Autor Subiect: Vaccinul anti-covid – un posibil pasaport de calatorie?  (Citit de 5596 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Vaccinul anti-covid – un posibil pasaport de calatorie?
« : Miercuri, 09 Decembrie 2020, 10:56 »
Vaccinul anti-covid – un posibil pasaport de calatorie?

Fara sa fie o informatie oficiala, nici macar una pe surse sigure, tin sa va comunic ceea ce am aflat ca s-ar discuta la nivel international, cu privire la zboruri si acces in alte tari.

Chiar daca se inscrie in restrangerea libertatii de circulatie, este foarte posibil ca tarile sa-si protejeze populatia, prin impunerea unor restrictii de intrare.

Sunt multe controverse, o multime de scenarii, dar toate se invart in jurul aceleiasi probleme: de a nu permite accesul persoanelor posibil infectate pe teritoriu propriu. Daca ar fi sa facem o lista a masurilor restrictive pe care o tara le poate lua pentru a se proteja, ar trebui sa ne gandim la ce posibilitati au:
•   Prezentarea unei dovezi ca persoana respectiva este imunizata cu un vaccin abrobat de
OMS si deci si de tara in care se calatoreste. Nu stiu in ce masura tarile UE sau SUA vor accepta dovezi de imunizare, daca vaccinul este unul chinezesc sau rusesc, neomologate, neaprobate.
•   Prezentarea rezultatului unui test negativ, cu 48 – 72 de ore inainte de intarea in tara
•   Testare pe aeroport la sosire si asteptarea rezultatului intr-o locatie apropiata
•   Testare pe aeroport si carantinare 24 ore – 14 zile cu repetare de test
•   Carantinare 14 zile in locatii specificate de autoritatile tarii respective
•   Rezultat IGG, care indica trecerea prin boala si existenta de anticorpi

Tarile sunt presate economic, mai ales cele turistice, dar in afara de cateva care sunt disperate si care au lasat granitele deschise chiar si in aceasta perioada, greu de crezut ca nu vor impune masuri, din „arsenalul” de mai sus.

Probabil ca cel mai usor si fara griji se va putea circula cu dovada vaccinarii anti-COVID, asa ca eu cel putin nu o sa stau pe ganduri sa ma vaccinez, o s-o fac cat mai rapid cu putinta.

Problema va fi ca nu toata lumea va ajunge sa se vaccineze, fiecare tara va urma niste etape, de aceea cel putin in prima perioada februarie – iunie, intuiesc ca se va merge pe ceva hibrid.

Se va putea circula in lume fara sa ne vaccinam? Probabil ca din iunie-iulie (pana atunci estimez eu ca se va incheia procesul de vaccinare) chiar daca o persoana nu a dorit sa se vaccineze (avand posibilitatea sa o faca), va putea totusi calatori, dar cu teste si tot felul de frecusuri. Dar nu toate tarile au sa aiba toleranta, unele au sa fie foarte ferme, ai vaccin intri, nu, la revedere.

Va rog sa nu luati ceea ce am scris ca un articol pro-vaccinare ci ca pe unul informativ, prin care incerc sa va pun in garda cu anumite probleme.

Acest topic va ramane deschis si am sa rog pe toti cei care au referinte sau  informatii legate de procesul de vaccinare, daca stiu ca s-a deschis lista de inscriere, daca stiu sa existe anumite conditii care sa prioritizeze vaccinarea (prezentarea de bilete de calatorie in tari in care se impune existenta unei dovezi) am marea rugaminte sa o faca aici. Daca este ceva neoficial, din intimitatea sistemulul medical si nu puteti sa lansati ceva public, am rugamintea, in masura in care aveti incredere in discrietia mea, sa-mi scrieti personal, pe office@singlescamp.ro.

O sa am nevoie in perioada urmatoare de informatii, de tot ceea ce ma poate ajuta in organizarea si desfasurarea excursiilor externe.



