Autor Subiect: Cozia si Muntele Basarab. Drumetii montane 9 - 11 octombrie 2020  (Citit de 6007 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline CSX

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Cozia si Muntele Basarab. Drumetii montane 9 - 11 octombrie 2020
« Răspuns #15 : Marți, 06 Octombrie 2020, 19:51 »
Buna seara tuturor, Eu sunt Carmen S, voi participa, cel putin asa sper, la eveniment. Abia astept!!!! Printre voi, ceilanti participanti, pleaca cineva din Bucuresti? Pot fi luata si eu.... macar la... Bagaje de bancheta din spate..!?
Daca DA... Multumesc anticipat!!!! si astept  un semn:  0728 700 298. Seara frumoasa tuturor..                        Siii.........daca nu se poate, nu am sa :pleasantry: :pleasantry: :pleasantry: ma supar pe nimeni. Sper ca totul va fi bine. Daca vreau sa ajung, si vreu, voi ajunge eu cumva, chiar daca mai tarziu...Vineri

Offline Augustin/Gusti

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Cozia si Muntele Basarab. Drumetii montane 9 - 11 octombrie 2020
« Răspuns #16 : Marți, 06 Octombrie 2020, 19:54 »
As vrea sa va comunic si cateva informații utile referitoare la servirea mesei .

Pentru a evita timpul de așteptare dupa efortul fizic prelungit, dar și pentru a respecta masurile de siguranta conform contextului actual, cina se va servi la ora 20:00, atat vineri cat si sambata, în sistem catering, de la un local foarte bun din stațiune. Exista un singur meniu pentru toti, prezentat mai jos și nu se poate modifica. Dacă exista persoane care nu doresc servirea cinei impreuna cu grupul, cu restricții alimentare/ la dieta, va rugam sa comunicați acest lucru pe forum și in aceasta situație, fiecare dintre aceste persoane se va descurca pe cont propriu.

Plata celor 2 cine se va face din agentie, pentru a garanta serviciile solicitate restaurantului, urmand sa-mi achitati mie contravaloarea meselor servite.

Tarif cina: 60 lei × 2 cine = 120 lei

Meniu vineri:

Ciorba de vacuta cu legume
Snitel de pui pane
Cartofi taranesti
Salata varza
Placinta cu branza
Paine

Meniu sambata:

Ciorba de curcan
Frigarui porc la gratar
Orez cu legume si ciuperci
Salata rosii, castraveti, ardei
Placinta cu mere
Paine

Pofta buna  :) :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Cozia si Muntele Basarab. Drumetii montane 9 - 11 octombrie 2020
« Răspuns #17 : Miercuri, 07 Octombrie 2020, 09:01 »
Subliniez si eu ceea ce a spus Gusti despre auto-evaluare si echipament. Este redundant, stiu asta, pentru ca cei care citesc forumul stiu si inteleg cum trebuie sa vina incaltati, imbracati, se informeaza despre traseele care urmeaza a fi parcurse. Problema este la cei care nu citesc cu atentie prezentarea, nu urmaresc postarile, sau pentru zic ele "ca nu au timp". Si ne trezim uneori in actiuni cu cate o persoana care nu are ce cauta pe munte. Nici fizic, nici ca echipament. Ce cred, ce-si inchipuie astfel de persoane habar n-am, dar e clar ca au o doza foarte mare de inconstienta, dezinteres fata de ceilalti. Pentru ca intradevar asa e, cum puncta Gusti, o situatie de persoana nepotrivita pentru actiunea respectiva, creaza probleme intregului grup.

Deci, urmariti fiecare element, fiecare explicatie referitoare la echipament, daca ceva nu intelegeti scrieti aici si vi se raspunde. Gheata de munte este gheata de munte, nu poate fi inlocuita nici cu adidasi, nici cu pantofi trekking macar. Un traseu solicitant asa cum este cel spre varful Cozia, impune o incaltaminte care sa tina glezna, nu atat la urcare, cat la coborare, cand muschii sunt obositi, atentia scade si cand in orice moment se poate face o entorsa in situatia in care aveti ceva nepotrivit in picioare.

