Autor Subiect: Croaziera cu goeleta in paradisul apelor de smarald 12 - 19 septembrie 2020  (Citit de 11211 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Diana7

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
  • Salut!
Re: Croaziera cu goeleta in paradisul apelor de smarald 12 - 19 septembrie 2020
« Răspuns #15 : Marți, 01 Septembrie 2020, 23:39 »
Si eu am programare, pe 9 septembrie. Daca nu face toata lumea acest test, eu voi renunta la excursie, probabil.
🌹✨

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Croaziera cu goeleta in paradisul apelor de smarald 12 - 19 septembrie 2020
« Răspuns #16 : Miercuri, 02 Septembrie 2020, 08:36 »
1. Ramona C - de acord, are programare

2. Livia T - de acord, are programare

3. Mirela B - de acord are programare

4. Daniela L - de acord, are programare

5. Sorin C - de acord, are programare

6. Diana L - de acord

7. Livia Mogos - de acord, are programare, dar subliniaza o sa faca testul DOAR daca il face toata lumea

8. Liliana N - de acord, are programare

9. Irina M - are programare, este de acord sa faca testul, daca toata lumea il face

10. Lucian G - de acord, are programare

11. Doinita L - depinde de raspunsurile celorlalti

Gabi Lala, insotitorul de grup s-a programat si el, urmeaza sa-si faca testul.

Mai am de primit raspunsuri de la 3 persoane:

12. Gheorghe M.

13. Cristina I.

14. Larissa T

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Croaziera cu goeleta in paradisul apelor de smarald 12 - 19 septembrie 2020
« Răspuns #17 : Miercuri, 02 Septembrie 2020, 10:28 »
*****

Mesaje postate: 11511

Re: Croaziera cu goeleta in paradisul apelor de smarald 12 - 19 septembrie 2020
« Răspuns #16 : Azi la 08:36 »
CitatModificăEliminăDesparte Subiectul
1. Ramona C - de acord, are programare

2. Livia T - de acord, are programare

3. Mirela B - de acord are programare

4. Daniela L - de acord, are programare

5. Sorin C - de acord, are programare

6. Diana L - de acord

7. Livia Mogos - de acord, are programare, dar subliniaza o sa faca testul DOAR daca il face toata lumea

8. Liliana N - de acord, are programare

9. Irina M - are programare, este de acord sa faca testul, daca toata lumea il face

10. Lucian G - de acord, are programare

11. Doinita L - da, daca si ceilalti isi vor face testul, deci depinde de raspunsuri.

12. Larissa T - de acord, isi face programare

13. Cristina I. - de acord, are programare

Gabi Lala, insotitorul de grup s-a programat si el, urmeaza sa-si faca testul. Isi va face oricum, indiferent de decizia celorlalti. Intreaga echipa Singles Camp priveste cu maxima responsabilitate si grija ce se intampla in grupuri, facem tot ceea ce depinde de noi personal pentru a nu aparea probleme.

Mai am de primit raspunsuri de la o persoana:

14. Gheorghe M.

Suntem deci pe final cu lista. Imediat ce primesc raspunsul si de la G, am sa revin aici.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Croaziera cu goeleta in paradisul apelor de smarald 12 - 19 septembrie 2020
« Răspuns #18 : Miercuri, 02 Septembrie 2020, 10:52 »
Intrebare: il cunoaste cineva din grup pe Gheorghe M. (George)? Pentru a avea toate raspunsurile, i-am transmis SMS, l-am si sunat, dar are telefonul inchis. Pe forum vad ca nu a mai intrat de la sfarsitul lunii iulie, desi acum cand ne apropiem de plecare logic ar fi fost sa se uite la ceea ce comunicam pe ultima suta. Daca cineva dintre voi il cunoaste bine si il poate contacta in alt fel, am rugamintea sa o faca si sa- comunice despre ce este vorba si sa-mi dea cat mai urgent un raspuns. Multumesc anticipat!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Croaziera cu goeleta in paradisul apelor de smarald 12 - 19 septembrie 2020
« Răspuns #19 : Joi, 03 Septembrie 2020, 07:34 »
Persoana de care am intrebat, George, nu raspunde la mesaje, are telefonul inchis. Nici in agentie nu a mai dat vreun semn de vreme buna, asa ca eu cred ca ceva s-a intamplat si cel mai probabil ca nu o sa mai vina. Altfel ar fi fost interesat de detaliile de plecare, de amanunte. Ar fi urmarit pe forum (dara asa cum am spus nu mai intrat de aproape o luna si jumatate), ar fi interactionat pe Email, ar fi lasat undeva un semn ca mai este interesat de participare.