Acest topic, nu este o dezbatere PRO sau CONTRA vaccinare, de aceea am sa sterg orice referire la asa ceva. Este un subiect deschis DOAR informatiilor si nu doresc ca acestea sa fie "impanate" si din acest motiv greu de urmarit Nu ne ajuta cu nimic sa dezbatem, sa ne revoltam, sa ne crizam de existenta unor restrictii in alte tari. Dar ne ajuta mult sa le intuim, sa le prevedem, astfel incat sa fim pregatiti.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Vaccinul anti-covid – un posibil pasaport de calatorie?
« Răspuns #1 : Miercuri, 24 Februarie 2021, 18:38 »
Ma adresez celor care considera recomandarile ca pe ceva util. Care le pot lua ca sfat, indiferent ce decid ulterior, sa-i dea curs sau nu.

Am revenit aici, pentru a va spune cam acelasi lucru pe care il  scriam acum 2 luni,  insa care apare mai clar acum. Cei care sunt vaccinati o sa aiba o libertate de miscare si de acces mult mai mare decat cei care nu sunt imunizati in acest fel.

Suntem foarte aproape (unele tari deja implementeaza) sistemele de green line pentru cei vaccinati. Adica daca ai dovada ca esti imunizat, o sa poti calatori in acea tara fara probleme la granita, iar la intoarcerea in tara nu o sa mai fi nevoit sa stai in carantina.

Chiar daca nu este corect dpdv al libertatilor, statele, companiile aeriene, anumite insitututii o sa faca diferentieri intre cei vaccinati si cei care nu sunt vaccinati. Mai mult ca sigur.

Se va putea calatori si cu test negativ PCR, dar pentru a nu risca plecarea, pentru a nu fi nevoiti la carantina la intoarcere, cea mai buna solutie este sa va vaccinati.

Stiu ca multa lume este in expectativa cu vaccinarea, nu stiu inca daca sa se imunizeze in acest fel sau nu. Am intalnit si persoane care sunt decise sa nu se vaccineze, indiferent de ce bariere le-ar ridica acest lucru in a calatori, in a socializa in zone aglomerate. Este hotararea fiecarei persoane ce face cu corpul sau si la fel ca in cazul religiei, respect alegerea fiecaruia. 

Nu-i inteleg insa pe cei isterici, care se cred amenintati de cipuri, de ADN-uri vrajmase. La ei chiar nu pricep ce se intampla, dar cinstit sa fiu nici nu ma intereseaza, nu sunt oameni din aria mea de comunicare si prietenie, asa ca nu are nici un rost sa-mi pierd timpul analizand ce e in mintea lor.

Sa ne intelegem deci, nu fac propaganda vaccinarii, ci doar prezint o realitate din domeniul pe care il cunosc. Simt ca am datoria de a informa, de a indruma daca stiu ceva care ar putea ajuta.

Iata doua stiri in sensul acesta:

https://www.mediafax.ro/coronavirus/pasaportul-de-vaccinare-pe-masa-ue-grecia-cere-statelor-membre-sa-actioneze-rapid-pentru-a-lansa-documentul-19930211?fbclid=IwAR2q2AoFj_0mYRVpALfmLDL8Vm5FMmPksZCRQvZPksogf65-OfBnPJSAAOU

https://www.digi24.ro/stiri/externe/thilanda-intentioneaza-sa-primeasca-turisti-vaccinati-fara-restrictii-planul-autoritatilor-1457989

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Vaccinul anti-covid – un posibil pasaport de calatorie?
« Răspuns #2 : Joi, 18 Martie 2021, 06:39 »
Am anuntat deja posibilitatea ca vaccinarea sa deschida culoare verzi de calatorie, odata cu introducerea unor documente agreate international. Suntem tot mai aproape de aparitia unui astfel de document, ieri CE a prezentat deja formatul adeverintei. Pentru a nu crea discriminare intre cei care sunt si care nu sunt vaccinati, la nivel de UE s-a discutat ca acesta sa cuprinda urmatoarele informatii despre calator:

