Autor Subiect: Ce carti citim?  (Citit de 138354 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #285 : Joi, 25 Octombrie 2012, 15:01 »
O carte interesanta este, Puterea prezentului .Ghid de dezvoltare spirituala. de Eckhart Tolle.Un mod de a constientiza faptul ca suntem Fiinta din spatele gandirii. :)

Caroline

  • Vizitator
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #286 : Joi, 25 Octombrie 2012, 16:38 »
Frumoasa sugestie... Un link? Asta, in ipotetica ipoteza ca mai am si timp de citit, atata timp cat viata bate filmul, cartea, orice...

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #287 : Joi, 25 Octombrie 2012, 17:57 »
O carte interesanta este, Puterea prezentului .Ghid de dezvoltare spirituala. de Eckhart Tolle.Un mod de a constientiza faptul ca suntem Fiinta din spatele gandirii. :)

subscriu.
a fost printre primele carti de dezvoltare personala pe care le-am citit. o recomand. :)

Frumoasa sugestie... Un link? Asta, in ipotetica ipoteza ca mai am si timp de citit, atata timp cat viata bate filmul, cartea, orice...

uite aici Caroline http://www.aum.ro/carti/carti/eckhart-tolle---puterea-prezentului.html
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #288 : Joi, 25 Octombrie 2012, 18:59 »
O carte interesanta este, Puterea prezentului .Ghid de dezvoltare spirituala. de Eckhart Tolle.Un mod de a constientiza faptul ca suntem Fiinta din spatele gandirii. :)
Emi, citeste si "Un Pamant nou" al aceluiasi autor.  :)

Offline deli_a

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 185
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #289 : Vineri, 26 Octombrie 2012, 09:10 »
Puterea prezentului-excelenta si folositoare...
Un pamant nou... inca n-am pus mana pe ea, dar a se avea in vedere... ;)
"Viseaza ca si cand ai trai vesnic si traieste ca si cand ai muri azi, caci nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai."

Caroline

  • Vizitator
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #290 : Miercuri, 31 Octombrie 2012, 20:14 »
Saptamanile din urma am experimentat viata de vagabond in Sibiu. Cu ocazia unor cursuri care, evident, se terminau ori dupa, ori cu mult inainte de ora cursei spre casa, m-am mutat sa-mi mananc sanswichul dintr-o piata in alta, am citit toate afisele cu spectacole si am bantuit librariile... Azi asa ma saturasem de sandwichuri, ca l-am dat unui cersetor. Am avut noroc de vremea relativ buna, care mi-a permis sa stau si cate o ora intreaga sa citesc pe-o banca, in parcul Astra sau in Valea Aurie...  :angel:

Si asa am descoperit ca a aparut editia in limba romana a cartii "Edenul de dincolo de codri - Samuel von Brukenthal: politician, colectionar, francmason la Sibiu" de Lisa Fisher - Viena.

Citez la intamplare un fragment, fiindca e greu sa aleg din abundenta de informatii inedite de care habar nu aveam despre locurile in care traiesc:

"Istoria ideatica a artei masonice a unit periferia (Sibiul) si centrul (Viena), contopindu-le sub forma unui concept supranational. Membrii ordinului francmasonic se considerau nu doar frati, ci erau in acelasi timp - cel putin in mod teoretic - reprezentantii principiilor democratice de libertate si egalitate. Acest lucru avea sa capete o importanta deosebita pentru Transilvania, caracterizata printr-o pluralitate etnica, dublata in mare masura de diversitatea religiilor. In perioada habsburgica, lojele au indeplinit o functie importanta, fiind atelierele in care s-au faurit ideile absolutismului luminat.
Dupa noua ani de activitate discreta, in decursul carora nu au fost primiti noi membri, in anul 1776 loja sibiana "Sf. Andrei la cele trei frunze de lotus" si-a deschis portile celor interesati, pe baza asa-numitei patente constitutionale. Acest moment a coincis - poate nu intamplator - cu preluarea functiei de guvernator de Sibiu, din partea Vienei, de catre Brukenthal, primul sas transilvanean care a ocupat aceasta functie si singurul care a fost acceptat de Viena fara obligativitatea convertirii la catolicism.
Prin casatorie, Brukenthal, un copist originar din satul Nochrich, dobandise pozitii influente datorita capitalului moral si financiar al sotiei sale. Nu in ultimul rand, acordand protectia ei deplina tanarului si atragatorului "Maestru de scaun", intr-o perioada in care francmasoneria era interzisa prin lege, Maria Thereza a ridicat spre apogeu cariera lui Brukenthal. Se poate afirma nu doar ca biografia sa a fost decisiv influentata de femei, ci chiar ca evolutia sa plina de succes ar fi fost de neconceput fara ele."