Deci din punctul meu de vedere lista se considera inchisa, vad ca toata lumea a fost de acord cu testarea, pe care personal o consider o masura foarte buna pentru linistea grupului si totodata una de preventie pentru ceilalti. 

Am promis ca anunt raspunsurile celorlalti, o fac acum, CONSIDERATI UN ACORD UNANIM pentru EFECTUAREA TESTULUI COVID 19, inainte de plecare, astfel incat sa aveti testul negativ la imbarcare. Pt transparenta, Gabi, il va prezenta in fata voastra pe a lui, iar voi ii veti transmite ale voastre, pt a informa intreg grupul.

Am discutat ieri cu Gabi, urmeaza sa posteze aici, inainte de plecare locul si ora de intalnire din aeroport.

Nu uitati ce v-am comunicat eu:
- pasaport valabil minim 6 luni de la intrarea in Turcia
- bani cash pt ca nu o sa aveti bancomate
- de rezerva si siguranta luati un card
- un bagaj nu prea voluminos si nici greu, v-am explicat dimensiunea cabinelor si grija pe care trebuie sa o aveti sa nu zgariati podeaua de lemn a vasului
- luati-va costume de baie, minim doua. O sa faceti multa baie acolo...
- pt seara musai o haina de vant, bate un pic briza
- un trening usor si subtire, pt cazul in care alegeti sa dormiti pe punte. Cam toti prefera sa stea acolo noaptea, sub stele
- pantalon scurt, tricouri, sapca, solutie de soare, ochelari de soare, un rucsacel sa aveti la indemana in optionale cele necesare
- nu uitati sa luati cu voi si medicamentele care de regula le aveti in bagaje. Va fi extrem de greu, daca nu imposibil sa faceti de pe vas rost de astfel de lucruri
- luati-va in bagaj triplu stecher, este foarte indicat, si baterie externa. O sa aveti multe ocazii de fotografere si trebuie sa tineti cont ca generatorul vasului nu merge continuu, deci nu veti avea mereu acces la prize. Asa ca incarcati atunci cand este furnizat curent, iar daca aveti mai multe device-uri sau baterii externe, atunci neaparat aveti nevoie de triplu-stecher.
- este logic sa aveti masti la voi, luati cele mai bune MEDICINALE pe care le gasiti. Plecati sanatosi de aici, trebuie sa va luati toate masurile sa va intoarceti la fel. Pentru avion, pentru aeroport, pentru autocarul care va va transporta, o sa aveti nevoie de astfel de protectii.

Nu mai am nimic de transmis si informat, urmeaza ca de aici incolo sa ramaneti in contact cu Gabi. Va urez calatorie frumoasa, va doresc sa fiti o gasca faina, unita, intelegatoare, pusa pe distractie. Lasati acasa tabieturile, comentariile, lucrurile ce pot deranja pe cei din jur. Acolo mergeti sa va simtiti bine nu pentru altceva. Gabi a facut aceasta calatorie de mai multe ori, printre voi mai sunt cred 2-3 care au mai fost si ei o data, asa ca o sa fiti ajutati sa va acomodati usor.


