Autor Subiect: Ce carti citim?  (Citit de 138337 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Annalys

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 244
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #300 : Luni, 12 Noiembrie 2012, 13:51 »
Michel Houellebecq - Particulele Elementare



Offline Annalys

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 244
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #301 : Luni, 12 Noiembrie 2012, 14:10 »
Daca va place ttilul narativ cu fraze lungi, deseori cuprinzînd o pagină întreagă, cu reguli de punctuație proprii, cu propoziții scurte, ritmice :) atunci va recomand - José Saramago.

Offline Annalys

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 244
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #302 : Luni, 12 Noiembrie 2012, 15:59 »
Premiul „Augustin Frățil㔠în valoare de 10.000 de euro i-a fost decernat scriitorului Lucian Dan Teodorovici pentru romanul Matei Brunul.

http://www.bookblog.ro/stire/lucian-dan-teodorovici-castiga-premiul-augustin-fratila/


Offline Annalys

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 244
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #303 : Luni, 12 Noiembrie 2012, 16:33 »
O alta carte, care mi-a placut :)

Cimitirul de Piane- Jose Luis Peixoto

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #304 : Luni, 12 Noiembrie 2012, 16:56 »
Ea are obiceiul de a insemna cu un x, cu o acolada, ori a sublinia usor pasajele care-i plac din carti. I

am acest obicei inca din copilarie. nu ati vrea sa vedeti cartile mele! cand citesc, am culorile cu semnificatie langa carte  :)
totodata, din aceasta practica - NU IMPRUMUT NICIODATA CARTI!  :)  marcandu-le, le-am amprentat.
nihil sine deo

Offline marilena09

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #305 : Vineri, 07 Decembrie 2012, 00:19 »
anna gavalda - impreuna
M-a impresionat....o carte care mi se pare scrisa ,,spontan" si ,,firesc" .... mi-a lasat senzatia ca autoarea s-a asezat in fata computerului si nu s-a ridicat pana nu a terminat de scris. O carte ,,vie" pe care parca o asculti .... din fiecare pagina emana parca ,,prezenta/energia'' autoarei.....printre randurile tiparite ii simti prezenta....o carte pe care scriitoarea nu a scris-o ci ne-a ,,daruit-o"...o aseman cu o usa prin care scriitoarea ne-a permis pentru un timp accesul la propriul sine :)
,,O iubeam" am citit, mi s-a parut trist de realista si cateva nuvele care nu m-au impresionat in mod deosebit....in nuvele lasa sa se vada latura ei de redactor de revista :)
Mai vreau sa citesc si ,,Cea care alina" cu speranta ca nu ma va dezamagi....m-ar ajuta ceva pareri in acest sens caci am tendinta ca atunci cand imi place un scriitor sa citesc tot ce a scris si pe masura ce ii devorez opera, parca ,,,il uzez moral" :'(

Offline iana

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #306 : Sâmbătă, 08 Decembrie 2012, 03:07 »
Am citit in urma cu cca 5 ani cateva romane scrise de Ana Gavalda. Mi-au placut mult si amintirea pe care o am dupa atatia ani este sentimentul unei sensibilitati deosebite dar si al unei profunde tristeti si singuratati (unul dintre romanele citite are titlul "As vrea sa ma astepte si pe mine cineva").
Sentimentul acesta l-am mai avut doar dupa ce am citit "Cutia neagra" de Amos Oz.
Eu sunt fericita atunci cand descopar un autor care imi place, si asa m-am simtit si dupa ce am citit primul roman al Anei Gavalda. Nu stiu insa daca as mai putea sa o citesc acum :)

luciamanta

  • Vizitator
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #307 : Luni, 10 Decembrie 2012, 18:33 »
   Nu ma pot lauda ca am citit in ultima vreme carti de exceptie, am citit zilele trecute, in drum spre Resita, "Sarutul dinaintea mortii" de Ira Levin si "Toporul de argint" de Leonida Neamtu. Cartile respective sunt pline de suspans, de situatii neprevazute, sunt interesante si te provoaca, pur si simplu, sa le citesti!  :) :giggle:

luciamanta

  • Vizitator
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #308 : Luni, 10 Decembrie 2012, 21:02 »
   Am primit de curand cartea intitulata  "Pune si sare... pentru o casnicie cu gust" de George Uba. Am citit doar cateva pagini si am constatat ca autorul are talent si umor. Imi place cartea. Autorul pune in lumina aspectele mai putin placute ale casniciei, oferind solutii simple care rezolva problemele admirabil, cu iubire, recunostinta, sinceritate si asumare.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #309 : Marți, 01 Ianuarie 2013, 09:42 »
Catherine de Medicis de Balzac - mai grea decat cea mai grea carte de istorie pe care am citit-o vreodata !!   

Offline iana

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #310 : Marți, 01 Ianuarie 2013, 23:12 »
Am inceput "Peisajul cosmic", de Leonard Susskind , in urma disputelor pe care le-am avut cu fiul meu, referitor la geneza universului. In el exista o combinatie ciudata de credinta si agnosticism si in replica la ce i-am povestit din cartea lui Ctin Dulcan "Catre noi insine", mi-a sugerat sa citesc si cartea lui Susskind.
Incerc, dar este atat de dificila...multa fizica si in plus multe variabile pe care nu le chiar explica, ca in replica data de Laplace lui Napoleon: "Nu am nevoie de aceasta ipoteza"
Asa ca am parasit-o si acum citesc ceva mai potrivit vacantei, "Tabloul flamand" de Arturo Perez-Reverte, un thriller in lumea restauratorilor de tablouri. Si imi place.

Caroline

  • Vizitator
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #311 : Marți, 01 Ianuarie 2013, 23:59 »
Am inceput "Peisajul cosmic", de Leonard Susskind , in urma disputelor pe care le-am avut cu fiul meu, referitor la geneza universului...

Disputele astea trebuie evitate, fiindca sunt sterile. Despre geneza universului se stie un singur lucru: ca nu se stie nimic. Restul sunt doar ipoteze... de anvergura teoriilor pe care ar putea sa le emita un atom de carbon din degetul mic de la picior despre geneza embrionului si a fatului.

Offline iana

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #312 : Miercuri, 02 Ianuarie 2013, 22:04 »
Disputele astea trebuie evitate, fiindca sunt sterile. Despre geneza universului se stie un singur lucru: ca nu se stie nimic. Restul sunt doar ipoteze... de anvergura teoriilor pe care ar putea sa le emita un atom de carbon din degetul mic de la picior despre geneza embrionului si a fatului.
Ai dreptate, dar imi place sa-l "zgandar", pt. ca inca imparte lucrurile in alb sau negru, nu exista necunoscut sau cale de mijloc. Poate am uitat cum eram si eu la varsta lui...:)

Offline meleia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 24
  • Spulbera-mi mintile, Lumina ca sa raman doar Inima
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #313 : Joi, 03 Ianuarie 2013, 13:22 »
am citit-o si v-o recomand si voua. mi-am amintit din nou de replicile din piesa si de jocul actorilor. multumesc bitek
va ofer un fragment:


– Ce-ar fi să-i scrii tu lui Dumnezeu, Oscar?
– Tocmai dumneata să-mi spui una ca asta, Tanti Roz, zău aşa?!
– Cum adică, tocmai eu?
– Credeam că eşti singura persoană care nu minte.
– Păi nu te mint deloc, Oscar.
– Atunci de ce-mi vorbeşti de Dumnezeu? M-au aiurit ai mei cu Moş Crăciun, gata, ajunge!
– Află de la mine, Oscar, că nu există nici o legătură între Dumnezeu şi Moş Crăciun.
– Ba da. E una şi-aceeaşi cacealma. Spălare de creier şi fraiereală cât cuprinde!
– Află atunci băiete, că deşi nu cred în Moş Crăciun, cred în Dumnezeu. Îţi jur, na!
– Fie. Dar de ce zici că ar trebui să-i scriu lui Dumnezeu?
– Ca să te simţi mai puţin singur.
– Păi cum să mă simt mai puţin singur cu cineva care nici măcar nu există?
– Fă-l tu să existe. De fiecare dată când ai să crezi în el, o să existe un pic mai mult. Şi dacă te ţii tare, află de la mine, o să existe chiar de-adevăratelea. Şi asta o să-ţi facă bine.
– Şi despre ce-ai vrea să-i scriu?
– Despre orice. Despre gândurile tale, acelea pe care nu le spui nimănui, care devin apăsătoare, prind rădăcină, te împovărează, te imobilizează; acelea care, luând locul ideilor înnoitoare, te paralizează măcinându-te pe dinăuntru. Dacă nu vorbeşti şi doar le ţii în tine, ai să te transformi în groapa de gunoi a gândurilor vechi şi rău mirositoare, Oscar, băiatule.

Oscar şi Tanti Roz – Eric-Emmanuel Schmitt


Buna Iulia, La Multi Ani!  Poti, te rog, sa-mi trimiti si mie formatul pdf al cartii Oscar si Tanti Roz?

Azi sunt pasare si cant la Poarta Sarutului.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #314 : Joi, 03 Ianuarie 2013, 15:23 »
Julia e in concediu de mult (mai ceva decat mine :)). In schimb uite aici: http://despreteatru.files.wordpress.com/2010/03/ericemmanuel-schmitt-oscar-si-tanti-roz.pdf . Merita. Fiecare cuvant.
La obiect: de Craciun am primit asta - si a fost cel mai frumos cadou (asezonat cu un ceainic superb si un ceai parfumat ca raiul)-  Neagu Djuvara - O scurta istorie a romanilor povestita celor tineri . O recomand cu caldura. Tineri, batrani, nu conteaza, trebuie sa (ne) cunoastem istoria. Altfel, suntem condamnati sa repetam greselile trecutului.