P.S. Pe langa biografia lui Brukenthal, cartea este un excelent ghid de istorie, traditii si simbolistica a colonizarii si evolutiei Transilvaniei medievale - deci foarte utila pentru ghidaje in zona Sibiu si imprejurimi. Gigi, daca te intereseaza, o gasesti la Libraria Schiller din Piata Mare.  ;)


Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #292 : Duminică, 04 Noiembrie 2012, 08:56 »
Micaela,am citit cartea ;Un Pamant nou;, multumesc pt recomandare ,pt mine este o carte TERAPIE. :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #293 : Duminică, 04 Noiembrie 2012, 10:36 »
Micaela,am citit cartea ;Un Pamant nou;, multumesc pt recomandare ,pt mine este o carte TERAPIE. :)
Ma bucur ca ti-a folosit, Emi. Si mie mi-a facut bine cand am citit-o prima oara. Poate ca ar trebui s-o reiau...a trecut mult timp de atunci si genul asta de informatie poate fi reparcursa fara plictiseala.  :)

Caroline

  • Vizitator
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #294 : Miercuri, 07 Noiembrie 2012, 15:36 »
O carte pe care mi-am propus sa o caut, citind urmatoarea recenzie:

Lebede salbatice - de Jung Chang

"Jung Chang este o scriitoare fugita in 1978 in Anglia, din sanul bravei Revolutii Culturale Chineze. Lebedele salbatice este metafora a trei generatii de femei care ies, fiecare, din cate un timp de absurd: o bunica de la 1900 cu "picioare mici" (simbolul frumusetii feminine chineze), o fiica devenita comunista si o nepoata fugita din acest imperiu al reeducarii. Este un roman magistral, de citit de toti cei care vad in femei personaje ale spatiului domestic... Lebedele salbatice sunt eroine."
Editura Curtea Veche, 2010

A citit-o cineva?

Mari_a

  • Vizitator
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #295 : Miercuri, 07 Noiembrie 2012, 19:02 »
Am gasit prin casa una din colectia Top 10+ de la Polirom. Top10+ ? Mai am din astea, mi-am zis ca trebuie sa fie ceva super, asa ca… pe cai! Adica pe foi!
 “Personajul-narator al romanului, o celebritate a scenei londoneze, se retrage intr-un sat de la marginea marii ca sa-si scrie in liniste autobiografia. Aici o intalneste pe Mary, prima sa dragoste, a carei prezenta il macina pana la obsesie si pe care planuieste sa o rapeasca. Pe fundalul acestei aventuri emotionale, marea isi face aparitia, precum un personaj, la fiecare pas: o forta uriasa, de neinteles si de nestapanit, de care eroul cartii se simte deopotriva atras si amenintat.”
Iris Murdoch – Marea, marea  “Din cele 26 de romane pe care le-a scris, Marea, marea,  aparut in 1978, este considerat capodopera sa si a fost distins cu prestigiosul Booker Prize”.

O fi fost! De trei saptamani ma chinui. Din cele 641 de pagini, abia am ajuns pe la 480. Dar trebuie s-o termin! Personajul-narator e un barbat, dar este absolut evident ca autoarea este femeie. Nu mai stiu ce sa cred si ce sa inteleg: incep sa-mi pun intrebari in legatura cu capacitatea mea de intelegere. Ori sunt aia nebuni si io prea sanatoasa, ori invers. M-am oprit din citit si am cautat pe net recenzii.  Am gasit si pro si contra, vad ca si Aurora Liiceanu o recomanda, insa asta nu ma determina sa o… ingurgitez. O s-o termin, dar nu-mi place. Next!

Offline iana

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #296 : Miercuri, 07 Noiembrie 2012, 22:25 »
Iris Murdoch – Marea, marea  “Din cele 26 de romane pe care le-a scris, Marea, marea,  aparut in 1978, este considerat capodopera sa si a fost distins cu prestigiosul Booker Prize”.

O fi fost! De trei saptamani ma chinui. Din cele 641 de pagini, abia am ajuns pe la 480. Dar trebuie s-o termin! Personajul-narator e un barbat, dar este absolut evident ca autoarea este femeie. Nu mai stiu ce sa cred si ce sa inteleg: incep sa-mi pun intrebari in legatura cu capacitatea mea de intelegere. Ori sunt aia nebuni si io prea sanatoasa, ori invers. M-am oprit din citit si am cautat pe net recenzii.  Am gasit si pro si contra, vad ca si Aurora Liiceanu o recomanda, insa asta nu ma determina sa o… ingurgitez. O s-o termin, dar nu-mi place. Next!
De ceva timp am renuntat sa mai recitesc. A fost o vreme (in urma cu vreo 20 de ani) cand nu aveam alta solutie. Am constatat insa ca multe carti care m-au incantat alta data acum nu-mi mai spun acelasi lucru sau chiar ma plictisesc. Am citit mai toate cartile lui Iris Murdoch, dar acum nu m-as mai incumeta. Ne schimbam...anii, mediul, mentalitatea, experienta - toate isi pun amprenta.
Cat despre Aurora Liiceanu, cred ca este subiectiva. A fost prietena cu Iris Murdoch, s-au vizitat si au purtat o corespondenta sustinuta.

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
"Stay hungry, stay foolish"

Mari_a

  • Vizitator
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #298 : Joi, 08 Noiembrie 2012, 10:04 »
Ne schimbam...anii, mediul, mentalitatea, experienta - toate isi pun amprenta.
M-am apucat sa citesc cartile cumparate de fie-mea si am crezut ca din cauza (sau datorita?!  ::) ) experientei mele de viata, a motivelor enumerate de tine, iana, intamplarile din Marea, marea mi se par neverosimile, nu zic mai mult, ca de gustibus....
Ea are obiceiul de a insemna cu un x, cu o acolada, ori a sublinia usor pasajele care-i plac din carti. In asta nu e decat o paranteza miiica, pe la pagina 450, semn - zic eu - ca nu numai mie la 40 si nu mi-a placut, ci nici ei, la 20 si. O s-o intreb.
Am gasit prin rafturi si Discipolul, tot al lui Iris Murdoch. Si cuuuum.. persevarare diabolicum, deja mi-am pus-o pe noptiera! Si vad ca are mai multe sublinieri!  ::)

Offline iana

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #299 : Vineri, 09 Noiembrie 2012, 00:02 »
Am fost in aceasta seara la lansarea cartii lui Andrei Plesu "Parabolele lui Iisus - Adevarul ca poveste" la noua librarie Humanitas de langa Cismigiu. Lume multa...de-abia ce am putut sa patrund in interior. Din ce am auzit (nu stiam nimic despre carte), isi propune sa dezbata texte religioase, considerand ca biserica ortodoxa, spre deosebire de celelalte biserici, nu a incurajat astfel de demersuri. Si ce am citit in drumul spre casa (in metrou) mi-a placut.