- daca este vaccinat
- daca a trecut prin boala
- daca a facut un test PCR

"Statele membre au în continuare responsabilitatea de a decide ce restricții în materie de sănătate publică pot fi eliminate pentru călători, dar vor trebui să aplice aceste derogări în același mod și călătorilor care dețin o adeverință electronică verde”

Pe site-ul DIGI, gasiti articolul explicativ: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/cum-se-va-obtine-adeverinta-electronica-verde-precizarile-comitetului-de-vaccinare-anti-covid-1469622

In continuare recomand, ca in situatia in care doriti anul acesta o calatorie in afara tarii, fara emotii la plecare si intoarcere, sa decideti sa va vaccinati. Locuri vor fi suficiente pentru ca pana in vara sa fiti imunizati. Va fac un simplu calcul: la deschiderea platformei si pentru cei din etapa III, s-au inscris pe listele de asteptare 500.000 de persoane. Ritmul de vaccinare este de 50 - 60.000 de persoane pe zi, deci cei care luni sau marti au aplicat pe platforma, se vor putea programa cel tarziu, in 10 - 15 aprilie. Deci daca iau Pfizer, o sa aiba rapelul in 7 mai, daca iau Moderna in 14 mai, daca iau AZ, 10 iunie.  Deci pana la vara, indiferent ce vaccin ai lua, daca te inscri acum pe platforma, vei putea trece prin ambele faze de vaccinare.

Eu personal m-am vaccinat, am si rapelul facut acum 10 zile. Nu am avut nici cel mai mic simptom, nimic, nimic, nimic. Am apasat pe locul de vaccinare, pt ca "macar" acolo sa simt ceva  :). Nimic, nici asa.

Stiu ca sunt oameni care se tem, sunt altii care nu cred sau in existenta si gravitatea virusului, sau in eficienta vaccinului. Sunt multi care asteapta sa vada ce se intampla cu primii vaccinati. Este firesc sa avem temeri si neincrederi, suntem oameni si sentimentele astea sunt proprii speciei umane si nu doar. Dar la un moment dat este clar ca trebuie sa pui in balanta si sa cantaresti intre optiunea de a te vaccina si cea de posibilitate de a te infecta. Inca o data subliniez, nu sunt apostolul vaccinarii, nu indemn lumea, nu am vreo sarcina de felul asta. Ceea ce fac este doar sa explic si sa recomand.


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Vaccinul anti-covid – un posibil pasaport de calatorie?
« Răspuns #3 : Marți, 27 Aprilie 2021, 11:59 »
Doresc ca din capul locului sa considerati postarea mea ca o informare si o recomandare, nu ca o influentare pro-vaccinare. Toata lumea este matura, poate sa cantareasca, sa discearna si sa aleaga cu usurinta ce e bine pentru el ca persoana, asa ca ar fi lipsit de sens sa vin cu indemnuri.

Acum mai bine de 3 luni faceam recomandarea celor care doresc sa calatoreasca fara griji, SA SE VACCINEZE. Inca de atunci existau semne clare ca statele se vor deschide in primul rand pentru cei care s-au vaccinat, care au fost imunizati in acest fel. Acum devine din ce in ce mai evident ca multe dintre tarile care traiesc si din altceva decat din turism, vor acorda facilitati, cel putin pentru o perioada de timp, doar celor care au fost vaccinati.

Islanda, Insulele Azore și Madeira sunt doar câteva dintre destinațiile care primesc turiștii vaccinați, fără a mai fi nevoie de un test PCR.

Grecia deschide sezonul estival la 14 mai. Persoanele care au deja 14 zile de la a doua doză de vaccin pot călători fără carantină sau test PCR. Aceleași condiții le impune și Croația. Muntenegru cere ca a doua doză de vaccin să fie efectuată cu 7 zile înainte de intrare în țară.

