Autor Subiect: Sfaturi pentru a ne pazi, de a ne vindeca de coronavirus, pareri personale  (Citit de 2364 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
💥❗️Azi am primit un Email de la colaboratorii nostri din Vietnam, mi s-a parut de ajutor pentru toata lumea sa il traduc si sa-l postez. Pentru ca tara aceea este un exemplu in eficienta contra raspandirii coronavirusului si a vindecarii celor care au fost infestati.

✅Poate intereseaza pe mai multa lume, asa ca daca vi se pare interesant si util ceea ce am scris, distribuiti si altora.

🎯Va scriu insa mai intai cateva lucruri si consideratii personale.

Italia este cel mai bun exemplu a ceea ce se poate intampla atunci cand spui „lasa ca merge”, „lasa ca nu se intampla”, cand tratezi totul formal, cand nu educi, cand eficienta informativa si organizatorica este aproape nula...Si mai mult, atunci cand peste toate se adauga si o doza puternica de indisciplina genetica. 

Suntem rudele lor si deci ne asemanam. Ne-am trezit sa comandam termoscanere dupa ce virusul a intrat deja in tara si in loc sa educam, sa linistim lumea, sa explicam ce e cu acest virus, propagam stiri apocaliptice, facem adevarate seriale cu cate o intamplare de infestare, difuzam stiri si informatii iresponsabile  care nu fac decat sa alarmeze...Ma uitam la tv, cica ei vroiau sa linisteasca lumea, dandu-se care de care mai sociali, mai responsabili, mai atenti, foloseau insa adjective si epitete care induc  panica ...Virusul ucigas, virusul nu stiu cum...

Italia putea sa aiba la fel ca alte tari din Europa doar cateva cazuri izolate, dar au lasat portile deschise, n-au facut nimic riguros, nu au informat lumea cum sa se protejeze. S-au trezit doar dupa ce au realizat ca au devenit focarul Europei. Si in disperare au carantinat cateva orasele...Tarziu, foarte tarziu, pentru ca virusul nu a asteptat sa fie inchis intr-un perimetru ci a topait din Italia spre multe tari...

Deci e clar, trebuie sa ne obisnuim cu ideea ca o sa fim aproape de surse de infestare, ca nu mai suntem feriti de distanta care pana acum o saptamana ne dadea o anumita siguranta...Virusul nu mai e doar in China, e aici in Europa, a ajuns si la noi, deci suntem expusi si noi infectarii.

Deci ce facem? Pai in primul rand haideti sa nu ne panicam, sa intelegem ca este un virus necunoscut, dar care din fericire, cel putin pana in acest moment, nu este letal, asa cum il catalogheaza istericii. E un virus, e drept mai agresiv, ce da o rata ceva mai mare de mortalitate decat cei sezonieri, cu care se pare ca ne-am obisnuit...Atat de mult incat nu ne vaccinam, nu luam nici o masura de preventie...

Pana sa apara medicamente, vaccinuri, mai avem un pic de asteptat. Un prim vaccin se anticipeaza a fi lansat in 12 – 18 luni, iar primul medicament sa-i spunem agreat, este doar in teste pe un grup pilot de pacienti voluntari. Cel mai probabil ca nu va putea fi aprobat de Organizatia Mondiala a Sanatatii, mai devreme de 6 luni. Deci o sa fie disponibil, dar atentie, NU PENTRU TOATA LUMEA, undeva in toamna.

Exista multe scenarii, multe ipoteze despre ce se va intampla. Daca ma intrebati pe mine, personal eu cred ca pana la sfarsitul lunii martie, inceputul lui aprilie, o sa mai avem doar cazuri izolate. Caldura, masurile guvernelor, activarea unor planuri de protectie, protectia fiecaruia din noi, o sa aduca numarul de cazuri de infestare pe o curba descendenta.

