Autor Subiect: Oare chiar nu stim sa spunem, "multumesc"!?  (Citit de 2565 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Oare chiar nu stim sa spunem, "multumesc"!?
« : Marți, 31 Martie 2020, 12:01 »
Oamenii traiesc prin motivatie. Au nevoie de confirmarile, de aprecierile noastre, ale celor din jur. Asa functioneaza spiritul nostru, asa se hraneste, asa se mentine initiativa, dorinta de a cladi, de a oferi in continuare. Ganditi-va la un actor care isi pune tot talentul, cunostiintele si pasiunea pentru a bucura sala. Traieste fiecare moment de pe scena, este magistral, iar la sfarsitul reprezentatiei, se trezeste in fata unei multimi plictisite si indiferente la actul sau. Cum mai poate actorul acela sa se mai pregateasca, sa mai urce si alta data pe scena? La fel se intampla cu toti cei care in lumea asta ofera ceva si nu simt nici o urma de apreciere...

M-am intrebat de atatea ori, de ce este atat de greu sa spunem, „multumesc”? , e atat de dificil sa intelegem ca oamenii asteapta aceasta recunostiinta verbala, fie ea chiar si doar formala? Nu platim pentru a vorbi, nu avem o limita a cuvintelor pe care le putem rosti in viata, asa ca ceea ce spunem este gratis, nu ne costa nimic...Si atunci de ce nu spunem, „multumesc!”?

De ce traim oare cu senzatia ca orice ni se ofera este meritat, inclus si firesc sa primim? De unde pretentia ca tot ceea ce dorim, ce pretindem, ce impunem, ce ne trazneste prin minte, este intr-un fel platit? Platim un barcagiu sa ne duca de pe o parte pe alta a apei. In timp ce vasleste usor, pentru a ne face trecerea mai frumoasa, omul incepe sa ne cante. Ne bucuram de peisaj, de alunecarea barcii pe apa si de glasul lui. Ajungem pe partea cealalta, coboram, schitam un gest de la revedere si ne continuam drumul...Fara sa-i multumim, fara sa-i aratam ca apreciem ca a transformat o simpla traversare, intr-o minunata calatorie...Ne gandim ca i-am platit, ori asta este recunostiinta noastra. I-am dat de lucru si i-am strecurat cativa gologani in buzunar...Ce onoare i-am facut!

Gandul asta legat de „multumesc” mi-a venit privind la spectacolul grotesc facut de unii dintre cei ce-si freaca fundul de canapea in aceste zile. Dintre aceia care stau acum la adapost, izolati, cu camara plina, cu obloanele trase, usile ferecate, inmuiati in spirt si clor. Dintre aceia care nu stiu sa pretuiasca munca, efortul, cunostiintele si implicarea altora. Dintre aceia care stiu doar sa guite de foame, sa ceara, sa impuna, sa critice, sa bata cu pumnul in masa ca li se cuvine...Majoritatea dintre cei la care ma refer sunt aceia care doar se fac ca muncesc, nici unul nu ti-ar putea spune exact ce face...Doar astia sunt cei care nu apreciaza munca si efortul si culmea, astia tipa cel mai tare cu pretentii...

Categoria cea mai tintita de acesti „maimutoi de canapea” sunt acum medicii, asistentele, infirmierele, cei care sunt in linia intai. Adica aceia care mananca pe apucate, aceia care lupta acum cu mainile goale, aceia care isi risca sanatatea si poate chiar viata. Aceia care trebuie sa acopere prin eforturi supraomenesti golurile si lipsurile unui sistem in colaps. Da, oamenii astia care lupta acolo sa salveze, sa vindece, sa linisteasca, incredibil, sunt tintele mocofanilor si prostilor... In loc sa fie aplaudati, motivati, incurajati, sunt blamati, ocarati, criticati, atacati...

Macar noi ceilalti ar trebui sa ne aratam toata admiratia, recunostiinta si aprecierea sa le spunem „MULTUMESC!” Pentru ca pe noi ne-au invatat parintii sa multumim pentru ceea ce ni se ofera, pentru ca noi suntem cei cu norocul de a avea niste dascali buni care au stiut sa ne explice ce inseamna respectul.

Multumesc si respect tuturor celor care sunt acum in linia intai, va apreciez enorm pentru ceea ce faceti!


Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Oare chiar nu stim sa spunem, "multumesc"!?
« Răspuns #1 : Marți, 31 Martie 2020, 13:18 »
Da, Gigi, este atât de ușor să spui „mulțumesc” și totuși, se pare,  atât de complicat.
Chiar nu se compara "efortul" de a sta in casa cu expunerea cadrelor din linia intai. Oricât de activi am fi, orice preocupări am avea. Bani, joburi se mai găsesc dar VIATA o trăim o singură dată. Mulțumesc si eu tuturor celor care duc viata mai departe.

Off topic, poate zilele acestea, când mulți avem mai mult timp pentru noi, se reanimează rubrica „Feedbackuri, impresii, fotografii din excursiile noastre”. Avem acum, mulți din noi, răgazul de a rememora clipele frumoase petrecute în actiunile Singles Camp, un bun prilej de a scrie câteva rânduri, de a adăuga sau de a învăța să adăugăm fotografii. Sunt multe actiuni cu zeci de participanti care au doar câteva impresii sau chiar nicun feedback.
Suntem ceea ce ne amintim. Suntem ceea ce iubim” - Nichita Stănescu

Gânduri bune!

Offline CELIA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Oare chiar nu stim sa spunem, "multumesc"!?
« Răspuns #2 : Miercuri, 01 Aprilie 2020, 09:12 »
Aveti mare dreptate, acum unii se gandesc doar la drepturi nu si la obligatii. Si eu cred ca incrancenarea vine din faptul ca sunt speriati; speriati ca se vor imbolnavi si nu o sa fie cina sa-i trateze, de fapt egoisti.
Eu nu am apucat sa cunosc personal pe nimeni din grupul acesta si va mai dura probabil pana o sa se intample pentru ca din 4 excursii la care m-am inscris 2 s-au anulat deja din motive de pandemie. Ma rog ca macar cea din iulie sa se poata realiza.
Pana atunci va multumesc, si sa trecem toti cu bine prin aceasta nenorocire.
"Astăzi nu avem timp, mâine nu vom avea puteri...iar poimâine nu vom mai fi...nu amânați, trăiți acum!"

Offline dana28

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • buna
Re: Oare chiar nu stim sa spunem, "multumesc"!?
« Răspuns #3 : Joi, 02 Aprilie 2020, 12:23 »
Multumesc pt material ul scris si efortul depus in cadrul  demersurilor  legate de excursiiile anulate .Sa ne vedem cu bine si sa ne  putem bucura de alegerle facute!🤗🤗🤗
dupa mai multe incercari am reusit sa fac cont,sunt sociabila si dornica de colaborari noi

Offline ANCUTA66

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 58
Re: Oare chiar nu stim sa spunem, "multumesc"!?
« Răspuns #4 : Joi, 02 Aprilie 2020, 13:33 »
Aceasta perioada este grea pentru toata lumea. Este greu pentru cei care suntem in prima linie, dar eu cred ca majoritatea o luam ca o noua provocare a meseriei pe care ne-am ales-o. Multumim pentru gandurile bune si este un mare ajutor pentru toti daca se respecta legea( carantina, izolarea la domiciliu, distantarea sociala). Cu cat toti respectam regulile cu atat si cei din linia intai vom avea mai putin de lucru si vom trece mai repede peste pandemie. Avand in vedere existenta cazurilor de transmitere comunitara oricare din noi poate fi potential infectat, deci trebuie sa ne protejam tot timpul(masca, spalat des pe mani, dezinfectat telefonul etc.). Si de noi depinde cat de repede ne vom revedea in excursiile SC. Aveti grija de voi si sa ne revedem cu bine.http://forum.singlescamp.ro/Smileys/alive_smilies/love.gif