Slovacia a deschis granițele pentru cetățenii vaccinați de cel puțin 2 săptămâni cu un vaccin Pfizer sau Moderna, sau de cel putin o lună cu AstraZeneca.

Cipru va accepta turiștii vaccinați cel mai probabil după 1 mai, cu condiția să aibă ambele doze de vaccin.

Spania intenționează să puna la punct un sistem de primire a turiștilor pe baza unui pașaport de vaccinare până în iunie.

Thailanda va începe să elimine din restricții și să primească turisti vaccinați începând cu 1 iulie, iar Germania ia în calcul mai multe beneficii pentru persoanele vaccinate complet.

Probabil ca pentru a nu se cataloga ca discriminare un astfel de acces conditionat, se vor accepta intr-o urmatoare etapa sau chiar concomitent si cei care prezinta un test negativ PCR. Dar dublat de te miri ce sicane. O sa spuna de exemplu, „daca te intorci in tara ai nevoie sau de carantina, sau de prezentarea unui nou test PCR” sau altele de felul acesta.

Cel mai probabil ca la intrarile in obiectivele turistice va fi solicitat un pasaport de vaccinare, asta pentru ca cel putin pentru perioada imediat urmatoare este singura solutie de a se deschide publicului.

Deci urmarind ce se intampla, cel putin pana in toamna, se va putea calatori fara griji DOAR daca sunteti VACCINATI. Altfel o sa stati cu emotii si la plecare si la sosire, iar la destinatie o sa apara frustrari determinate de imposibilitatea de a avea acces in obiectivele turistice. Nu ma refer aici la Zanzibar, Dominicana, Tunisia, Egipt si pana mai zilele trecute, inainte de a se inchide, la Turcia. Am precizat, previziunea si recomandarea mea se refera la calatoriile in tari care traiesc si din altceva in afara de turism. Cele care nu au alta sursa de venit decat foarte limitata (asa cum sunt de exemplu cele enumerate) isi vor sacrifica in continuare oamenii, ii vor expune, pentru ca nu au solutii. TREBUIE sa stea cu portile deschise.

E bine sa acordati o atentie deosebita si asigurarilor medicale si storno. Contactati agenti Omniasig sau Allianz si incheiati polite care sa acopere si riscul de COVID. Nu va ganditi sa plecati fara asa ceva, este riscant. E adevarat, sunt mai scumpe decat politele obisnuite, trebuie achitat undeva intre 1.5 si 2% din valoarea pachetului turistic, dar sunteti acoperiti pentru multe situatii.

Calatoriile le recomand in spatii largi si deschise nu in zone de aglomeratie si pe cat posibil, nu interioare.



Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Vaccinul anti-covid – un posibil pasaport de calatorie?
« Răspuns #4 : Duminică, 09 Mai 2021, 08:58 »
Pentru ca ne apropiem de plecari, incepand de astazi am sa incep sa postez, la fiecare excursie externa, pentru fiecare tara in care urmeaza sa calatorim in perioada aceasta si imediat urmatoare, care sunt conditiile de intrare si calatorie. Daca sunteti inscrisi in excursii, daca intentionati sa calatoriti este foarte recomandat si cred eu de ajutor sa parcurgeti informatiile mele. Intrati pe topicul excursiei la care sunteti inscrisi sau la care doriti sa participati si vedeti ce am informat.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Vaccinul anti-covid – un posibil pasaport de calatorie?
« Răspuns #5 : Marți, 11 Mai 2021, 19:28 »
Doresc sa fac cateva precizari, pentru ca toata lumea sa stie la ce trebuie sa se astepte si ce trebuie sa faca, daca are programata o calatorie in afara tarii.

O calatorie externa presupune:

•   intrarea in tara sau tarile de destinatie
•   intrarea in Romania, la revenirea in tara

Trebuie sa ne uitam deci nu doar la conditiile de intrare intr-o tara, ci si la cele de revenire in Romania.

