Autor Subiect: Cheile Nerei, cascada Beusnita, Ochiul Beiului, distractie! 30 iulie - 2 august  (Citit de 19305 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline claravicula

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Disclaimer: Mai oameni buni (Wink), tot ce urmeaza sa zic am furat de la voi! V-am furat cuvintele, ticurile, accentul, zambetele si incruntaturile (Wink)). Asa ca totul e minciuna! (Wink),  (Si pe cat posibil, pentru ca este poveste (Wink), am sa va folosesc numele de cod si gesturile de cot ale masonilor (Wink).

Stiu ca vom fi incurajati sa scriem pe forum cateva cuvinte despre cum a fost. Am participat in 6/7 excursii SC si mereu am fost incantata si punctam locatia, organizarea, drumetia, peisajul, ghizii, surprizele... Azi noapte am ajuns tarziu, zambeam in pat (Wink), sunt treaza de la 5 si ma tot gandesc ce m-a incantat la Nera/Cazane/Karaoke. Nu o sa va zic iarasi de locatie (minunata si isteata pe timp de pandemie), organizarea (ca de obicei de nota 11), drumetia (rupere de oase si de degete – doar aia care le aveau de la inceput, adica fara Burebista si Culita), facatoare de cucuie, generatoare de endorfine, depasitoare de limite), peisajul (Nera ne-a intrat in picioare, ochi, suflet ... si in urechi – doar cand tacea Nelu (Wink), ghizii (nu am cuvinte, chiar nu am), surprizele (multumim George!!!!! Uuuuuuu!!!!! – ciocolata topita, revarsata pe legitimatia de metrou si prin restul borsetei e cel mai mare dar pe care inca il mai am si jur ca o s-o manc asa cum este, cu aroma de munti).

Deci nu o sa va mint despre cele de mai sus. O sa va mint despre gasca mea care nu poate sta nici o clipa linistita (Wink). Si singurul dar uriasul regret din aceasta experienta: ca nu am ajuns sa va cunosc pe toti, ca traseul nu a permis sa fim toti in gasca dar … cum era sa ma urc in alt metrou pentru ca ramasesem cu gura cascata de persoana din fata mea (cu care am vb ptr prima data in cele 4 zile) … vreau sa va spun (si daca nu va cunosc), ca am convingerea profunda ca fiecare din voi este un om care, cand incepe sa povesteste cine este, ma poate face sa uit in care colt de Bucuresti locuiesc (pentru cine nu stie, sub podul Grant, cu statia pe stanga (Wink)).
Va prezint deci echipa si daca cineva nu este strigat din catalog sa stie insa ca mi-a ramas in inima pentru totdeauna.

Incep cu Maria Sa Puiul Padurii/Imparatul Verde/Tarzan/Chuck Norris – s-a scaldat in Lacul Dracului, l-a prins de picior, i-a furat comoara si ne-a dat-o noua pentru ca asa este el, daca ii zici de 2 ori sa stea pe loc si sa nu vina, incremeneste, se freaca cu urzici, cara rucsaci, este primul dar si ultimul – pe traseu - si are un suflet in care ne-a cuprins pe toti. Ma inclin in fata Mariei Tale!

Omoloaga lui pe traseu – Jane/Scufita Rosie/Prima voce feminina fara barba (a doua voce Alex are barba, nu fata?) a fost mereu prima, ne-a aratat traseul, viperele si semnele pe stanci, a ramas in sandale cand noi aveam bocanci.

Partenera mea de pat, Recentu’, singura care si-a luat un papuc cand are 2 picioare, febletea mea, sufletul meu pentru care am venit eu in aventura asta ... de ea e prea mult sa va zic si oricum mi-a dat aseara un sfat de viata care inca ma framanta si nu o sa va plictisesc … Va spun doar atat … Ramona este? … daca ea este, suntem toti! (Wink)).

Barbosu’/Burebista/Zeus/Un leu – nu va zic nimic ca stiti si voi … acuma te ridica, acuma te doboara, iese pe usa, intra pe geam, este pretutindeni si nicaieri, pleaca cand zice ca vine, vine cand zice ca pleaca, m-a lasat sa stau pe locul lui si mi-a lasat 5 lei pe parbriz sub stergator ca sa nu isi ia la revedere.

George – ce sa zic decat WOW! Omu care a carat 17 beri 12 ore 25 de km in plasa cu ciur cu apa din Nera, care ne-a indulcit cu 2 ciocolati cand eram amari, ne-a promis senzatii tari de care nu a mai fost timp, singurul barbat pe care l-am vazut in pijamele – in poze, ce credeati voi …

Din pacate nu mai am timp sa va mint … trebuie sa ma trezesc la realitate, soarele e demult pe cer. Asa ca, pe scurt, in excursia asta, parca mai mult decat in oricare, am descoperit cele mai mari comori din Lacul Dracului … oamenii … Si am mai descoperit ca sunt de cursa lunga, ca pot sa amestec rosu cu rose, cu cirese amare si cu cidru, niste muschi pe care nu stiam ca ii am (nu? domnu profesor de imunologie, cum e cu anatomia, muschiul si travertinul?), cuvinte pe care nu stiam ca le stiu rosti, emotii care nu stiam ca exista. M-am reindragostit de viata, de natura, de voi.

Si daca v-am gresit cu ceva, eu va iert!

Si daca au fost momente in care unu, doi, nu s-au integrat perfect in grup, oricum i-am iertat demult, si pe ei si pe mine, si va iubesc pe toti!

Sunt pe arcuri (Wink) dar nu de la vin, de la oameni! Acum simt ca pot sa mut niste munti din loc sau macar dealul Polonic, tot un munte dar mai mic (Wink).

Adi de la Valcea E ultima melodie.

Corcodusa viitoare cireasa.

Roger, Over and Out

 :smitten:

Offline LILIANA N

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
FRUMOS...! Pacat de vremurile  pe care le traim...avem o tara frumoasa! Merita pe deplin efortul pentru a descoperi frumusetile naturii...
Multumim SC pentru organizare.
Ne revedem curand, eu sper in Italia.
Liliana