Autor Subiect: Petrecerile Toamnei in Marginime. 18 - 20 septembrie 2020  (Citit de 6922 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Petrecerile Toamnei in Marginime. 18 - 20 septembrie 2020
« : Luni, 02 Martie 2020, 08:13 »
S-a facut o extindere de locuri, prin inchirierea unei locatii invecinate.




Tarif: 540 RON/ persoana - cazare in camera DBL

Rezervari: https://www.singlescamp.ro/eveniment/sarbatoarea-si-petrecerile-toamnei-marginimea-sibiului-18-20-septembrie-2020/

Check in: 18 septembrie 2020 pana la ora 17.00
Check out: 20 septembrie 2020 ora 12.00

Cazare: Pensiunea Lacul de Argint 3*, Gura Raului jud.Sibiu

Insotitori de grup: Gigi & Samiza Cindea 0745/106526

Servicii incluse:
     •    cazare 2 nopti, mic dejun inclus
     •    pensiune completa
     •    wellcome drinks
     •    entertainment

Servicii care nu sunt incluse in tarif:
x   transport pana la destinatie
x   alte bauturi si mancaruri decat cele prezentate in meniu

Programul va cuprinde la fel ca si la precedentele evenimente: pregatirea in fata voastra a zacustii, a magiunului de prune la ceaun, a muraturilor de iarna, a dulceturilor. Vom face must, vom rotisa un miel la protap, vom servi preparate la ceaun. Veti avea ocazia sa gustati mancarurile noastre traditionale: salata de vinete, afumaturi, ciolan fiert in zeama de varza, pastrama si bulz. De pe masa nu vor lipsi pita de casa, branza adevarata de Marginime, slanina afumata, ceapa rosie si bineinteles palinca, afinata, visinata, vinul si mustul.

Profil participanti: persoane vesele, carora le place sa petreaca, cu muzica si dans, care au dor de viata la tara, de peisaje, de un pic de miscare...Nu vrem cu noi persoane negativiste, bosumflate, carora nimeni nu le poate intra in voie, care au "placerea" de a face observatii, de a face comentarii, care sunt prea "pretioase" pentru noi... :)

Locuri: 28

Transport Participa persoane din toata tara, astfel incat este imposibil de asigurat sau organizat un transport in grupaj. Cu ce va putem ajuta este sa va transportam din Sibiu la Gura Raului si retur. Transferuri: vineri ora 13.00 din Sibiu (Parcarea Garii Sibiu, in fata bisericutei), duminica  ora 12.00 din Gura Raului spre Sibiu. Cine doreste acest transfer trebuie sa ne comunice aici pe forum.

Motivatia actiunii. Recolta a fost intotdeauna un prilej de sarbatoare pentru oamenii din zona, sasi si romani deopotriva. Dupa ce bucatele erau adunate si duse in curti, incepea munca de depozitare si de conservare. Butile se umpleau cu prune si se astepta caderea podului, semnalul ca borhotul poate fi dus la cazan si transformat in minunata licoare. Strugurii erau zdrobiti, apoi storsi in teascuri, iar mustul coborat in beci si turnat in butoaie. Merele si perele de iarna se asezau frumos in patule, in timp ce crumpenele umpleau locurile de dedesub.  Morcovii si patrunjeii se acopereau cu nisip, in ladoaiele mari din pivniti. Dovlecii dulci si bostanii umpleau surile inconjurati de legaturi mari de coceni de porumb. Podul inalt era plin pana la caprior cu fanul strans de cu vara. Porumbul inca in stiuleti era dus in podul casei si imprastiat sa se usuce.
Femeile incepeau sa fiarba in cazane mari de fonta, la foc domol de lemne, magiunul, mirosul dulce si placut al prunelor fierte ducandu-se pana hat departe. Gogonelele, varza si hreanul erau randuite frumos in borcane mari sau in buti. Finchenul oparit odata cu muraturile imprastia un miros intepator de mirodenie. Saramura pentru varza incepea sa fie pitrocita, adica miscata, pentru a se uniformiza in tot butoiul. Camarile se umpleau cu borcane de gem si compot, pivnitele de borcane cu muraturi. Lumea se pregatea de iarna. Mai ramanea ca spre Sf Nicolae sa taie porcul si sa-l afume.
Recolta insemna bunastare si siguranta. Cu camarile, pivnitele si podurile pline, putea veni orice iarna, cat de lunga. Lemnele erau pregatite si uscate din primavara si puse in sopru, nici cu caldura nu era vreo grija. Animalele aveau ce manca, stapanii ce bea si ce pune pe masa. Sarbatorile erau primite cu camara plina.

Ce vreau eu este sa refac un pic din atmosfera de pregatire de iarna, sa facem must, sa fierbem magiun, sa punem gogonele, sa coacem vinete, ardei, sa punem un batal la protap. Sa dansam, sa ne bucuram de zilele de toamna tarzie. Sa ascultam muzica, sa bem o palinca si niste vin in timp ce se rumeneste mielul la protap. Sa fie un prilej de intalnire si de bucurie.

Serile o sa fie cu dans si voie buna!

Programul nu va fi doar de mancat, baut, cantece si voie buna! O sa facem o plimbare pe plaiurile din jur, o sa ascultati cu emotie copiii de la CPO si daca vi se par interesante, povestile mele despre sasii si romanii din zona.

Dupa ce sase editii ale acestei sarbatori le-am organizat la Pensiunea Sibiel si dupa un an de pauza, am reluat incepand cu 2018 acest  eveniment traditional in Singles Camp. Acum va fi a treia oara cand il vom face la pensiunea lui Adi, bucatarul pe care il aveam la Sibiel. Este o locatie cu care deja ne-am obisnuit, toata lumea il apreciaza, iar noi oragnizatorii revenim de fiecare data cu drag.

Meniu si mese incluse in tarif:

Cina de vineri:
Frigarui cu garnitura de legume la gratar si cartofi ardelenesti, salata de varza proaspata
Strudel cu mere
Apa minerla/plata
Vin Recas alb si rosu 0,500 ml/persoana

Pranz sambata:
Ciorba de cartofi cu afumatura
Ceaun de vitel cu salata de castraveti murati
Balmos
Placinta de casa cu prune
Palinca,afinata, visinata, vinul casei, must
Apa minerala/plata

Cina festiva sambata
Gustari traditionale: ciolan de porc la cuptor, carnati la cuptor, muschiulet de porc impanat cu garnitura de papricas de ciuperci, fasole                                      scazuta,cartofi sote si ardei cu rosii si smantana
Tort si sampanie
Apa minerala/plata
0,500 vin Recas, palinca, visinata, afinata, must

Intre mese: zacusca de casa, magiun de prune, slanina, branza, carnati, pita de casa, miel la protap.

De cumparat. La sfarsitul celor 3 zile de pregatiri de conserve, veti putea cumpara direct de la pensiune produsele pregatite: zacusca de casa, magiun de prune, heciumpeci (gem de macese). De asemenea daca v-a placut branza si slanina, puteti sa-i spuneti lui Adi si pana plecati de acolo va poate face rost de ceea ce comandati.

La Pastravaria Gura Raului, aflata la doar 500 metri de noi, se prepara pastrav afumat. Noi o sa mergem vineri dupa amiaza pana acolo sa va arat bazinele cu pesti si daca doriti, atunci e momentul sa comandati. Are nevoie de 2 zile pentru prepararea in afumatoare.

Este al XI-lea an in care organizam acest eveniment!


Fotografii de anii trecuti:

























































:oops: Inainte de inscriere, va rog sa cititi cu atentie toate cele 3 materiale prezentate pe site-ul nostru:

Important pentru cei care doresc sa participe la excursiile Singles Camp: https://bit.ly/2La4tA2

Modul de informare asupra detaliilor, modificarilor, precizarilor, recomandarilor: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,2978.0.html

Conditii de renuntare la o excursie: https://www.singlescamp.ro/conditii-de-renuntare-la-o-actiune/

Daca nu va incadrati in conditiile noastre de profil, daca nu sunteti de acord cu anumite clauze si reguli, va rugam NU VA INSCRIETI. In situatia in care v-ati inscris, consideram ca ati luat act, ati inteles cele prezentate si urmeaza sa respectati si sa va asumati tot ceea ce este mentionat.

