Lavazza. Va rog sa ajumgeti la timp! Zborul este la 18.35

Spor la facut bagaje!  :thumbup:





Offline cornelina

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 90
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 13 - 21 septembrie 2021
« Răspuns #16 : Luni, 06 Septembrie 2021, 23:08 »
Salut, Lidia

Deocamdata suntem doar in etapa de liste pentru bagaje :))) si programari pentru testul PCR. :applause:
Sau cel putin asa sunt eu.
De abia astept sa calatoresc iar cu avionul, pe o distanta mai lunga decat Cluj-Bucuresti.

Stiu cateva persoane care vin, dar cine sunt restul!? :)
Ramane sa descoperim luni!

Spor la bagaje!
Cornelia

Offline Ral

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 13 - 21 septembrie 2021
« Răspuns #17 : Marți, 07 Septembrie 2021, 10:22 »
Buna Lidia,
Am o intrebare, bilete de avion le primim luni cand ne vedem?
Abia astep sa ne  cunoastem.
Spor la bagaje.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 13 - 21 septembrie 2021
« Răspuns #18 : Marți, 07 Septembrie 2021, 11:54 »
Biletele de zbor si asigurarile medicale incheiate prin Bon Voyage o sa fie aduse la aeroport de Lidia.

Offline bubuqla

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 13 - 21 septembrie 2021
« Răspuns #19 : Marți, 07 Septembrie 2021, 20:17 »
Buna seara! Este suficient test antigen rapid daca esti vaccinat complet? Nu este obligatoriu PCR?

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 13 - 21 septembrie 2021
« Răspuns #20 : Marți, 07 Septembrie 2021, 21:38 »
Buna seara! Este suficient test antigen rapid daca esti vaccinat complet? Nu este obligatoriu PCR?
Sunt acceptate si testele antigen, efectuate de un laborator autorizat care genereaza un cod qr si traducere n lb engleza

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 13 - 21 septembrie 2021
« Răspuns #21 : Miercuri, 08 Septembrie 2021, 09:53 »
Cornelina, si eu vin! Abia astept sa ne vedem pe asa meleaguri!

Offline Lucia D

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 24
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 13 - 21 septembrie 2021
« Răspuns #22 : Joi, 09 Septembrie 2021, 14:38 »
Multumesc mult Lidia pentru tot.
Ma simt clarificata complet .

Urari de bine, imbratisari  virtuale si pe curind .

Offline Roman Adina

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 13 - 21 septembrie 2021
« Răspuns #23 : Vineri, 10 Septembrie 2021, 08:09 »
Bună tuturor! Dacă putem lua cu noi supe instant, unde o să le preparăm ? Trebuie să ne luăm și tacâmuri?

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 13 - 21 septembrie 2021
« Răspuns #24 : Vineri, 10 Septembrie 2021, 14:57 »
Bună tuturor! Dacă putem lua cu noi supe instant, unde o să le preparăm ? Trebuie să ne luăm și tacâmuri?

In camere sunt fierbatoare de apa si cani. Luati supe care nu necesita fierbere ci doar apa fiebinte turnata peste continut. Tacamuri usoare e bine sa va luati de acasa, chiar daca in unele locatii gasim farfurii sau tacamuri.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 13 - 21 septembrie 2021
« Răspuns #25 : Marți, 21 Septembrie 2021, 18:14 »
Eram in Zanzibar, dar in fiecare zi priveam cu coada ochiului la postarile Corneliei si ale lui Oli sa vad daca nu cumva apar imaginile asteptate, cele cu aurora boreala.  Locuri minunate, de care imi amintesc cu drag, dar luminile nordului se faceau asteptate si cu fiecare zi care trecea gandeam tot mai putin optimist ca o sa le puteti vedea. Mi-ar fi parut atat de rau sa nu aveti ocazia sa vedeti acele flacari verzi pe cer, sa plecati de acolo intr-un fel neimpliniti...

