Autor Subiect: Forumul - terapie, curaj, anonimat  (Citit de 12920 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline francesca777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 793
  • after all...tomorrow is another day..:)
Răspuns: "Anonimul de Forum"
« Răspuns #45 : Duminică, 18 Aprilie 2010, 09:39 »
@admin; @luciamanta:
 cand am ajuns acasa de la minunata intalnire, stateam si ma gandeam: si eu sunt o fire timida( un pic retrasa as putea spune ) pana in momentul in care ma integrez.Si nu dureaza mult daca ma simt bine in locul sau imprejurarea respectiva.Problema mea e alta...nu vorbesc cu usurinta despre mine.De ce? habar nu am...nu am nimic de ascuns insa....Revenind la intalnirea de ieri, mi-am zis: daca altii pot...eu de ce nu? concluzie: e o binecuvantare acest forum, o mana intinsa spre deschidere.Am simtit ieri 100% acest sentiment. ;)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Răspuns: "Anonimul de Forum"
« Răspuns #46 : Duminică, 18 Aprilie 2010, 13:48 »
Unul dintre exercitiile din tabere vizeaza tocmai infrangerea sentimentului de teama de a vorbi despre noi. Incepand cu tabara din 9 - 13, atunci cand deja exista un contact real realizat, vom incepe pe rand sa povestim despre noi. Sa aveti poze reprezentative, sa le puteti proiecta si prezenta. O sa incercam in jur de 15 minute pentru fiecare, cate 5 pe sedinta, astfel incat sa nu intervina plictiseala si deci neatentia la cele prezentate.
O activitate care tine de socializarea de grup este scrierea si prezentarea unei autobiografii. O sa primiti reperele dupa care se face asa ceva, pentru a se evita formalismul sau enumerarea gen CV. Dar n-am voie sa spun mai mult, toate la timpul lor, acestea sunt surprize pe care o sa le gasiti in tabere...

Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Răspuns: "Anonimul de Forum"
« Răspuns #47 : Duminică, 18 Aprilie 2010, 13:56 »
Acesta e un exercitiu obligatoriu? Sau se poate chiuli? :D

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: "Anonimul de Forum"
« Răspuns #48 : Duminică, 18 Aprilie 2010, 16:22 »
Imi place foarte mult ideea de a ne prezenta, de ne face autobiografiile, in felul aceste ne cunoastem mai bine... Ete o adevarata terapie de grup, nu-i asa, admin.?

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: "Anonimul de Forum"
« Răspuns #49 : Duminică, 18 Aprilie 2010, 18:34 »
Acesta e un exercitiu obligatoriu? Sau se poate chiuli? :D

Capsunico, te gindesti la chiul? Mai, tu ai nostalgiile zilelor de liceu si facultate ;)

Offline Cristaly

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
Răspuns: "Anonimul de Forum"
« Răspuns #50 : Duminică, 18 Aprilie 2010, 18:49 »
Admin, este foarte intersant, se imbina utilul cu placutul. Felicitari!
Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.

Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Răspuns: "Anonimul de Forum"
« Răspuns #51 : Duminică, 18 Aprilie 2010, 20:09 »
Acesta e un exercitiu obligatoriu? Sau se poate chiuli? :D

Capsunico, te gindesti la chiul? Mai, tu ai nostalgiile zilelor de liceu si facultate ;)

Cateodata mai am si astfel de nostalgii...E de rau?

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: "Anonimul de Forum"
« Răspuns #52 : Duminică, 18 Aprilie 2010, 21:32 »
@capsuna: Nu-i deloc de rau. Numai sa nu chiulesti prea des :P

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: "Anonimul de Forum"
« Răspuns #53 : Duminică, 18 Aprilie 2010, 22:38 »
Capsunico, eu de abia astept sa te cunosc!

Offline gabrel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 84
Răspuns: Forumul - terapie, curaj, anonimat
« Răspuns #54 : Marți, 20 Aprilie 2010, 12:47 »
Dragilor, am pus si eu o pozulita, cu peruca ce-i drept, ma descopar usor, usor. Eu sunt membru de curand, incerc sa citesc cat mai multe, cu ocazia asta incep sa va cunosc pe unii dintre voi dupa cele scrise, grad de implicare, tonuri mesaj etc. Scriu destul de rar, nu pentru ca nu as vrea sa ma implic, doar daca am ceva de zis pe subiect. Si evident, cand am pase proaste, ganduri negre...
Consider ca faptul ca unii dintre noi nu au multe mesaje nu inseamna ca nu doresc sa socializeze sau sa se implice. Cel putin asa sunt eu.
Eu, in general, spun amicilor, prieteni e un cuvant prea mare si nu stiu daca am mai mult de 5, foarte multe lucruri din viata mea, unele chiar intime. Multi m-au acuzat, altii poate m-au admirat. Dar fac asta cand am dispozitie, nu e o regula, nu am nimic de ascuns caci nu ma rusinez de viata mea, chiar daca stiu sigur ca am facut multe greseli. Brainstorming poate facem in tabere sau la intalnirile noastre, fata in fata. De exemplu pe tema: cum si daca ramanem impreuna dupa ce ne vom gasi linistea alaturi de cineva?
Sunt atatea persoane speciale aici incat sunt sigura ca acest proiect va fi ceva deosebit, va ajuta pe multi dintre noi. O zi frumoasa, fara rautati!
Universul stie lucruri pe care noi nu le cunoastem.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Forumul - terapie, curaj, anonimat
« Răspuns #55 : Marți, 20 Aprilie 2010, 12:57 »
mersi de urare, gabrel, da, o zi frumoasa si fara rautati! e deja ceva. sunt o persoana curajoasa dar atunci cand vine vorba de a posta anumite lucruri pe un site, am o anumita retinere. sunt lucruri pe care nu le pot impartasi in public, asa, fata de persoane pe care nu le cunosc si care nu ma cunosc.  sunt adepta unei socializari la modul general pentru inceput.  pentru ca, asa cum am mai spus-o in alta ocazie, vor veni si momentele in care afinititatile ne vor duce intr-o parte sau alta. si atunci firul confidentelor isi va da drumul de la sine.  iar anonimatul in astfel de situatii inseamna si protectie din foarte multe puncte de vedere...
zi buna tuturor!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Forumul - terapie, curaj, anonimat
« Răspuns #56 : Marți, 20 Aprilie 2010, 13:11 »
@gabrel, ma bucuri ca prinzi incet-incet curaj. Eu cred ca vei ajunge sa te simti tot mai in largul tau aici. Ti-o spune cineva care este o fire retrasa daca nu gaseste oamenii si atmosfera potrivite. Si simt ca le-am gasit pe amindoua aici. Important e sa fii tu insati in orice imprejurare.

Cit despre tema ta de beainstrorming... si eu m-am gindit de multe ori la asta. Vezi tu, chiar daca unii dintre noi (inclusiv eu) suntem in cautarea unui suflet alaturi de care sa-si gaseasca linistea, suntem aici pentru ca avem ceva in comun - singuratatea (indiferent de cauzele care au generat-o), pentru a ne fi alaturi unii altora, pentru a socializa si a deveni un grup inchegat, unit, lucru pe care eu il vad tot mai rar in societatea moderna. In procesul acesta, unde sper ca apropierea dintre noi sa ne duca cit mai de zicala latina homo homini lupus, se vor naste legaturi strinse, de prietenie si chiar daca cei care doresc asta isi vor gasi si sufletul potrivit alaturi de care sa stea, nu vad asta a fi un motiv pentru ca grupul sa se destrame. Gasirea acelui suflet nu cred ca ar trebui sa vina la pachet cu o izolare a celor doi si o incetare a socializarii. Tu ce zici? :)

O frumoasa si linistita iti doresc. Chiar daca afara ploua la noi in suflet poate fi soare ;)

Offline gabrel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 84
Răspuns: Forumul - terapie, curaj, anonimat
« Răspuns #57 : Marți, 20 Aprilie 2010, 13:32 »
E atat de lung "Saturnian", as prefera Sat, vad ca-ti place King, poate esti amator de SF. Eu da, dar productia din ultimii ani lasa de dorit, ramanem la Picnic la marginea drumului.
Izolarea unei perechi e cumplita, mie asa mi s-a intamplat in ultimii ani de am ramas acum la greu fara prieteni. I-am sunat luna asta si multi au sarit, chiar daca au trecut ani peste noi.
In cazul ca unii dintre noi si-ar intregi sufletul ciopartit, cum va reactiona perechea daca noi vom ramane in acest camp? Ar presupune ca te simti singur alaturi de ea. Socializarea s-ar face atunci in afara acestui grup, pierzandu-se legatura. Sau, poate se gandeste Admin la crearea unei aripi pentru cei care nu mai sunt singuri. Ideal asa ar fi, ca sa se creeze o comunitate matura, poate perechile vor fi alcatuite din 2 de aici. E de discutat.
Chiar daca ploua am sa ies putin sa ma plimb, cand ploua prind puteri.
Universul stie lucruri pe care noi nu le cunoastem.

Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Răspuns: Forumul - terapie, curaj, anonimat
« Răspuns #58 : Miercuri, 21 Aprilie 2010, 15:51 »
@gabriel ,+ @saturnianul la pachet, citind ce ati scris mai sus, am ajuns la concluzia ca acest forum va incarcat sufletul de optimism, alunecati spre visare ... Doamne ajuta, sa ajungeti la ce va doriti, adica, la ce-si doreste fiecare nu ? fara egoism  :-*... sa ajungem la prima nunta si gaseste admin rezolvarea, grupa "dublu" singels  ;)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Forumul - terapie, curaj, anonimat
« Răspuns #59 : Miercuri, 21 Aprilie 2010, 20:11 »
Nu uitaţi de naşa !
nihil sine deo