Hai sa vedem ce se intampla la intrarea in alte tari. Asa cum am mai scris, inca nu este reglementata si agreata international si nici macar in UE, un formular, un soi de pasaport medical. In UE a intrat incepand de astazi in verificari tehnice, se pare ca in 2 saptamani vom avea acest pasaport verde. Pana atunci si poate si pt o perioada de timp, fiecare tara isi va revizui din cand in cand restrictiile de calatorie.

In prezent majoritatea tarilor solicita un test negativ obtinut cu 72 de ore inainte de imbarcare. Lucrurile sunt clare: nu va puteti imbarca in avion daca nu aveti test negativ, nu puteti intra in vreo tara daca nu aveti test PCR negativ. Sunt deja tari care accepta certificatul de vaccinare si le-am specificat in postarile anterioare. Cel mai probabil ca odata cu intrarea in vigoare a pasaportului verde, daca sunteti vaccinati nu mai e nevoie sa faceti test. Este posibil sa fie acceptati si cei care au trecut prin infectare si au un certificat in acest sens. Dar va fi destul de greu asa, cel putin aceasta e parerea mea.

Sunt tari care solicita suplimentar si carantina, sau inca un test, sau autoizolare 5 - 14 zile si retestare. Acesta este si cazul Romaniei. Si daca am ajuns aici, de plecat am plecat, hai sa vedem cum ne intoarcem.

Saptamanal, CNSU comunica lista tarilor/zonelor cu risc epidemiologic ridicat. Acesta se calculeaza in raport cu ceea ce este la noi...Daca veniti dintr-o tara care intra in aceasta lista, trebuie sa stiti ca:

➡️ Persoanele care intră în România din aceste state trebuie să prezinte certificatul unui test molecular RT-PCR negativ la SARS-CoV-2, făcut cu cel mult 72 de ore înaintea sosirii în țară și vor fi supuse măsurii carantinei timp de 10 zile. Rezultatul negativ al testului RT-PCR poate fi prezentat și în formă electronică, în limba oficială a statului respectiv și în limba engleză, și va conține inclusiv datele de identificare ale persoanelor pentru care a fost efectuat testul.

➡️ În cazul în care nu se prezintă la intrarea în tară un document care să ateste rezultatul negativ al unui test RT-PCR la SARS-CoV-2, se instituie măsura carantinei la domiciliu sau la locația declarată pentru o perioadă de 14 zile.

➡️ Operatorii economici care efectuează transport internațional, aerian și rutier de persoane, prin curse regulate sau neregulate către România din zonele cu risc epidemiologic ridicat, au obligația să interzică îmbarcarea în mijlocul de transport a persoanelor care nu prezintă un document care să ateste:
a) rezultatul negativ al unui test RT-PCR pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2, efectuat cu cel mult 72 de ore înaintea îmbarcării sau,
b) efectuarea vaccinului împotriva virusului SARS-CoV-2 inclusiv celei de a 2-a doze și pentru care au trecut cel puțin 10 zile de la administrarea acesteia până la data îmbarcării sau,
c) faptul că au fost confirmate pozitiv pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2 în ultimele 90 de zile anterioare îmbarcării și că au trecut cel puțin 14 zile de la data confirmării până la data îmbarcării.

📌 Pentru mai multe detalii, inclusiv privind excepțiile de la măsura carantinei și de la obligația prezentării testului, consultați Hotărârea CNSU nr. 9 din 09.02.2021 🔗 https://stirioficiale.ro/hotarari/hotararea-nr-9-din-11-02-2021-cnsu 
și Hotărârea CNSU nr. 22 din 08.04.2021 🔗
https://stirioficiale.ro/hotarari/hotarare-nr-22-din-08-04-2021-a-cnsu
📌 Lista țărilor/zonelor cu risc epidemiologic ridicat se actualizează periodic și se publică pe site-ul 🔗www.cnscbt.ro.

