Autor Subiect: Amfiteatrul Transilvaniei. Sanpetru, Brasov 3- 5 iulie 2020  (Citit de 19766 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1480
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Amfiteatrul Transilvaniei. Sanpetru, Brasov 3- 5 iulie 2020
« Răspuns #75 : Sâmbătă, 04 Iulie 2020, 03:32 »
Salutări de la Sânpetru, Brașov!
Așa fainā a fost prima zi, cu un grup vesel, am simțit din plin emoția dar și bucuria întâlnirii cu cei noi, a revederii cu cei care ne știm de mai multă vreme.

Căldura de la amiază nu ne-a descurajat si am plecat, voiniceste, spre rezervatia Dealul Cetății Lempes. Efortul ne-a fost răsplătit cu privelisti panoramice ale Țării Bârsei, am vorbit despre istoria locului.

Și, pentru că suntem la munte, seara a urmat o ploaie torentialā dar noi eram deja la adăpost, in foisoarele de la pensiune, savurand o gustare câmpenească.

A urmat mult-asteptata întâlnire cu băieții de la Amicii Salvamont Brașov, oameni faini de munte care ne-au împărtășit din experiența lor. Am aflat de la persoane avizate din ce consta echipamentul montan, de ce este important să avem îmbrăcămintea și încălțămintea adecvată, cum arata un bocanc bun de munte, de ce sunt bune bețele de trekking, ce trebuie să mai avem la noi pe munte si câte și mai câte. O discuție utilă și pentru cei mai experimentati.

Am incheiat seara cu un ospăț pe cinste demn de Master Chef. Pricepuți tare băieții care au pregătit grătarul, mulțumim!

Cei care nu am fost istoviti după această zi lungă am mai facut o plimbare, prea frumoasă era luna plină.

Urmează mâine o nouă aventură într-un alt loc de poveste.




Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Amfiteatrul Transilvaniei. Sanpetru, Brasov 3- 5 iulie 2020
« Răspuns #76 : Sâmbătă, 04 Iulie 2020, 07:35 »
Stiam eu ca nu degeaba a iesit curcubeul la Sibiu...Vazandu-l pe cer, in amestecul acela formidabil de ploaie si soare, mi s-a incarcat mintea de ganduri bune...
Ma bucur de atmosfera de acolo, mi-e drag cand vad ca oamenii stiu sa se bucure!






Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1480
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Amfiteatrul Transilvaniei. Sanpetru, Brasov 3- 5 iulie 2020
« Răspuns #77 : Sâmbătă, 04 Iulie 2020, 23:49 »
Strașnică zi și astăzi, ne-am bucurat din plin de locurile faine de la munte. Un traseu doar pentru noi, in afara de zona amfiteatrului nu am întâlnit picior de turist.

Erau șanse foarte mari să ne prindă ploaia pe munte dar aceasta a început fix când am ajuns la mașină. Râsetele, și cântecele noastre au alungat-o încă o dată așa că am prelungit programul cu un tur de Brasov. Am urcat la turnuri, am intrat pe strada Sforii, am văzut portile medievale, principalele obiective din centrul istoric.
Ne-am răsfățat apoi cu ceva dulce la o terasă din Piața Sfatului cât timp a mai urmat o aversă.

Am încheiat seara cu un gulaș, ceva muzică și un curcubeu care sigur ne va purta noroc și mâine. *|*




Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1480
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Amfiteatrul Transilvaniei. Sanpetru, Brasov 3- 5 iulie 2020
« Răspuns #78 : Duminică, 05 Iulie 2020, 20:00 »
Și am ajuns și în Cheile Vârghișului, un alt moment mult așteptat. După curcubeul de ieri aveam speranța ca vremea să țină cu noi..și chiar așa a fost deși prognoza anunța ploi in proportie de 80%..

M-am bucurat să văd că s-a respectat echipamentul recomandat, un aspect foarte important dat fiind ploile recente. Pietrele erau umede, alunecau, s-a înțeles si practic de ce încălțămintea adecvată este atât de importantă.

Din fericire traseul nu ne-a pus probleme, ne-am testat si echilibrul pe punțile suspendate și bineînțeles că am intrat si in pesteri. Pentru unii a fost o primă experiență de acest gen si sigur o vor ține minte, mai ales că am văzut o colonie mare de lilieci, am și luat puțin pulsul vieții din Pestera Orban Balasz -am stins pentru câteva secunde lanternele si am ascultat în tăcere cum se prelingea apa pe pereți. O experiență pe care o repet mereu cu plăcere.

Ansamblul Singles Camp a fost din nou la înălțime, cântecele până la autocar alungând si ultimii nori.

Au fost câteva zile foarte faine, cu multă voie bună, departe de tumultul stirilor. Un grup omogen cu oameni veseli, dornici să se simtă bine, să afle lucruri noi, să lege prietenii. Natura face atât de bine!

Pensiunea din Sânpetru, o oază de verdeață,  cu oameni cumsecade. Musai să revenim să testăm și piscina.

