Autor Subiect: Andaluzia si Gibraltar. Feeria culorilor 19 iunie - 26 iunie 2021  (Citit de 8790 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Andaluzia si Gibraltar. Feeria culorilor 19 iunie - 26 iunie 2021
« Răspuns #15 : Marți, 18 Mai 2021, 15:03 »
Imi fac datoria sa explic, iar cu asta inchid discutia legata de vizitarea Catedralei din Sevilia. Vreau sa se inteleaga ca nu fortez inscrieri (nu am nici un motiv), dar e nevoie sa zoresc pe cei care doresc sa intre sa-mi scrie, pentru ca plec din tara si nu o sa mai pot ajuta cu rezervarea intrarii. Asa cum spuneam ma intorc doar in 17 iunie, prea tarziu sa mai gasim vreun bilet de intrare.

Maine la 12:00 am sa fac rezervarea pt cei care mi-au scris, alegand o ora de intrare, din ce gasesc disponibil. Am sa comunic aici care va fi acea ora, in asa fel incat cei care se razgandesc sa isi pot cumpara singuri bilete online. Doar ca atentie, pentru a beneficia de ghidaj trebuie sa rezervati exact aceiasi ora ca si restul grupului.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Andaluzia si Gibraltar. Feeria culorilor 19 iunie - 26 iunie 2021
« Răspuns #16 : Miercuri, 19 Mai 2021, 13:02 »
Am luat biletele la Catedrala Sevilia pt intreg grupul, pentru 22 iunie ora 10:50, era prima la care am mai gasit sa putem intra cu totii.

Offline Roxana Teodorescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Andaluzia si Gibraltar. Feeria culorilor 19 iunie - 26 iunie 2021
« Răspuns #17 : Vineri, 21 Mai 2021, 08:35 »
Perfect, multumim Gigi!! 😁

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Andaluzia si Gibraltar. Feeria culorilor 19 iunie - 26 iunie 2021
« Răspuns #18 : Duminică, 23 Mai 2021, 10:35 »
 :oops: De ultima ora: “ Anyone fully vaccinated against COVID-19 will be allowed into Spain from June 7, Spanish Prime Minister Pedro Sanchez announced on Friday.

This includes travelers from non-EU countries like Turkey and the US, although Spain will only accept those who have received a vaccine recognized by the World Health Organization or European Medicines Agency.
”

Deci este foarte posibil ca pana la plecarea noastra, cei care au vaccinul facut (ambele doze cu probabil 10 zile trecute de la rapel) vor putea intra in Spania fara test. Asteptam insa o decizie clara.


Offline Simpatic

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Andaluzia si Gibraltar. Feeria culorilor 19 iunie - 26 iunie 2021
« Răspuns #19 : Vineri, 04 Iunie 2021, 08:25 »
Buna ziua,

As dori sa stiu daca mai sunt locuri disponibile, daca da, care este termenul de inscriere.

Multumesc,

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Andaluzia si Gibraltar. Feeria culorilor 19 iunie - 26 iunie 2021
« Răspuns #20 : Duminică, 06 Iunie 2021, 10:52 »
Simpatic, ia legatura te rog in agentie. office@bonvoyagesibiu.ro. Eu sunt doar in tranzit prin Romania, am sosit din Italia si acum sunt in Bucuresti gata de plecare in Peru. Nu stiu care este situatia rezervarilor. Cand ma intorc in 17 iunie, iau doar lista.

 :oops: Pentru intrarea in Spania, in acest moment (de pe site-ul MAE):
“Începând cu data de 7 iunie 2021, toți pasagerii care sosesc din România pe cale aeriană trebuie să prezinte la intrarea în Spania unul dintre următoarele documente:
➡️ un certificat care atestă vaccinarea completă împotriva COVID-19 cu cel puțin 14 zile anterior călătoriei;
➡️ un test negativ PCR sau un test negativ antigen pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2;
➡️ un certificat de recuperare post-Covid (acesta poate fi un document eliberat de un serviciu medical la 11 zile de la depistarea infectării cu Covid. Acest certificat este valabil timp de 180 zile).
Copiii sub 6 ani  sunt exceptați de la măsura obligației prezentării acestor documente justificative.
De asemenea, toate persoanele care călătoresc spre Spania, pe cale aeriană sau maritimă, trebuie să completeze, anterior efectuării călătoriei, un formular privind starea de sănătate prin intermediul aplicației Spain Travel Health (SpTH) sau a paginii de internet www.spth.gob.es .”

Urmariti pe site-ul mae pana in ultima zi daca se schimba ceva, desi personal nu cred...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Andaluzia si Gibraltar. Feeria culorilor 19 iunie - 26 iunie 2021
« Răspuns #21 : Marți, 15 Iunie 2021, 20:58 »
Sunt in Peru acum, dar in cateva ore urmeaza sa ne imbarcam. Am verificat pe site-ul MAE si am vazut ca s-au pastrat conditiile de intrare. Pregatiti deci adeverinta de vaccinare daca rapelul este in termenul silicitat sau daca nu ati reusit inca sa va vaccinati una dintre celelalte doua posibilitati de intrare.
Pregatiti si declaratia de sanatate solicitata de Spania si cea pt intoarcerea in Romania.
Eu am sa fiu pe drum 2 zile, dar la Amsterdam am o conexiune de 5 ore, daca mai aveti intrebari punetimi-le si o sa va raspund de acolo.

Ne vedem pe aeroport, la ora comunicata.

Am schimbat ceva la program, urmeaza ca sambata sa avem un program intens dar foarte frumos. Va povestesc pe drum. Incercati sa va odihniti sa ajungeti acolo pregatiti de incursiunea in lumea andaluza.


