Autor Subiect: Vitrina faptelor bune  (Citit de 6899 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Vitrina faptelor bune
« : Marți, 30 Martie 2010, 13:15 »
Viata nostra cotidiana se petrece in si prin fapte concrete ... nu numai gandurile conteaza.... o fapta buna, cat de mica, iti aduce in suflet o bucurie, o caldura care mai aplaneaza  intr-un fel amaraciunile stranse din varii motive... daca am reusi sa facem fiecare macar cate una bucata fapta buna pe zi, nu credeti ca lumea ar fi mai frumoasa ???? poate vom obtine si schimbarea celorlalti inspre bine ... daca nu, macar ne ramane satisfactia de a nu face rau....
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Vitrina faptelor bune
« Răspuns #1 : Marți, 30 Martie 2010, 13:22 »
eu nu m-am gandit vreodata sa-mi numar faptele bune din ziua respectiva si nici sa imping de la spate pe altcineva sa faca ceva bun si ptr alta persoana decat a sa.... ceea ce fac eu vine de la sine, altfel nu pot trai...
m-a impresionat foarte tare moartea jurnalistului Mile Carpenisan, baiat tanar, mereu pe coclauri... dar cu un suflet atat de mare.. va rog sa-mi permiteti sa va redau un fragment de pe blogul lui ... o spune mai bine decat as scrie eu ... poate va ajuta :

Va provoc!
Stiu ca sunteti jurnalisti, bloggeri, oameni cu pareri, moguli. Ei bine tuturor va adresez o provocare astazi ( 04.02.2010 ) si nu o leapsa care poate fi ignorata sau nu. Va provoc sa fiti oameni si sa o demonstrati macar o saptamana in fata tuturor celor de la care aveti pretentia sa va citeasca. In fiecare zi va provoc sa faceti cate o fapta buna astfel incat peste o saptamana sa vad de la toti 7 povesti care sa descrie pataniile ce i-au facut sa se simta din nou oameni printre oameni. Pentru ca nu sunt un lacheu ma supun aceluiasi test si alaturi de mine sotia mea va trece probele de foc. O sa venim si noi cu povestile noastre si sper din suflet sa nu mancati cacat, sa o faceti pe bune nu de alta dar stiu ca peste 7 zile va veti simti mult mai lipsiti de toxinele unei vieti banale intr-o Romanie de doi lei.

Am maturat in fata apartamentului si pana la etajul 4. Am curatat toate florile ambientale de frunzele uscate. Am bagat in apartament cei 2 ficusi ofiliti pentru a-i inlocui cu cativa puieti de curmali verzi. Sper eu ca am ajutat-o in felul acesta pe tanti aia draguta care intotdeauna cand matura scara si ma intalneste ma intreaba cat e ceasul. Pentru ca vad ca nu va da afara din casa pofta de fapte bune si pentru ca scarbit constat ca nu stiti altceva decat sa va dati mari filantropi pe bloguri sarind in sprijinul unor cauze nobile doar pentru a va face reclama gratuita la sufletul mic, va spun doar ca o fapta buna nu trebuie intotdeauna sa inceapa cu cuvantul cancer si sa se termine cu zerourile unui cont deschis intr-o banca. O fapta buna e cea pe care ar trebui cu totii sa o facem zilnic, cu zambetul pe buze si cu aceeasi satisfactie cu care am salva viata unui om. As vrea sa va vad fiind capabili sa faceti lucruri marunte care la finalul zilei cand inchideti ochii inainte de a adormii sa vedeti linistea aceea atat de necesara ingerilor care va pazesc stiind ca lucrurile marunte au fost de fapt atat de mari pentru altii. Daca voi nu veti povesti fiecare lucru marunt, fiecare fapta mica oamenii poate vor uita cum e aia sa faci bine. Ganditi-va ca poate de noi toti depinde sa ii invatam pe oameni sa redevina oameni.