Acțiunea de la Sânpetru s-a încheiat dar spiritul SinglesCamp merge mai departe, noii membri s-au integrat de minune. Mă bucur că ne-am cunoscut, revăzut, m-as bucura să ne mai întâlnim si cu alte ocazii.

Numai bine,

Diana

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1480
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Amfiteatrul Transilvaniei. Sanpetru, Brasov 3- 5 iulie 2020
« Răspuns #79 : Duminică, 05 Iulie 2020, 20:22 »





Offline magda68

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 24
Re: Amfiteatrul Transilvaniei. Sanpetru, Brasov 3- 5 iulie 2020
« Răspuns #80 : Duminică, 05 Iulie 2020, 20:39 »
Buna seara.
Va multumesc tuturor pentru frumoasele zile petrecute impreuna.
Multumesc Dianei pentru organizare si pentru respectarea programului afisat.
Astept  cu nerabdare urmatoarele excursii. Seara frumoasa si numai bine!

Offline Vali14

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Amfiteatrul Transilvaniei. Sanpetru, Brasov 3- 5 iulie 2020
« Răspuns #81 : Luni, 06 Iulie 2020, 22:43 »

La hobby, in CV-ul meu, este mentionata si drumetia. Ei, de fapt a fost o mare confuzie si total eronat.
 A fost prima mea experienta si pot spune ca sunt mandra de mine ca mi-am facut curaj sa ies din pantofi si sa  intru in bocanci.
Nu a fost usor, in sensul ca am frica de inaltime dar cu ajutorul unui om experimentat, am reusit sa trec cu bine peste aceasta angoasa.
Multumesc Diana pentru rabdarea care ai avut-o cu mine si cu ceilalti participanti la actiune.

Cheile Varghisului, da, ce pot sa spun. Mirific, mirific.mirific. Pentru mine a fost greu,  doar la dus:), dar a meritat din plin.
Amfiteatrul Transilvania.......un colt de rai. Cat vezi cu ochii, margarete care-ti umple sufletul de bucurie.

Grupul care am participat la aceasta actiune. Eeee, greu. Glumesc:). De vis. Parca ne stiam de cand lumea. Oameni calzi, deschisi, veseli si generosi, care cunosc conceptul de echipa.

Sunt convinsa ca fiecare actiune este la fel, pentru stiti vorba aceea ,, Omul sfinteste locul,,, iar aici ma refer la omul care a avut initiativa de a incepe acest proiect si echipa care si-a format-o. Felicitari, Domnule Candea!

Ce-i care nu v-ati inscris in nici o actiune, nu stiti ce pierdeti. Doamnelor, Domnilor, curaj.

Imi cer scuze daca am plictisit pe cineva, da, stiu, n-am verbul la mine, dar totusi mi-am facut curaj sa scriu aceste randuri, cat inca mai  am muntele cu tot cei frumos pe retina.

O seara de exceptie va doresc!









Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Amfiteatrul Transilvaniei. Sanpetru, Brasov 3- 5 iulie 2020
« Răspuns #82 : Luni, 06 Iulie 2020, 22:48 »
Rasfoiesc din fotografii si recapitulez locurile pe unde am fost, cat de frumoase sunt.
Ma bucur ca am fost alaturi de voi, m-am simtit minunat, mi-am incarcat bateriile - chiar aveam nevoie de un pic de drumetie si de o iesire in natura.  :smitten:

Ii multumesc Dianei pentru efortul ei de a ne arata aceste locuri si voua pentru atmosfera relaxata si amuzanta.
Am avut parte si de ceva in premiera - prima data cand vad o colonie de lilieci in mediu natural si ajung sa stau in intuneric complet intro pestera. Interesant moment.  :applause:

Sper sa ne revedem cu bine.

photo sharing





Offline Startdoi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Amfiteatrul Transilvaniei. Sanpetru, Brasov 3- 5 iulie 2020
« Răspuns #83 : Marți, 07 Iulie 2020, 08:03 »
A fost prima mea iesire cu Singlecamp la munte si mi-a placut atat de mult... Am redescoperit farmecul unei drumetii alaturi de oameni frumosi! Cele doua trasee alese de Diana au fost perfecte pentru mine! M-am incarcat cu multa energie pozitiva, va multumesc tuturor, in mod sigur voi reveni!

Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 273
Re: Amfiteatrul Transilvaniei. Sanpetru, Brasov 3- 5 iulie 2020
« Răspuns #84 : Marți, 07 Iulie 2020, 21:28 »
Buna seara!
O actiune de calitate. Am petrecut un sfarsit de saptamana foarte relaxant si lejer, alaturi de oameni veseli, prietenosi, toleranti.
Detaliile oferite de Asociatia Amicii salvamont Brasov au fost foarte utile si iti multumesc Diana ca te-ai gandit, ca ne-ar prinde bine cateva sfaturi. Mie, mi-au fost de un real ajutor.
Multumesc! Diana pentru povestile faine ale fiecarei locatii vizitate.
Traseele pana la pesteri sunt mirifice. Vremea a tinut cu noi. Intr-un cuvant a fost: PERFECT.
Pensiunea aleasa a fost de nota 10 cu felicitari.

