Autor Subiect: Pasi in zapada si traditia saseasca "Fuga Lolelor" 24 - 26 ianuarie 2020  (Citit de 21045 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Pasi in zapada si traditia saseasca "Fuga Lolelor" 24 - 26 ianuarie 2020
« Răspuns #45 : Luni, 20 Ianuarie 2020, 14:31 »
Multumim, Gigi!  :kissing:                                                                                                                                                                                                                               
   Si daca tot veni vorba de distractie, sper ca totata lumea sa-si aduca pantofiorii de dans si rucsacelul cu veselie si voie buna.                                                                 
   A si sa nu uitati sa aveti cel putin o ie romaneasca,  ca pe 24 ianuarie seara sa intindem o hora unirii, a tuturor regiunilor romanesti ... ca putem  ;)                                               
   Zic cel putin o ie, ca....una lumea poate continua cu geamparale si daca transpira sa aiba de schimb... :giggle:

Offline Rainbow24

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Pasi in zapada si traditia saseasca "Fuga Lolelor" 24 - 26 ianuarie 2020
« Răspuns #46 : Marți, 21 Ianuarie 2020, 09:49 »
Buna dimineata, grup frumos si vesel!
Din motive obiective, caut inlocuitor pentru aceasta actiune.
Daca este cineva interesat, ma poate contacta in privat, singura conditie existenta fiind ca CNP-ul sa inceapa cu o cifra para. :)
O zi frumoasa tuturor si distractie maxima in weekend!
Dana
0745321636

Offline Serena

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 72
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Pasi in zapada si traditia saseasca "Fuga Lolelor" 24 - 26 ianuarie 2020
« Răspuns #47 : Marți, 21 Ianuarie 2020, 14:15 »
Eu te înlocuiesc. CNP ul meu este cu cifră pară.

Offline Serena

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 72
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Pasi in zapada si traditia saseasca "Fuga Lolelor" 24 - 26 ianuarie 2020
« Răspuns #48 : Marți, 21 Ianuarie 2020, 21:15 »
Dacă există vreo renunțare, eu sunt doritoare, foarte doritoare, că la Constanța nu a fost niciun fulg de zăpadă!  Contact: 0766443911
Mulțumesc!

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Pasi in zapada si traditia saseasca "Fuga Lolelor" 24 - 26 ianuarie 2020
« Răspuns #49 : Marți, 21 Ianuarie 2020, 23:07 »
ie, sa traiti!

Offline Serena

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 72
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Pasi in zapada si traditia saseasca "Fuga Lolelor" 24 - 26 ianuarie 2020
« Răspuns #50 : Miercuri, 22 Ianuarie 2020, 09:03 »
ie, sa traiti!
Mulțumim frumos!  :)
În așteptare!   :worship:

Offline Augustin/Gusti

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Pasi in zapada si traditia saseasca "Fuga Lolelor" 24 - 26 ianuarie 2020
« Răspuns #51 : Joi, 23 Ianuarie 2020, 17:39 »
Buna seara tuturor participanților la aceasta acțiune, doresc  sa va comunic faptul  ca, locația unde vom fi cazati, Hanul Vestem nu are posibilitatea de a ne pune la dispoziție băuturile alcoolice și răcoritoare. Prin urmare ptr. cei care doresc sa consume astfel de băuturi  singura posibilitate este sa si le aduca personal împreuna cu chef de distracție și voie buna  :yeah: :yeah:

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Pasi in zapada si traditia saseasca "Fuga Lolelor" 24 - 26 ianuarie 2020
« Răspuns #52 : Joi, 23 Ianuarie 2020, 22:32 »
 :(( Mltumim Gusti , nu-i o veste prea buna ,dar ne descurcam noi, muzica sa avem, ca altfel o sa fim nevoiti sa cantam :giggle:

Offline claravicula

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Pasi in zapada si traditia saseasca "Fuga Lolelor" 24 - 26 ianuarie 2020
« Răspuns #53 : Luni, 27 Ianuarie 2020, 09:19 »
Când acțiunea e reușită și oamenii de viata, petrecerea se continua ore întregi după excursie. :applause: Sa se oprească microbuzul în benzinărie și sa se reverse oameni cântând și dansând, priceless  :dance:... Distracție, drumetie, gheata, zăpadă, mâncare, bautură și muzica garla. Și mai ales oameni minunați! O ieșire de nota 11 :)