Offline Roxana Teodorescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Andaluzia si Gibraltar. Feeria culorilor 19 iunie - 26 iunie 2021
« Răspuns #22 : Marți, 15 Iunie 2021, 21:20 »
Multumim Gigi, drum bun si ne vedem in curand!  :laugh:

Offline Roxana Teodorescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Andaluzia si Gibraltar. Feeria culorilor 19 iunie - 26 iunie 2021
« Răspuns #23 : Marți, 15 Iunie 2021, 21:48 »
O intrebare Gigi: la completarea formularului spTh pentru intrarea in Spania, la al doilea pas cere pe langa numarul zborului si locul in avion,  apoi numele si adresa hotelului in care vom sta prima data si numarul camerei. Necunoscand aceste detalii nu ar fi mai bine sa completam acest formular in aeroport inainte de imbarcare pentru a ne putea comunica toate aceste detalii? Multumesc frumos.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Andaluzia si Gibraltar. Feeria culorilor 19 iunie - 26 iunie 2021
« Răspuns #24 : Miercuri, 16 Iunie 2021, 19:06 »
Completati tot ceea ce stim acum:
- nr zbor: Blue Air: OB 125 19 iunie Bucuresti - Malaga
- hotelul Cordoba: Hotel Eurostar Conquistador****

Locul si nr camerei nu le cunoastem pana la check in zbor, respectiv check in hotel. Nimeni nu este absurd sa ni le ceara inainte de a le putea cunoaste.

Nu uitati si de formularul pt intoarcerea in Romania. Il completam acolo, dar sa-l aveti listat.

Offline Roxana Teodorescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Andaluzia si Gibraltar. Feeria culorilor 19 iunie - 26 iunie 2021
« Răspuns #25 : Joi, 17 Iunie 2021, 08:34 »
In regula, multumim frumos pentru informatii!

Offline Tegzesiu Dana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Andaluzia si Gibraltar. Feeria culorilor 19 iunie - 26 iunie 2021
« Răspuns #26 : Joi, 17 Iunie 2021, 08:57 »
Rămâne atunci să completăm formularul de intrare în Spania când ne întâlnim în aeroport?

Despre ce formular de întoarcere în România e vorba? Nu am găsit nimic pe siteurile oficiale.

Mulțumesc!

Offline Roxana Teodorescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Andaluzia si Gibraltar. Feeria culorilor 19 iunie - 26 iunie 2021
« Răspuns #27 : Joi, 17 Iunie 2021, 13:47 »
Am comis eu o eroare si am completat formularul de calatorie individual, daca ma uitam mai atent as fi observat ca este si un formular de grup ce poate fi completat pe site ul Spth.... Probabil daca completati formularul de grup nu va cere atatea detalii.. Din pacate mie mi s-au salvat datele si nu mai pot completa un nou formular de grup, ramane in aeroport cand voi primi locul in avion sa continui de completat, altfel nu imi permite platforma fara toate detaliile introduse. Am scris toate acestea sperad ca altii sa nu faca aceeasi greseala ca mine.😂 Mult succes, ne vedem pe 19 iunie!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Andaluzia si Gibraltar. Feeria culorilor 19 iunie - 26 iunie 2021
« Răspuns #28 : Joi, 17 Iunie 2021, 15:41 »
Pentru intoarcerea in Romania: la momentul actual Spania se afla in scenariul verde, deci nu e nevoie de test sau adeverinta de vaccinare, daca insa se schimba ceva intre timp si Spania revine in scenariul galben, este posibil sa aveti nevoie de adeverinta de vaccinare sau de test.

Documentul de intrare il gasiti inainte de triaj, se completeaza foarte usor si repede la fata locului:


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Andaluzia si Gibraltar. Feeria culorilor 19 iunie - 26 iunie 2021
« Răspuns #29 : Joi, 17 Iunie 2021, 17:03 »
Pentru intrarea in Spania, intrati pe link-ul comunicat: https://spth.gob.es/ si completati Individual FCS Form.

In afara de datele de pasaport si de nume, o sa vi se ceara sa completati:

- hotelul in care o sa stati prima oara: Hotel Eurostar Conquistdor Cordoba

- Adresa acestui hotel: Calle Magistral González Francés, 15

- Cod postal (zip) 14003

- Province: Andalucia

- City:  Cordoba

- Zbor: 0B 125 data: 19 iunie

- Compania aviatica: Blue Air Aviation sa

- Locul in avion - pt aceasta informatie, screti-mi pe numarul de whatsapp 0040 745 106501, numele si prenumele si va transmit locul. Din cauza GDPR nu am voie sa dau aceasta informatie pe forum.

Dupa completare, veti primi pe Email un QR, pe care va fi nevoie sa-l salvati in telefon si daca aveti posibilitatea, sa-l listati.

Faceti acest lucru cel tarziu astazi, nu lasati pe maine si in nici un caz sa va ganditi ca aveti timp pe aeroport, cu ajutorul cuiva. Toata lumea este preocupata de check in si nu este un proces tocmai simplu. O sa intrati in panica acolo, am vazut acum la Peru doua persoane in aceasta situatie.

Atasat acestui document trebuie sa aveti cu voi una dintre urmatoarele:

- un certificat care atestă vaccinarea completă împotriva COVID-19 cu cel puțin 14 zile înaintea călătoriei;
 
- un test negativ PCR sau un test negativ antigen ;
 
- un certificat de recuperare post-Covid (acesta poate fi un document eliberat de un serviciu medical la 11 zile de la depistarea infectării cu Covid. Acest certificat este valabil timp de 180 zile).