Offline Ancutza

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 77
Re: Amfiteatrul Transilvaniei. Sanpetru, Brasov 3- 5 iulie 2020
« Răspuns #85 : Miercuri, 08 Iulie 2020, 08:19 »
Buna dimineata! Am avut parte in aceasta excursie de locuri de vis - prima oara cand am vazut bujorii de munte- , de un ghid dornic sa impartaseasca din experienta - multumiri, Diana!- si de colegi de grup simpatici si pusi pe distractie - pestele la gratar preparat de un maestru din Calarasi ( si ajutorul sau)  a fost surpriza si deliciul serii. Sper sa ne revedem cat mai curand!

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1480
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Amfiteatrul Transilvaniei. Sanpetru, Brasov 3- 5 iulie 2020
« Răspuns #86 : Vineri, 10 Iulie 2020, 12:23 »
Ne trebuie atât de puțin să fim fericiți…
Mulțumesc pentru vorbele frumoase, gândurile bune, telefoanele și mesajele pe care le-am primit după acțiune, doar să-mi spuneți că ați ajuns acasă, că v-ați simțit bine și doriți să ne revedem.
 Toate acestea înseamnă foarte mult, practic o gură de oxigen după luni de zile de griji și neliniști când o asemenea întrevedere părea imposibilă. Reușita acestei acțiuni vi se datorează în cea mai mare parte vouă, voi ați creat acea atmosferă faină de vacanță, de prietenie.  :applause:

De la primii pași pe care i-am făcut împreună mi-am dat seama că vom face treabă bună împreună, parcă ne știam de-o viață. A fost și pentru mine o noutate programul acestei acțiuni, dedicate în întregime naturii, drumețiilor. Am reușit însă să strecurăm într-o zi și un tur cultural, ceea ce nu e puțin lucru. Chiar a fost o plăcere să vă arăt și să vă povestesc cât mai mult din ce știu, ar fi fost și păcat să nu fie așa cum  erați mulți veniți de la distanțe mari.

Vă mulțumesc și pentru înțelegere, respectarea regulilor, a echipamentului. Îmi doresc și eu să ne revedem în circumstanțe mai lejere, să ne bucurăm pe deplin, fără opreliști.

Numai bine vă doresc, pe curând!

Diana

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Amfiteatrul Transilvaniei. Sanpetru, Brasov 3- 5 iulie 2020
« Răspuns #87 : Duminică, 19 Iulie 2020, 00:30 »
Nici nu mi-am dat seama ca a trecut timpul asa de repede, am asteptat sa treaca 10 zile  ;D :giggle:.                                     
Azi am reusit sa vad toate fotografiile, va multumesc, sunt superbe. 
Cum era de asteptat in prima zi toti am fost cam retrasi, cu mascute, cu dezinfectanti :applause:
M-am bucurat sa revad persoane cunoscute si sa intalnesc persoane noi, care au intrat repede in atmosfera SC.
Multi baieti, noi simpatici si pusi pe sotii.  :magic:

Super locatie,doamne ce brasoveanca ar fi mers prin gradina, dar.... am fost cuminti asa ca, am facut baie in piscina, am adormit privind cerul, asta dupa ce ne-am infruptat din cele pregatite de Diana si gratarul facut de baieti, care s-au intrecut pe ei insasi in ale bucatariei. bravo felicitari! :kissing:

Ca de obicei traseul face sa lege grupul si se pare ca noi la oboseala reactionam invers, ne vine chef de dans si petreceri  :giggle:
dar cam greu cu distantarea social si ploaia pe noi  ;D 
S-a incercat  o mica hora la o sticla distanta (in loc de scaune) dar... nu prea ne-a iesit, asa ca ne-am limitat la discutii glume si cantece.

Cu voturi in unanimitate am facut si un tur de Brasov, multumim Diana, o buna parte din acest tur nu o stiam. :applause:

In concluzie, am petrecut 3 zile superbe cu oameni frumosi, cu multa informatie despre istoria si geografia locului si cateva sfaturi utile oferite de Asociatia Amicii salvamont Brasov.
Cei care nu ati mai prins locuri ... incercati la cea din august, merita.   

Multumesc, Gigi si Samiza :bow: si felicitari Dianei care a reusit sa ne faca sa ne simtim in siguranta. :flori:
Diana, ne-ai cam stresat cu distantarea sociala, mascutele si dezinfectantul dar a meritat suntem bine  :smitten:




Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1480
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Amfiteatrul Transilvaniei. Sanpetru, Brasov 3- 5 iulie 2020
« Răspuns #88 : Sâmbătă, 03 Octombrie 2020, 17:59 »
Dacă doriți să revedeți :)
Rezervația Dealul Cetății, Lempeș - Sânpetru la început de octombrie.

Mi-am amintit cu drag de plimbarea pe care am făcut-o împreună, in vară. A fost frumos atunci cu voi.
Cu o parte din voi m-am reîntâlnit de curând pe alte cărari de munte, m-am bucurat să văd că ați pāstrat legătura, că ați rămas prieteni.
La Amfiteatrul Transilvaniei voi reveni in curând, cu un nou grup, povestea merge mai departe :)