Autor Subiect: Ce facem in continuare in Singles Camp&Travel?  (Citit de 3027 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Ce facem in continuare in Singles Camp&Travel?
« : Miercuri, 06 Mai 2020, 12:48 »
Ce facem in continuare in Singles Camp&Travel?

Cand o sa ne intoarcem la normalitate o sa gasim lumea un pic schimbata. Si fara sa fim dezmagiti va fi nevoie sa ne obisnuim la gandul ca inca nu ne putem intoarce acolo unde am fost cu 3 luni in urma. Pana cand ne reacomodam, pana reinvatam sa socializam, sa ne apropiem, o sa treaca probabil un an, doi, poate chiar mai multi. Va fi nevoie sa dispara orice ne-ar produce teama, tot ceea ce determina la precautie exagerata si in acelasi timp sa reapara puternic dorinta si nevoia de a fi impreuna cu altii.

Ce o sa facem in tot acest timp, nu o sa mai socializam, o sa stam feriti de altii, o sa ne insiguram, o sa creem in jurul nostru un soi de gard protectiv? Nu o sa mai calatorim, nu o sa mai petrecem, nu o sa mai legam prietenii? Teama si nevoia de siguranta ne va tine departe de cei cu care ne placea sa iesim, de locurile care ne bucurau?

Personal, nu cred ca o sa fim determinati de context la izolare personala, sunt convins ca o sa existe socializare. Dar, e adevart, o sa fie altfel decat acum 3 luni: o sa fie mai selectiva si la alta scara.

Revenirea la socializare se va face treptat. Incepem cu prietenii apropiati, apoi concentric o sa marim cercul. Cam asta zic eu ca se va petrece.

Evident ca o sa existe si exceptii. O sa fie oameni care se vor reacomoda imediat si o sa revina la nivelul de socializare initial, in scurt timp. O sa fie altii care o sa gaseasca mereu motive de temere si precautie, asa ca o sa prefere din siguranta sa stea un timp mai lung departe de ceilalti...
Ce face noi Singles Camp, cum o sa continue povestea asta frumoasa a noastra? Sunt convins ca v-ati intrebat, ca v-ati gandit la asta si poate va uitati spre noi, organizatorii si colaboratorii, pentru a va da un raspuns.

Incerc un raspuns stiind ca este asteptat, dar din pacate e foarte greu sa va spunem acum ce va fi. In primul rand pentru ca nu stim cum o sa evolueze lucrurile din punct de vedere al sigurantei circulatiei si al intalnirilor. Cat va dura pana cand securitatea de calatorie se apropie de 100%. Apoi cum a iesit fiecare dintre voi din aceasta, ce nevoi are, ce griji, care este nivelul de dorinta de socializare. Sunt multe aspecte si elemente ce influenteaza modul de desfasurare si de dezvoltare a proiectului in continuare.

Ceea ce este foarte important este ca va cunoastem, suntem in legatura cu voi, ceea ce ne permite sa luam mereu pulsul, sa intelegem nevoile si dorintele. Apropierea aceasta ne va da posibilitatea sa intuim, sa previzionam, sa construim adaptat.
Cel mai probabil este ca in prima faza o sa ne orientam mai mult spre grupuri mici, de 8, de 12, de 14. Aveam oricum in programe astfel de actiuni, deci nu e nou pentru noi, avem expertiza pentru asa ceva.

O sa facem insa cateva modificari in ceea ce priveste accesul la acest tip de grup si in special la program. Iar locatia aleasa va fi una exclusiva, dedicata. Asa cum facem de exemplu in Faroe, in unele locuri din Islanda. O sa alegem locatii mici, care sa aiba si farmec si un grad de izolare care sa permita grupului sa interactioneze permanent.

Selectia pt posibilitatea de participare la acest tip de actiuni ne-a fost in mare parte usurata. Daca virusul acesta a adus atatea lucruri rele, a adus si unul bun pentru noi: am avut ragazul si ocazia sa cunoastem mai bine pe cei din Singles Camp. Din comunicarea cu noi in aceasta perioada, dupa felul in care s-a raspuns, dupa modul in care s-a inteles ceea ce facem, am reusit sa vedem anumite lucruri. Acestea o sa ne ghideze in selectia pe care o s-o facem.

Ceea ce nu dorim sub nici o forma este sa mai avem si sa intalnim in actiunile noastre persoane care nu au incredere, respect, intelegere, care se manifesta rautacioas si superior. Stiu ca unii considera filtrarea ceva limitativ, prea selectiv si exclusivist. Am fost mult criticati pentru asta, ne-am atras si cativa"dusmani", este de asemenea neplacuta ca procedura, dar o continuam pentru ca este o forma prin care ne putem asigura de respectarea profilului impus participantilor. Sunt oameni care nu se pot evalua, sunt persoane care nu stiu sau nu inteleg cat de obositori si iritativi sunt pentru alte persoane si pur si simplu nu realizeaza cat efort suplimentar trebuie sa depuna un insotitor de grup din cauza lui, cate probleme genereaza in agentie. Pentru a fi mai clar, direct si explicativ: am avut o multime, mii de oameni faini in grupuri, dar din pacate am mai nimerit si pe cate unul care efectiv nu am inteles ce cauta intr-un grup. Atat de tare ne-au obosit oameni din astia, atat de mult ne-a descurajat atitudinea lor, atata timp am pierdut cu ei explicand, aratand, incercand sa-i armonizam cu grupul. Sa nu mai discut in agentie: persoane care vorbesc de sus cu fetele de acolo, care le reped pentru ca "indraznesc" sa le aminteasca a nu stiu cata oara ca nu au trimis contractul semnat, ca nu au transmis optiunile etc

Din pacate s-a mai trecut peste astfel de semne indicative a caracterului si a educatiei comportamentale, dar motivat intr-un fel: sau pentru ca unii nu mai erau la prima actiune, sau pentru ca atitudinea s-a pus pe seama unei stari de moment, sau efectiv pentru ca lucrurile erau prea avansate in rezervare si era aproape imposibil sa mai poti da inapoi. Am gresit ca nu i-am exclus la evidenta acestor semne si apoi a fost nevoie sa suportam si noi organizatorii si insotitorii si fetele din agentie. Pentru ce si pentru cine? Pentru cineva care nu are respect fata de munca ta, fata de tine ca om, fata de grup? E un nonsens sa-ti pui la dispozitie toata expertiza, emotiile, sentimentele pt astfel de persoane.

Grupurile acestea mici impun si o anumita compatibilitate, o anumita disponibilitate la a comunica, la a face ceva impreuna. Intr-o vacanta friendly nu poti merge cu persoane care se comporta superior, detasat, critice, care mereu au de spus si demonstrat ceva. Nici cu oameni care au tendinta sa-si creeze bisericute, care sa sparga grupul, pentru a deveni "alfa" intr-o fractiune a acestuia.

Daca vrem sa mergem impreuna, sa mergem intr-un grup, atunci trebuie sa fim mereu impreuna. Calatorim, vizitam, drumetim, mancam, ne distram impreuna. Daca ne cunoastem a fi solitari, cu nevoi de detasare, atunci mergem singuri, sau cu un prieten(a). In nici un caz intr-un grup.

Cei care au fost cu mine in grup mic stiu la ce ma refer si inteleg ce doresc sa fac in continuare.

Ca locatii va spuneam ca o sa alegem unele de mici dimensiuni, care sa aiba prin amplasament un anumit grad de izolare. Ce urmarim de asemenea este sa fie in categoria "charming house", in asa fel incat sa se poata crea o poveste in jurul ei. O sa vedeti cateva fotografii, pentru a intelege mai bine la ce ne gandim...





































O sa incepem cu acest tip de actiuni imediat ce avem certitudini de calatorie...Pana atunci visam la calatorii si facem planuri... :)

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Ce facem in continuare in Singles Camp&Travel?
« Răspuns #1 : Miercuri, 06 Mai 2020, 16:12 »
Salutare tuturor!
    Gigi, cred ca ai atins toate punctele gandite de majoritatea.  :applause: ,  inclusiv despre cei care nu citesc regulile sc ..... 
    Poate ca o fi iar venit momentul unei noi autoselectii a participantilor.
                                                                               
    Ma gandesc cu mult drag, la imbratisarile de la autocar, la atmosfera unica care se creaza intre persoane care se vad pentru prima data in viata...

    In urma cu ceva ani, cand am descoperit intamplator Single Camp,  nu existau alte platforme pentru discutii on line ca acum, abia asteptam sa deschid forumul sa vad ce s-a mai discutat, ce muzica s-a postat, ce impresii s-au scris despre actiunile sc in care eu nu am prins loc.. ;D , ce bancuri noi au aprut, ce carti , ce filme , ce retete se recomanda ...   
    Poate si acest fapt crea atmosfera de prietenie, stiam multe unul despre celelalt inainte de a ne intalni fizic.
    Era o atmoasfera de prietenie si apreciere.
    Apoi a fost o perioada in care forumul a fost monopolizat de cateva persoane si orice alte interventii nu erau luate in seama, si poate si asta si poate si aparitia altor platforme,  a facut ca incet, incet sa nu mai intram pe aici.
 
    Nu mai stiu , dar parca, nu puteai citi pe forum daca nu faceai parte din comunitate ...

    Acum la fiecare actiune se face grup...foarte multi suntem prin toate grupurile ... nici nu mai sti ce ai scris pe unde ai scris ... :2funny:

    Recunosc ca nici eu nu mai intru pe forum decat cand caut ceva anume. 
    Acum am intrat, deoarece pe unul din zecile de grupuri  :whistle: :whistle: din care fac parte , se scria ceva ce eu nu regaseam ca facand parte din atmosfera sc ....si credeam ca s-au schimbat regulile si eu am ramas in urma cu informatia  ::)
 
    Deci nu, nu s-au schimbat,  tot asa au ramas , daca vrei sa te retragi iti gasesti inlocuitor sau doar daca este posibil te muti la o alta actiune.

