Autor Subiect: Poiana Narciselor - Vulcanul Racos - Cheile Rasnoavei - Sinca. 7 - 9 mai 2021  (Citit de 10929 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Codrina Iacob

  • Vizitator
Re: Poiana Narciselor - Vulcanul Racos - Cheile Rasnoavei - Sinca. 7 - 9 mai 2021
« Răspuns #15 : Marți, 27 Aprilie 2021, 21:17 »
Bună seara, sunt din Bacău, sunt și eu  inscrisa in această excursie. Am văzut că mai este o persoană din Bacău, poate reușim să ne auzim la telefon.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Poiana Narciselor - Vulcanul Racos - Cheile Rasnoavei - Sinca. 7 - 9 mai 2021
« Răspuns #16 : Miercuri, 28 Aprilie 2021, 08:40 »
Buna Codrina si bine ai venit in Singlles Camp!  *|*
Am citit ca ai emotii, fiind prima ta excursie cu noi  :)
Ce a fost mai greu a trecut, de acum urmeaza partea frumoasa.
Vom vedea o natura fantastica, care pe mine ma fascineaza de fiecare data. De noi depinde sa fim un grup unit, vesel, sa ne bucuram impreuna de toate aceste minunății.

Din Bacau mai este un domn.
Veti primi si pe mail lista actualizata cu localitatile de unde veniti. In cazul in care anuntati ca doriti sa veniti impreuna cu alti colegi, va pun in legatura, dar trebuie sa am acordul persoanelor respective.

Urmariti forumul, aici voi anunta informatii importante legate de excursie.

Sărbători fericite si numai bucurii!

Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Re: Poiana Narciselor - Vulcanul Racos - Cheile Rasnoavei - Sinca. 7 - 9 mai 2021
« Răspuns #17 : Miercuri, 28 Aprilie 2021, 17:02 »
Buna tuturor  ;)
Multumesc mult Diana  :flori:
Eu am vorbit cu d-l Gheorghe si, asa cum ai spus tu, ma ia si pe mine :pleasantry:
Mai e putin si ne revedem  :yeah: *|*
Pana atunci, VA DORESC, SARBATORI CU MULTA SANATATE SI LINISTE SI BUCURII, ALATURI DE CEI DRAGI  :angel: :flori: *|*

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Revin cu informații importante.

V-am trimis acum un mail, in cazul in care nu ati primit, spuneti-mi sa retrimit.
 
Am rugămintea să îmi spuneți dacă veniți la punctul de întâlnire de la Cheile Râșnoavei  sau, în cazul în care veniți direct la pensiune, ora la care estimați că ajungeți.
Am nevoie totodata sa imi transmiteti optiunile de cină pe care le găsiți in mail, până mâine, joi la 14:00.


Pentru cei care veniti direct la pensiune, drumul 104A care face legătura între Sâmbăta de Jos și Șinca Veche a intrat în reabilitare, pentru a ajunge la pensiune se merge prin Făgăraș - Comuna Recea - Dejani


Info pensiunea Roua Muntelui Dejani

https://roua-muntelui.business.site

Locul și ora de întâlnire de vineri:

 Orele 13:00 Cheile Râșnoavei – la punctul de taxare aflat la intrarea în chei, o căbănuță neagră din lemn.

Waze vă duce bine, drumul este asfaltat până aproape de intrarea în chei.

Sunt și indicatoare, ca punct de reper, Campingul Cheile Râșnoavei, dar nu intrati la camping.

 
Echipament

Să aveți echipament sport, geaca de ploaie/pelerina, o sticlă de apă.

Temperaturile sunt in jur de 20 de grade, mai rece sâmabăta - 14 grade.

Se anunță averse sâmbătă, neapărat să aveți incaltaminte impermeabila/ de schimb, dumbrava unde cresc narcisele este o zonă foarte umedă,  poate fi noroi.


Aveti in mail localitatile din care veniti, spuneti-mi daca vreti sa va mai grupati pe masini si va pun in legatura.


Programul poate suferi usoare modificari in functie de vreme, restrictiile de vizitare care pot exista la unele obiective.


Să ne vedem cu bine si  multa bună dispozitie!  *|*


Offline Ari

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Dragi prieteni, revenit acasă, as vrea să scriu câteva cuvinte de mulțumire pentru această acțiune. Totul a fost minunat: și locurile, și oamenii, și organizarea - Diana, ca de obicei, drăguță și atentă. Bravo, SC și dragi prieteni! Chapeau!

Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Buna seara tuturor! ;)
Sper ca toata lumea a ajuns cu bine acasa :angel:
Da, Adi, ai dreptate, totul a fost superrr fain, grupul, locatia, locurile, vremeaaa, :thumbup: , si, bineinteles, Diana  :bow:
Zilele astea am descoperit niste locuri minunate, am revazut oameni dragi, si am cunoscut oameni super faini  :thumbup:
Multumesc mult Diana,  :flori: multumesc Singles Camp  :applause:
Ca de fiecare data, Dan, a fost, sufletul si motorul petrecerilor :yeah:  :dance:  *|*
Pentru mine aceste zile au fost, O ADEVARATA GURA DE AER, DE BUCURIE, DE VESELIE, DE NORMALITATE...
Asa ca, VA MULTUMESC TUTUROR, Diana, grup fain ce sunteti, suntem :giggle: si tuturor celor care au gandit si organizat aceasta excursie  :bow: :flori:
Diana, din nou, ne-ai fost ghid, DJ  :dance: *|*, prietena  :kissing:
Sper sa reusesc cat mai curand sa mai merg alaturi de voi  :worthy:  :help:
Pentru cei care nu ati ajuns in aceste locuri minunate, va spun cu tot sufletul, nu le ratati, MERITA  :thumbup:
Va pup pe toti si va doresc MULTA MULTA SANATATE TUTUROR  :angel:



Offline Alina B

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
POZE aveti? :)

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
A fost fain cu voi  *|* Un grup vesel, unit, mereu impreuna cu toții. O atmosfera lejera, de vacanta, la care cu toții tânjim. Vremea s-a inbunat si ea, dupa zile bune de ploi, frig si chiar zapada, a aparut si soarele, temperaturi numai bune pentru plimbare, drumetii, picnicuri  :thumbup:

Mă bucur de fiecare dată când văd ca va plac si voua locurile de care eu sunt atât de atasata. Le vad de fiecare data prin ochii vostri si imi amintesc, apoi, de voi, când mai revin in zona  :smitten:

Excursia a inceput cu o drumetie usoara in Cheile Râșnoavei, o zonă pitorească, linistita in aceasta perioada. Vara este mai animata, când foisoarele devin neincapatoare.
A urmat apoi vizita la celebra pălincărie Transilvania, produsele de aici fiind mereu apreciate de grupurile cu care am mai fost. E adevarat, preturile nu sunt mici, reflecta toate taxele si accizele.. Dar sunt produse premiate, de calitate.

Ne-am indreptat apoi spre pensiune, cu un mic ocol prin Fagaras, drumul de sub munte fiind in reabilitare. Ne-am prins putin urechile prin oras, si aici multe strazi fiind in reparatii.
Țara Făgarasului a fost desemnata destinatie de excelenta in 2020, s-au accesat fonduri europene pentru infrastructura, promovarea zonei.
Ne-am descurcat până la urma si am ajuns cu totii cu bine la Dejani.
Bucuria intalnirii a fost mare, am stat pâna târziu la povesti, putina muzică, parcă ne stiam dintotdeauna  *|*


















Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Seara târziu a inceput sa ploua marunt, aplicatiile anuntau toate ploi dar câteva stele tot zarisem printre nori, semn ca va aparea la un moment dat soarele. Si, intr-adevar, domnul de la firma de transport ne-a spus ca in Fagaras era soare, desi la Dejani picura de dimineata si era rece.

Am hotarat sa plecam spre soare, urmand sa mergem in dumbrava Vadului la intoarcere. Am vizitat intai muzeul Țarii Fagarasului din cadrul cetatii, curtea exterioara si zidurile cetatii fiind in restaurare. Lucrari ample si de durata care se vor finaliza doar anul urmator.

De la Fagaras ne-am indreptat spre Racos. Vremea era tot mai placuta, soarele era tot mai generos. Am vizitat castelul Sukosd Bethlen si apoi rezervatia geologica: coloanele de bazalt, Lacul de Smarald. Prea mult nu ne-am putut apropia de vulcan, au loc filmari pana in toamna, dar privelistea de deasupra lacului este grozava. Aici am luat si masa de pranz, intr-un loc retras cu vedere spre intreaga rezervatie si Muntii Baraolt, Tipia Ormenișului. Foarte mult mi- placut acel moment de tihna, sa tot stai si sa admiri natura fantastica de la Racos.