Apoi in legatura cu conditia fizica. Orice om ar trebui normal sa stie sa se autoevalueze, cat efort poate face, cat este capabil si dispus sa faca. Asa cum eu stiu ca nu as mai putea urca pe varfuri dificile, pentru ca am probleme cu greutatea, cu genunchii, tot asa ar trebui sa stie oricine daca poate ceva sau nu. Am intalnit de regula la situatii din astea de nepotrivire reactii ale celor in cauza, care cauta scuze, vinovati, orice motiv care sa-i scoata pe ei din ecuatie si de regula sa arunce totul ba pe organizatori, ba pe ghid. Ca nu este descris clar traseul, ca ritmul de urcare este alert, ca uite, s-a facut mai mult decat era prognozat.

Raspund pe rand aici la prostiile astea, sa ramana scrise pe aici, doar-doar le-or citi si persoanele astea... :-[ Traseele noastre nu au grad de difilcultate, deci nu implica o descriere ampla. Se adreseaza oricarei persoane sanatoase, cu o pregatire fizica medie, pt ca facem actiuni de socializare, nu de tintire de performante. Daca o persoana are dubii ca nu poate face traseul, este bine sa citeasca despre traseu in site-urile specializate, asa cum este de exemplu https://muntii-nostri.ro/. Acolo sunt inclusiv detalii tehnice. Sau ne pot intreba aici pe forum, si vedeti ca dam raspunsurile solicitate. Apoi referitor la ritm. Acesta este dictat de ghid, care evalueaza lungime traseului, timpul in care acesta poate fi facut si cel in care se poate incadra. Apoi are in vedere si cat de activ e grupul, se orienteaza si asupra acestui aspect. Dar e clar ca din cauza unei persoane care nu poate sa tina pasul, nu poate sa reduca ritmul in masura in care poate afecta incadrarea in timp si rabdarea celorlalti.

Mai este putin si ajungeti la Cozia. Sper sa aveti vreme buna, pentru ca intr-o drumetie conteaza sa nu dati de ploaie. Sper sa fiti un grup fain, sa veniti de acolo ca niste prieteni. Sa va bucurati de peisaje, de gasca, de spiritul de grup.

Offline RaduM

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Cozia si Muntele Basarab. Drumetii montane 9 - 11 octombrie 2020
« Răspuns #18 : Joi, 08 Octombrie 2020, 10:38 »
 Am observat ca micul dejun nu este inclus , Gusti cum facem ? se poate servi la pensiune si il platim separat ca si cina , sau il luam in drum spre locul unde incepem excursia ?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Cozia si Muntele Basarab. Drumetii montane 9 - 11 octombrie 2020
« Răspuns #19 : Joi, 08 Octombrie 2020, 11:35 »
Iti raspund eu Radu. Locatia nu are restaurant decat sala de mese si bucatarie. Deci nu poate sa ofere nici un tip de masa. Cina am aranjat-o la Casa Romaneasca, in sistem de livrare tip catering, o sa fie adusa la locatie la ora 20:00. Ne-am gandit impreuna cu Gusti ca o sa fiti obositi in ambele zile si nimanui nu o sa-i mai arda sa mearga pana la locatie sa se schimbe si apoi sa parcurga 2 km pana la un restaurant, iar acolo sa astepte pana este gata comanda. Asa, cu catering este mai simplu. Nici varianta cu adus mancare de acasa pt cina nu e chiar fezabila, pt ca la fel, lumea nu o sa aiba chef sa-si pregateasca ceva pt masa, dupa un traseu de 5 ore.


Pentru micul dejun, este bine sa va aduceti de acasa ceea ce considerati, si neaparat, NU UITATI! - sandviciuri pentru vineri. Nu o sa aveti de unde va cumpara nici macar apa. Deci in rucsac trebuie sa aveti o masa de pranz rece, si cel mai simplu, economic si rapid de consumat este sa aveti asa cum am recomandat, sandviciuri.

Exista intradevar un magazin alimentar foarte aproape de locatie din care va puteti aproviziona, dar tineti cont ca vineri veti ajunge cel mai probabil in jur de 19:00 la locatie, iar la 20:00 aveti cina. In ora aceea nu veti avea timp sa iesiti pt ca aveti nevoie sa va cazati si un refresh. Sambata veti ajunge la fel tarziu, poate va fi timp, dar poate nu pt cumparaturi. Pentru sandviciurile de sambata, pt traseul de Cozia, va recomand de asemenea sa aveti ceva pregatit de acasa, acolo doar sa le puneti in sandvici.

