Autor Subiect: Ce carti citim?  (Citit de 138335 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #240 : Marți, 12 Iunie 2012, 15:13 »
bitule, nici in gluma nu vreau sa-ti stric bucuria, da' grafica discutabila a copertii imi aminteste de seriile Harry Potter si Vraciul, pe care le citea fi-miu cand era mic.  ;D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #241 : Marți, 12 Iunie 2012, 23:37 »
mda, e clar...fratili s-a cufundat in lectura, ca nu mai e in garda si degraba saritoriu' la fight.  ;D

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #242 : Miercuri, 13 Iunie 2012, 21:01 »
bitule, nici in gluma nu vreau sa-ti stric bucuria, da' grafica discutabila a copertii imi aminteste de seriile Harry Potter si Vraciul, pe care le citea fi-miu cand era mic.  ;D

Bre al mare, sa stii ca nu esti departe de adevar. Insa la Cantecul de gheata si foc este incredibil melanjul de fictiune si oglindire realista (a se intelege "cruda" si "nepartinitoare") a patimilor umane. Si unic. (Serios, e ca o metamfetamina mentala. :) )

Caroline

  • Vizitator
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #243 : Miercuri, 13 Iunie 2012, 23:50 »
...melanjul de fictiune si oglindire realista...

Pai cam asa a fost si cu succesul L.O.R... E leitmotivul basmelor actuale, pentru "copii"mari, spre deosebire de Alba-ca-Zapada...
Eu am descoperit ceva similar recitind basmele lui Andersen... cred ca a fost un vizionar, ca si Jules Verne.  ;)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #244 : Joi, 14 Iunie 2012, 11:15 »
Asa-i. Cartile (desi e impropriu spus "carti", fiindca in universul LOTR trebuie incluse si Silmarillion si Hobbitul, iar povestea lui Martin e departe de a se fi incheiat) astea sunt similare, privind lucrurile din unghiul respectiv, intr-adevar. Si cu siguranta ca-s si cele mai valoroase creatii de fantasy pana la momentul actual. Harry Potter e junior rau.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #245 : Vineri, 22 Iunie 2012, 14:31 »
Gata, am terminat si Dansul Dragonilor. Dat fiind faptul ca urmatoarea (The Winds of Winter) e inca "in scriere" iar Dansul Dragonilor ar fi trebuit sa fie gata in 2006 (si el a aparut in 2011  :o ), concluzia ar fi umatoarea: cu putin noroc o voi citi la pensie. Iar A Dream of Spring...nu stiu daca mai apuca Martin sa o scrie. Si io sa am viata suficienta sa o citesc. Insa raman optimist. Problema e ca tre`sa imi umplu timpul cu ceva pana atunci.( ;D)

Offline oana13

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #246 : Vineri, 22 Iunie 2012, 17:59 »
Trebuia sa mai astepti un pic.

"Veşti bune înainte de weekend! “Dansul Dragonilor” de George R.R. Martin va fi în curând reeditată în format paperback şi cu un design nou nouţ. Înscrie-te și vei primi un cupon de reducere de 30% pe care îl poți folosi pentru a precomanda cartea câștigătoare a prestigiosului premiu Locus 2012!" (Nemira)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #247 : Vineri, 22 Iunie 2012, 18:10 »
"Curand" inseamna in septembrie. Vor fi 3 volume si vor costa in jur e 110 lei. Adica enorm. Cat despre asteptare...hai sa fim seriosi. Altfel, da, imi pare rau cumva ca nu pot aseza Dansul Dragonilor pe acelasi raft cu celelalte, insa daca stau sa ma gandesc, e doar un inconvenient de ordin estetic. Pot trai cu asta.

Offline oana13

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #248 : Vineri, 22 Iunie 2012, 23:05 »
Eu am rabdare, ii astept s-o tipareasca si la reducerea cu 45% o sa le cumpar si formatul asta si pe aia mare o dau cadou.
Astept sa ne zici ce mai citesti pana termina Mos Martin de scris restul cartilor.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #249 : Vineri, 22 Iunie 2012, 23:39 »
Pai... sa vedem: "Atlasul secret" al lui Stackpole, "Melcul pe povarnis" de Strugatski bros., am terminat acum cateva zile Povestile neterminate ale lui Tolkien...si cam atat. A! si am citit si "Cronolitii" de R.C Wilson. Buna, buna de tot. Plus ca mai voi apuca de "Cronicile lui Thomas Covenant, necredinciosul". Si mai astept de la Nemira cateva (care parca nu mai vin odata):"Before They Are Hanged" -a doua carte din trilogia The First Law-  continuarea "Taisului sabiei" a lui Joe Abercrombie, care mi-a placut tare. Si tre`sa mai apara The Naked God al lui  Peter Hamilton (Disfunctia realitatii, Alchimistul neutronic...bla, bla). Hai ca m-am intins.
L.E.: Si ca sa nu pierd de tot contactul cu Terra (si realitatea- aia cruda): "Constienta" lui Anthony de Mello.

Caroline

  • Vizitator
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #250 : Sâmbătă, 23 Iunie 2012, 00:08 »
Si ca sa nu pierd de tot contactul cu Terra...

Nu stiu cat ti-a mai ramas tie din constactul cu Terra, da' pe mine sigur m-ai pierdut pe drum...  ;D
Io in majoritatea timpului citesc - cu mici exceptii - chestii mult mai telurice, precum noul manual "Natura - dascal pentru dascali" scos de Natura 2000, "Minunata lume a animalelor", "Vindecarea cunatica" si alte... chestii de gen.  :buck2:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #251 : Sâmbătă, 23 Iunie 2012, 00:31 »
Dap, si io am zis ca elucubrez (cam mult). Da-mi place, ce sa fac?

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #252 : Sâmbătă, 23 Iunie 2012, 10:17 »
cum mai aveti timp fratilor de citit? deja eu am inceput sa citesc titlurile pe care le scriti voi pe aici si ma ingrozesc cat de "inapoiata" is'  :faint:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #253 : Sâmbătă, 23 Iunie 2012, 11:01 »
Bre Gabitz, timpu-i o treaba asa...relativa, dupa cum a zis unchiu` Albert. Si prefer sa-l am io pe el decat sa ma aiba el pe mine. Cum fac? Nu ma grabesc. Deloc. Ce pot face azi, las pe maine, ce pot face maine nu mai fac deloc. Si iote-asa am timp. Berechet. Iar pentru carti mai ales, voi avea timp intotdeauna (fiecare cu piticu` lui  :)).

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #254 : Sâmbătă, 23 Iunie 2012, 11:11 »
interesanta solutie doar ca nu stiu cum de reusesti, ca daca le las pe maine , raman nefacute, nu vine nimeni sa le rezolve tot eu trebuie sa trec la multitasking ( asta deja devine un defect de caracter la mine !!!)     :slap: