Autor Subiect: Postăvaru și Piatra Craiului – Drumeții de iarnă și voie bună 19 - 21 feb 2021  (Citit de 6373 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline CristinaIonescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 36
abia astept sa simt miroul aerului de munte si al zapezii! la Ploiesti nu am vazut aproape deloc zapada!

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1480
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
A nins din nou la Brasov fara oprire de aseara până azi la prânz. Mă astept sa fie aglomerate drumurile in zona, in special DN1, verificati pe waze timpii estimati inainte de plecare.

Traseul de mâine este putin cunoscut si umblat, cel mai probabil vom fi doar noi in padure. Am intrat putin pe traseu pe la prânz si urmele de ieri disparusera, am făcut eu din nou potecă o bucata buna dar pregatiti-va sa mergeti prin zapada..

Ne vedem mâine la 11 la intrarea in parcarea cetatii din Rasnov. Parcarea se plateste 10 lei/zi dar putin mai incolo pe partea stanga a drumului e un loc unde se mai pot lasa masinile fara plata. Ca punct de reper, eu am un Chevrolet rosu.

Grija la drum, sa veniti cu voie buna, ne asteapta locuri faine  *|*






Satul de munte Șimon

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Cei mai multi v-ati asternut deja la drum. Va urez sa ajungeti cu totii bine acolo, sa aveti parte de peisaje albe de poveste, de ceva fulgi de zapada si sa va bucurati de o vreme buna de drumetie!  :thumbup: Vad ca prognoza arata bine, nu mai este atat de frig ca saptamana trecuta, acum ziua este cu plus, duminica am vazut ca sunt chiar 6 grade cu soare. Deseara, la noapte si dimineata se anunta fulguiala, care va mai adauga 2-3 cm de zapada la stratul deja existent.

Sunteti un grup mic, locatia este intima, puteti socializa si comunica placut. Imi doresc mult sa va intoarceti inviorati de aerul tare al muntilor, relaxati, cu amintiri frumoase si cu prieteni noi!  :kissing:

Offline CristinaIonescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 36
Chiar a fost super frumos!
a fost vreme excelenta, zapada proaspata, a fost si soare din cand in cand.
Oamenii foarte faini, noi sau vechi.
Un weekend mai frumos decat imi imaginam.
Multumim Gigi, multumim Diana, multumim intregii echipe care a avut grija sa ne simtim asa de bine!

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1480
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Da, a fost o iesire tare faină, exact asa cum ne-am dorit cu totii: cu zapada, buna dispozitie si oameni care iubesc muntele.
M-am simtit foarte bine cu voi, mi-am amintit, asa cum va spuneam, de turele la munte cu prietenii mei si serile la cabana cu povesti, cântece si voie buna. Starea aceasta de bine e tot ce conteaza.

Mancarea a fost, la fel ca anul trecut, delicioasa si muulta, mai trebuia sa urcam vreo doi munti sa o putem dovedi.
In cabana a fost cald si bine, ne-am gospodarit singuri, eu zic ca nu ne-a lipsit nimic. Doar internetul si televizorul nu au functionat din cauza ninsorilor puternice de joi, astazi inca se lucra la remedierea defectiunii.
Cred ca marea majoritate a inteles ca mergem la o cabana de munte si ca aceasta iesire este una activa, pentru a ne bucura de natura, de atmosfera de grup si nu pentru a sta la televizor sau in camera.

Vremea a fost perfecta pentru drumetie, cu zapada proaspata, soare,  temperatura optima. Va multumesc pentru ca ati respectat (cu o singura exceptie) echipamentul recomandat, cred ca ati inteles acum cât de mult conteaza, in special, incaltamintea adecvata de iarna, inbracamintea tehnica. M-as bucura sa stiu ca cei care ati venit pentru prima oara pe munte ati prins gustul drumetiilor, ca veti continua sa iesiti. Mi-a placut sa drumetim impreuna.

Si câteva fotografii, intai din drumetia in Postăvaru cu soare si zapada pe care am vazut mai multe urme de cerb, vulpe, mistret si chiar urs. Un traseu putin cunoscut, linistit si cu un punct de belvedere grozav.
















Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1480
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Spectaculoase prăpăstiile Zărneștilor iarna, mai ales că am prins o ninsoare frumoasă. Am identificat locurile unde s-au filmat Mărgelatul, Cold Mountain.

 Cabana Curmătura, primitoare ca întotdeauna, cu pisici lenese si rasfatate care dorm pe sobă, să tot stai sa te joci cu ele. Incurajatoare mesajele din prajitura cu ravas, mai ales când esti prima oara pe munte sau te asteapta un drum lung.

O atmosfera faina, de munte, de care ne-am bucurat din plin.


















Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1480
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Actiunea s-a incheiat la Șimon, acest loc pe care eu il indragesc tot mai mult, nu doar datorita peisajelor dar si pentru oamenii cumsecade pe care i-am cunoscut aici. Foarte bune produsele lor lactate si nu o spun doar eu.

Era prea frumos pentru a nu incerca sa urcam si pe culmea de deasupra satului, când e senin privelistea este fabuloasa.
Am urcat cu masinile, multumiri soferilor, poteca ar fi fost prea dificila dupa cât ninsese.

Eu am mai zabovit in zona, am coborât pe poteca unde, pe alocuri, zăpada ajungea până la genunchi.. Mare mi-a fost bucuria când i-am reintalnit pe traseu pe oamenii de care tocmai ne despartiseram. Erau tot cu treaba, incercau sa aduca niste fân mai aproape de casa. Drumul era inghetat, abrupt, m-au impresionat rabdarea si calmul cu care omul isi incuraja calul. Si Cezar il asculta, e un călut tare blând si muncitor. I-am ajutat si eu cât am putut, realizând, inca o data, cât de grea e viata la munte. Acasa am mai stat putin de vorba, dar nu prea mult, timpul este pretios si mereu este ceva de făcut când ai animale.

Am coborât in Șimon pe poteca pe care o stiu atât de bine acum, recunosc, cu regret, cu gândul la toate momentele frumoase pe care le-am trait impreuna. Voi mai reveni cu voi aici la vara, când vom parcurge alte trasee.