Hai sa vedem lista, apoi sa vedem in ce tari calatorim cu SC in viitorul apropiat si ce ar trebui sa facem pt revenirea in tara, daca situatia epidemiologica ramane neschimbata:

Cipru
Uruguay
Bahrain
Maldive
Seychelles
Capul Verde
Turcia
Suedia
Argentina
Croatia
Puerto Rico
Andorra
Olanda
Lituania
Franța
Costa Rica
Mongolia
Columbia
Kuweit
Slovenia
Paraguay
Chile
Letonia
Anguilla
Serbia
Georgia
Belgia
Luxemburg
Estonia
Qatar
Brazilia
India
Muntenegru
Bermuda
Iran
Oman
Germania
Peru
Palestina
Ungaria
Austria
Aruba
Elvetia
Ucraina
Cehia
Canada
Italia
Polonia
Grecia
Liechtenstein
Armenia
Bulgaria
Emiratele Arabe Unite
Macedonia de Nord
Liban
Irak
Iordania
Spania
Statele Unite ale Americii
Kosovo
Bosnia și Herțegovina
Tunisia
Guyana
Azerbaidjan
Kazahstan
Bahamas
Curaçao
Belarus
Trinidad si Tobago
Danemarca
Nepal
Monaco
Suriname
Ecuador
Bolivia
Africa de Sud

Regasim toate tarile in care urmeaza sa calatorim cu SC in urmatoarea perioada pe aceasta lista, inseamna ca la revenirea in tara suntem obligati la un test facut cu 72 de ore inainte de imbarcarea inapoi spre tara. Deci trebuie facuta o testare acolo, in tara de calatorie si e nevoie ca rezultatul sa fie negativ. Altfel nu va puteti imbarca.

Sunt exceptati de la obligativitatea testarii:

b) cei care au efectuat vaccinul împotriva virusului SARS-CoV-2 inclusiv cea de a 2-a doza și au trecut cel puțin 10 zile de la administrarea acesteia până la data îmbarcării sau,
c) cei care pot arata prin documente că au fost confirmate pozitiv pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2 în ultimele 90 de zile anterioare îmbarcării și că au trecut cel puțin 14 zile de la data confirmării până la data îmbarcării.

Ma gandesc ca toti cei care calatoresc au vaccinul facut, deci vor fi in situatia in care NU mai este nevoie sa faca teste acolo. O exceptie poate fi Peru, pt ca avem escala  in Amsterdam, care la acest moment solicita test PCR. Dar mai e o luna pana atunci...
 



Offline CELIA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Vaccinul anti-covid – un posibil pasaport de calatorie?
« Răspuns #6 : Marți, 18 Mai 2021, 10:45 »
Buna ziua, observ ca Irlanda nu este in aceasta lista. Cu toate acestea pe site-ul Ambasadei la conditii de calatorie nu spune nimic de vaccin dar (cel putin asa am inteles eu) se sta in izolare 14 zile. Daca faci testul la intrarea in tara stai in izolare numai 5 zile. Eu nu am facut vaccin dar sunt dispusa sa fac test PCR cu 48 ore inainte de plecare. Va puteti interesa cum este si cu Irlanda? Stiu ca mai sunt aproape 2 luni pana la plecare si lucrurile se mai pot schimba dar nu stiu daca am inteles eu corect restrictiile asa cum sunt pe site-ul ambasadei Irlandei.
"Astăzi nu avem timp, mâine nu vom avea puteri...iar poimâine nu vom mai fi...nu amânați, trăiți acum!"

