Autor Subiect: Daca as lua-o de la inceput ..?  (Citit de 16706 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

pe_jumate

  • Vizitator
Daca as lua-o de la inceput ..?
« : Marți, 30 Martie 2010, 12:40 »
Subiectul nu se vrea ceva pretentios sau apocaliptic, ci e doar o invitatie la a identifica talentele si atu-urile pe care, manati de curente diverse am fost siliti sa le uitam sau neglijam in viata de pana acum.. sau de a regandi (poate) fapte pe care le consideram cruciale pentru cursul vietii noastre de acum.. samd :)

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Daca as lua-o de la inceput ..?
« Răspuns #1 : Marți, 30 Martie 2010, 14:59 »
imi place tema @pe_jumate si voi raspunde.
daca ar fi sa ma gandesc la casnicia incheiata, da as lua-o de la capat cu putin din mintea d acum.
daca ma gandesc la "singuratatea" femeii de acum si intamplarile de la pronuntarea divortului pana in prezent, da la fel as face cu anumite momente ale vietii.
sunt, vreau sa cred, o luptatoare si niciodata nu am mers pe drumuri simple dimpotriva greul vietii, al lucrurilor din jur, m-a ambitionat si m-a determinat.
am si pierdut, am invatat sa stiu a pierde si as lua-o de la capat, sper sa pot in continuare in aceeasi maniera. sper sa pot, sa am sanatate caci restul le voi face, cumva, candva.

Offline anamaria_j16

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Răspuns: Daca as lua-o de la inceput ..?
« Răspuns #2 : Marți, 30 Martie 2010, 17:38 »
Am luat-o de la inceput de multe ori si cu rabdare am reusit de fiecare data.Si acum sunt la un nou inceput. E greu, fosrte greu dar am incredere ca si de aceasta data voi reusi.

Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Răspuns: Daca as lua-o de la inceput ..?
« Răspuns #3 : Miercuri, 31 Martie 2010, 00:08 »
Fiecare zi este un inceput. Daca mi-as lua viata de la inceput... toate evenimentele care mi-au creat suferinta, nu le-am putut schimba la momentul respectiv si... pana la urma urmelor am supravietuit intreaga si' apoi asta conteaza  ;D

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Daca as lua-o de la inceput ..?
« Răspuns #4 : Miercuri, 31 Martie 2010, 10:55 »
Aşa este, fiecare zi este un început. Trebuie preţuită fiecare clipă trăită.
Dacă ceva nu a fost bine în viaţa noastră.... ştergem imaginile şi mergem mai departe.
Dăm sens vieţii doar prin iubire. Altfel... rămânem la stadiul de animale sociabile.
nihil sine deo

Offline iulielf

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Răspuns: Daca as lua-o de la inceput ..?
« Răspuns #5 : Miercuri, 31 Martie 2010, 17:01 »
   Daca as lua-o de la inceput? Frumos.......Da, as lua-o. Nu toata lumea e la fel. Nu toate femeile sunt la fel. Nu toti barbatii sunt la fel. Si eu pot nimeri pe cea "potrivita". Poate. :)
   Chiar daca pana acum nu am gasit-o.
   Daca as lua-o de la inceput? Dar, de ce oare trebuie sa existe un sfarsit? Nu ma refer la sfarsitul vietii, ca acela stiu ca va venii, mai devreme sau mai tarziu. In cazul meu, va veni pe la vreo 112 ani.  :D ;D
   Stiati ca, acest site poate da sperante? Stiati ca, acest site te poate face sa treci peste obstacole? Ei bine, eu nu stiam. Dar, in acest moment ma contrazic.  :)

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Daca as lua-o de la inceput ..?
« Răspuns #6 : Miercuri, 31 Martie 2010, 17:07 »
   Acesta e si scopul realizarii lui! Asa cred eu, cel putin! Si daca relatia dinainte s-a terminat, inseamna ca nu te merita si asa a fost sa fie! Ceea ce ma deranjeaza pe mine e ca femei ca ea strica barbatii ca tine, ca iau de bun tot ce ai scris, fara alte explicatii, iar urmatoarea trebuie sa suporte schimbarile rezultate din" suflu si in iaurt!" Acum am vorbit din prisma mamei de baiat, nu a femeii!

Offline iulielf

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Răspuns: Daca as lua-o de la inceput ..?
« Răspuns #7 : Miercuri, 31 Martie 2010, 17:16 »
   Da, carmentoma, se poate sa ai dreptate, poate ca "urmatoarea" va avea de suferit de pe urma loviturilor psihice de care am avut eu parte dar, eu am reusit intotdeauna sa fiu ponderat, nu foarte pretentios, special pentru a nu creea acea aura (de care eu nu am nevoie) de "vadita" superioritate fatza de altii. Mi-a placut sa fiu un om "popular", cu care, cred eu, se poate discuta orice, oricand, din orice domeniu, fara sa reusesc sa fiu "incuiat", cu un simt al umorului foarte dezvoltat, ceea ce o sa se observe de aici incolo, deoarece mi-am revenit, poate ca nu chiar complet, dar 99 %. Din acesti 99 % de "reveneala", circa 40-50 % sunt datorita voua.
   .....deci, nu va avea de suferit nici "urmatoarea", numai ca o sa fiu un picutz mai prudent.