Intr-un tarziu ne-am indurat sa plecam spre Vad, sa vedem poienile unde cresc narcisele. Vegetatia este mult intarziata in anul acesta, sunt in continuare diferente foarte mari de temperatura, de-abia de-acum se dezvolta florile. Am vazut mai multi boboci, este frumoasa pădurea primavara, când natura prinde viața, dupa atatea zile cu frig si ploaie.

Oboseala incepea sa isi spuna cuvantul asa ca ne-am indreptat spre pensiune. Dar, când am ajuns aproape, cineva a avut ideea sa coboram mai devreme si sa mergem ultima portiune pe jos... O provocare pe care am acceptat-o cu totii chiar daca, initial, s-au incercat ceva negocieri..
Dar este asa de frumoasa zona, era pacat sa nu mergem putin si pe jos.
Câțiva am continuat plimbarea in apropierea pensiunii, de-a lungul pârâului Dejani, o zona pitoreasca, cu aer tare, de munte.

A fost o zi frumoasa, cu soare si voie buna, peisaje surprinzatoare, sa tot drumetesti. Ne-am mai miscat putin si dupa cina, sub deviza "jos papanașul" ... 😋 dar nu prea mult pentru ca urma o zi cu multe ore de condus spre casa. Dar, până atunci, mai aveam de vazut câteva locuri frumoase din Țara Făgărașului  *|*



Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Grozava privelistea de la pensiunea Roua Muntelui din Dejani. Si un aer curat, puternic ozonat. Toata noaptea au cantat pasarile iar dimineata am auzit si cucul  :smitten:

Frumoasa pensiunea, bine intretinuta, lucru ce nu e tocmai simplu in conditiile actuale. Oameni calzi, primitori, cu mult bun simt. Mancarea excelenta, gustoasa,ciorbele, pastravul, papanasii, totul proaspat, facut in casa.
 Mai treceti pe, la ei, povestiti mai departe, e bine de stiut ca mai exista servicii de calitate si in zone mai retrase, departe de agitatie si galagie.

Dar, pentru ca lucrurile frumoase se termina repede, duminica dimineata ne-am pregatit de plecare. Am mers intai la Ohaba, satul natal al lui Radu Anton Roman, sa vedem cea mai veche apa de moara functionala din Țara Făgarasului. Am aflat povestea zbuciumata a acestui loc, ne-am cumparat fiecare cate ceva de-ale gurii: faina de grau si de malai integrala, gemuri, dulceturi, tuica.

Am ajuns apoi si la manastirea rupestra de la Șinca Veche, un loc misterios, cu multe legende. Dincolo de povesti, este un loc frumos, ingrijit, placut pentru o plimbare.
Aici ne-am despartit, cu promisiunea ca ne vom mai revedea.

Un grup tare fain, m-am simtit bine cu voi, nici nu mi-am dat seama ca erau si cativa "noi". Bravo voua  *|*
Eu voi mai ajunge in zona, imi voi aminti cu placere de zilele frumoase petrecute impreuna.

Numai bine, continuati sa iesiti, bucurati-va de natura, de prieteni, viata este frumoasa :dance: *|* :thumbup:




















Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Nu am apucat sa va transmit nici voua, nici celor care au calatorit pe Valea Cernei, asa cum fac de obicei, drum si vreme faina, oameni veseli in jur! Sunt intr-un vartej acum, stau pe comunicate oficiale, pe stiri, pe forumuri, pe grupuri de facebook, pentru ca se apropie iesirile afara si trebuie sa stiu toate amanuntele...

Dar va spun acum la sosire, bine ati venit,  :flori: sunt fericit ca pentru fiecare grup care se intoarce bogat in amintiri in prietenii! Am auzit ca vremea a fost frumoasa, ca v-ati distrat, ca lumea a fost vesela si destinsa. Imi pare rau ca n-ati gasit narcisele in floare, de regula in aceasta perioada sunt in plina culoare, ba chiar spre terminate. E un an ciudat, totul e intarziat, culmea nu doar afara, vad si in sera...

Toata agitatia pe care o simtim acum in noi, si eu si Samiza, cu emotiile plecarii, cu asteptarea vestilor de porti deschise, e recompensata pe de alta parte de ceea ce primim de la voi.