PS Nu ma voi opri doar la atat si chiar daca ar fi sa ma chinui astazi voi face tot posibilul sa mai fac macar o fapta buna.
Va multumesc
Mile Cărpenişan - 4 februarie 2010 / milecarpenisan.ro
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Vitrina faptelor bune
« Răspuns #2 : Miercuri, 31 Martie 2010, 12:38 »
trebuie sa iau bobite ptr cuti... nu ma opresc la mag din colt ptr ca vreau sa ajung la xxl... ptr ca acolo stiu ca o voi ngasi pe steluta.... nu, nu e un catel... pe cateii de acolo nu stiu cum ii cheama, desi i-am mai botezat eu asa cum imi vine cand se strang si ma chinuiesc sa rup sacul sa le fac si lor portii... stela este o femeie necajita... cu fel si fel de probleme... poate le-as povesti daca ar fi cineva sa vrea sa le cunoasca... imi numar banii sa nu depasesc limita cumparaturilor ca sa-mi ramana si ptr ea... ea ma intampina cand ma vede cu saru'mana.... nu vrea sa renunte la acest obicei.... stau de vb cu ea, ii dau pateutul si banutii, si plec in multumirile ei, gandindu-ma de ce nu am si eu noroc la loto, bingo sau altceva ca sa pot face mult mai mult decat a-i lasa 50 lei si un pateu... si ptr mai multi.... oameni, catei... suflete.... of, doamne, steluto, voi trece iar poimaine... vad eu ce mai am de cumparat....
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Vitrina faptelor bune
« Răspuns #3 : Joi, 01 Aprilie 2010, 20:10 »
de-abia ce-am iesit din magazin si se infiinteaza pe langa mine... cu ochii lor blanzi si blanitele cam jumulite, cu cate o labuta ranita, supravietuitorii iernii de-abia trecute si ai acestei lumi, imi hamaie cate o nota vesela de nerabdare... data asta am luat 3 paini, ptr ca data trecuta nu mi-au ajuns doua si am ajuns acasa tot fara paine.... in timp ce mergem impreuna sub forma de gramada neorganizata taman prin mijlocul drumului, incercand sa-i feresc de masinile care treceau fericite ca nu le este atacata nici o roata, rup cate o bucata de paine si le dau echitabil, fiecaruia .... se opresc din mers , pe rand, doar doua secunde, ca sa mai prinda o bucata... oare cu cate paini as putea sa-i satur macar odata ??? doar eu... dar daca ar mai fi o mana care sa le dea o bucata de paine... si inca una... dar daca ar mai fi un suflet sa se gandeasca si la ei... si inca unul... hm, iar ma gandeam aiurea-n tramvai, si asta nici macar nu circula pe-aici... iar ma gandeam ca traiesc printre oameni.....
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Vitrina faptelor bune
« Răspuns #4 : Sâmbătă, 03 Aprilie 2010, 09:00 »
nu credeam ca provocarea lansata de Mile va avea un asemenea impact... ma gandeam ca vor fi multi care vor citi si vor trece mai departe... dar am fost placut impresionata sa vad ce multi oameni au intrat in Agentia faptelor bune...
neplacut este ptr mine ca aici nu a aderat nimeni la gazeta mea, probabil considerand topicul ca pe un fel de autogazeta de perete, fara sa se intuiasca adevaratul lui scop .... va voi aduce spre cunostinta si alte fapte descrise de "agentii " lui Mile :

""Nu mă mai opream de câţiva ani să mă uit în jur! Aveam o scuză: coordonez o multinaţională şi nu mai am timp de prostii. Trebuia să îmi menajez neuronii care sunt solicitaţi la maximum!
Vă citesc de ceva vreme, doar pentru a îmi mai satisface nevoia de bine. Tot eu. Tot mie! Mi-a plăcut mult eleganta lui Mile C. Mi-a plăcut cum aţi transformat provocarea lui în dorinţa de îndeplinit. Şi ieri am plecat la o oră rezonabilă de la birou, să mă plimb pe străzi ca să fac o faptă bună! În costum... mă simţeam cam prost! M-am oprit lângă o librărie unde un bătrân ponosit aştepa. Ceva! Am intrat! Tot pentru mine, că sunt fascinat de cărţi. Apoi m-am întors la el şi-am povestit. Fusese profesor de matematică, terminase şef de promoţie. Un om lucid, exemplar, logic. Şi eu am terminat matematica! Am vorbit de cărţi. Îşi dorea foarte mult o enciclopedie. Dar era foarte scumpă. Zicea că sta pe acolo, că mai vine o doamnă în vârstă, care îşi cumpără cărţi pe gustul lui, şi îi mai împrumută câte o dată. E sărac lipit pământului, locuieşte în subsolul unei firme a unui fost elev. I-am luat enciclopedia şi ceva de mâncare, să aibă o seară fericită! A zis că Dumnezeu nu doarme niciodată. Că toată primăvara asta o să-l găsesc în parcul de lângă firmă, citind din enciclopedia mare cu coperţi colorate! O să mai trec pe la el. Ne-am împrietenit aşa frumos. A, aseară m-am oprit şi m-am gândit. Prima oară, după mulţi ani! Am constatat că nu mai aveam prieteni. Doar mulţi colegi, subordonaţi prietenoşi şi parteneri de afaceri!" (Octavian) "
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Vitrina faptelor bune
« Răspuns #5 : Sâmbătă, 03 Aprilie 2010, 10:14 »
Cu toate ca sunt atat de multe lucruri pentru care sa ne facem griji,
Exista cu mult mai multe lucruri pentru care sa fim recunoscatori.


Desi bunatatea vietii poate fi uneori umbrita,
Ea nu poate fi subapreciata.


Pentru fiecare act necugetat, destructiv
Sunt mii de acte mici, tacute de dragoste, bunatate si compasiune.


Pentru fiecare persoana care vrea sa faca rau
Sunt multi, multi altii care isi dedica vietile pentru a ajuta si a vindeca.


Este o bunatate in viata care nu poate fi negata.

Uita-te cu atentie la cele mai magnifice peisaje si la cele mai mici detalii,
Pentru ca bunatatea intotdeauna va straluci


Bunatatea vietii nu are limite.
Creste mai abundent cu fiecare noua incercare.
Cu cat experimentezi si apreciezi mai mult bunatatea vietii,
Cu atat este mai mult de trait.


Chiar si cand vantul rece bate
Si lumea pare acoperita de o umbra cetoasa,
Bunatatea vietii exista.


Deschide-ti ochii, deschide-ti inima,
si vei vedea ca bunatatea este peste tot.


Desi bunatatea vietii pare uneori ca sufera esecuri,
Ea intotdeauna indura.
Pentru ca, in momentele intunecate, devine foarte clar ca viata este o comoara fara de pret.
Si asa bunatatea vietii devine si mai puternica datorita tocmai acelor lucruri care i s-au opus. .



Cu timpul, cand frica iti va disparea pentru totdeauna
Vei afla ca bunatatea vietii a fost mereu la un moment distanta.


La urmatorul colt
In fiecare moment
Bunatatea vietii e gata sa te surprinda si sa te incante.


Lasa bunatatea vietii sa iti atinga spiritul si sa iti calmeze gandurile.
Si apoi imparte norocul tau cu altii.


Findca bunatatea vietii creste tot mai minunata de fiecare data cand este daruita.

Cu toate ca problemele in mod constant striga dupa atentie
Si conflictele apar sa urle si mai tare,
Bunatatea vietii devine mai puternica in liniste si pace, cu mai mult rost si semnificatie decat inainte.[/
b]
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Vitrina faptelor bune
« Răspuns #6 : Sâmbătă, 03 Aprilie 2010, 10:55 »
Acum douazeci de ani lucram ca si taximetrist ca sa ma intretin. Cand am ajuns , la 2:30 AM, cladirea era acoperita in intuneric, doar cu exceptia unei singure lumini la o fereastra de la parter...

In asemenea circumstante, multi taximetristi ar claxona o data sau de doua ori, ar astepta un minut si apoi ar pleca. Dar am vazut prea multi oameni care depindeau de taxi ca fiind singurul lor mod de transport. Daca nu mi se parea un pericol, intotdeauna mergeam la usa.

Deci am mers si-am batut la usa. " Doar un minut" raspunse o voce firava, a unei persoane mai in varsta. Auzeam ceva fiind tras de-a lungul pardoselii. Dupa o pauza lunga, usa s-a deschis. O femeie mica de statura, in jur de vreo 80 de ani statea in fata mea. Purta o rochie colorata si o palarie mare cu un material de catifea prins pe ea, ca si o dintr-un film din anii '40.

Langa ea era o valiza mica de nailon. Apartamentul arata ca si cum nimeni n-ar mai fi locuit acolo de ani de zile. Tot mobilierul era acoperit cu cearsafuri.

Nu gaseai nici un ceas pe pereti, nici bibelori sau alte lucruri pe rafturi. Intr-un colt era un panou plin cu poze peste care era pus un suport de sticla.

"Ati putea sa imi duceti bagajul pana la masina?"zise ea.

Am dus valiza la masina si apoi m-am intors sa sa o ajut pe femeie. Ea m-a luat de brat si am mers incet spre masina. A continuat sa-mi multumeasca pentru amabilitatea mea.

"Nu e mare lucru" I-am zis eu. " Doar incerc sa-mi tratez pasagerii in felul in care as vrea ca mama mea sa fie tratata"

" Oh, sunteti un baiat asa de bun!" zise ea.

Cand am intrat in masina, mi-a dat o adresa, si apoi m-a intrebat: " Ai putea sa conduci prin centrul orasului?"

"Nu este calea cea mai scurta" am raspuns eu rapid.

" Oh, nu conteza" spuse ea. " Nu ma grabesc. Eu acum merg spre azil...".

M-am uitat in oglinda retrovizoare. Ochii ei erau scanteitori... " Nu mi-a mai ramas nimeni din familie..." a continuat ea." Doctorul spune ca nu mai am mult timp..." In tacere am cautat ceasul de taxare si l-am oprit.

"Pe ce ruta ati vrea sa merg?" Am intrebat.

Pentru urmatoarele doua ore am condus prin oras. Mi-a aratat cladirea unde odata ea lucrase ca si operator pe lift. Am condus prin cartierul unde ea si sotul ei au locuit cand erau proaspat casatoriti. M-a dus in fata unui magazin cu mobila care odata fusese o sala de bal unde obisnuia sa mearga la dans pe vremea cand era fata. Cateodata ma ruga sa opresc in fata unor cladiri sau colturi de strada si sa staau cu ea acolo in intuneric, contempland in tacere.

Cum prima aluzie de soare sa aratat pe orizont, mi-a spus dintr-odata:

"Sunt obosita... Hai sa mergem."

Am condus in tacere spre adresa pe care mi-o daduse.

Era o cladire ieftina, ca si o casa mica , cu un drum de parcare care trecea pe sub o portita. Doi oameni au venit spre taxi cum am si ajuns acolo. Erau ateniti si concentrati aspura fiecarei miscari pe care o facea femeia. Am deschis portbagajul si am dus micuta valiza pana la usa . Femeia fusese deja asezata intr-un scaun cu rotile.

"Cat va datorez?" a intrebat ea, in timp ce-si cauta portmoneul.

"Nimic" am zis eu.

" Dar trebuie si tu sa te intretii."

"Nu va faceti griji...sunt si alti pasageri" am raspuns eu.

Aproape fara sa ma gandesc m-am aplecat si i-am dat o imbratisare. Ea m-a strans cu putere..

" Ai facut unei femei in varsta un mic moment de bucurie" spuse ea. " Multumesc."

I-am strans mana si apoi am plecat in lumina diminetii.

In spatele meu, o usa se inchisese... Era ca si sunetul de incheiere a unei vieti... Nu am mai luat alti pasageri in tura aceea de lucru. Am condus pierdut in ganduri... Pentru restul zile de-abia puteam vorbi.

Ce ar fi fost daca femeia aceea ar fi dat peste un taximetrist manios, sau unul care ar fi fost nerabdator sa-si termine tura?...

Ce-ar fi fost daca as fi refuzat sa iau comanda, sau doar sa claxonez o data si apoi sa plec?..

Uitandu-ma in urma. nu cred ca am facut ceva mai important in intreaga mea viata. Suntem conditionati sa credem ca vietile noastre se invart in jurul unor momente marete.

Dar adesea aceste momente marete ne iau prin surprindere- frumos impachetate in ceea ce altii ar considera ceva putin, ceva neinsemnat.

OAMENII S-AR PUTEA SA NU-SI AMINTEASCA EXACT CEEA CE AI FACUT SAU CEEA CE AI SPUS, DAR INTOTDEAUNA ISI VOR AMINTI CUM I-AI FACUT SA SE SIMTA !!!

Viata aceasta s-ar putea sa nu fie petrecerea pe care o speram, dar cat timp suntem aici putem de asemenea sa dansam. In fiecare dimineata cand imi deschid ochii, imi spun:" Ziua de azi este o zi speciala!"

Amintiti-va asta, prietenii mei: nu ne mai putem intoarce niciodata inapoi, acesta e singurul spectacol pe care il jucam.

Trateaza oamenii in felul in care ai vrea TU sa fii tratat !!!!!!!!!!

Sursa: Unelte pentru schimbare


Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Vitrina faptelor bune
« Răspuns #7 : Sâmbătă, 03 Aprilie 2010, 10:59 »
Intr-o zi, un tanar sarac care vindea diferite marfuri din poarta in poarta ca sa-si plateasca studiile la universitate, gasi in buzunar doar o moneda de 10 cents si-i era foame. Decise sa ceara ceva de mancare la urmatoarea casa. Dar nervii lui l-au tradat cand ii deschise usa o femeie superba. In loc sa ceara ceva de mancare, ceru un pahar cu apa.

Ea se gandi ca tanarul parea infometat, asa ca ii aduse un pahar mare cu lapte.

El il bau incet si dupa aceea intreba:

-Cat va datorez?
-Nu-mi datorezi nimic, raspunse ea. - mama mea ne-a invatat ca trebuie sa fim mereu buni cu cei care au nevoie de noi..
- Si el raspunse: va multumesc din suflet...!

Cand Howard Kelly pleca de la casa aceea, nu numai se simti mai usurat, dar si increderea in D-zeu si in oameni deveni mai puternica. Fusese pe punctul de a abandona studiile din cauza saraciei.

Dupa cativa ani, femeia se imbolnavi grav.

Medicii din satul ei erau ingrijorati. Dupa putin timp au trimis-o in oras. Il cautara pe Dr. Howard Kelly pentru o consultatie. Cand el auzi numele satului din care provenea pacienta, simti in ochi o lumina speciala si o senzatie placuta.

Imediat Dr. Kelly urca din holul spitalului in camera ei. Imbracat in halatul lui, doctorul intra sa o vada. Capriciile destinului, era ea, o recunoscu imediat. Se intorase in sala vizite determinat sa faca tot posibilul sa-i salveze viata. Din ziua aceea urmari cazul femeii cu cea mai mare atentie, ea fu operata pe cord deschis si se recupera foarte incet…

Dupa o lunga lupta, ea invinse boala...! Era in sfarsit sanatoasa..!

Dat fiind ca pacienta era in afara oricarui pericol, Dr. Kelly ceru biroului administrativ sa-i trimita factura cu totalul cheltuielilor, ca s-o aprobe. O recontrola si o semna. Mai mult, scrise ceva pe marginea facturii si o trimise in camera pacientei.

Factura a ajuns in camera pacientei, dar ei ii era teama sa o deschida, pentru ca stia ca ar fi lucrat pentru tot restul zilelor sale ca sa plateasca costul unei interventii atat de complicate...

In sfarsit o deschise si ceva ii atrase imediat atentia: pe marginile facturii citi aceste cuvinte...

“Platita integral acum multi ani, cu un pahar de lapte”
(Semnat) Dr. Howard Kelly

Poveste primita pe mail
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Răspuns: Vitrina faptelor bune
« Răspuns #8 : Sâmbătă, 03 Aprilie 2010, 13:12 »
@anamama13 m-ai lasat fara cuvinte  :(


plang , dar , cu o bucurie imensa in suflet, observand ca mai exista si suflete sensibile , inca nu suntem pierduti definitiv !