Offline Rainbow24

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Pasi in zapada si traditia saseasca "Fuga Lolelor" 24 - 26 ianuarie 2020
« Răspuns #54 : Luni, 27 Ianuarie 2020, 09:42 »
O actiune la superlativ!
O reusita pentru participanti si o recomandare pt toti iubitorii de zapada, munte, distractie si mai ales ciolan afumat! 😁
Dimensiunea ciolanului afumat, cu varza, a fost o proba de incercare, pe care cred ca putini au reusit sa o treaca!   :giggle:


 

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Pasi in zapada si traditia saseasca "Fuga Lolelor" 24 - 26 ianuarie 2020
« Răspuns #55 : Luni, 27 Ianuarie 2020, 09:52 »
Sunt fidela acestei excursii de 4 ani: combinatia de cura in zapada la Paltinis, petrecerile infocate, oameni faini si Fuga Lolelor traditie sa ne alunge spiritele rele si sa ne lege si de traditiile locului, e o combinatie extraordiara!
Muzica si dans peste tot( benzinarie, in Centrul tarii, in autocar,  pe poteca de munte) , spontaneitate, voie buna, dj minunat, ghizi pe cinste!

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Pasi in zapada si traditia saseasca "Fuga Lolelor" 24 - 26 ianuarie 2020
« Răspuns #56 : Luni, 27 Ianuarie 2020, 10:13 »
Nu trebuie sa ne ingrijoram- traditia Lolelor a fost transmisa mai departe:

Offline Camelia M

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 54
Re: Pasi in zapada si traditia saseasca "Fuga Lolelor" 24 - 26 ianuarie 2020
« Răspuns #57 : Luni, 27 Ianuarie 2020, 21:55 »
Daca spun ca au fost 3 zile MINUNATE cine nu a fost cu noi poate crede ca exagerez.
Am avut zapada la Sibiu si mai multa la Paltinis (acasa nu a fost macar un fulg). Mersul pe rachete mi-a iesit, m-am bucurat de plimbarea prin zapada. Fuga Lolelor - mi-au placut oamenii care mentin traditia, ca participau cu intrega familie, ca sunt mandrii de mostenirea lor culturala.
La cele de mai sus ma asteptam (drumerii bine organizate, trasee adaptate la puterile si vointa noastra, obiective culturale), le-am trait si in celelalte iesiri cu SC. Nu ma asteptam sa fim un grup atat de vesel si unit, sa dansam, sa radem, sa ne facem planuri pentru ale iesiri impreuna.
Le multumesc lui Gusti, Mihaelei si lui Mircea pentru toate eforturile lor ca noi sa avem o iesire in care sa ne simtim super!
Multumiri lui Bogdan, e un sofer super! Nu am rau de masina nici pe serpentine cand conduce el. Cum facem sa ne duca tot el si prin alte iesiri?
Le multumesc oamenilor minunati care au participat. Pe unii ii stiam din alte excursii si m-am bucurat sa-i revad, pe altii i-am cunoscut acum. Cu cei cu care am plecat spre Bucuresti am continuat petrecerea! Sper sa ne revedem in aceeasi formula si sa dovedim ca nu am avut dreptate cand am zis ca o iesire mai tare ca asta nu se poate!

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Pasi in zapada si traditia saseasca "Fuga Lolelor" 24 - 26 ianuarie 2020
« Răspuns #58 : Marți, 28 Ianuarie 2020, 00:51 »
Cum la malul marii,  zapada a devenit o raritate, de 6 ani cu ajutorul sc-ului, in luna ianuarie caut zapada in Poiana Gaujoara.
A retinut careva  altitudinea ?? :D ;D ca Mircea a tot repetat. :happy:

Nu s-a putut pleca in drumetie pana nu am facut o incalzire ...un mic dans .. in grup, in parcare ;) inainte sa ne punem rachetele .... ;D

Nu m-am pututu abtine si sa nu ies in evidenta printr-o cazatura spectaculoasa  :giggle: 
Doamne, e minunat sa te inconjoare barbati puternici si draguti dornici sa te ajute sa te ridici din zapada ...

Intamplator sau nu, in SC, totul este la maxim.

Ciolanul cu varza pe care nu l-am pututu posta, deoarece  pana si fotografia este prea mare si nu o pot incarca.
Multitudinea de melodii,(multumim Dj Bogdan) dansate dupa imaginatia si talentul fiecaruia si apropoo s-a dansat pana si la km 0 al tarii, pe imnul sasilor... :dance: si cand  ne-am dat seama ca ne-a scapat perinita am fost nevoiti sa oprim in prima benzinarie sa o dansam.
Si apropoo desi eu am considerat ca dansam foarte frumos si corect perinita ...nu ca alte dati cand lumea habar nu avea ...am constata  ca soferul s-a pitit sa nu-l vada lumea ca este cu noi  ::)
Si apropo de sofer, felicitari pentru felul cum conduce si multumim pentru tot....cunoscatorii stiu ce vreau sa spun

Trebuie sa recunosc ca am fost placut surprinsa sa constat ca aproape toti participanti  au avut pantofiorii de dans si rucsacelele pline cu voie buna si veselie, cu mici exceptii, exceptii care probabil nu au citit bine descrierea actiunii, obligatoriu trebuie sa fi vesel si bine dispus. 
Cu iile am stat cam prost, dar asta nu ne-a impiedicat sa incingem hora unirii.  *|*

Despre Lole si istoria sasilor din Transilvania, a incercat Gigi sa ne vorbeasca cu vocea-i suava , speram a nu ne dea extemporal...si dupa cum spunea si Oli suntem siguri ca traditia va merge mai departe exemplificand cu o fotografie semnificativa .

Multumim si felicitari Gusti ca reuseti sa fi un liant in sc. :bow:
Multumesc Samizei  :smitten: ca era cat pe ce sa ratez lolele anul acesta.

Multumesc si Felicitari si intregii echipe SC. :flori: :flori:

Aa.. multumesc :worship: :worship: si minunatului grup din care pe majoritatea nu-i stiam!  :smitten: :smitten: de obicei mi-e greu cu retinutul numelor , dar de data aceasta a fost simplu ... multi dani, multi cristi , multe camelii, multe cristine  :D

Surpinzator multi baieti ^-^ , Bravooo  :applause: :applause:

In concluzie ,
Cititi bine continutul actiunilor si mergeti in cele care considerati ca vi s-e potrivesc.
Incercati sa va impuneti sa fiti punctuali, ca nu pica bine sa va astepte o masina intreaga ...
lasati acasa scotosenia ..oare e un cuvant  :happy: si tabieturile.
Asumati-va ca puteti nimeri in camerca cu cineva care doarme mai agitat :giggle:  :2funny:
Debarasati-va de problemele de acasa  pe perioada cat sunteti in gup  si garantat va intoarceti acasa cu ,bateriile incarcate,..

Si astfel s-a incheiat inca o actiune marca Gigi  ;) ..veselie, drumetie, culturalizare ...muzee, istorie ,geografie, traditii si cu atmosfera marca SC pe care nu o gasesti niciunde  :magic:

 

Offline camelia fey

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
Re: Pasi in zapada si traditia saseasca "Fuga Lolelor" 24 - 26 ianuarie 2020
« Răspuns #59 : Miercuri, 29 Ianuarie 2020, 10:57 »
buna tuturor celor care mi-au adus bucurie si voie buna in cele 3 zile la Paltinis si Agnita! A fost un plonjon din viata reala intr-o alta dimensiune, cu oameni fermecatori, neobositi in a petrece, cu zambete largi si rasete zgomotoase, cu situatii si replici amuzante … Amintiri! Asta am creat in cele 3 zile, amintiri care te bucura, te lumineaza, te intineresc!
Ce ar fi viata fara Amintiri?!

Rodica, ce ai scris tu e la fel de viu, de colorat ca si personalitatea ta, esti efervescenta femeie!!!… ai descris perfect actiunea, iar mie imi mai ramane doar sa le multumesc din toata inima celor care ne-au asigurat confortul necesar in a ne simti bine : Gusti , Mihaela si Mircea.
 Gusti esti fenomenal, stilul tau de a dansa, atat de liber, a fost o incantare pt ochii mei si iti multumesc pentru modul placut si relaxant in care ai organizat toata aceasta iesire din cotidian.

…si Rodica, ca sa iti raspund , cred ca Poiana Gaujoara e la o altitudine de 1600m – sper sa nu ma certe Mircea daca am gresit!
...............................
Dans, dans, dans!!! Asta va doresc oameni frumosi, sa dansati pe ritmul vietii, sa fiti vii!!!