Scriu acum ceva pentru toti cei care au stat aproape de Singles Camp&Travel, care au venit, care au anuntat si pe altii, este foarte important ca ati mentinut spiritul si atmosfera!  :love: :flori: Ma cunoasteti ca nu sunt omul vorbelor mangaietoare si frumoase, tocmai de aceea ma gandesc ca o sa ma credeti ce va spun: sunteti pentru mine la fel de minunati ca cei 25 cu care am plecat in aceasta aventura numita Singles Camp. Stiu ca exista nu stiu variante de a calatori prin tara, in grupuri, in gasca, singuri, ati fi putut alege altceva. Dar ati stat aici cu noi,, ati pastrat spiritul si vreau sa va spun ca apreciez mult fidelitatatea voastra, intelegerea ca e nevoie de continuitate pentru ca acest proiect sa mearga mai departe. Ganditi-va fiecare, ca si datorita voua proiectul acesta poate merge mai departe, ca atmosfera ramane aceiasi, minunata.

Imi doresc mult, ca dupa ce lucrurile se aseaza de tot, cand putem face din nou megapetreceri sa ma intalnesc cu voi cei care ati stat aproape de Singles Camp. Doresc sa va ofer si sa va arat bucuria mea, multumirea ca ideea asta are continuitate si merge la fel, mai departe.

Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Buna dimineata Gigi, buna dimineata tuturor!
Eu, am descoperit Singles Camp in august 2016, cand m-am " virusat"  :giggle: la Azuga cu " Sampanie, castele, muzee..." si de atunci nu m-am mai putut opri  :yeah:
Pentru mine, voi, sunteti unul dintre cele mai faine lucruri, care mi s-au intamplat.
Alaturi de voi am descoperit locuri minunate, mi-am facut prieteni in toata tara, am amintiri de neuitat  :smitten:
Abia astept revederile cu voi, visez la urmatoarea, urmatoarele  :giggle: excursii la care pot participa :dance: *|*
Asta ma ajuta sa-mi incarc bateriile si sa visez la lucruri faine, si asta mi-a prins tare bine, pentru ca, anul care a trecut, pe mine m-a transformat, m-a marcat :'(, dar, gandul la ce am trait alaturi de voi in toti anii acestia, gandul la urmatoarele aventuri, m-au facut sa mai pot indulci ultimul an, au fost un adevarat xanax bio :thumbup: :giggle:
Asa ca, VA MULTUMESC TUTUROR, Samiza, Gigi, Diana, Lidia, Gabi, fetelor de la agentie, TUTUROR, ca ne faceti viata mai frumoasa  :bow:  :applause:  :flori:
DIN TOT SUFLETUL VA DORESC MULTA, MULTA SANATATE TUTUROR :angel: SI EXCURSII FARA NUMAR  :giggle:  :yeah:

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Gigi, inteleg atat de bine ce simti, ce am simtit si eu cand a trebuit, brusc, sa ne oprim, la inceput cu speranta ca totul se va sfarsi foarte repede si apoi deziluzia ca totul va dura mult mai mult decat ne puteam imagina... Atata munca pentru a opri planuri, proiecte cladite cu multa truda...

Țin minte prima iesire la Sânpetru, parca nici nu puteam sa ne bucuram cu restrictiile de care trebuia sa tinem seama. Apoi, treptat, lucrurile si-au mai revenit, ne-am invatat si noi cu noile reguli. Vorba ta, cât sa stai inchis in casa? Viata merge mai departe, cu sau fara pandemie.

Multumesc si eu tuturor celor care au continuat sa vina cu noi, pentru incredere. Si, mai ales, multumesc celor care si-au facut timp sa lase cateva cuvinte si pe forum. Conteaza mult, o tot spunem noi, impartasiti-va impresiile, spuneti cum v-ati simtit, cum vi s-au parut locurile vizitate. Spun asta pentru ca, din pacate, se scrie preponderent pe grupurile de WApp create dupa excursii si tot mai putin sau chiar deloc pe forum. Sunt excursii care se incheie fara niciun feedback... Oricat am scrie noi, cei din echipa, impresiile noastre nu suplinesc absenta reactiilor din partea voastra.

Si atmosfera din grupurile noastre chiar este unica. Merita sa dati vestea mai departe. Programele mai pot fi copiate, dar atmosfera faina, nu. Oamenii chiar sunt altfel decat in alte grupuri, e acea dorinta de a fi parte dintr-un grup de prieteni, cu oameni care ti se aseamana, nu doar de a bifa o destinatie turistica.

Ma bucur ca de acum ne vom vedea tot mai mult, poate prind curaj si cei mai tematori. Sa ne vedem cu bine, avem atata de recuperat.. Comunitatea SinglesCamp merge mai departe.. *|* :worship: :yeah: