Autor Subiect: Despre prietenia fara granite  (Citit de 2853 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Despre prietenia fara granite
« : Joi, 14 Mai 2020, 09:39 »
Frumusetea acestei lumi sta in diversitatea mare a popoarelor. Faptul ca suntem diferiti ca aspect anatomic, ca avem obiceiuri, culturi si religii diferite, este o adevarata comoara. Cum ar fi aratat lumea asta a noastra populata de oameni uniformi, care arata la fel, care au aceleasi folclor, aceleasi abilitati, care merg la aceiasi biserica?
 
Sunt pe glob o multime de etnii, apartinand a patru mari rase, dupa altii chiar cinci. Fie ca fac parte din rasa noastra, caucaziană, fie ca apartin celei mongoloide, sau negroide, sau australoide, oamenii trebuie tratati la fel. Pentru binele si armonia acestui glob, civilizat si uman, este sa consideram pe toti, indiferent de rasa si etnie, la fel de importanti, sa nu fim catusi de putin xenofobi. Este esential sa nu judecam, sa nu asezam pe nivele, sa nu dispretuim.

Am intalnit din pacate destul de multa lume privind superior, desconsiderand, chiar umilind. Fara sa gandeasca si macar o clipa la contextul in care o etnie s-a conturat si evolueaza fizic, social, educational, comportamental. Fara sa gandeasca si sa cantareasca sansa pe care a avut-o fiecare dintre popoare pentru a se dezvolta. Una este sa ai apa, sa ai munti, sa ai pamant fertil, sa ai marea langa tine si alta este sa te nasti in desert, in zone aride. Una este sa te bucuri ca popor de libertate si alta este sa fi mereu agresat de altii...Contextele, resursele sunt diferite, nu am avut toti aceiasi sansa.

Am calatorit si am cunoscut multa, multa lume, din toate rasele. Am intalnit zeci de etnii, i-am indragit pe toti, i-am respectat si asa mi-am facut prieteni peste tot. La care tin la fel de mult, pe care ii apreciez fara vreo diferenta, indiferent de unde sunt. Am avut bucuria ca acum, in vremurile astea ciudate, sa vad ca ma cauta, intreaba ce fac, cum sunt. Si nu doar formal, chiar am simtit emotie si grija.

Am realizat acum, mai mult decat oricand legatura extraordinara care s-a format intre mine si ei. Chiar daca fizic ne despart mii de kilometri, mi s-au parut atat de aproape! Mesajele din Maroc, din Faroe, din Madagascar, din Tanzania, din Vietnam, din Tailanda, din Islanda, din alte si alte tari, mi s-au parut venite de langa mine, din coltul strazii pe care stau. Intre oamenii care se respecta, se formeaza un soi de comuniune si o apropiere ce nu tine cont de granite si de distante.

Astept cu nerabdare ca lumea sa fie din nou deschisa, sa-i pot revedea, sa le spun si sa le arat cat de mult am apreciat gandul lor bun. Pana atunci, pentru ei, prietenii mei din toata lumea, in semn de respect, de apreciere pentru tarile lor care m-au gazduit si mi-au oferit momente minunate, am ales cateva fotografii cu oameni din intreaga lume....




















































Offline Melinda

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Despre prietenia fara granite
« Răspuns #1 : Joi, 14 Mai 2020, 09:57 »
Minunat Gigi ! ai dreptate , omenirea este frumoasa pentru ca este diversa :) . Eu personal in trecut am tratat de multe ori cu superioritate si cu aroganta oameni de alte conditii .....pana in momentul in care Dumnezeu mi-a dat ocazia  sa imi invat lectia .....de iubire ...de acceptare a tuturor ......., la o conferinta internationala , unde am cunoscut povesti , vieti ...am privit dupa cortina viata femeilor din Africa , Yemen , Bangladesh , America de Sud ....povesti grele , dureroase, pe care ele le purtau cu demnitate si zambind ....atunci de-abea am inteles ce privilegiata sunt ca m-am nascut in Europa, care nu mai traverseza situatii de viata similare cu ale lor de sute de ani ....si inteleg privilegiata nu cu superioritate , ci cu recunostinta fata de Creator , de a-mi da viata in tara asta , pe meleagurile acestea binecuvantate cu bogatii si bunastare .
Am invatat sa respect si sa ADMIR acei oameni ,care sunt eroi , care realmente duc poveri inimaginabile ...si nu se plang ....care sunt deschisi si prietenosi ....puternici in vulnerabilitatea lor ....

am mai inteles ca a fi privilegiat este o chemare la a fi responsabil ...a VEDEA  lumea ...a IUBI si a AJUTA ...o invitatie la a intelege ca SUNTEM UNA ....inseparabili ...ca d ecate ori ranesc un om ..de oriunde ar fi , nu pot sa o fac fara a ma rani pe mine ....