Offline LILIANA N

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Croaziera cu goeleta in paradisul apelor de smarald 12 - 19 septembrie 2020
« Răspuns #20 : Joi, 03 Septembrie 2020, 08:08 »
 Buna dimineata,

Mi-am amintit ca Gheorghe, care este din Fagarasi, a fost in excursia de la Cheile Nerei(scuze, pana acum nu am facut legatura...). El imi spunea atunci ca a fost cu goeleta anul trecut, a fost foarte incantat,  si de aceea s-a inscris si la excursia din 2020. Nu stiu daca ajuta, poate din grupul de la Nera, cineva mai tine legatura cu el...                                                                                                                                                            Zi buna si abia astept sa ne vedem!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Croaziera cu goeleta in paradisul apelor de smarald 12 - 19 septembrie 2020
« Răspuns #21 : Duminică, 06 Septembrie 2020, 08:51 »
Am revenit aici, pentru a va comunica cateva lucruri.

Primul este legat de tariful 2020 pentru excursiile optionale.

Jeep Safari costa 45 Euro de pax, dar trebuie sa mearga in excursie minim 8 persoane.

Knidos & Datca Tour costa 45 Euro  de pax,  dar trebuie sa mearga 10 persoane minim.

Mai jos este prezentarea unei noi excursii optionale. Este in engleza, ma gandesc ca nu intampinati probleme in a intelege prezentarea:

Ecoventure
to the Bozburun Peninsula and Turgut Waterfall

The main objective of this tour is the discovery of natural richness of Turkey with offroad vehicles.

INFRASTRUCTURE
Guidance:
English speaking guide
Drivers:
Professional drivers
Vehicle type:
Offroad vehicles for 7-14 persons
Route and road:
Partially paved, country roads, forest paths.

CLASSIFICATION OF TOUR: FUN & NATURE TOUR for all age groups

What you will see,  experience and interesting information about:
The mountainous district of the Bozburun peninsula. Great panoramas. The 2000 year old Platen tree. Pine forests. Valleys and villages. Beehives and information on the regional famous honey production. Visit of a village house.

Lunch:
Set menu choose from grilled chicken breast or meatballs, served with rice, French fries and salad.
Swimming opportunities:
Turgut Waterfall
Kızkumu beach
Restaurant:
Family run business of good food quality located in Bayir village.

Timing and tour program
09:10 After meeting with the guide and drivers, the passengers take their seats. Our guide will give the information on the security rules, later on we will hit the road for  Turgut village. High top on the mountains of Selimiye we will stop for taking photo and get information on the panorama. Following the paved road for a while we will go into the forest path at Selale.

09:40 [20 km] Arrival at Turgut Waterfall. We will leave the vehicles to walk to the Waterfall while we are following a path parallel to a water channel what feeded the watermills in the past. After a swim break and walk to the wonderful platen and liquidambar forest, we will come back to the vehicles.

10:40 Departure to Kızkumu the road takes us over Turgut and Orhaniye villages to Kizkumu a legendary place in history and also interesting today with its sinking sandbank.

10:55 [35 km] Pause for a swim break and a walk on the sandbank at Kizkumu.

11:35 Departure to Haciagac, the road follows first the seashore later it winds up high in the mountainous area of the Bozburun peninsulas pine forests. Steering trough the mountains on forest ways  we arrive at a place with a great view where we stop to get several information on the beautiful surrounding.
12:10 [70 km] Arrived in Haciagac at the village tea house, our guide gives information about the local lifestyle at the village which economy is entirely dependent on beekeeping, forest farming (collecting herbs) and stock breeding.

12:50 After this visit in Hacıagac we drive  ten minutes to Bayir village where the nearly 2000 years old Platen tree lives in the center of the village. Bayir is also the village where will have lunch.

14:10 [75km] Visit to a village house in Bayir. At the house your guide will inform you about older traditions and the art of beekeeping demonstrative on an empty beehive.

15:50 From Bayir we will drive back to Selimiye harbour where your captain and the crew will be waiting for you.

16:30 Aprox. Arrival at Selimiye.

In prima zi de excursie o sa vina cineva pe punte si o sa va explice excursiile optionale si atunci se poate face inscrierea la fiecare dintre ele.

Mai jos este Meniul de bar, cu tarifele aferente. Dupa cum v-am spus, bauturile nu sunt incluse in tarif si nu pot fi aduse pe punte de catre voi. Exact procedura de la orice tip de croaziera.