Offline mihaela_m

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Răspuns: Daca as lua-o de la inceput ..?
« Răspuns #8 : Miercuri, 31 Martie 2010, 17:22 »
Daca as lua viata de la inceput...nu as schimba nimic. Acum sunt singura dar mai puternica, am avut si clipe foarte frumoase, si amintiri minunate care nu se vor sterge niciodata, si caderi si necazuri, si familie si prieteni care mi-au stat alaturi . Nu as schimba nimic pentru ca asa este viata. Cu suisuri si coborasuri. Daca as fi ocolit unele obstacole sigur as fi dat de altele. Acum masor timpul prin baietii mei.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Daca as lua-o de la inceput ..?
« Răspuns #9 : Miercuri, 31 Martie 2010, 18:47 »
De la început...
Dacă ai Sănătate, Bunăstare şi Iubire de la început.. nu ar exista rostul unui alt început.
Cred că fiecare dintre noi îşi doreşte un ultim început.
nihil sine deo

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Daca as lua-o de la inceput ..?
« Răspuns #10 : Vineri, 02 Aprilie 2010, 03:24 »
Daca as lua viata de la inceput...nu as schimba nimic. Acum sunt singura dar mai puternica, am avut si clipe foarte frumoase, si amintiri minunate care nu se vor sterge niciodata, si caderi si necazuri, si familie si prieteni care mi-au stat alaturi . Nu as schimba nimic pentru ca asa este viata. Cu suisuri si coborasuri. Daca as fi ocolit unele obstacole sigur as fi dat de altele. Acum masor timpul prin baietii mei.

      Eu nu as vrea sa iau deloc viata de la inceput! Traita asa, cu bune si cu rele, a fost plina cu toate emotiile care pot exista! Nu as mai dori sa trec prin ele inca o data! Mai ales acum, cand totul s-a asezat asa cum mi-am dorit! Timpul meu are 1.86, 85 kg si 47 la pantofi, asa cum am mai scris!! Si a meritat fiecare secunda petrecuta alaturi de el, cu pretul renuntarii la viata mea! De la fatza bucalata, incadrata de carlionti si cu ochisorii negri, patrunzatori, zambet fermecator si manutzele intinse cu drag spre mine care ma intampina la sosirea acasa, pana la adolescentul care e azi, care imi spune Piticutza si ma imbratiseaza cu acelasi drag de aproape 20 de ani!

sile43

  • Vizitator
Răspuns: Daca as lua-o de la inceput ..?
« Răspuns #11 : Vineri, 02 Aprilie 2010, 21:59 »
Daca as putea lua viata de la inceput,as incerca sa schimb lumea in care am trait pana acum.

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Daca as lua-o de la inceput ..?
« Răspuns #12 : Sâmbătă, 03 Aprilie 2010, 00:27 »
orice  zi poate fi un alt inceput, orice sfarsit inseamna categoric un nou inceput... asa ca, de ce trebuie neaparat sa iei aceeasi viata de la inceput ptr a incerca sa schimbi lumea ????? ... si cum ai proceda ???
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

sile43

  • Vizitator
Răspuns: Daca as lua-o de la inceput ..?
« Răspuns #13 : Sâmbătă, 03 Aprilie 2010, 15:44 »
Sincer ,nu stiu cum as face ,dar sunt sigur ca as incerca.

Offline hana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
  • Unde esti Iubire?
Răspuns: Daca as lua-o de la inceput ..?
« Răspuns #14 : Duminică, 04 Aprilie 2010, 10:58 »
Daca as lua viata de la inceput...nu as schimba nimic. Acum sunt singura dar mai puternica, am avut si clipe foarte frumoase, si amintiri minunate care nu se vor sterge niciodata, si caderi si necazuri, si familie si prieteni care mi-au stat alaturi . Nu as schimba nimic pentru ca asa este viata. Cu suisuri si coborasuri. Daca as fi ocolit unele obstacole sigur as fi dat de altele. Acum masor timpul prin baietii mei.
Adevarat Baietii cu familiile lor sunt viitorul, dar eu mai vreau ceva sa ma simt bine, iubita si fericita. Nu as lua viata de la inceput, vreau doar sa traiesc fericita in continuare, aceea fericire de la 30 ani, dar oare se mai poate?
Avem nevoie de IUBIRE