Autor Subiect: Omu’ beat si coronavirusul  (Citit de 2543 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Omu’ beat si coronavirusul
« : Sâmbătă, 25 Aprilie 2020, 10:29 »
Omu’ beat si coronavirusul

Privesc ce se intampla pe glob si nu-mi vine sa cred cum lumea asta pe care o stiam frumoasa si frenetica a devenit un loc coplesit de izolare, distantare si teama...Intr-o primavara care se anunta atat de frumoasa...Parcurile imbujorate de flori, cu bunici iesiti sa-si plimbe nepotii, vacarmul si culoarea strazilor, voia buna, terase pline de oameni care-si povestesc bucuriile, pub-uri mustind de veselie...Asta era vremea in care lumea iesea din magazine cu carucioarele pline de flori, gandindu-se cu drag la cum o sa le arate balcoanele, curtile, gradinile...

In doar trei luni lumea s-a schimbat mult...La fel si noi, chiar daca nu sesizam, chiar daca nu vrem sa recunoastem, chiar daca adaptarea asta de zi cu zi ne-a creat automatisme si obisnuinta, trebuie sa fim sinceri si sa spunem ca ne-am schimbat. Unii mai mult, altii mai putin, dar cred ca toti ne-am schimbat intr-un fel.

In primul rand am devenit mai putini increzatori, mai putin siguri ca putem fi protejati. Fiecare dintre noi  a gandit pana acum ca astfel de lucruri nu se pot intampla, ca orice ar fi, se depisteaza rapid, ca exista bariere, ca putem fi feriti. Acum cand am descoperit cat de vulnerabila este lumea, cat de putin suntem pregatiti pentru imprevizibil, ca filmele alea cu happy end in care vaccinurile erau descoperite peste noapte, sistemul nostru de incredere s-a prabusit. Fara incredere apare teama. Si odata cu ea tot felul de manifestari...

Pierzandu-si increderea in stat, oamenii devin anarhici, ori asta este cel mai periculos lucru. Si nu doar in stat isi pierd increderea ci si fata de cei din jur si chiar fata de ei insisi. Lipsa de incredere instaleaza nesiguranta si asta aduce cu ea o schimbare de atitudine. Chiar si atunci cand lucrurile au sa se linisteasca, multi o sa-si pastreze starea de teama, nesiguranta si neincredere. Un adevarat cosmar social.

Sentimentele astea existau latent in noi, dar nu erau stimulate de nimic sa fie activate. Stateau acolo intr-o stare de veghe, una care avea rolul doar de a ne proteja. Nu erau afisate in nici un fel, la unii pentru ca existau in cantitati infime astfel incat nu aveau cum sa fie remarcate, la altii,  la care aceste sentimente existau mai pronuntat, pentru ca se fereau sa arate ca sunt tematori si lipsiti de incredere. Educatia si contextul social, unul de permanenta interactiune cu ceilalti, ii determinau sa-si ascunda perceptiile si sa-si controleze compartamentul. 

Acum insa, cand pamantul s-a cutremurat, cutiile pandoriene s-au deschis si cei care erau deja pe muchie cu increderea si teama, cei care tineau ascunse alte si alte metehne si atitudini, si-au pierdut controlul sau nu le-a mai pasat cum apar afisati in fata celorlalti. S-au dezbracat si  defileaza asa cum sunt ei de fapt...Nu-i mai intereseaza ce zice lumea, ce zic prietenii si nu se gandesc nici macar o clipa ca totul va reveni la normal, la un moment dat. Sunt ca omul beat, care atunci cand ajunge sa-si piarda autocontrolul,  se dezvaluie in toata splendoarea lui. Am ramas de multe ori uimit, consternat si dezamagit sa descopar la unii oameni, atunci cand au ajuns la un pahar mai multe decat mintea lor putea duce, resentimente si atitudini pe care nici macar o clipa nu le-as fi putut banui...Erau inchise acolo bine, asa ce vedeam in fata si consideram ca real, era de fapt doar un paravan...Se spune ca personalitatea ta la betie are multe în comun cu sinele tău si ca dupa ce te trezesti esti de fapt la fel....Sunt total de acord, nu pot contrazice psihologii...  :)

Este acum o vreme in care facem curat in casa, dar si in jur. Chiar daca nu ne asteptam si nu ne doream asta, ne-am oprit un pic si poate ca nu e chiar asa de rau. Uneori este bine sa-ti mai si oferi un timp. Sa-ti faci ordine, sa te mai uiti in jur. Mereu grabit, nu ai avut ocazia sa vezi bine pista, nici sa-i cunosti bine pe cei cu care alergi....Acum insa, cand lumea s-a oprit, ai tot ragazul...



Offline Cezar2020

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Omu’ beat si coronavirusul
« Răspuns #1 : Sâmbătă, 25 Aprilie 2020, 13:59 »
DA