Iata cateva produse care se preteaza bine la sandviciuri: salam uscat, mezeluri uscate afumate sau fierte care sa se pastreze la temperaturi de 10-20 de grade, carne de pui uscata/afumata/fiarta, carne de vita fiarta si feliata, branza topita, cascaval feliat, pateu de ficat (de porc, de gasca). Nu uitati ambalajul pt acestea, servetele pt ca poate aveti nevoie poate si pt altele... Pungi de plastic in care sa puneti mancare, actele, celelalte haine, in caz ca ploua sa pastrati uscat totul. E bine sa aveti in rucsac batoane proteice, sunt mici si cu valoare energetica mare. Daca va ia oboseala inseamna ca v-a scazut glicemia, sau ma rog e un semn, si atunci este ideal sa aveti la indemana un baton. Si un fruct e bine sa aveti la voi. 

Pt mic dejun poate e bine sa aduceti cateva oua, sa faceti impreuna omleta, apoi cafea pt ca banuiesc ca toata lumea bea asa ceva, ceai, fructe, legume, paine.

Sambata vremea arata bine, innorat dar fara ploaie si 20 grade maxim. Deci daca se mentine prognoza o sa puteti viza varful Cozia, sau macar apropierea de acesta. Pentru ca este un traseu lung si relativ greu ca efort si pentru ca ziua este mult mai scurta decat vara, este nevoie sa plecati devreme, pt a nu risca sa coborati pe intuneric. Apropo, daca doriti sa vedeti datele tehnice ale intregului traseu de sambata (cel mai probabil insa ca de la refugiul salvamont o sa va intoarceti, deci va fi mai scurt): https://muntii-nostri.ro/ro/routeinfo/masivul-cozia-manastirea-turnu-manastirea-stanisoara-cabana-cozia-manastirea-turnu

Daca am amintit de vreme, asa arata ca prognoza:



Deci nici macar nu se pune problema sa nu aveti pelerine semiprofesionale la voi, incaltaminte adecvata (bocanci de munte, care sa nu ia apa, care sa aiba talpa aderenta), pt ca daca va surprinde o ploaie, trebuie sa va protejati corpul si picioarele. In astfel de conditii, mai mult decat oricand, un ghid nu-si poate asuma responsabilitatea de a lua pe cineva fara echipamentul anuntat ca obligatoriu.

Offline MichelleMB

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
Re: Cozia si Muntele Basarab. Drumetii montane 9 - 11 octombrie 2020
« Răspuns #20 : Joi, 08 Octombrie 2020, 16:17 »
Buna ziua, tuturor!
As dori sa stiu daca cineva care pleaca din Bucuresti ar mai avea maine dimineata, un loc disponibil in masina (voi calatori cu o valiza).
Daca da, va multumesc anticipat pt. o scurta instiintare prin SMS, la nr. 0722534199. Voi reveni eu  cu un apel in cursul serii.
Sa ne vedem cu bine!

Offline RaduM

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Cozia si Muntele Basarab. Drumetii montane 9 - 11 octombrie 2020
« Răspuns #21 : Joi, 08 Octombrie 2020, 20:26 »
 Multumesc Gigi pentru lamurire . Ne mai dai un sfat ?simbata sa ne luam 2 litri de apa sau doar o sticla de 1 litru in caz ca sunt izvoare pe parcurs si putem bea de unde beau caprioarele .

Offline RaduM

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Cozia si Muntele Basarab. Drumetii montane 9 - 11 octombrie 2020
« Răspuns #22 : Luni, 12 Octombrie 2020, 10:09 »
O excursie foarte frumoasa , am prins o perioada numai buna de excursie , zona merita vazuta iar traseul mi-a placut mult , atit ca peisaje cit si faptul ca nu a fost monoton fiindca a avut  mici provocari pe unde nu credeam ca se poate trece dar vazindu-i pe cei din fata am trecut . Felicitari Gusti si pentru excursie si pentru muzica !