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Vitrina faptelor bune
« Răspuns #9 : Sâmbătă, 03 Aprilie 2010, 14:27 »
sigur ca mai exista... eu stiu cu siguranta asta ptr ca am intalnit si inca mai intalnesc multe exemple in acest sens... dar majoritatea celorlalti este covarsitoare... nu tin neaparat sa traiesc intr- lume perfecta in care nu ai mai putea distinge binele de rau, dupa cum spunea marcutza, dar as prefera ca cei buni sa fie majoritari... si uniti... ptr ca acum sunt nu numai destul de putini, dar si dispersati... astfel fiind mult mai usor de pus la coltul otravit al ignorantei si al rautatii inversunate... iar cu un singur ghiocel nu se face primavara... am avut dovada chiar anul acesta cu zgripturoaica iarna care ne-a tot dus cu zaharelu' dar tot nu pleca....
de aceea incerc cu disperare sa trezesc sufletul amortit al omului spre a se bucura de viata sa proprie aducand bucurie altor vieti prin bunatate... gresesc oare ? nu pun aceasta intrebare decat retoric, ptr ca, indiferent de una sau mai multe opinii contra, eu voi ramane asa... suferind cumplit ca nu pot face mai mult, imbatandu-ma poate cu apa rece a unor gesturi marunte, pe care eu le consider normale intr-o lume Umana, considerate inca gesturi de bunatate acum.....  si inca mai astept... nu stiu ce timp mai am, care este planul Divinitatii in ceea ce priveste viitorul meu dar, atata timp cat inca respir, astept sa mi se alature si alti fani ai trairii ptr semeni, astfel reusind sa traim si ptr noi, sa traim bine impreuna... astept inca sa se stranga randurile armatei binelui.... numai impreuna vom putea curata tot noroiul...
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Vitrina faptelor bune
« Răspuns #10 : Sâmbătă, 03 Aprilie 2010, 14:31 »
Ce înţelegem prin faptele bune?

Dumnezeu ne descoperă voia Sa, ne dă poruncile, dar nu ne obligă să le împlinim, fiindcă El ne-a înzestrat cu libertate de voinţă. Însă credinţa noastră în Dumnezeu se exteriorizează şi se împlineşte prin fapte bune. Sfântul Apostol Iacov o susţine elocvent: “Căci precum trupul fără de suflet mort este, astfel şi credinţa fără de fapte, moartă este” (Iacov II; 26).

Ne întrebăm, aşa cum este firesc, care sunt aceste fapte bune?
Fapte bune sunt  doar cele săvârşite faţă de semenii noştri în numele lui Isus Hristos, faptele izvorâte din iubirea de Dumnezeu şi de aproapele. Acestea au menirea de ne transforma în colaboratori ai lui Dumnezeu. Autentica înţelegere a faptelor bune ne-o oferă Domnul Iisus Hristos, Care ne certifică faptul că Împărăţia lui Dumnezeu este pregătită celor care s-au ostenit pe pământ în săvârşirea binelui. Însă “binele nu are margini”, după cum “virtutea nu are hotar”, afirmă Sfântul Grigorie de Nyssa. Înfăţişând tabloul Judecăţii de Apoi, Mântuitorul spune: “Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniţi, binecuvântaţii Tatălui Meu, moşteniţi împărăţia cea pregătită vouă de la întemeierea lumii. Căci flămând am fost şi Mi-aţi dat să mănânc, însetat am fost şi Mi-aţi dat să beau, străin am fost şi M-aţi primit, gol am fost şi M-aţi îmbrăcat, bolnav am fost şi M-aţi cercetat, în temniţă am fost şi aţi venit la Mine. (…) Întrucât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, prea mici, Mie Mi-aţi făcut” (Matei XXV; 34-40, 46).
Iată în ce constau faptele cele bune: în venirea imediată, cu iubire, în ajutorul semenilor. Domnul ne îndeamnă la bunătate şi iubire.
Adevărata credinţă e cea “lucrătoare prin iubire” (Galateni V; 6) faţă de semeni, pe aceştia având datoria sfântă şi morală de a-i iubi, ajuta, respecta şi ierta în permanenţă. Faptele bune scot cu prisosinţă în evidenţă iubirea noastră. Lângă şi în fiecare semen de-al nostru stă nevăzut Hristos, Care “nu caută numai la binele făcut, ci şi la scopul pentru care a fost făcut”, după exprimarea Sfântului Ioan Damaschin.
Primind cuvintele lui Dumnezeu în inimă şi transpunându-le în fapte, nu ne vom lăsa copleşiţi de diavolul care vine şi doreşte să ne arunce în deznădejde, nici de încercările grele la care suntem uneori supuşi în cursul vieţii şi care au menirea de a ne fortifica credinţa în puterea dumnezeiască, nici de grijile, bogăţia şi plăcerile vieţii, care pot constitui obstacole în stabilirea raportului de iubire, frăţietate şi egalitate între oameni.
 A face bine înseamnă a ne feri de rău şi a împlini voia lui Dumnezeu, Care urmăreşte doar binele întregii omeniri.
De asemenea, Iisus ne sugerează: “Luaţi seama ca faptele dreptăţii voastre să nu le faceţi înaintea oamenilor ca să fiţi văzuţi de ei; altfel nu veţi avea plată de la Tatăl vostru Cel din ceruri” (Matei VI, 1). Aşadar, săvârşirea faptelor bune impune discreţie, neaşteptând laude din partea celor din jur. Este suficient să fim văzuţi şi apreciaţi de Părintele ceresc, Care nu rămâne niciodată dator. Nu e necesar să ne dorim a fi admiraţi şi respectaţi de semeni pentru acţiunile caritabile pe care le întreprindem, trâmbiţând tuturor binele făcut, ci să ne dorim a fi iubiţi de către ei prin ceea ce le dăruim în tăcere. Azi, la fel ca oricând, există mulţi oameni necăjiţi şi bolnavi, semeni de-ai noştri care suferă şi care au obosit să mai ceară ajutor. Mulţi s-au resemnat cu situaţia grea în care trăiesc, având convingerea că dacă îndură pe pământ, asemenea săracului Lazăr, vor trăi fericiţi în viaţa viitoare. Aceşti oameni trişti cred cu putere în viaţa de după moarte, pe când cei care trăiesc în bogăţii şi plăceri exagerate de cele mai multe ori o ignoră. Dar credinţa în viaţa veşnică este o coordonată de bază a demnităţii de creştin. Fericirea veşnică în viaţa de după moarte o vom dobândi numai făcând fapte bune faţă de aproapele nostru, fie că e bogat, fie că e sărac. Aproapele nu este numai cerşetorul întâlnit la colţ de stradă, ci fiecare om care are nevoie de ajutorul nostru, indiferent de religie, naţionalitate sau stare socială. Noi, oamenii, formăm societatea, iar aceasta se fundamentează pe egalitate de şanse, evitând excluziunea socială, marginalizarea. Ca atare, să manifestăm compasiune şi răbdare faţă de semeni şi să venim constant în sprijinul celor copleşiţi de necazuri, dar statornici în credinţa lor în Dumnezeu. Astfel, vom colabora cu Dumnezeu la fericirea acelora, vom deveni parteneri ai Domnului în procesul mântuirii noastre şi a lor.
Preot ortodox Cristian Boloş
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Vitrina faptelor bune
« Răspuns #11 : Sâmbătă, 03 Aprilie 2010, 14:49 »
mai sunt si altii care incearca
http://agentiademplinitdorinte.blogspot.com/
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Vitrina faptelor bune
« Răspuns #12 : Luni, 05 Aprilie 2010, 17:38 »
LALELE ŞI CÂRNAŢI
"Măi oameni, mă simt aiurea. Nu trebuie să moară nimeni ca să mă apuc de fapte bune, dar lucrurile stau aşa: mi se încheie ziua, absolut normal după 12 ore de stat în picioare. Mă rog, nu chiar 12, 10. 2 le-am petrecut în trafic. 10 la teatru, în repetiţii. Am plecat la 9:00, am ajuns la 9:00. Să mă ia naiba dacă am apucat să fac pipi... d'apoi fapte pe care să le consider eu, în sinea asta a mea - "bune". Şi totuşi... N-am facut rău. Am plecat dimineaţa cu cârnaţi după mine... în fiecare zi am întâlnire cu un maidanez roşcat extrem de cult, viaţa toată şi-o petrece la teatru... Ca de obicei, i-am servit micul dejun. Într-o mână cârnaţi, într-alta lalele. Florile le-am cumparat pentru cabiniera mea, pe care o iubesc tare mult. A fost ziua ei ieri, am pupat-o azi.
Pe la prânz am avut o pauză de juma' de oră. Băieţii s-au dus să ia ştrudele... un adevărat festin. L-am rugat pe Marius să cumpere o ciocolată, şi ciocolata i-am trimis-o lui Matei, un prieten de-al meu de vreo 7 ani. Tot în pauză, am dat nas în nas cu directorul meu. E trecut de 80 de ani, abia urcă scarile. Ne-a salutat frumos şi a trecut mai departe. Mi s-a părut trist. Trecuse deja de grupul nostru când m-am decis să-l strig. Şi l-am strigat tare, să m-audă - "Domnuuu' Harry!!!". A urmat o pauză mică şi-apoi el "Spune, dragă". Zic - "Nimic important, vreau numai să vă spun că-mi sunteţi tare drag. Şi de data asta nu vă mint". A râs "Sper să fie aşa". Atât am mai auzit, se evaporase deja. Apoi, în repetiţii, mi-am făcut treaba. Pe la 5:00 am sunat-o pe mama, să-i spun că o iubesc. După ce-am terminat cu nebunia de la teatru, am rezolvat ceva pentru tata. Am ajuns acasă, am intrat în alimentara de lângă scară, am luat alţi 2 cârnaţi şi i-am dat câinelui care se uita la mine. Astea mi-au fost faptele. În rest, multe vorbe. Cum spuneam, o zi obişnuită, n-am putut mai mult, n-am putut mai bine, îmi pare rău". (Natalie)
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Vitrina faptelor bune
« Răspuns #13 : Marți, 06 Aprilie 2010, 08:04 »
"Nu mi-aduc aminte concret ce fapte bune am făcut! Incredibil, dacă e să le pun pe hârtie, efectiv nu ştiu ce să scriu. M-am hotărât, îmi fixez un target: 7 fapte bune! Am început acum un minut, când i-am dus un pahar de apă bunică-mii! A rămas perplexă. În fiecare dimineaţă strigă după mine să îl duc, dar n-am făcut-o niciodată. Îi spuneam mereu să se ridice să şi-l ia singură, că altfel anchilozează. Mulţumesc, Mile". (Pavel din Timişoara)


"Ştiu că faptele mele sunt mici mititele de tot, dar le spun ca să mă "aliniez" dorinţei lui Mile, chiar dacă le-am făcut dinainte de a o şti. De astăzi am să fac un efort voluntar pentru măcar o faptă bună... Am un prieten care e departe de familie, foarte strâmtorat material, şi care-şi dorea să vadă un concert - pentru al cărui bilet nu avea bani. L-am dus eu la concert. Cred că am bucurat un sănătos, cinstit, tânăr şi cu sufletul bun. Iar ieri, la doar câteva ore dupa ce Mile pleca, am avut puterea să conving un părinte să-şi interneze copilul, pentru a primi ajutor specializat. Copilul era în pericol şi, deşi decizia a fost grea şi neplacută, mă bucur că am reuşit să înclin balanţa, la părinţi, în favoarea internării copilului..." (anonim)


"Azi m-am hotărât să mă las de fumat. Şi tot astăzi am fost la un spectacol de-al lui fi'miu! Sunt divorţat de nevasta mea şi n-am reuşit niciodată să ajung la spectacolele lui Robin! Întotdeauna mă cheamă, dar mereu intervine ba o şedinţă, ba o urgenţă. Azi dimineaţă citeam postarea voastra pe facebook şi mă întrebam ce faptă bună pot să fac. Când m-a sunat doamna Jeni, care are grijă de băiat, să-mi amintească de spectacol, m-am hotărât pe loc. E inutil să vă spun ce am văzut în ochii copilului meu cand m-a văzut, în primul rând, cu o pungă mare de floricele (preferatele lui). Pentru mine, fapta asta face cât 7 la un loc. Mai fac, dar nu vă mai scriu despre fiecare! Am vrut doar să fiu de exemplu, cum ne-aţi sugerat şi aşa cum mi-aţi fost şi voi, la rându-vă, exemplu mie! (nonicech)
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Vitrina faptelor bune
« Răspuns #14 : Miercuri, 07 Aprilie 2010, 10:24 »
Azi dimineata cand Dumnezeu a deschis
o fereastră în RAI m-a văzut pe mine şi m-a întrebat:

Copilul meu, care este marea ta dorinta pt. azi???

Iar eu i-am răspuns:

Doamne te rog sa ai grijă de persoana care citeste acest mesaj, de familia lui şi de prietenii lui speciali. Ei merita asta şi îi iubesc foarte mult.

Iubirea lui Dumnezeu este ca un ocean, îi poti vedea începutul dar nu si sfârsitul.
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....