Autor Subiect: Maramures, plai de dor! Drumetie, vizite si multa distractie! 16 - 20 iunie 2021  (Citit de 10353 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline tm2019

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
Buna seara,
Cred ca este o greșeală cu nr de telefon al șoferului ce pleacă cu grupul din Bucuresti. Am sunat la 0756070703 pentru preluarea din Cluj si mi s-a spus ca numărul aparține altei persoane.
Eu am un nr de telefon salvat de anul trecut din excursia cu transport la Cheile Nerei unde șoferul se numea tot Bogdan și avea un nr de telefon foarte asemănător cu excepția penultimei cifre care era 8 in loc de 0.
Astept o confirmarea din partea dvs,
Mulțumiri.

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
BOGDAN  tel 0756/070783

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Buna, tuturor!  :)

Miercuri vom pleca din:

Iasi, ora 7.00,  parcarea Carrefour Market, soseaua Arcu nr.29. Pentru conexiuni pe traseu, contactati-ma la 0743122214

Bucuresti, ora 6.00, statia MOL Pacii, Pentru conexiuni contactati soferul, Bogdan - 0756070783

V-am scris mai jos cateva informatii utile pentru aceasta excursie.

Va rog sa-mi trimiteti mesaj pe email sau telefon 0743122214, daca nu doriti sa mergeti cu mocanita  sau nu vreti pranzul traditional de la Breb, pentru ca am facut rezervare si rebuie sa dau numarul de persoane pana miercuri la pranz.La Breb pot lua pranzul si cei care nu urca pe munte.

Pentru drum
1. Fiti punctuali. Va rog,respectati orele anuntate pentru plecare, inclusiv la opririle de pe drum.
2. Sa va luati sandvisuri pentru masa de pranz pentru ca nu veti opri sa mancati la restaurant. Se va opri la benzinarie/popas pentru toaleta si pauzeler egulamentare.

Echipament necesar
Nu este o excursie cu multe drumetii, dar daca optati sa urcati pe Creasta Cocosului aveti nevoie de bocanci, pantaloni lejeri, haina de vant/ ploaie, sapca, rucsacel pentru apa si gustari.
Costum de baie prosop si slapi(pensiunea are piscina, sauna si ciubere cu apa sarata)

Mese
Micul dejun si cina sunt incluse in pachetul turistic si sunt tip grup.
Pentru pranz:
Joi se poate cumpara meniu grill in statia finala amocanitei Paltinu, unde vom poposi 1 ora si 30 min. Daca doriti altceva trebuie sa va luati la pachet.
Vineri, vom lua pranzul la o gospodarie din Breb (50 lei, platouri traditionale, fel principal, desert, horinca si bere). Va fi in jur de ora 15.00, dupa cecoboram de pe Creasta Cocosului. 
Sambata e bine sa aveti niste sandvisuri cu voi. Putem vorbi lapensiune sa pregateasca sau  puteti cumparaniste placinte sarate bune la Sapanta, unde veti avea timp liber pentru cumparaturi.

Tarife obiective:
Plimbarea cu Mocanita – 65 lei(trebuie achitati miercuri seara )
Telescaun Borsa( pentru CascadaCailor) – 30 lei (dus-intors), 20 lei (pentru cei care coboara pe jos)
Cimitirul vesel din Sapanta – 5 lei
Casa memorial Stan Ioan Patras –5 lei
Muzeul satului Maramuresean – 10 lei
Memorialul durerii din Sighet –15 lei
Moara lui Mecles, Sacel - 5 lei

Drum bun!
Sa ne vedem sanatosi si veseli!  :dance:

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Maramuresul este o experienta de viata. Intinsa pe mai multe zile, excursia iti permite sa patrunzi in acest colt de rai, departe de lumea dezlantuita.
Cum intri in Maramures incep capitele de fan pus la uscat, dealurile inverzite care invaluiesc orizontul, cate o troita la margibea drumului, linistea si salbaticia speciilor de iarba si flori.
Oamenii sunt asezati, la fel si casele. E o liniste si o ordine straveche. Cand se vad, oamenii se saluta cu "Laudat fie Iisus" "-In veci amin!" caci sunt f bucurosi cand se vad.
Munca e multa , si muncesc si batranii si copiii...
Din munca la fan, din muna in strainatate, din agroturism, au reusit sa tina case mandre.
Muntele ne-a inzdravenit cu frumusetea lui.
Am horit, am ras, am dansat, am baut palinca si am mancat slana si brozbute( sarmale).
Am auzit povesti despre trecut, despre istoria si constructiile traditionale ale Maramuresului.
Am fost rasfatati ca'ntr-un leagan!


Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248

Offline LILIANA N

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Fix de ce aveam nevoie dupa o luuuunga perioada de pauza(de calatorie ;D, Geta!)...Maramuresul superb, vreamea buna pentru drumetie si plimbari, veselie multa intr-o  companie excelenta...
Merci Lidia, Andrei, driver, DG,etc...  Bogdan, si  imbratisari tuturor!
Deja ma gandesc la Calimani :)

Liliana


Offline Lena74

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
  • Oriunde ai merge fii tu...
Călătoria este învățată mai mult decât orice. Uneori, o zi petrecută în alte locuri dă mai mult de zece ani de viață acasă.

Offline CristinaIonescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 36
ce mi-a placut!!!
Maramuresul este de neratat! Oameni faini, gospodari si primitori. Peisaje de vis! Creasta cocosului deosebita!
Am avut parte de o vreme excelenta si de un grup pe masura! Lidia si echipa de nota 20!
M-am simtit extraordinar!