Autor Subiect: Timpul se scurge prea repede  (Citit de 50911 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

julia

  • Vizitator
Re: Timpul se scurge prea repede
« Răspuns #150 : Luni, 26 Septembrie 2011, 17:37 »
ok, am retinut: pot sa ma intorc in timp.
dar daca ma intorc ce sa schimb acolo? si daca schimb ceva ma mai  intorc de unde am plecat?

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Timpul se scurge prea repede
« Răspuns #151 : Luni, 26 Septembrie 2011, 19:07 »
.....Dacă ceva depăşeşte această viteză, înseamnă că se mişcă înapoi în timp, iar asta înseamnă, conform noii descoperiri, că aceşti neutrini sunt "călători în timp". Fizicienii spun că această abilitate, dacă există ar putea fi folosită pentru a trimite neutrinii înapoi în timp să livreze mesaje.


 asta  cu mesajele trimise  inapoi in timp ma duce cu gandul la Terminator  ;D  8)
ce facem in schimb cu timpul asta al nostru - pana la urma cum il impart sa-mi ajunga ? - imi trimit ceva mesaje in urma cu vreo 20 de ani ?  ;D

luciamanta

  • Vizitator
Re: Timpul se scurge prea repede
« Răspuns #152 : Vineri, 07 Octombrie 2011, 22:37 »
Iata si o meditatie grava asupta timpului, din volumul Măreţia frigului al lui Nichita Stănescu:

Întrebări

Traim un prezent pur ?
A trai inseamna timp ?
Timpul este tot ceea ce nu intelegem ?
Timpul este tot ceea ce nu suntem noi ?
Exista timp acolo unde nu este nimic altceva ?
Timpul este fără să fie ?
Timpul este insusi Dumnezeu ?
Inima mea bate în timp ?
Sunetele, mirosurile,
pipaitul, gustul, vederea
sint chipuri ale timpului ?
Timpul este legat de lucruri ?
Timpul este legat de cuvinte ?
Gindurile sint timp ?
Timpul este insusi Dumnezeu ?
A fi, inseamna timp ?
A avea, inseamna timp ?
Ceasurile sunt bisericile noastre
de mâna sau de buzunar,
de perete...

julia

  • Vizitator
Re: Timpul se scurge prea repede
« Răspuns #153 : Joi, 13 Octombrie 2011, 19:21 »
uneori am timp si nu stiu ce sa fac cu el. poate pt ca m-am obisnuit sa nu am timp.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Timpul se scurge prea repede
« Răspuns #154 : Joi, 13 Octombrie 2011, 19:31 »
    Acum am venit acasa. Tarziu, nu? Scriu la calculator, cos un nasture la o vestă si vorbesc la telefon cu o prietenă. Intre timp, mai si mănânc cate ceva. Ciugulesc, de fapt. Si toate acestea, pentru că nu imi ajunge timpul pentru toate. Ce repede trece timpul, cum sa-l opresc?

julia

  • Vizitator
Re: Timpul se scurge prea repede
« Răspuns #155 : Joi, 13 Octombrie 2011, 19:34 »
pai nu pe el trebuie sa-l opresti draga mea
opreste-te tu.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Timpul se scurge prea repede
« Răspuns #156 : Joi, 13 Octombrie 2011, 19:36 »
   Ar trebui sa ma opresc, Iulia. Sa am si eu un pic de tihnă. Altminteri, voi rămâne o roboţică. 

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Timpul se scurge prea repede
« Răspuns #157 : Marți, 22 Noiembrie 2011, 18:32 »
cred ca frigul de afara a afectat si timpul  :o - la contractat - sau a intrat la apa
ar trebui sa-l opreasca cineva sa fuga asa ca mie mi-a iesit sufletul tot alergand dupa el
une peste alta - ma mai intalnesc azi si cu o fosta amica - alerga grabita - o opresc - ma recunoaste dupa o secunda de ezitare - zic ce mai faci ? - ea - uitandu-se grabita in jur zice - bine, dar trebuie sa fug, stii acum am 2 servicii si ma grabesc ca am intarziat !
ce sa mai insist - ii urez de bine si o las sa plece
cine e de vina - noi, timpul, societatea, vremurile - si acum 1000 de ani se vaitau oare de lipsa de timp!!??  :o

silviu

  • Vizitator
Re: Timpul se scurge prea repede
« Răspuns #158 : Marți, 22 Noiembrie 2011, 20:02 »
cu o mie de ani in urma oamenii nu aveau 2 servicii.

Offline pocama

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 310
  • Iubeste si fa ce vrei!
Re: Timpul se scurge prea repede
« Răspuns #159 : Marți, 22 Noiembrie 2011, 20:32 »
Nu timpul alearga. El este acelasi ca si acum 1000 de ani. Noi ne grabim sa trecem prin el. Alergam spre linia de sosire fara sa intelegem nimic. Suntem proprii nostri dusmani. Noi omoram timpul si nu el pe noi.

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Timpul se scurge prea repede
« Răspuns #160 : Marți, 22 Noiembrie 2011, 23:39 »
Pocama, like, like la postul tau!
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline pocama

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 310
  • Iubeste si fa ce vrei!
Re: Timpul se scurge prea repede
« Răspuns #161 : Miercuri, 23 Noiembrie 2011, 09:48 »
Pocama, like, like la postul tau!

Nu prea pica fisa (sau frunza ca tot este toamna). :-\

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Timpul se scurge prea repede
« Răspuns #162 : Miercuri, 23 Noiembrie 2011, 11:42 »
Nu timpul alearga. El este acelasi ca si acum 1000 de ani. Noi ne grabim sa trecem prin el. Alergam spre linia de sosire fara sa intelegem nimic. Suntem proprii nostri dusmani. Noi omoram timpul si nu el pe noi.


am dat like ca pe facebook sau ca pe un blog la ce ai postat tu!!! :)
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Timpul se scurge prea repede
« Răspuns #163 : Duminică, 27 Noiembrie 2011, 17:32 »
am zis sa ma uit la filmul care ruleaza de o vreme  "In time" - un pic cam slabut - ideea in schimb de retinut - acei oameni traiau de pe o zi pe alta - mergeau si lucrau sau furau sau jucau jocuri de noroc - totul se rezuma la a mai face rost de timp pentru inca o zi de viata - inca 24 de ore - nu prea le foloseai pentru a "pierde' timpul - nici nu dormeai foarte mult - tot ce aveai la dispozitie ca timp foloseai pentru a obtine alt timp - pentru a prelungi durata de viata - si nu existau bani - vorbeai la telefon - plateai cu timpul din viata  ???, mergeai cu autobuzul - plateai cu 2 ore de viata - cine nu avea timp pentru autobuz - fugea pe jos  :o - o chestie dusa la extrem - iar cei care  aveau posibilitatea de avea mult timp la dispozitie angajau garzi de corp pentru a nu fi furati, erau in permanenta atenti sa nu moara intr-un accident - de fapt nu traiau

una din replici este ceva mai reusita - la intrebarea ce ai face daca ai avea timp destul raspunsul eroului prinicipal este  nu m-as mai uita la ceas  - noi nu traim sub acest "time" permanent si totusi timpul ni se pare ca se scurge prea repede

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Timpul se scurge prea repede
« Răspuns #164 : Duminică, 27 Noiembrie 2011, 19:38 »
de cand mi s-au stricat toate ceasurile - nu mai au baterie - am refuzat sa mai constat ora. fara ceas, de mai bine de un an ...
nihil sine deo