    Sunt convinsa ca  Gigi si Samiza, dupa ce se vor ridica restrictiile si vor aparea noile reguli de viata in grup :), vor gasii solutii ca toata lumea sa fie multumita, dar si din partea noastra trebuie sa fie mai multa intelegere, traim niste vremuri cu totul aparte. 

   Eu personal abia astept sa reincepem intalnirile, va fi foarte distractiv sa ne imbratisam cu masti si manusi ... de care sper sa scapam cat mai repede.  *|* *|*
   Abia astept sa vad cum o sa chiui cu masca pe nas ... :giggle: si pentru ringul de dans, probabil,  ca pe langa pantofiorii de dans o sa trebuiesaca sa folosim betele de trumetie  :happy:

Va imbratisez cu drag pe toti.... :smitten: :smitten: :smitten:

           Intr-o noapte, un betiv cauta ceva in jurul unui felinar.
           Cineva il intreaba , ce faci, cauti ceva anume!
           Da, caut cheia!
           Aici ai pierdut-o!
           Nu, da, doar aici e luminat..

                                                                                                                                           eu am pierdut semnul intrebarii ;D

Gigi, suze ca am intrat peste tine dar simteam nevoie sa scriu cateva cuvinte.
 

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Ce facem in continuare in Singles Camp&Travel?
« Răspuns #2 : Joi, 07 Mai 2020, 08:07 »
Este o bucurie pentru mine de fiecare data cand cineva isi descrie sentimentele, cand isi arata gandurile si asteptarile. Ceea ce scriu este deschis pentru discutie, las lumea sa continue... :)

Offline ANCUTA66

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 58
Re: Ce facem in continuare in Singles Camp&Travel?
« Răspuns #3 : Joi, 07 Mai 2020, 11:54 »
Buna ziua tuturor, am citit inca de ieri mesajul lui Gigi dar nu am avut timp sa raspund. M-a bucurat foarte mult pentru ca il asteptam si pentru mine este semnul ca SC v-a continua .  In aceasta perioada se implineste un an de cand am aflat de SC si de cand urmaresc cu mare atentie toata activitatea de pe forum. Mi-a placut atat de mult ce am gasit aici incat in acest an am participat la cinci excursii si aveam alte cinci in plan(in mare parte achitate). Pe mine m-a impresionat organizarea excursiilor pana la ultimul detaliu, cerintele exprimate foarte clar de la inceput si nu prea am inteles de ce cineva care nu e de acord cu ele sa insiste sa participe la excursii. Sigur ca, pe viitor va trebui sa respectam niste reguli suplimentare dar, sunt sigura ca cine doreste sa socializeze, sa iasa in drumetii, sa se intalneasca cu prietenii va accepta  si regulile.  O perioada nu ne vom imbratisa, nu vom face hora seara, dar vom putea povesti, spune bancuri,..., purtand masti si manusi. Prin natura meseriei mele, in ultimele doua luni am stat foarte mult timp cu manusi si masca (chiar si ehipament complet) si daca la inceput imi era greu sa respir, acum sunt momente in care uit de ele si imi dau seama ca ma comport ca si inainte. Deci, ne vom obisnui cu ele si in iesiri daca o sa fie nevoie. Probabil o sa fie o triere "naturala" , dar cine va ramane vor fi cu adevarat dornici de socializare, prietenie.
Mi-e dor de multi pe care i-am cunoscut in acest an, le multumesc celor care s-au gandit la mine si astept cu nerabdare sa se contureze viitoarele intalniri. Pana atunci, numai bine la toti.

Offline cartex

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 152
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Ce facem in continuare in Singles Camp&Travel?
« Răspuns #4 : Joi, 07 Mai 2020, 19:00 »
Doamne!!! Mie imi scapara calcaiele sa ajung in vreuna din casutele astea de povesti  :smitten:
Cat despre cum isi va pune amprenta asupra noastra tot ceea ce s-a intamplat ... parerea mea pur personala, este ca cine avea inima deschisa si netematoare inaine , o va avea la fel si dupa perioada asta ....
In schimb , exista si acele persoane ale caror fobii , frici si alti demoni erau cumva tinute in stare latenta de o viata  asa zis, normala si la care acum , dupa toata isteria( creata intentionat  sau nu), au iesit din tiparele  "normalului" lor si li s-au activat toti senzorii de alarma ...
Eu am fost in toata aceasta perioada activa , lucrand intr-0 mare comunitate de oameni...ne-am adaptat imediat la situatie, am luat masurile de siguranta  impuse  si ne-am trait viata mai departe ...o viata  aproape de cea de dinainte , fara frici inutile si dat ochii peste cap... deci se poate
Imi doresc sa putem iar iesi impreuna cat  mai repede ( Gigi , fa o vraja! :angel:), in atmosfera deja cunoscuta din SC de toti cei ce apreciaza calitatea...si , da , grupurile mici sunt chiar in-can-ta-toare  :smitten: