Autor Subiect: Gramatica limbii romane  (Citit de 74345 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Gramatica limbii romane
« Răspuns #135 : Vineri, 02 Aprilie 2010, 22:50 »
* a doua singular.. dar nu mai conteaza

raskolnikov

  • Vizitator
Răspuns: Gramatica limbii romane
« Răspuns #136 : Vineri, 02 Aprilie 2010, 22:57 »
"E gresita si incorecta"?, jumatateo? De ce minti era vorba de "procurai", forma care oricat te-ai suci tu tot perfectului simplu apartine.

P.S. Crede-ma, iti scriu din Oltenia, acolo unde se vorbeste aproape numai cu perfectul simplu. Chiar esti masochista, fato? Stiam asta, dar de ce schimbi vorbele, stiind bine ca exista o arhiva usor de verificat. Pe cuvant daca nu esti chiar ticaloasa, schimband vorbele doar din credinta ca unii isi vor face o parere numai din lecturarea ultimelor postari. Mai stai...

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Gramatica limbii romane
« Răspuns #137 : Vineri, 02 Aprilie 2010, 23:01 »
Doamne mai oameni buni, e vinerea mare, hai da-o incolo de treaba !!!  :'(:'(

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Gramatica limbii romane
« Răspuns #138 : Vineri, 02 Aprilie 2010, 23:02 »
"procurai" e perfectul simplu la persoana 1-a singular, nu la a doua singular, nu le face tocanita acuma..
iti ruinezi ce a mai ramas din firma aia ..se poa'?

marcutza, fa-l sa fuga de aici, te rog!
e obositor, si disputa e inutila..
admi, nu exista nici un mijloc de a elimina nedoritii de pe acest topic?

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Gramatica limbii romane
« Răspuns #139 : Vineri, 02 Aprilie 2010, 23:03 »
R !!! mergi sa iei lumina asa cum ai spus pfffff, hai te rog eu si maine venim mai linistiti si mai buni :)  :-* noapte buna sa aveti   :-*

raskolnikov

  • Vizitator
Răspuns: Gramatica limbii romane
« Răspuns #140 : Vineri, 02 Aprilie 2010, 23:05 »
»
   Răspunde folosind un citatCitat
Buna dimineata pe la pranz tuturor! Raskolikov habibi, eu nu fac parte din cei 300 de utilizatori despre care vorbesti.  Parca auzisem vorbindu-se aici despre ecuanimitate

Ecuani, ecumani, hai bea apa ca poate iti revii.

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Gramatica limbii romane
« Răspuns #141 : Vineri, 02 Aprilie 2010, 23:07 »
si eu zic sa treci pe apa...

raskolnikov

  • Vizitator
Răspuns: Gramatica limbii romane
« Răspuns #142 : Vineri, 02 Aprilie 2010, 23:13 »
nu e deloc perfectul simplu si google nu e necesar deloc in aceasta chestiune.. ai gresit dar nu ai ce iti trebuie ca sa admiti ca vroiai sa scrii :"procurasesi" nu procurasei, care e gresita si incorecta pentru oricare timp al verbului a procura..perfectul simplu la persoana a treia singular e "procurasi"

hai, pa!

Oi fi inceput eu Pastele mai devreme, dar daca tu imi spui ca (tu) procurasi apartine persoanei a III-a, fie ea si singular, eu jur ca nu mai calc pe acest forum niciodata si ma si spanzur de coada calului statuii lui Misu Viteazu!!! Am jurat!! Zi acum!

raskolnikov

  • Vizitator
Răspuns: Gramatica limbii romane
« Răspuns #143 : Vineri, 02 Aprilie 2010, 23:16 »
Din aforismele lui Raskolnikov:

Pe lumea asta nu exista abstinenti de la bautura, ci doar oameni cu care nu vrea nimeni sa bea. Rog biografii mei sa noteze

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Gramatica limbii romane
« Răspuns #144 : Vineri, 02 Aprilie 2010, 23:22 »
gata, hai sa incetam..
citeste corectura facuta cu un rand mai jos si inceteaza cu cautatul nodurilor in papura..

bea ce vrei tu dar vino-ti odata in fire..
esti obositor si nu convingi pe nimeni ca esti un om de calitate daca te porti in halul in care o faci...
nu iti cer sa ma respecti pe mine, dar te somez sa ai respect pentru cei care te citesc si iti vad ca in palma "stratagemele ieftine si inversunarea nepotrivite momentului si locului"

noapte buna si incearca sa absorbi ceva din lumina aia pe care o s-o iei de unde o vei lua!

raskolnikov

  • Vizitator
Răspuns: Gramatica limbii romane
« Răspuns #145 : Sâmbătă, 03 Aprilie 2010, 00:07 »
Nu sunt eu prea mare fan al lui Caragiale, dar imi place teribil un raspuns dat de acesta pe la 1906: "De ce imi e frica? De prostii rai!". Iar tu mi-ai adus aminte de Caragiale in noaptea asta! I-ai cerut acum cateva zile Adminului sa stearga postarile tale, stiind bine ca esti cea mai penibila, mai fandosita si mai fudula creatura de pe forum, asta fara a poseda nici un argument credibil in spate. Ai vrut sa-ti stergi urmele, iar de asta s-a prins toata lumea, desi multi ti-au tinut isonul dintr-un motiv pe care, desi il stii, nu ti-ar conveni sa-l constientizezi cu vorbe concrete. Ti-am demonstrat intr-una din ultimele postari, iar apoi te-ai uschit ca sa iei lumina de la bricheta de la capatul tunelului. Daca ai fi numai rea, te-as intelege, insa tu esti INRAITA, esti fiara-ti, iar din asta nimeni nu te mai poate scoate de acum. Totusi, stii cat mi-as dori sa ma cert cu tine prin 2020 si sa ne impacam zece ani mai tarziu? Poate ca atunci nu va mai exista mai mult ca perfectul, nici imperfectul, ci totul va fi simplu. Doar simplu, nu si perfevt.

P.S. Mai zi o data, "procurasi" e la persoana a III-a? Nu de alta, dar poate pe site-ul asta se ratacesc si elevi de gimnaziu care s-ar putea sa te ia in serios , sa piarda examenul si sa ramana nenorociti pe viata. Esti fudula destul....