Hai sa vedem insa ce se va intampla daca nu va fi asa, daca virusul nu va avea un comportament sezonier, disparand pentru o vreme, odata cu incalzirea vremii. Si numarul de infestari o sa creasca, in loc sa scada asa cum sincer si nu neaparat optimist, cred eu. Pai daca se mentine o curba ascendenta de numar de infestari in Europa, pentru ca discutam de focarul de aici acum, atunci foarte putine din cazuri au sa mai poata fi tratate in spitale. Noi nu suntem chinezi sa afcem un spital in 7 zile, noi il facem in 7 ani, sau chiar mai mult. Si atunci autoritatile au sa ia decizia ca doar cazurile grave, adica cca 4% sa fie tratate in spitale, restul celor infestati au sa fie lasati acasa pentru a se trata singuri. Nu o sa se mai dea nici atentia asta speciala pe care o vedem acum, nici nu se va mai mediatiza asa de mult si in mod cert nu o sa se mai impuna masuri de carantina...E greu sa faci asa ceva in Europa, mai ales in tari ca Italia...

Pe de alta parte, daca intr-o luna, maxim doua, numarul cazurilor de infestari continua sa creasca in loc sa scada, o sa ajungem intr-un asa hal de blocaj economic si financiar, resursele traiului de zi cu zi o sa reduca atat de drastic, incat e nevoie sa ne intoarcem la viata de zi cu zi. Va fi nevoie sa alegem intre riscul de infestare si a avea ce sa mancam...Expusi intradevar, dar gata sa ne reluam activitatile productive sau din servicii. Toata lumea este constienta ca in felul acesta, al izolarii, al carantinarii, economia mondiala o sa se prabuseasca cu totul. Toate industriile mari o sa cedeze una cate una, pentru ca ele sunt legate indisolubil si sunt gandite sa functioneze doar in medii normale, nimeni nu s-a gandit vreodata sa faca un plan de urgenta pentru astfel de situatii.

Dar eu zic sa nu ne fie frica de un asemenea scenariu, desi e bine sa ne gandim la el si sa-l avem in minte...ca nu ne vom putea izola la infinit...sau ma rog, inca un an pana apare vaccinul, inca cel putin 2 pana se va eradica prin mijloace farma...Eu spun ca primavara calda o sa aduca odata cu florile si vestea ca numarul de infestari, scade, scade, scade pana ajunge la zero.

📩 Iata ce continea Email-ul primit de la colaboratorii nostri din Vietnam:

Cum aceasta tara are cea mai mare rată de recuperare – toti cei 16 infestati cu Covid-19, au fost eliberați din spital si sunt acum negativi in teste? De ce nu au mai aparut alte cazuri in Vietnam (cam acelasi lucru se intampla si in Tailanda).

Raspunsul este ca toata lumea a fost informata si educata sa ia cateva masuri de precautie:

•   deschideți cat mai des toate ușile/ferestrele pentru a face aerul să intre și să iasă.
Din fericire vectorul de transmitere nu este aerul, ci atingerea si apropierea prea mare de o persoana infestata.
•   daca aveti ocazia stati cat mai mult la soare 12 ore pe zi (asta a facut de exemplu un
pacient din orasul Ho Chi Minh,  sosit infectat din  Wuhan).  Vietnamul este o țară tropicală, cu temperaturi de 17-38 de grade Celsius in aceasta perioada. Vremea foarte caldă combate raspandirea virusului. A fost si mai vine si la noi vreme calda, deci stati cat mai mult in soare, sau daca aveti norocul si inspiratia sa fi luat o excursie intr-o zona tropicala, atunci...doar mergeti la paja.
•   consumati usturoi, scorțișoară, lămâie, miere, toate sunt foarte indicate pentru a crește
sistemul imunitar.
•   consumati apa imbuteliata, in inghitituri mici dar dese, la fiecare 15 minute. Ideea sa nu
lasati gatul sa fie uscat.  Conform unor sfaturi din experienta, ale medicilor japonezi care tratează cazuri de COVID-19, toată lumea ar trebui să se asigure că are gura și gâtul mereu umede, niciodată uscate. Luați câteva înghițituri de apă călduță la fiecare 15 minute cel puțin. DE CE? Chiar dacă virusul îți ajunge în gură, atunci apa potabilă sau alte lichide il va spăla spre esofag, în stomac. Odată ajuns acolo, ACID-ul stomacal il va neutraliza.

In Asia lumea trece acum la a doua fază de concentrare asupra tratamentului în loc de carantină, se folosesc mijloace de preventie si insanatosire bazate pe igiena, pe exerciții fizice,  pe mâncare  sănătoasa.

🙋‍♂️Acum cateva zile, scriam tot despre coronavirus, despre isterie si panica, pe contul meu personal de facebook:

Nu stiu cum omenirea a ajuns intr-un asemenea punct, cum s-a putut propaga cu asemenea putere si dramatism o situatie care din punctul meu de vedere nu este nici pe departe grava.

🎯Grav pentru mine este sa vad cum lumea intreaga (nu doar noi romanii) a intrat intr-o panica nebuna, cum isteria si teama afecteaza viata de zi cu zi, cum se golesc magazinele, cum strazile devin pustii...

Una este preventia si alta nebunia. Este logic sa te feresti atat cat poti de ceva care potential te poate afecta, dar de acolo pana sa-ti tragi pungi pe cap, sa te invelesti in folii...e cale lunga.

Ce ma mir este ca la noi cel putin s-au dus campanii costisitoare pentru a lamuri lumea sa se vaccineze, oamenii au fost informati ca exista o epidemie virotica in tara si totusi f.f.putini s-au vaccinat. De ceva care in tara a omorat deja 50 de persoane. Afara nu e nici o diferenta, credeti ca acolo lumea s-a vaccinat? Nici vorba...

Stiti cati oameni au fost in lume bolnavi de gripa sezoniera, in ultimii doi ani? Cati au fost spitalizati, cati au murit?
Am avut curiozitatea si am cautat, asa ca va pot spune si voua:
- 2017 - 2018: 48,8 milioane de oameni au fost bolnavi, 959.000 au fost spitalizati si 79.400 au murit
- 2018 - 2019: 42,9 milioane de oameni au fost bolnavi, 647.000 de mii au fost spitalizati si 61.200 au murit.

Cei care ati calatorit anul trecut sau celalalt in lunile decembrie - februarie, va aduceti aminte de vreun control, de vreo masura de preventie in aeroporturi? Eu am fost in acele perioade pe cel putin 20 de aeroporturi si va pot spune ca nu a fost nici o masura....

De ce nebunia asta acum? Ce resorturi sunt in spate? De ce se prezinta atat de tragic totul? E adevart, e ceva nou, necunoscut, are o raspandire destul de rapida (dar nu mai mult decat a unei gripe), dar s-a dovedit pana acum ca chiar si in absenta unei medicamentatii, oamenii sanatosi in rest se fac bine prin propriul sistem imunitar. A fost cazul unui copil acum in China, un bebelus, care s-a facut bine singur, fara nici un tratament.

Cine castiga din toate astea? Pai foarte simplu: in primul rand adversarii unei politici economice si financiare de pace intre China si US. E clar ca multi nu-si doresc un astfel de pol. Aici e mult de discutat. Apoi de castigat au firmele farma, producatorii de medicamente. Peste averile lor uriase se mai adauga altele, acum...Cifrele care se vehiculeaza a fi oferite de guverne pentru cercetare sunt fabuloase.

Eu personal anticipez ca va fi declarat in final, undeva la sfarsitul lunii martie, "un virus nou, sezonier" (asa cum au fost SARS si MERS), care mai poate aparea sporadic...Lumea o sa se intoarca la viata de zi cu zi si incet incet totul o sa se uite. Intre timp vaccinurile, medicamentele "descoperite" vor fi inutile, la fel cum s-a intamplat cu cele de la MARS, SARS si Ebola. De fondurile alocate de noi toti, nu o sa mai intrebe nimeni cum si in ce fel au fost folosite...Lumea o sa fie bucuroasa ca scapat de un "pericol" si nu o sa fie imediat interesata de cine si cat a castigat din asta...Mai tarziu poate o sa aflam....

Sanatate multa tuturor, traiti normal, ganditi-va doar inainte, nu va panicati, nu luati in tragic ceea ce se intampla. Ma gandesc si poate o faceti si voi, analizand ca tot ce se intampla are si o parte pozitiva: oamenii au sa fie mai constienti de igiena, o sa se educe si poate in sfarsit o sa invete sa respecte reguli...Atat de mult m-am saturat de prostii care se urca pe metereze falfaind steagul pe care scrie "No rules!". Oameni buni, traim in societate, in mijlocul a mii, a sute de mii, a milioane, a miliarde de oameni, relationam, volens -nolens interactionam, intram in contact, depindem unii de altii, deci nu putem desconsidera regulile, decat daca suntem idioti si egoisti. Una este sa fim libertini, independenti, nonconformisti si alta sa spunem ca "nu avem reguli!".