Singles Camp&Travel NU este o agentie, ci un grup format in cadrul unui proiect lansat in 2010 si care se refera la turism de socializare. Programele, alegerea hotelurilor, insotitorii de grup tin de Singles Camp, iar partea de inscriere si rezervare este realizata de o agentie tour-operator, specializata in turismul de grup, licentiata, solvabila, auditata si asigurata. Este vorba de Bon Voyage srl Sibiu.

Rezervarile se fac DOAR online, nu in sedii, nu prin intermediul unor agentii revanzatoare.


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224

Offline Wanderer

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 52
Re: Petrecerile Toamnei in Marginime. 18 - 20 septembrie 2020
« Răspuns #2 : Luni, 02 Martie 2020, 10:48 »
Prima!  :)

Cine mai vine?
Not all those who wander are lost

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Petrecerile Toamnei in Marginime. 18 - 20 septembrie 2020
« Răspuns #3 : Miercuri, 10 Iunie 2020, 15:38 »
9 locuri disponibile.

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Petrecerile Toamnei in Marginime. 18 - 20 septembrie 2020
« Răspuns #4 : Sâmbătă, 13 Iunie 2020, 14:48 »
7 locuri disponibile

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Petrecerile Toamnei in Marginime. 18 - 20 septembrie 2020
« Răspuns #5 : Luni, 15 Iunie 2020, 13:48 »
NU MAI SUNT LOCURI DISPONIBILE.
Asa cum am procedat si in alti ani ,daca va fi posibil ,vom extinde nr de locuri la acest eveniment , insa cazarea va fi la o pensiune alaturata. (50 m distanta),toate celelalte servicii desfasurindu-se la pensiunea mentionata in program.
Informatia va apare pe forum  cind se va putea stabili acest lucru.
Multumim pentru intelegere!


Offline lavinia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 70
Re: Petrecerile Toamnei in Marginime. 18 - 20 septembrie 2020
« Răspuns #6 : Duminică, 16 August 2020, 16:28 »
Este cineva din București care participă la aceasta excursie merge cu mașina personală și mă poate lua și pe mn? Mulțumesc.
Lavinia.tel 0730674280

Offline camelia fey

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
Re: Petrecerile Toamnei in Marginime. 18 - 20 septembrie 2020
« Răspuns #7 : Marți, 18 August 2020, 21:13 »
NU MAI SUNT LOCURI DISPONIBILE.
Asa cum am procedat si in alti ani ,daca va fi posibil ,vom extinde nr de locuri la acest eveniment , insa cazarea va fi la o pensiune alaturata. (50 m distanta),toate celelalte servicii desfasurindu-se la pensiunea mentionata in program.
Informatia va apare pe forum  cind se va putea stabili acest lucru.
Multumim pentru intelegere!



buna seara,
eu si o buna prietena dorim sa participam la aceasta actiune si va rugam, daca este posibil, sa extindeti nr de locuri.
... o sa astept bucuroasa raspunsul dvs. afirmativ ...  :angel: ;)

toate cele bune!
camelia

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Petrecerile Toamnei in Marginime. 18 - 20 septembrie 2020
« Răspuns #8 : Miercuri, 19 August 2020, 08:00 »
Camelia, este posibil, cu cazare intr-o locatie invecinata. Daca este ok si acceptata aceasta conditie, o sa ne ocupam de inchirierea pensiunii de langa Lacul de Argint. Scrieti-mi pe Email office@singlescamp.ro, pt a deschide rezervarile si a inchiria pensiunea de langa.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Petrecerile Toamnei in Marginime. 18 - 20 septembrie 2020
« Răspuns #9 : Luni, 24 August 2020, 16:23 »
24.08.2020 S-a facut o extindere de locuri, prin inchirierea unei locatii invecinata. Mai sunt DOAR 3 locuri disponibile si la aceasta locatie. Cine doreste sa se inscrie, se intelege ca accepta cazarea in pensiunea invecinata.

