Autor Subiect: Când apelăm la chirurgia estetică sau nu apelăm?  (Citit de 19509 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

luciamanta

  • Vizitator
Când apelăm la chirurgia estetică sau nu apelăm?
« : Miercuri, 31 Martie 2010, 16:13 »
   Vroiam mai demult să vă întreb dacă aţi apela la chirurgia estetică şi de ce aţi face acest lucru? Privind in jurul meu, observ că suntem încurajaţi să credem că trăim într-o lume în care regimul alimentar corect, exerciţiile fizice şi recurgerea la botox şi la chirurgia estetică pot încetini în mod spectaculos procesul îmbătrânirii.

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Când apelăm la chirurgia estetică sau nu apelăm?
« Răspuns #1 : Miercuri, 31 Martie 2010, 16:22 »
    Eu nu as apela, pentru ca nu ma intereseaza cum arat in exterior! Vreau sa imbatranesc asa cum o vrea Bunul Dumnezeu! Si nu numai de-asta: mi-e frica ingrozitor de operatii, de ace, seringi si alte asemenea! Am o singura problema majora pe care as corecta-o, daca as avea posibilitatea!  In rest, cu toate ca am o greutate peste limita, am " plamanii" cam mari si posteriorul la fel, asta e : sunt ale mele , le-am realizat cu greu ;D :D!! Iar ridurile fara numar se estompeaza cand merg pe strada cu fiul meu, Edi, un baiat cu adevarat "bine crescut" (1.86 m si 85 kg!, cu 47 la pantof!) si care e cea mai mare realizare a vietii mele de pana acum (si la propriu si la figurat!)!
     Tot ce am scris mai sus nu e valabil decat pentru persoana mea, in rest nu am nimic impotriva operatiilor facute pe altii! 

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Când apelăm la chirurgia estetică sau nu apelăm?
« Răspuns #2 : Miercuri, 31 Martie 2010, 16:27 »
    Eu nu as apela, pentru ca nu ma intereseaza cum arat in exterior! Vreau sa imbatranesc asa cum o vrea Bunul Dumnezeu! Si nu numai de-asta: mi-e frica ingrozitor de operatii, de ace, seringi si alte asemenea! Am o singura problema majora pe care as corecta-o, daca as avea posibilitatea!  In rest, cu toate ca am o greutate peste limita, am " plamanii" cam mari si posteriorul la fel, asta e : sunt ale mele , le-am realizat cu greu ;D :D!! Iar ridurile fara numar se estompeaza cand merg pe strada cu fiul meu, Edi, un baiat cu adevarat "bine crescut" (1.86 m si 85 kg!, cu 47 la pantof!) si care e cea mai mare realizare a vietii mele de pana acum (si la propriu si la figurat!)!
     Tot ce am scris mai sus nu e valabil decat pentru persoana mea, in rest nu am nimic impotriva operatiilor facute pe altii! 
Imi place ce spui, imi place tare mult...

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Când apelăm la chirurgia estetică sau nu apelăm?
« Răspuns #3 : Joi, 01 Aprilie 2010, 12:52 »
Luciamanta interesant topic. :D

As apela la chirurgia plastica. Pentru a atenua unele defecte, pentru a face unele retusuri.
Totul in limite rezonabile, atat cat sa ma simt bine.
Fie ca ne place sau nu, oameni din jur sunt influentati de prima impresie .

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Când apelăm la chirurgia estetică sau nu apelăm?
« Răspuns #4 : Joi, 01 Aprilie 2010, 17:00 »
o operatie estetica se face pe corp dar are infuenta asupra psihicului
cand ai un defect, mai ales in perioada de tinerete, nu te gandesti decat cum sa il ascunzi
devii retras, refuzi prieteniile celorlalti si ajungi la un moment dat sa dai vina pt toate nerealizarile pe defectul asta
ceva de genul: daca nu aveam nasul stramb, puteam sa ma angajez la ....
aveam o colega care considera ca are fundul mare si nu se ducea la strand cu prietenele
de obicei probleme de astea ai cand esti tanar
cand mai inaintezi in varsta, nu prea mai poti sa scapi de gandurile negre, pt ca deja te-ai obisnuit cu ele si ti-au marcat viata
nu se traieste usor cu niste defecte care celorlalti le par neimportante, dar pt posesor sunt adevarate catastrofe
si atunci nu inteleg de ce sa nu faci o operatie si sa scapi de ele
operatia e operatie
cu anestezie, cu injectii cu antibiotice dupa, cu plosca in primele zile, cu dureri...
dar trec si dupa ce iesi din spital iesi alt om
asta in cazul in care operatia e ok
la noi chiurugia estetica e cam la baza
daca ai o cicatrice urata pe fata, nu o poti inlocui decat cu o alta cicatrice, poate mai estetica
fetele care apar in ziare cu sanii goi, mare majoritate au silicoane
nu e usor
taietura pt introducerea pungilor de silicon se face sub san si pielea trebuia intinsa ca sa se modeleze pe noua structura
daca sunteti atenti, cu toate pudrele si cremele tot se vede in poze
sunt dureri dupa, ai miscari limitate, disconfort
inainte de operatie e bine sa slabesti cateva kg
oana zavoranu a fost singura care a recunoscut ca nu e usor
parca stiu ca si-a scos silicoanele
lumea nu stie ce inseamna operatia
fetele se trezesc pe masa si habar nu au ce vine dupa
ele o vad de sexi braileanca cu sani noi, vad ca are cautare pe la emisiunile de ora 5 si vor si ele
deci parerea mea e daca poti sa inlaturi un defect cu operatie estetica, daca gasesti o clinica ca lumea, merita


 

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Când apelăm la chirurgia estetică sau nu apelăm?
« Răspuns #5 : Duminică, 04 Aprilie 2010, 17:35 »
o operatie estetica se face pe corp dar are infuenta asupra psihicului
cand ai un defect, mai ales in perioada de tinerete, nu te gandesti decat cum sa il ascunzi
devii retras, refuzi prieteniile celorlalti si ajungi la un moment dat sa dai vina pt toate nerealizarile pe defectul asta
ceva de genul: daca nu aveam nasul stramb, puteam sa ma angajez la ....
aveam o colega care considera ca are fundul mare si nu se ducea la strand cu prietenele
de obicei probleme de astea ai cand esti tanar
cand mai inaintezi in varsta, nu prea mai poti sa scapi de gandurile negre, pt ca deja te-ai obisnuit cu ele si ti-au marcat viata
nu se traieste usor cu niste defecte care celorlalti le par neimportante, dar pt posesor sunt adevarate catastrofe
si atunci nu inteleg de ce sa nu faci o operatie si sa scapi de ele
operatia e operatie
cu anestezie, cu injectii cu antibiotice dupa, cu plosca in primele zile, cu dureri...
dar trec si dupa ce iesi din spital iesi alt om
asta in cazul in care operatia e ok
la noi chiurugia estetica e cam la baza
daca ai o cicatrice urata pe fata, nu o poti inlocui decat cu o alta cicatrice, poate mai estetica
fetele care apar in ziare cu sanii goi, mare majoritate au silicoane
nu e usor
taietura pt introducerea pungilor de silicon se face sub san si pielea trebuia intinsa ca sa se modeleze pe noua structura
daca sunteti atenti, cu toate pudrele si cremele tot se vede in poze
sunt dureri dupa, ai miscari limitate, disconfort
inainte de operatie e bine sa slabesti cateva kg
oana zavoranu a fost singura care a recunoscut ca nu e usor
parca stiu ca si-a scos silicoanele
lumea nu stie ce inseamna operatia
fetele se trezesc pe masa si habar nu au ce vine dupa
ele o vad de sexi braileanca cu sani noi, vad ca are cautare pe la emisiunile de ora 5 si vor si ele
deci parerea mea e daca poti sa inlaturi un defect cu operatie estetica, daca gasesti o clinica ca lumea, merita

Multumesc  pentru raspuns. Iti urez un Paste Fericit cu multumire sufleteasca, bucurii, pace si armonie!
 

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Când apelăm la chirurgia estetică sau nu apelăm?
« Răspuns #6 : Luni, 24 Mai 2010, 21:35 »
Nu s-a mai scris de mult pe topicul asta. Cred ca, daca infatisarea cuiva este atit de - sa spunem -  diferita de standardele unanim recunoscute (si nu ma refer la standardele de frumusete impuse pentru anumite categorii de preocupari, ci de cele necesare pentru a arata ca un om ), atit de mult incit lezeaza simtul estetic al celor din jur sau trezesc uimire, curiozitate, mila, e de bun simt sa se intervina prin operatii estetice pentru normalizarea infatisarii, atit din respect pentru cei in mijlocul carora traim, cit si pentru cel care se simte marginalizat, pe motiv ca nu arata ca toata lumea. La fel, cind intervin accidente neplacute care mutileaza fizicul sau boli in care este necesar sa fie indepartata o parte a corpului, mi se pare logic sa se intervina prin operatii estetice. Insa sint tot felul de fatuce care suporta multe interventii numai pentru ca isi doresc sa ajunga la niste dimensiuni cit mai apropiate de cele vehiculate in lumea modei, a filmului, a presei etc, ca fiind cele ideale. Unele au devenit de-a dreptul dependente de astfel de interventii. Si mai exista si categoria celor pe care propria infatisare nu-i multumeste, indiferent cum si-ar schimba-o, dar acestia sint cu probleme psihice destul de grave. Iar cei care se supun operatiilor estetice cind inbatrinesc, nu fac altceva decit sa arate penibil, artificial, sa trezeasca risul sau dispretul. Poate ca de vina este societatea care ne vrea frumosi, care ofera modele estetice greu de urmat.
   Citeam undeva ca defectele fizice ar trebui transformate din stigmat in blazon, pina la urma ele ne individualizeaza si ajuta la crearea personalitatii.
    Eu nu as apela la chirurgia estetica; in afara de faptul ca ar trebui sa fiu mai inalta cu 10 cm., mai slaba cu 10 kg., sa am talia mai mica cu 10 cm., sa am nasul mai cirn, buzele mai carnoase, ochii mai mari, soldurile mai inguste, picioarele mai lungi si sa fiu mai tinara cu 30 de ani, in rest - dupa cum spuneam - sint perfecta.  ;D  ;D  ;D Pentru ce mi-ar trebui chirurgie estetica?!?!  ???

Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Răspuns: Când apelăm la chirurgia estetică sau nu apelăm?
« Răspuns #7 : Luni, 24 Mai 2010, 21:43 »
Eugenia nu ai atins un aspect al problemei....fatucele dependente de operatii produc bani frumosi cu rezultatele obtinute in urma unor astfel de interventii :D

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Când apelăm la chirurgia estetică sau nu apelăm?
« Răspuns #8 : Luni, 24 Mai 2010, 22:22 »
pentru cine se îndură să nu le atingă....
că de frământat..... nici nu se pune problema

nihil sine deo

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Când apelăm la chirurgia estetică sau nu apelăm?
« Răspuns #9 : Luni, 24 Mai 2010, 22:31 »
in concluzie, decat o frumusete artificiala mai bine o uratzenie naturala :D

Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Răspuns: Când apelăm la chirurgia estetică sau nu apelăm?
« Răspuns #10 : Luni, 24 Mai 2010, 22:35 »
concluzia ta...ai ideea ce dureri suporta cele care fac astfel de operatii? eu am cunoscut pe cineva care a regretat amarnic o astfel de operatie!

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Când apelăm la chirurgia estetică sau nu apelăm?
« Răspuns #11 : Luni, 24 Mai 2010, 22:39 »
concluzie...
gusturile nu se discută....
şi dacă unii bărbaţi nu ţiu să frământe..... aluatul....
frământă... siliconul...şi gustă din buzele pline de...ce-or fi...
nihil sine deo

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Când apelăm la chirurgia estetică sau nu apelăm?
« Răspuns #12 : Luni, 24 Mai 2010, 22:47 »
concluzia ta...ai ideea ce dureri suporta cele care fac astfel de operatii? eu am cunoscut pe cineva care a regretat amarnic o astfel de operatie!
ei bine, am idee ;D dar depinde ce fel de operatie. ce dureri suporta o persoana care-si face o blefaroplastie?
concluzie...
gusturile nu se discută....
şi dacă unii bărbaţi nu ţiu să frământe..... aluatul....
frământă... siliconul...şi gustă din buzele pline de...ce-or fi...
dar e musai ca operatia estetica sa fie de marire a sanilor sau a buzelor? si de ce crezi tu ca toti barbatii au palmele cat cupa excavatorului si vor neaparat sa mestece un aluat zdravan, fie natural sau nu? :-\

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Când apelăm la chirurgia estetică sau nu apelăm?
« Răspuns #13 : Luni, 24 Mai 2010, 22:53 »
înţeles greşit scorpionul meu drag....
era o glumă....referitor la o atitudine....
fiecare cu excavatorul său ......
afară de asta...... pentru unele dintre noi.. chiar dacă nu ar fi criză....
nu ar fi nevoie de un plus estetic....
ori sunt plăcute aşa cum sunt.... ori...
nihil sine deo

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Când apelăm la chirurgia estetică sau nu apelăm?
« Răspuns #14 : Luni, 24 Mai 2010, 22:59 »
Citat din: steliana
ori sunt plăcute aşa cum sunt.... ori...
...sunt singure :D