Autor Subiect: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 13-16 mai 2021  (Citit de 7938 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 13-16 mai 2021
« Răspuns #30 : Miercuri, 12 Mai 2021, 09:49 »
Microbuz Bucuresti :B-237 NEW
Sofer:Dan tel 0770/980618
Plecare 13 mai 2021 ora 06:00 statia Mol Pacii
Pentru conexiuni va rog contactati soferul sau pe Diana ,insotitorul grupului.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1480
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 13-16 mai 2021
« Răspuns #31 : Vineri, 14 Mai 2021, 19:42 »
Am plecat din Bucuresti pe o ploaie marunta, rece, un inceput nu tocmai bun pentru vacanta... Vedeam ingrijorare si dezamagire, plus intrebarile aferente referitoare la vreme... Stiam prognoza dar, ca mereu, aveam increderea ca se va indrepta vremea, ploile vin dar mai si pleaca.. Motiv pentru care le-am cerut sa nu mai rosteasca cuvantul cu pricina, sa ne concentram pe locurile si obiectivele faine pe care urma sa le vedem...

Si, intr-adevar, la Horezu a stat ploaia. Am vizitat atelierului vestitului olar Mihai Biscu, care se incapataneaza sa duca traditia mai departe urmand tehnicile si motivele mostenite din generatie in generatie. Ceramica adevarata, traditionala, in care regasesti emotii, trairi. O ceramica imperfecta daca o compari cu cea chinezeasca, de import, care iti ia ochii prin culorile vii si totusi aceasta ceramica simpla, cu motive neregulate, te cucereste. Este ceva ce nu se poate explica.

Apoi, pentru ca mai aveam timp, am intrat si la culele de la Maldaresti, un loc unic la noi in tara. Aici s-au filmat Iancu Jianu, Drumul Oaselor si, mai recent, Aferim. Mi-a placut mult, vom mai reveni.

Masa de pranz de la Doi Cocosi, foarte gustoasa, rapida, operative doamnele de acolo. In mai putin de o ora eram gata de drum...

La Targu Jiu soarele si-a facut aparitia mai generos, astfel ca, dupa ce am admirat Coloana Infinitului, am hotarat, in unanimitate, sa mergem spre celalalte obiective pe jos, pe Calea Eroilor. Imi doream mult sa reiau acest traseu, ne-am bucurat cu totii de aceasta plimbare care ne-a introdus mai bine in atmosfera operelor lui Brâncuși. Am vazut apoi  Poarta Sarutului, Aleea Scaunelor, Masa Tăcerii, ne-am plimbat pe malul Jiului.

Pe Clisura am ajuns spre seara, spectaculoase peisajele pe care le ofera Dunarea de la Orșova spre Cazane. Mi-erau inca proaspete imaginile din toamna dar acum m-a uimit din nou. Era ceva diferit, poate lumina, felul cum se oglindeau stancile, e mereu altfel.

Dar bucuria si linistea acestor momente s-au risipit mai tarziu cand, ajunsi la casute, cineva din grup a tinut cu tot dinadinsul sa strice aceasta atmosfera de prietenie si stare de bine din cadrul grupului. Pentru ca cineva care tine cu tot dinadinsul sa isi impuna dorintele, orgoliul personal asupra celorlalti si chiar mai mult, sa se considere persecutat doar pentru ca nu a primit ceva ce isi dorea cu atata indarjire demonstreaza ca nu cunoaste, nu apreciaza si nu ii pasa de spiritul si de oamenii cu bun simt din SinglesCamp. Aici toti suntem egali, prieteni, atât cei "noi", cât si cei "vechi", nimeni nu e tratat preferential, mofturile nu isi au locul aici.

Noroc ca pentru cei mai multi din SinglesCamp o iesire inseamna in primul rând o experienta, o stare de bine, mai mult decât hachitele personale.

Si câteva fotografii:




































 


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 13-16 mai 2021
« Răspuns #32 : Vineri, 14 Mai 2021, 20:11 »
Ce pacat ca dupa atata efort si emotii organizatorice, apare cate o astfel de persoana.  :'(
Ma bucur insa pt vreme, pt ceea ce vedeti acolo. Ignorati prezenta...va asigur ca e meteoritica pe aici.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1480
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 13-16 mai 2021
« Răspuns #33 : Sâmbătă, 15 Mai 2021, 01:19 »
Da, este o actiune complexa, cu multa logistica, dar bucuria celor care au vazut Clisura Dunării pentru prima oară merita orice efort.

