Autor Subiect: Dimineata de toamna  (Citit de 2031 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Dimineata de toamna
« : Marți, 22 Septembrie 2020, 06:45 »
Urmaresc cativa fotografi muntomani si ma bucur de fiecare data cand posteaza ceva. Ma bucur in primul rand pentru ca in felul acesta reusesc sa arate si celor de casa, din fotoliu, ce tara minunata avem, cate locuri cu totul si cu totul speciale. Apoi pentru ca vad o apropiere fantastica a tinerilor de munte, de natura, de frumos. Asta este un semn grozav de bun, pentru ca cei ce iubesc potecile, natura, sunt oameni faini si de nadejde. Poti avea toata increderea in ei.

Clubul nostru a fost un pionier in Romania in ceea ce privesc actiunile in natura, cu drumetii, cu ghidaj, cu socializare montana. A fost si inca este greu sa le explici oamenilor care n-au fost niciodata pe munte ce inseamna asta. Cat de important este echipamentul, pregatirea fizica, disciplina in timpul drumetiilor.

Cu foarte multi am reusit, au venit cu noi sute si sute de oameni care habar nu aveau ce este poteca, nu aveau idee macar cum trebuie sa se incalte, sa se imbrace, sa se pregateasca pt munte. Si acum ii vad montaniarzi fideli, incercand tot felul de provocari. Ma bucur enorm ca am putut deschide apetitul pentru munte, pentru modul asta firesc si natural de a-ti petrece sfarsitul de saptamana sau chiar vacantele.

Pandemia ne-a tinut prin jurul casei si cand spun casa, ma gandesc la Romania. N-am mai putut calatori in afara tarii, dar norocul nostru mare este ca avem o tara in care ai ce face, ti-ar trebui trei vieti sa vezi tot. Si uite asa volens nolens si cei care nu erau prea entuziasmati de calatorii prin tara si cei care nu aveau incredere in ceea ce li se spunea despre bogatia fantastica a peisajelor, au ajuns sa bata tara. Si au descoperit-o!

Au avut tot ceea ce trebuie pentru asta. Sunt agentii, sunt cluburi, sunt bloggeri, vloggeri, site-uri explicative si ceea ce este important avem acum marcaje peste tot. Oameni dedicati si-au pus tot efortul si cunostiintele si au creat trasee, le-au marcat, altii au intretinut pe cele vechi. Avem acum tot felul de drumuri montane nu doar Transfagarasanul, avem Transalpina, Trans-Rarau, Trans-Ursoaia, Trans-Bucegi si multe - multe altele. Infrastructura asta te aduce la doi pasi de frumuseti care altfel ar necesita multa efort si timp sa ajungi la ele.

S-a dezvoltat un apetit grozav pentru iesiri in natura, pentru munte si asta o vad si in club. Am scos in ultimele 2 luni actiuni pe banda rulanta si locurile se epuizeaza cat ai bate din palme. Asta arata cat de dorita este lumea de a drumetii, de a lua o gura de aer curat, de a se refugia cateva zile din nebunia asta pe care o traim...

Ma bucur mult si pentru ca am format impreuna cu colaboratorii o echipa entuziasta aici in club, sunt fericit ca cei care participa apreciaza efortul fiecaruia de a oferi, de a arata, sunt incantat de-a dreptul sa vad ca spiritul Singles Camp este preluat si dus mai departe de fiecare val nou din club. M-am intalnit si am stat impreuna cu doua din grupurile noastre, unul in Apuseni si unul in Gura Raului si am fost extrem de impresionat sa gasesc o super-atmosfera. Participau multi pe care nu ii cunoasteam, care fusesera cu Lidia, cu Gusti, cu Diana, cu Gabi, cu Iulian, dar pe care eu nu ii intalnisem in actiunile in care insotesc eu grupurile. Si care chiar daca nu se cunosteau, au facut o gasca tare faina. Exact ca pe vremurile de inceput a Singles Camp!

Sunt fericit ca intr-o perioada ca asta am putut oferi zambete, ca am putut oferi clipe si zile minunate, sunt fericit ca am reusit sa creem acel refugiu minunat, intim si placut pe care l-am visat pe vremea cand proiectul asta era doar teorie...Sunt fericit ca la fiecare iesire se creeaza prietenii, legaturi puternice intre oameni care sunt convins ca o sa se pastreze toata viata.

E drept, mai vad si oameni care nu gasesc aici ce-si doresc, multi confunda Singles Camp cu o agentie matrimoniala asteptand paritate, altii au impresia ca este un loc in care isi pot etala hainele, altii cred ca un club este mai mult decat potrivit pentru a-ti "demonstra" calitatile...Am mai intalnit si din cei vechi intr-un fel dezamagiti ca nu mai gasesc ceea ce stiau acum 8-9 ani. Din pacate lucrurile nu se pot mentine la fel, nu se pot tine in loc. Oamenii intra aici, ies, nu mai sunt aceiasi. Stiu, comod si placut ar fi sa-i vezi pe aceiasi, dar daca ai lipsit sau ai venit rar, din an in an, sau la doi-trei ani o data, e clar ca nemaifiind in mijlocul evenimentelor, totul ti se pare schimbat. Rotesti privirile si vezi aceleasi locuri, dar alti oameni, cu alte dorinte muzicale, cu alte dansuri, cu alte  obiceiuri decat in grupurile de acum 5, 6, 7 ani...Si poate se simt un pic stingheri, nu stiu, dar asa par vazuti din afara. Daca ar sta insa mai lejer si s-ar uita in jur, ar realiza la fel ca mine, ca atmosfera este una extraordinara, ca lumea se distreaza la fel ca acum cativa ani, doar ca personajele sunt altele.

Importanti, si lor trebuie sa le multumesc in mod special, sunt cei vechi care au continuat fara pauza sa participe. De fapt ei sunt liantul, ei sunt legatura ce tin valurile legate intre ele, prin ei s-a transmis spiritul Singles Camp. Vad pe forum activi in actiuni oameni cu care calatoream pe munte acum ani buni si asta ma bucura nespus. Ei sunt cel mai bun exemplu ca inca exista prietenie, fidelitate, apreciere. Poate cele mai importante lucruri pe Pamant. Indiferent cum ar fi el, vesel sau trist, exuberant sau ravasit de probleme, oamenii de genul asta sunt la fel, se comporta apropiat.

Astea sunt gandurile mele de dis-de-dimineata, de toamna. O zi frumoasa tuturor!