Era adanc in noapte, pe la trei-patru, dar nu mai puteam dormi, asa ca m-am asezat adanc in fotoliul de langa pat. Am deschis telefonul si m-am oprit la facebook. Prima postare pe care am vazut-o a fost a Lidiei, si era...AURORA BOREALA! Aproape ca am sarit in sus de bucurie, am fost atat de fericit sa stiu ca ati vazut-o. Dimineata simteam ca vreau sa impartasesc cu ceilalti bucuria asta, asa ca le spuneam fiecaruia care imi iesea pe alei in cale: "cei din Islanda au vazut asta-noapte aurora boreala".

Oameni faini, sunt fericit pt voi! Am descarcat cateva poze de la voi, din postarile voastre si le arat si aici:








































































Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 13 - 21 septembrie 2021
« Răspuns #26 : Joi, 23 Septembrie 2021, 00:15 »
Pt ca introducerea a facut-o Gigi si pozele sunt f graitoare, o sa pun aici mai departe cuvintele:
Islanda e un taram indepartat, atragator, cu conditii de vreme uneori vitrege. Peisajele si fenomenele naturale prezente aici sunt spectaculoase ( vulcani, din care unul activ chiar cand am ajuns noi, i-am vazut conul cu lava incandescenta din drumul la venire de la aeroport, si apoi am avut ocazia sa mergem pe langa  lava racita, ghetari, rauri izvorate din ghetari, care cazand de pe platourile inalte genereaza cascade spectaculoase si puternice, unele formand curcubee in soare, gheizere, lacuri, lagune cu bucati de ghetar plutitori, plaja neagra  cu bucati de ghetar, fiorduri, campii imense, peisaje de dimensiuni colosale). Vremea cu vant, ploaie, ceata sau soare, iarba pitica, dau impresia de vegetatie de platou de munte de la noi. Peste tot vezi munti si campii de lava neagra, formatiuni ciudate din lava. In estul insulei, aproape de platoul inalt al ghetarului, intalnesti sute de kilometri de campii de lava si munti aride, unele locuri cu gaze calde fumegand din pamant.
In ciuda locurilor bizare, populatie putina sau deloc, excursia a fost f confortabila. Obiectivele turistice sunt f bine amenajate pt siguranta turistului si protectia mediului natural, au parcari, toalete, restaurante si magazine de suveniruri,  in jurul locurilor de vizitat.
Daca ne-am imbracat cu haine tehnice, nu am simtit frigul, vantul sau ploaia.
Hotelurile au paturi extrem de confortabile, cu saltele excelente de parca pe parcursul noptii nu mai ai gravitatie. Cred ca au un cult la paturilor confortabile, intr-o tara in care iarna noaptea e atat de lunga.
Timpul lung al iernilor si-l umplu cu cititul, au povesti nenumarate cu troli si elfi. In curte unii islandezi au mici casute pt elfi, personaje pitice benefice. Trolii sunt urati si giganti, si fura copiii daca se aventureaza pe munte sau pe mare.
Hotelurile sunt cochet amenajate si au tablouri sau fotografii artistice inspirate chiar de peisajele superbe ale locului.
Micile cafenele cu carti  si o varba buna sunt f primitoare.
Apa o bei tot timpul de la chiuveta, vine direct din ghetar. Iar apa calda , de multe ori e apa termala si miroase usor a sulf. Cu ea isi incalzesc locuintele, cu ea umplu piscinele termale , hot pot-urile, de la aproape fiecare hotel.
Confortul rezulta si din plata cu cardul, care se poate face peste tot, inclusiv individual la restaurant. Nu a trebuit sa schimb deloc bani,  desi monezile lor erau f dragute, toate cu pesti sau alte animale marine incrustate.
Ca sa rezisti la vant , lipsa soarelui, e bine sa iei micul dejun ca localnicii, incepi cu un paharel de ulei de ficat de cod, putin sirop de ghimbir sau sfecla rosie, un porrige si mult peste marinat. Acum esti pregatit de Minunata Islanda!