A plouat in prima noapte dar spre dimineata a iesit din nou soarele. O vreme perfecta pentru plimbarea cu barca pe Dunăre si, pentru ca multi nu mai fusesera in zona, am vrut sa vedem cât mai mult. Am optat si pentru Tabula Traiana, obiectiv optional, sa mai prelungim croaziera pe Dunăre.
A meritat din plin.

Putina lume astazi pe Clisura, ca niciodata, astfel ca am fost cam singuri peste tot. Am admirat Chipul lui Decebal, am facut o plimbare la manastirea Mraconia, sa tot stai aici. Dar, cum trebuia sa ajungem si la Eibenthal, pentru masa de pranz, am plecat in cele din urma.

Am regasit micul sat cehesc neschimbat dar plin de viata, oamenii lucrau in gradini, erau copii pe strada. Delicioasa mancarea de la restaurantul din sat, grozava kofola, bautura lor racoritoare. Am facut si o plimbare in sat, si aici vegetatia e intarziata acum infloresc magnoliile. Dupa masa de pranz au mers foarte bine tuica si lichiorul de smochine
 de la Șvinița. Au aparut deja primele smichine dar  de -abia peste o luna incep sa se coaca. Foarte bune toate produsele de la Delicii din smochine. Am fost primiti cu multa caldura, am gustat din toate pe saturate.

Spre seara a inceput si ploaia, cu soare si apoi un curcubeu frumos. Dar piscina este functionala, cei mai curajosi au facut baie... Am incheiat seara cu o saramura delicioasa, putina muzica la piscina.
 Acum ploua din nou, dar mâine se anunta vreme buna, sper sa putem sa ne strecuram si sa urcam pe Ciucarul Mare si poate sa ajungem si la Pestera Ponicova, bineinteles doar cei echipati corespunzator. Nu poti urca pe munte cu incaltaminte de oras, cu atat mai mult cu cât vremea este atat de capricioasa.

Fotografiile de azi:












































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 13-16 mai 2021
« Răspuns #34 : Sâmbătă, 15 Mai 2021, 08:02 »
Drumetie faina va doresc si vreme buna. Panoramele de sus de pe Ciucar sunt minunate, sunt convins ca o sa placa celor indragostiti si...PREGATITI de drumetie.  :)

Offline Simpatic

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 13-16 mai 2021
« Răspuns #35 : Duminică, 16 Mai 2021, 20:47 »
A fost foarte frumos!

Multumesc Diana, Gigi si Dan :applause:

Offline roxanas

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 78
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 13-16 mai 2021
« Răspuns #36 : Duminică, 16 Mai 2021, 21:48 »
 O excursie foarte frumoasa, in niste locuri superbe cu oameni faini! Multumesc Diana! Multumesc Dan! Multumesc oamenilor frumosi intilniti in aceasta excursie!M-am simtit minunat! Va pup!

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 13-16 mai 2021
« Răspuns #37 : Luni, 17 Mai 2021, 10:44 »
Auzisem de cat de frumoase sunt aceste locuri si intradevar asa este – dealurile impadurite, curgerea domoala a Dunarii, linistea zonei, aerul curat – toate fac din aceste locuri un colt de rai.  :smitten:

Ma bucur ca am petrecut aceste cateva zile alaturi de voi, ca v-am cunoscut , ca v-am ascultat povestile,  ca am vazut impreuna lucrarile unice ale lui Brancusi,  ca am urcat pe Ciucaru Mare, ca am ras impreuna, ca am dansat langa piscina,  :yeah: ca am vazut cum traiesc alte comunitati la noi in tara, ca ne-am odihnit si relaxat, ca ne-am plimbat pe Ostrov la apus si am vazut calutii salbatici ce traiesc liberi in zona.   :)










Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1480
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 13-16 mai 2021
« Răspuns #38 : Luni, 17 Mai 2021, 11:42 »
Clisura Dunarii este, intr-adevar, splendida si noi am prins momentul ideal pentru a ne bucura de spectacolul naturii.
Vremea a fost ideala si sambata cand am urcat pe Ciucarul Mare spre Cuibul Ciorilor, locul perfect pentru a admira defileul Dunarii in toata splendoara sa, pentru a asculta povestile captivante ale rangerului.
Era o atmosfera calda, un parfum placut plutea in aer, mirosea a cimbrisor si flori de munte, foarte frumos acest traseu si, din fericire, mai putin cunoscut.

Traseul spre Pestera Ponicova a fost putin mai dificil, cum ne si asteptam, de altfel, in urma ploilor. Cred ca acum s-a inteles de ce cei care nu aveau gheata de munte nu au putut merge in drumetie. Era pacat insa sa nu vedem Ponicova, o ocazie unica de a traversa o pestera salbatica pe sub munte până deasupra Dunarii, mai ales ca eram insotiti de cea mai avizata persoana din zona, cu mare experienta si de ghid si insotitor de grup.






































































Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1480
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 13-16 mai 2021
« Răspuns #39 : Luni, 17 Mai 2021, 12:30 »
Cel mai asteptat moment, in special de cei care nu au venit in drumetie, a fost plimbarea pe insula Ostrov. Cel mai bun moment pentru a vedea caii salbatici, pasarile, este dimineata sau seara, cand animalele sunt active.

 Ca si anul trecut, am plecat seara si bine am facut. Era liniste, nu mai erau alti turisti si, cand ne-am apropiat de insula, am reusit sa vedem mai multe pasari printre care egreta mare, lebede. Pe Ostrov traiesc majoritatea pasarilor pe care le regasim in Delta Dunarii, de anul acesta a venit in zona inclusiv un pelican.

Frumoasa insula acum primavara, se resimt influentele mediteranene. Un aer cald si o atmosfera foarte placute pentru plimbare. Am vazut de aproape mai multi cai, câtiva mânji mai timizi care, imediat ce ne simteau, se ascundeau pe langa mamele lor :). Foarte faina si plimbarea cu șalupa, mai palpitant, sunt mai puternici curentii decat in Cazane.

Momentul culminant a fost apusul de la Coronini, pentru astfel de momente merita toata osteneala de a veni până aici. Priviti si voi:








































Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1480
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 13-16 mai 2021
« Răspuns #40 : Luni, 17 Mai 2021, 13:59 »
A trecut repede timpul pe Clisura Dunarii. Parca nu ne induram sa plecam duminica de dimineata dar nori negri si-au facut aparitia. "Dupa noi, potopul" a exclamat cineva din grup si, intr-adevar, am auzit ca a venit apoi o ploaie puternica. Dar noi eram departe... Am vizitat cetatea Severinului, parcul Romanov din Craiova. Am vazut si un curcubeu frumos aproape de Bucuresti. Ce ne puteam dori mai mult? E adevarat, eu am mai vazut un curcubeu in drum spre Brasov :)

 A fost o excursie reusita, vesela. M-au bucurat entuziasmul si bucuria voastra de a vedea cât mai mult, apreciez eforturile pe care le-ati facut pentru aceasta actiune, stiu ca nu e simplu, mai ales cand vii de la distante foarte mari.

Numai bine tuturor, sa aveti o vara frumoasa!













 

Offline Lucia D

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 24
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 13-16 mai 2021
« Răspuns #41 : Luni, 17 Mai 2021, 23:21 »
Multumiri pentru o excursie minunata in  locuri de vis.
Apreciez combinatia optima intre activitati si relaxare  si o varietate de locuri de vizitat : de istorie, de arta, natura si salbaticie.
Zile senine , calatorii  magice si sa ne revedem cu bine in alte locuri mirifice!

Offline Miss Lia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 57
  • "Avem nevoie de bucurie ca de painea cea zilnica."
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 13-16 mai 2021
« Răspuns #42 : Marți, 18 Mai 2021, 10:03 »
Buna ziua!
Azi, deja a doua zi dupa sosirea din frumosul eveniment <<Clisura...spectacol unic>>. Da, chiar un spectacol unic in fiecare punct atins - cule, capodopere brancusiene, munti regali, pestera enigmatica, oameni cu altfel de lumini in suflete, graiul linistitor al pasarilor, maiestuozitatea cailor salbatici, culorile inedite ale lunii mai... Si toate acestea inundate de farmecul Dunarii... Greu ma desprind de atmosfera de vacanta si de emotiile unice traite intr-o astfel de zona. Multumesc celor care ne-au facut zilele placute, ne-au oferit siguranta, care ne-au ajutat sa construim amintiri greu de uitat de acum inainte!  :flori:  :smitten:

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1480
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 13-16 mai 2021
« Răspuns #43 : Vineri, 28 Mai 2021, 21:55 »
Mă bucur că v-ati simtit bine, ca ati ramas cu amintiri frumoase.
Multumesc pentru impresii, conteaza mult  :flori:

V-am trimis acum linkul de unde puteti descarca pozele, daca nu ati primiti, spuneti-mi sa retrimit.

O vara faina în continuare!  *|*