Incepand cu data de 15.06.2020 NU MAI ERAU LOCURI DISPONIBILE la Pensiunea Lacul de Argint.

Offline daniela t

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Petrecerile Toamnei in Marginime. 18 - 20 septembrie 2020
« Răspuns #10 : Marți, 01 Septembrie 2020, 22:04 »
HELP  !!! ( am ramas fara transport :)  *|*
1. Daca este cineva din Bucuresti care are un loc in masina si ma poate lua si pe mine.
2. Sau din Brasov/Sibiu unde pot sa vin cu trenul.
3. Sau daca mai vine cineva cu trenul la Sibiu si vrea sa impartim un taxi
 :worthy:
 
Daniela
0723400170
daniela.teaca@yahoo.com

Offline Aurora Preda

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Petrecerile Toamnei in Marginime. 18 - 20 septembrie 2020
« Răspuns #11 : Sâmbătă, 05 Septembrie 2020, 13:23 »
Buna ziua!
Nu mai pot participa la acest eveniment si as dori sa cedez locul.
Am achitat 200 lei.
Daca este cineva interesat ma puteti suna la nr de tel 0722 368 628.
Multumesc!

Offline Handreia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Petrecerile Toamnei in Marginime. 18 - 20 septembrie 2020
« Răspuns #12 : Joi, 10 Septembrie 2020, 20:08 »
Este cineva care vine din Timisoara?
Cum efectuati transportul?
multumesc Andreia

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Petrecerile Toamnei in Marginime. 18 - 20 septembrie 2020
« Răspuns #13 : Miercuri, 16 Septembrie 2020, 19:38 »
16.09.2020
Am aparut un loc disponibil din renuntari intr-o camera dbl la femei.

Pentru ocuparea acestuia trebuie sa va adresati pe e-mail direct agentiei.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Petrecerile Toamnei in Marginime. 18 - 20 septembrie 2020
« Răspuns #14 : Vineri, 18 Septembrie 2020, 08:05 »
"Petrecerile Toamnei" sau "Sarbatorile toamnei" cum s-au mai numit de-a lungul timpului, au adus intotdeauna bucurie si noi prietenii in Singles Camp. O vreme buna acest eveniment s-a desfasurat la pensiunea pe care am avut-o si cu cu care a inceput practic acest club. De trei ani suntem la Gura Raului, la Adi si Simona, doua gazde excelente, care ne-au rasfatat de fiecare data. O sa fie cu siguranta la fel si acum.

Urma sa ne vedem astazi, intotdeauna v-am intimpinat cu o tuica si o afinata acolo, acum Gusti o sa fie acolo. Eu am sa vin doar de maine, ne intalnim dimineata la facutul zacustii. Dupa micul dejun, pentru cine doreste o plimbare in sat, o sa va fiu ghid pentru 2-3 ore. O sa mergem intr-o gospodarie tipica pt zona aceasta si am sa va povestesc un pic cum este organizata.

O sa va povestesc dar generic, incerc sa nu plictisesc deloc  :-[, despre Marginimea Sibiului ca vatra romaneasca, despre contactul cu sasii, despre pasunat, despre obiceiurile de juni. Nu vreau sa plecati de aici, fara sa incerc sa va lamuresc ce este cu aceste locuri despre care se vorbeste mult, dar se stiu atat de putine lucruri.

O sa ne intoarcem la amiaza, numai bine pentru a tescui strugurii si a savura un must proaspat, apoi Adi pune un miel la protap si o sa mai stam in jurul lui la o tuica si un vin...Pana seara, cand o sa fie iar...muzica.

Drum bun pana aici, speram sa va primim cu vreme buna, am vazut ca nu o sa ploua si ca maxima va ajunge la 22 de grade. Nu uitati insa ca suntem sub munte si ca seara e rece, pot fi doar cateva grade. Ma gandesc ca v-ati gandit la asta si ati pus in bagaj ceva sa nu va fie frig...

Hai, ca mai e putin si ne vedem!  *|*