Autor Subiect: Comorile naturale ale Apusenilor 15 - 18 aprilie 2021  (Citit de 5739 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Comorile naturale ale Apusenilor 15 - 18 aprilie 2021
« Răspuns #15 : Miercuri, 14 Aprilie 2021, 08:12 »
Maine ne intalnim!  :dance: Cu cea mai mare parte la Sibiu, maine dimineata. Camelia intreba de un loc de parcare. Chiar acolo unde ne intalnim este o mare parcare unde se poate lasa masina. Este un loc circulat, nu am auzit sa fie probleme de securitate. Multi si-au lasat acolo masina.

Este foarte important sa aveti in vedere vremea. Mai jos este prognoza meteo:



La ce ma refer cand spun sa aveti in vedere vremea? Pai in primul rand la incaltaminte potrivita pentru o drumetie in natura, in conditiile in care poteca este uda. Aveti nevoie de ghete de munte care sa fie impermeabilizate, iar daca nu aveti o astfel de textura la bocanci, folositi un spray pentru asa ceva. Daca ne ploua, sau iarba este uda, veti avea surpriza neplacuta sa umblati la uzi la picioare toata ziua. Apoi, gheata, am specificat eu in prezentarea excursiei, este important sa aiba o talpa vibram, cu profil care sa impiedice alunecarea. Este bine sa aveti la voi doua perechi de incaltaminte de munte, eventual un bocanc si o gheata.

Pentru a nu aluneca si a va ajuta la mers este bine sa aveti bete de hiking.

Rucsacul trebuie sa fie impermeabil, sau sa aveti o husa pt el, sau de compromis un sac de plastic cu care sa-l inveliti in caz de ploaie. Ceea ce puneti in rucsac este indicat sa fie in pungi de plastic.

Pelerina este foarte importanta. Nu una de unica folosinta, pentru ca in cazul unei ploi de munte este ineficienta. Deci nu uitati sa aveti in bagaj o pelerina cel putin semiprofesionista.

Pantalonul este bine sa fie de munte, pt ca si daca ploua, se usca repede. Bluze de diferite grosimi, evetual pt a da pe rand jos cate una daca va incalziti. Parazapezi! Daca ninge sau mai este inca zapada, asa veti evita sa va intre umezeala in ghete.

Sa aveti bluze cu gluga sau chiar o caciulita subtire. E munte, e primavara, e inca rece. La Arieseni inca se schia.

Despre program: am sunat ieri inca o data pentru a ma asigura ca totul este aranjat si ca cei pe care urmeaza sa-i vizitam sunt pregatiti. Va spun pe rand, pentru a sti din timp...la ce sa va asteptati.  :)

La pensiune, vom avea cina in fiecare seara, exista acolo si posibilitatea unui meniu de post. Toata lumea va servi aceiasi mancare, este sistem grup, nu a la carte, cu comanda la masa. In prima seara vom lua cina in jur de ora 18:30, destul de devreme, pentru ca venim de pe drum. Pentru ca de la 8:00 dimineata si pana seara la pensiune NU o sa oprim pentru un pranz cald, neaparat sa aveti pregatite la voi sandviciuri, fructe, batoane, dulciuri, ceea ce credeti ca va omoara foamea. Nu uitati de apa!

La Patrahaitesti, doamna cu tulnicul si muzeul ne asteapta vineri, in jurul orei 11.00 - 12:00. Cu placinte motesti, unele cu branza, altele cu dulceata. Intrarea la muzeu si tulnicul sunt ambele gratuite, ceea ce trebuie sa achitam este placinta. 10 lei/persoana. Doamna are expuse lucruri mestesugaresti si produse de casa, va puteti cumpara de acolo ceea ce doriti. Are ii, are tesaturi, are palinca de prune, afinata, gem de afine, slanina, jambon.

La gospodaria izolata, la mesterul in lemn, o sa vedeti si o sa intelegeti cum si din ce se fac obiectele cu care motii au ajuns vestiti. Si cum traieste o familie in munti. Puteti cumpara, linguri, mici cuibarase, obiecte decorative. Acolo vom fi asteptati cu o masa compusa din o placinta moteasca si o portie de balmos.

Cu caruta la casacada Varciorog. O sa fim luati cu carutele din drumul national si ne plimbam in jur de 2 ore. Facem si o pauza, pregatim un foc si frigem la tepuse niste slanina si carnati. Cu pita de casa. Traseul este foarte fain, urmareste firul unui rau care izvoraste din Piatra Graitoare. Locul in caruta costa 40 lei. Inca nu am facut o socoteala cu ei pt slanina, carnati, pita, ceapa si slanina, am sa va spun pe drum cat este asta.

Pentru cei care tin post: va fi nevoie sa comandati ceva la pensiune sau de alimentara si sa va luati cu voi, pt ca ude mergem nu avem posibilitatea sa comandam altfel de mancare decat ceea ce ei ne pregatesc.

Deci recapitulez:
- echipament de munte, adaptat la vremea ploioasa si usor rece
- sandviciuri pe drum si apa
- un rucsac in care sa va incapa cele necesare drumetiilor dar si posibilele cumparaturi pe care le faceti de la mesteri. Nu uitati de cash, cu cardul nu se poate achita... :)

Pe drum eu am sa ma ocup de partea administrativa, sa vad cati mananca de post, cati doresc mancare la cioplitor, cati la tulnicareasa, cati vor sa mearga cu caruta. Florin este insotitorul de grup si ghidul, este prima oara cu noi, ii uram bine venit cu noi! El va va da explicatii, o sa va povesteasca mai multe lucruri despre ce urmeaza sa vedeti, de asemenea despre locurile prin care trecem.




Offline lorr45

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
Re: Comorile naturale ale Apusenilor 15 - 18 aprilie 2021
« Răspuns #16 : Miercuri, 14 Aprilie 2021, 11:43 »
Vine cineva din Cluj? 🙂

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Comorile naturale ale Apusenilor 15 - 18 aprilie 2021
« Răspuns #17 : Luni, 19 Aprilie 2021, 07:54 »
M-am trezit cu o senzatie atat de placuta, atat de plina de fericire, pe care doar clipele de implinite si de maxim entuziasm le pot da. Am scris dimineata pe facebook:
"M-am bucurat mult sa reintalnesc spiritul acela superb, atmosfera minunata, UNICA, din grupurile Singles Camp. Am petrecut 4 zile de vis in inima Tarii Motilor, drumetind, povestind, razand, cu o gasca de oameni faini. Bun simt, toleranta, intelegere, veselie, apropiere, toate imbracate in haina de vis a Apusenilor. Am reintalnit oameni de care ma leaga multe momente pline de bucurie, am cunoscut pe cei mai noi, pe care nu am avut inca ocazia sa-i intalnesc. Ce frumos s-a conturat, ce bine s-a autofiltrat comunitatea asta, cat de interesant se “improspateaza” cu oameni de acelasi profil. Inauntru ramane si intalnesti doar lume faina, doar oameni carora le place cu adevarat sa socializeze, sa se cunoasca, oameni care respecta pe toti cei din jur, care iubesc sa calatoreasca in alt fel...Am ajuns acasa atat de fericit ca am fost din nou impreuna cu voi!"

Iar pe pagina de Singles Camp: "⭐️🌼🌞 Astrele s-au aliniat si am avut si in excursia din Apuseni o vreme minunata. 🌸🌺🍀 Patru zile de haladuiala prin minunatul tinut al Apusenilor, patru zile de incantare, de aer curat, in mijlocul naturii. 💙💚💛🧡 Am avut bucuria de a vedea mii si mii de flori."

Acum o saptamana se anunta o vreme apocaliptica, frig, ploaie...In minte insa parca stiam ca nu va fi asa...ca cineva deasupra are grija si ne arata ca de fiecare data ca ne iubeste. Ne-a aratat pe deplin, am avut o vreme superba de drumetie...Chiar si "laptele" de la Groapa Ruginoasa a fost pana la urma minunat... :)
Asa ca ne-am putut bucura de peisaje, de alternanta iarna-primavara, de flori...Gazdele au fost extraordinare, ne-am intampinat toate cu ospitalitate, cu caldura, cu veselie. A fost grozav!




Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Comorile naturale ale Apusenilor 15 - 18 aprilie 2021
« Răspuns #18 : Luni, 19 Aprilie 2021, 10:28 »
Vreau sa va arat si cateva fotografii. Incep cu prima zi.

Dealul cu Melci:















Spre si la Cascada Pisoaia:






















Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Comorile naturale ale Apusenilor 15 - 18 aprilie 2021
« Răspuns #19 : Luni, 19 Aprilie 2021, 14:36 »
Am facut un montaj din scurte filmulete...A iesit ceea ce vedeti mai jos:


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Comorile naturale ale Apusenilor 15 - 18 aprilie 2021
« Răspuns #20 : Marți, 20 Aprilie 2021, 11:18 »
Prima zi s-a terminat cu o plimbare pe Cheile Ordancusei si vizitarea pesterii Poarta lui Ionele.






























Offline Adriana Iulia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Re: Comorile naturale ale Apusenilor 15 - 18 aprilie 2021
« Răspuns #21 : Marți, 20 Aprilie 2021, 14:18 »
Excursie de vis cu oameni minunati ! Va fi dificil sa nu am asteptari la urmatoarea iesire pentru ca-mi doresc sa fie la fel de faina ca aceasta ! Locurile in care am fost,oamenii pe care i-am cunoscut,oamenii pe care i-am reintalnit,placintele motesti,slanina fripta pe marginea drumului,safari-ul cu carutele ,cazarea,totul a fost o bucurie. Si l-am lasat la urma pe Florin pentru a-i multumi in mod special pentru felul in care s-a ocupat de noi  :bow:


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Comorile naturale ale Apusenilor 15 - 18 aprilie 2021
« Răspuns #22 : Miercuri, 21 Aprilie 2021, 12:38 »
Astazi am sa incerc sa-mi fac un pic de timp sa va transmit fotografiile facute de mine. Asa cum am promis.

Intre timp sa va mai arat ceva, celor care inca nu ati avut ocazia sa vedeti acele locuri minunate si sa cunoasteti oamenii speciali pe care i-am vizitat. Indemnul meu este sa ajungeti la ei atat cat mai traiesc, pentru ca odata cu ei se va stinge si luminita aceea de rural adevarat, nealterat. Imi aduc aminte ca acum vreo 10 ani va spuneam aici pe forum acelasi lucru despre Maramures. Cine mi-a ascultat recomandarea a avut ocazia sa-i intalneasca pe nea Oprisor si pe ceramistii din Sacel. Cei care au crezut ca ceea ce spun e doar reclama sau mai stiu eu ce, din pacate nu o sa mai aiba sansa de a vizita astfel de oameni rari. Ceramistii au inchis rand pe rand si au parasit tara, iar ne-a Oprisor ne-a lasat doar amintirea...

Tulnicareasa are aproape 70 de ani, Nicusor cioplitorul si vioristul pleaca des sa lucreze afara si cu siguranta ca la un moment dat o sa ramana acolo. Mergeti acum cat mai sunt pe aici...pentru ca peste cativa ani, locurile acelea o sa fie mult mai sarace fara ei...Intradevar o sa mai fie muntii, la fel si vaile, dar dupa ce dispar oamenii acestia de care va spun, au sa ramana...neinsufletite.

Cat grupul invaluit in ceata, inainta prin troieni spre Groapa Ruginoasa eu am plecat spre Patrahaitesti pentru a pregati intalnirea drumetilor cu tulnicareasa. Era soare, era zapada pe crengile brazilor, drumul se vedea atat de frumos! Iar cand am ajuns, cald si bine inauntru, placinte, palinca, sunca...In jurul casei o droiae de branduse ce-si itisera capul din zapada...Superb...

Ne-am bucurat de atmosfera din casa motilor, de bucatele lor, de priceperea d-nei Paraschiva in ale tulnicaritului. Minunat a fost acolo sus!












































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Comorile naturale ale Apusenilor 15 - 18 aprilie 2021
« Răspuns #23 : Joi, 22 Aprilie 2021, 07:46 »
Nu am reusit ieri sa va transmit, celor care ati participat la excursie, fotografiile facute de mine.  :-[ M-am luat cu treaba prin gradina si seara am cazut rapus de oboseala. Dar promit ca acum ma ocup...Pana una alta mai postez cateva imagini, din acea zi minunata.

Ma gamdisem cu 2-3 saptamani inainte de excursie sa adaug ceva programului si am gasit plimbarea cu caruta, pana la cascada Varciorog. Mi-am zis ca ar trebui sa placa, pentru ca e fun si placuta. Asa ca am povestit cu un cunoscut din sat si am organizat o caravana de 3 carute care sa ne duca la cascada. Si am planuit ca la sfarsit sa avem parte de o frigare, un foc in jurul caruia sa ne asezam si sa prajim la tepuse slanina si carnati.

Traseul pana la cascada este foarte fain si trasi de caluti a fost o incantare. Pititi sub paturi, incalziti de cate o palinca, totul a fost grozav. Chiar si cei 300 m care ne-au ramas de strabatut pana la cascada prin zapada au fost placuti...iar apa rostogolita si apoi cazuta din Piatra Graitoare a fost un apogeu. Fata de firicelul pe care-l vezi aici vara, acum era un adevarat suvoi argintiu.

Focul si slanina fripta la tepuse au fost apogeul zilei...O atmosfera minunata, pacat ca nu va pot arata filmulete cu noi acolo...Dar poate veti avea ocazia sa traiti si voi clipe asemanatoare, atunci cand mergem din nou acolo...