Autor Subiect: Andaluzia si Gibraltar. Feeria culorilor 19 iunie - 26 iunie 2021  (Citit de 8833 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Andaluzia si Gibraltar. Feeria culorilor 19 iunie - 26 iunie 2021
« Răspuns #30 : Vineri, 18 Iunie 2021, 10:02 »
Am transmis la cererea celor care m-au contactat LOCUL in avion, pentru a putea completa formularul de intrare in Spania in vederea obtinerii QR-ului de acces.

Mai sunt cateva persoane care inca nu m-au contactat. Pana dupa-amiaza am sa verific continuu telefonul si am sa transmit celor care-mi cer, locul pe care il au. La ora 16:00 insa plec spre Bucuresti si conducand pe drum imi va fi imposibil sa mai fac comunicari. Ajung la hotel in jur de 21:00. Doar atunci am sa mai fac o comunicare, celor care imi mai transmit solicitari.

 :oops: Tin sa fac o observatie, pt ca mi s-a comunicat din agentie ca primesc acolo telefoane in legatura cu completarea formularului. Aceasta NU este treaba agentiei, este un document individual, care trebuie completat PERSONAL, de toate persoanele care calatoresc pe calea aerului spre Spania, fie ca sunt turisti, fie ca sunt oameni care merg la munca sau la rude acolo. Deci va rog mult nu mai sunati acolo, nu mai intrerupeti, am impreuna cu cei de acolo lucruri de pus la punct inainte de plecare.

V-am comunicat ca am sa fac cateva modificari in program si in acelasi timp rezervari la obiective, pentru a fi sigur ca o sa le putem vizita pe interior. Mezquita va fi inchisa duminica, asa ca am mutat si programat vizitarea ei, sambata la ora 16:30. In continuarea vizitei spre mult sa va pot oferi o surpriza.  :)

Duminica am facut o rezervare pentru vizitarea  Alcazar de Los Reyes Cristianos, la 09:05 si acum incerc sa fac si la Viano Palace. Am sa incerc pana la plecarea spre Bucuresti sa fac rezervari la toate obiectivele din program, astfel incat sa nu depindem acolo de hazardul locurilor disponibile.

Vremea se anunta a fi foarte calda, vom avea temperaturi de pana la 37 de grade in mijlocul zilei. Deci imbracati-va lejer, usor, sport, luati cu voi incaltaminte potrivita plimbarii pe distante mai lungi.

Nu uitati de recomandarea pe care v-am facut-o referitoare la bagaje: sa fie cat mai usor de transportat! Avem doua hoteluri ultracentrale, la care accesul se face doar pietonal. Cel din Cordoba si cel din Sevilla. De unde ne lasa autocarul, va fi nevoie sa deplasam fiecare cu bagajul cca 200 - 300 metri. Deci troler, foarte bine ar fi peridoc, asa cum am mai scris.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Andaluzia si Gibraltar. Feeria culorilor 19 iunie - 26 iunie 2021
« Răspuns #31 : Luni, 28 Iunie 2021, 07:50 »
De la un capat la altul al Imperiului Spaniol. Asa s-ar putea numi calatoria mea, inceputa la Lima si terminata la Malaga. O minunata experienta, alaturi de oameni frumosi, impreuna cu care am calatorit, am admirat, m-am bucurat. Am asteptat cu atata nerabdare ca portile lumii sa se deschida iar, incat simt acum ca nu ma mai pot opri de atata incantare. Si nici n-am s-o fac: zilele urmatoare plec in Alpi, apoi imediat si legat cu Elvetia, in Irlanda, apoi in Faroe, Germania, Austria, Zanzibar...Stand atunci inchis in curte ma gandeam ca atunci cand voi putea zbura din nou, sa nu mai pierd nici o zi...

A fost extraordinar sa reintalnesc atmosfera de vacanta, iar ultima seara petrecuta cu grupul de Andaluzia, a fost exact ceea ce asteptam, de ceea ce aveam nevoie. Sa vad strazile pline, terasele vuind a veselie, oameni fericiti. Drumul acela pe care l-am facut impreuna, de la Vino Mio pana in Piata Merced, a fost ca un elixir.

Am regasit cu dragoste si bucurie locuri in care am fost de-a lungul anilor, impreuna cu multi dintre voi, cei de aici din SC. A fost ultima mea iesire aici si am vrut sa-mi iau adio asa cum se cuvine unui loc drag, oferind totodata celor din jur esenta Andaluziei. Am gasit in Cordoba un grup tare fain, o atmosfera placuta, de vacanta cu prieteni. Asa cum imi doresc in fiecare grup. M-am simtit facand parte din gasca, ca si cand eram in vacanta.

Am petrecut momente de incantare la Sevilia traversand parcuri, inconjurati de vegetatie luxurianta si privindu-va "incarcati" de paloma blanca in Piata America. M-am bucurat de o zi superba pe stanca Gibraltarului, umbrita de nori si inveselita de maimute. Serile pe terasa de la malul marii, din Linea, spectacolul de flamenco la tablao din Sevilia si ultima cina impreuna la Vino Mio, terminat cu veselia dansurilor impreuna cu bailarines de flamenco. Clipe care cu siguranta nu o sa le uit vreodata.

Ce as putea spune dupa o asemenea vacanta? Ca am reinviat parca, mi-am regasit pofta de ras, de distractie, de a intalni oameni. Este mai important decat credeti si de aceea un MARE MULTUMESC!  :flori:

Un si mai mare multumesc pentru Cristina si Anto, pentru acea prima zi nebuna, in care mi-au tinut locul, mi-au oferit liniste, m-au tinut mereu la curent cu ceea ce se intampla. Roxanei, de asemenea, multumesc pentru calm, pentru toleranta, pentru intelegere si felicitari pentru felul in care stii sa gestioneze situatii.

Zilele urmatoare am sa incept sa postez fotografii, pentru a ramane o istorie vie pentru aceasta vacanta minunata.