SOFT DRINKS            
Water       50 cc   £0.45   0.50 €
Cola              …………………….   £1.80   2.00 €
Fanta           …………………….   £1.80   2.00 €
Sprite          …………………….   £1.80   2.00 €
Nestea      …………………….   £1.80   2.00 €
Minarel Water         …………………….   £1.00   1.20 €
Energy Drink      …………………….   £3.40   3.70 €
Fresh Orange Juice         £2.50   2.80 €
Fruit Juice         £1.80   2.00 €
            
DOLUCA WINES            
Mistik or Same others      75cc   £12.00   € 15.00
Doluca or Same others      75cc   £14.00   € 17.00
V.Doluca or same others      75cc   £16.00   € 19.00
Safir(sweet)or same others      75cc   £35.00   € 40.00
Antik or same others      75cc   £35.00   € 40.00
Kavor same others      75cc   £35.00   € 40.00
            
CHAMPAGNE            
Bianca or same others      ……..   £40.00   € 45.00

HOT DRINKS            
Turkish Coffee      ……………………..   £1.70   2.00 €
Nescafe      ……………………..   £1.70   2.00 €
Tea      ……………………..   £0.55   0.70 €
Herbal Tea      ……………………..   £0.85   1.00 €

ALCOHOLIC DRINKS            
Beer ( bottle )      33cc  ………….   £2.85   3.10 €
Beer ( Can )      33cc  ………….   £3.00   3.30 €
Turkish Raki         4 cc   £4.25   4.75 €
Turkish Vodka      4 cc   £4.25   4.75 €
Turkish Gin      4 cc   £4.25   4.75 €
Brandy      ……………..   £4.25   4.75 €
Whisky (import)      4 cc   ……………………..   £6.50   7.20 €
All Import Drinks      ……………..   £6.50   7.20 €
All Cocktails      ……………..   £6.50   7.20 €




Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Croaziera cu goeleta in paradisul apelor de smarald 12 - 19 septembrie 2020
« Răspuns #22 : Luni, 07 Septembrie 2020, 08:44 »
Mi-a raspuns si George, s-a programat si el, o sa fiti deci cu totii testati inainte de plecare.

Offline george5128

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Croaziera cu goeleta in paradisul apelor de smarald 12 - 19 septembrie 2020
« Răspuns #23 : Luni, 07 Septembrie 2020, 21:37 »
  Da, am aparut si io in peisaj, noi ardelenii reactionam in doua viteze, incet si foarte incet, anul trecut a fost o aventura si o distractie pe cinste, sper ca asa va fii si acum.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Croaziera cu goeleta in paradisul apelor de smarald 12 - 19 septembrie 2020
« Răspuns #24 : Marți, 08 Septembrie 2020, 10:58 »
Am revenit cu ultima comunicare, cea pe care va spuneam ca o va face Gabi, insotitorul de grup. Am discutat aseara cu el, decizand ca o sa postez eu, pt a face completarile si pe site si pe mesajul principal de pe forum. Va rog sa parcurgeti acest mesaj, erste cel mai important, acum inainte de plecare:

Ora 07:00 am. Intalnire cu insotitorul de grup pe aeroportul Henri Coanda. LOCUL de intalnire: Plecari Internationale, in partea dreapta a salii si a panoului de informare asupra zborurilor. Exista acolo, in coltul extrem, o cafenea brand-uita Lavazza, care este posibil sa nu functioneze din cauza conditiilor impuse pe aeroport. Gabi Lala va va astepta in fata ei. Il veti recunoaste din fotografia prezentata la Echipa Singles Camp: https://www.singlescamp.ro/echipa/ Numarul sau de telefon este prezentat pe site si forum, il repetam si aici: 0723/337963. Am fixat o intalnire cu 3 ore inainte de plecare, pentru a ne asigura ca procedurile existente pe aeroport nu ne vor afecta prezenta la timp la poarta de imbarcare.

Faceti tot posibilul si ajungeti la timp pentru ca altfel puteti rata zborul si excursia. In aceasta situatie nici organizatorul, nici insotitorul si nici agentia nu va poate ajuta cu ceva, veti fi in situatia de a pierde excursia fara posibilitatea de a recupera bani. Nimeni nu este vinovat pentru ca o persoana inscrisa intr-o excursie, nu ajunge la timp.

Pentru ca restrictiile de pe aeroport nu permit formarea de grupuri de persoane, Gabi o sa va directioneze pe rand spre zona de check in. Nu o sa ramana sa astepte pe cei care intarzie, asa ca daca nu ajungeti la 07:00, nu va asteptati sa mai gasiti pe cineva la locul de intalnire.

In situatia in care ajungeti dupa aceasta ora, cimunicati printr-un sms insotitorului de grup intarzierea, apoi in aeroport, va fi nevoie sa urmati singur(a) procedurile de check in, security si apoi de imbarcare. Verificati pe panoul de plecari, ghiseul la care se face check in pentru zborul de Istanbul TK1044 (Turkish Airlines). Cu pasaportul veti fi gasiti in lista de zbor, vi se vor emite cele doua bilete de zbor, atat Bucuresti - Istanbul cat si Istanbul - Dalaman si vi se va prelua bagajul de cala, pe care il veti recupera pe linia de bagaje a aeroportului din Dalaman, tot acolo unde grupul se va reintalni.

Atentie la zborul de conexiune in Istanbul, sa nu pierdeti zborul spre Dalaman. In aeroportul din Istanbul veti avea in jur de 4 ore libere, fiecare isi foloseste timpul cum doreste.

NU UITATI PASAPORTUL! Trebuie sa aiba o valabilitate de cel putin 6 luni de la data intrarii pe teritoriul Turciei. Va recomandam sa aveti bani cash la voi, pentru ca nu aveti acces la bancomate. Cel mai potrivit este sa aveti EURO, excursiile optionale se platesc in acest fel, de asemenea tipsul la debarcare. De asemenea tineti cont de perioada prin care trecem si de masurile se evitare a riscurilor: sa aveti la voi masti corecte, adica medicinale, nu improvizatii sau adaptari. V-as recomanda cel putin 15 masti. Le veti folosi pe avion si pe autocar, de asemenea la actiunile optionale. Sa aveti gel desinfectant, dar atentie, in bagajul de cala, nu in cel de mana pentru ca acolo nu este admis.

La servicii incluse, gasiti mentiunea referitoare la bagajele cu care puteti calatori gratuit. Daca depasiti greutatea si dimensiunea, atat la plecare, cat si la sosire veti fi nevoiti sa suportati singuri costurile aferente. Agentia nu ofera serviciul check in sau de ocupare a unui loc preferential. De aceea si pentru siguranta anuntam intalnirea cu cca 2 ore inainte de decolare. Incepand de la check in si pana la aterizarea avionului la Dalaman insotitoriul de grup nu mai are responsabilitati. Fiecare participant isi foloseste timpul ramas de la trecerea in zona de imbarcare si pana la urcarea in avion cum doreste, urmand sa fie atent sa ajunga la timp la poarta de imbarcare anuntata (care poate fi modificata, de aceea trebuie urmarit afisajul aeroportului) pentru boarding.

Zboruri:

12 septembrie sambata 10:00 TK1044 Bucuresti OTP – Istanbul 11:25 si conexiune

12 septembrie sambata 16:40  TK2558 Istanbul IST – Dalaman DLM 17:55


La aterizarea pe aeroportul din Istanbul va fi nevoie sa va orientati corect spre poarta de imbarcare pentru conexiune, pentru ca aeroportul nou este foarte mare. Daca nu credeti si sunteti siguri ca va puteti orienta, stati aproape de insotitorul de grup. Atentie, foarte posibil ca veti mai avea si o trecere cu formalitati de verificare a pasapoartelor si a bagajelor de cabina (cele de cala le preluati doar la Dalaman).

Asa cum v-am comunicat, reintalnirea grupului va fi Dalaman, la linia de preluare a bagajelor. Stati grupati apoi iesiti impreuna, din aeroport, este foarte posibil ca pe traseul spre exit sa va fie verificate bagajele inclusic cele de cala.

Gabi va fi in legatura cu soferul, asa ca tineti aproape de el, nu va distantati pentru tigara, sau cu nerabdare. Nu are cum sa va gaseasca prea usor si pierdeti timp pretios. Va imbarcati  intr-un autocar care va transfera 100 km la Marmaris, in port. Ajungeti seara, luati in primire cabinele, apoi aveti cina pe punte. Am precizat inca de la lansarea excursiei, ca aceste goelete, vase de croaziera, au maxim 2 cabine cu paturi twin (separate). Restul de cabine sunt cu cabine duble (cu pat matrimonial). Inscriindu-va si rezervand se intelege ca ati parcurs toate prezentarile noastre, le-ati inteles si ati fost de acord. Asa ca acolo nu-l puneti pe Gabi in situatia de a solicita, "pe mine nu ma intereseaza, vreau cabina cu paturi separate", pentru ca nu are cum sa rezolve o astfel de cerere. Creati momente penibile si neplacute, din prima zi de vacanta, asa ca lasati-l sa va aseze asa cum considera. Este o persoana cu experienta, obiectiva si stie ce are de facut. Cu siguranta va incepe cu repartizarea baietilor in twin, asa se procedeaza intotdeauna.


Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Croaziera cu goeleta in paradisul apelor de smarald 12 - 19 septembrie 2020
« Răspuns #25 : Miercuri, 09 Septembrie 2020, 09:59 »
ATENTIE la mesajul de pe prima pagina!

Bagaj cala 23 kg
Bagaj mana 4 kg care  se va plasa sub scaun (40 x 30 x 23 ) Masura noua pentru ca pasagerii sa se miste cit mai putin in aeronava.
Daca bagajul de mana va fi mai mare acesta se va muta la cala.

Offline Ronnis

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Croaziera cu goeleta in paradisul apelor de smarald 12 - 19 septembrie 2020
« Răspuns #26 : Miercuri, 09 Septembrie 2020, 18:59 »
Buna seara,

Daca aveti memory stick-uri cu muzica, nu ar fi rau sa le luati!

O seara minunata!

Offline Gabriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 347
Re: Croaziera cu goeleta in paradisul apelor de smarald 12 - 19 septembrie 2020
« Răspuns #27 : Miercuri, 09 Septembrie 2020, 21:13 »
Buna tuturor.Sunt Gabriel,insotitorul de grup in croaziera din Turcia.Abia astept sa ne simtim bine.Sunt zone superbe pe care le vom vedea,peisajele si albastrul marii sunt incredibile.Vom asculta muzica pe vas,asa ca stickurile cu muzica sunt bune.

Offline Gabriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 347
Re: Croaziera cu goeleta in paradisul apelor de smarald 12 - 19 septembrie 2020
« Răspuns #28 : Vineri, 11 Septembrie 2020, 07:51 »
Buna tuturor.Vreau sa comunic cateva aspecte- va voi astepta la locul de intalnire cu un carton printat cu SINGLESCAMP ROMANIA, voi avea si legitimatia de ghid vizibila.Eu voi ajunge in jurul orei 6 dimineata la aeroport, asa ca va rog sa ma sunati cei care ajungeti mai devreme si ne intalnim.De asemenea,sa aveti prosop pentru plaja,crema de soare,sapca si ochelari de soare,cosmetice personale.Pe guleta plata bauturilor se face cash,inclusiv plata excursiilor optionale.Puteti avea banii schimbati in EURO este ok. Pentru excursiile optionale,recomand un mic rucsacel pentru a va pune obiecte necesare (ex-prosop,sticla apa,tricou schimb,etc) !

Offline CristinaIonescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 36
Re: Croaziera cu goeleta in paradisul apelor de smarald 12 - 19 septembrie 2020
« Răspuns #29 : Vineri, 11 Septembrie 2020, 08:45 »
Abia astept sa ne vedem!
testul meu e NEGATIV!