Offline Lavy

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 157
  • Let's do it!
Re: Vaccinul anti-covid – un posibil pasaport de calatorie?
« Răspuns #7 : Marți, 18 Mai 2021, 12:44 »
Buna ziua
Si pe mine ma intereseaza conditiile de calatorie in Irlanda cu specificatia ca eu m-am vaccinat.
Intr-adevar pe site-ul Ambasadei nu se spune nimic de vaccin ...dar probabil ca o sa se mai schimbe lucrurile
Asteptam mai multe informatii
O zi frumoasa!
Ce nu te doboara te face mai puternic -  Nietzsche

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Vaccinul anti-covid – un posibil pasaport de calatorie?
« Răspuns #8 : Joi, 20 Mai 2021, 15:33 »
Este departe excursia in Irlanda. Cand ne apropiem, la fel ca la toate excursiile externe, o sa intervin cu informatii, la topicul in cauza. Aici sunt prezentate lucruri generale, sau particulare pt un anumit moment. Cel mai probabil ca la jumatatea lunii iunie o sa fie gata pasaportul verde si din 1 iulie o sa devina functional. Mai vedem pana atunci.

In interval de o luna avem 4 iesiri afara: Italia, Franta, Peru si Spania si suntem concentrati pe acestea. Toata lumea a primit informatiile necesare, la fel o sa fie si cu urmatoarele iesiri, printre care si Irlanda. Oricum, pana nu apare ceva nou, nu are sens sa intervin.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Vaccinul anti-covid – un posibil pasaport de calatorie?
« Răspuns #9 : Sâmbătă, 03 Iulie 2021, 13:15 »
Incepand cu 1 iulie 2021 a fost activat portalul de unde se pot obține certificatele digitale UE privind COVID (așa numitul pașaport COVID). Obținerea certificatului se face prin parcurgerea câtorva pași în cadrul platformei și este gratuită. Documentul poate fi folosit la ieșirea din țară, atât în format digital, pe telefon, cât și printat. Aici este link-ul: https://certificat-covid.gov.ro

Acest certificat ii ajuta in special pe cei vaccinati, la calatoriile in EU si EEA.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Vaccinul anti-covid – un posibil pasaport de calatorie?
« Răspuns #10 : Marți, 21 Septembrie 2021, 13:15 »
IMPORTANT!

Am lansat cateva excursii 2022, urmeaza ca in curand sa continuam rand pe rand cu prezentarea iesirilor din tara, de anul viitor.

Doresc, cu toate supararile pe care am sa le produc unora, sa fiu cat se poate de corect, sa explic cateva lucruri,  cateva decizii, ce decurg din experienta iesirilor din tara.  Trebuie sa intelegeti ca nu noi ca organizatori impunem restrictii de calatorie, ci autoritatile fiecarei tari, noua neramanandu-ne altceva de facut decat sa le respectam si sa ne adaptam.

Este foarte clar ca o sa avem pandemie si in 2022, posibil si in 2023, 2024 etc. si tot clara este intentia autoritatilor din intreaga lume de a nu mai inchide facilitatile turistice. Restrictiile se ridica rand pe rand, astfel incat in tot mai multe locuri din lume se poate calatori. Conditia este insa de a fi vaccinat. Fara sa fi vaccinat este si va deveni tot mai dificil sa iesi din tara si mai ales sa te intorci. Oamenii o sa aiba astfel de ales: sa se vaccineze si sa poata calatori in voie prin lume, cu anumite restrictii, sau sa nu se vaccineze si sa-si faca vacantele in tara, sau cu emotii in tarile care o sa mai accepte varianta prezentarii unui test PCR.

De ce e greu pt cei nevaccinati sa calatoreasca: in primul rand pentru ca exista riscul sa nu poti pleca sau sa nu te poti intoarce. Impunerea testarii, poate aduce surpriza de a fi infectat si astfel de a fi nevoit sa intri in carantina, asta insemnand afectarea totala a planurilor de vacanta. Foarte greu si costisitor sa faci testare in afara tarii (pt a intra in restaurante, la piscine, in muzee sau sa te intorci in tara - daca exista o astfel de conditie). Trebuie de asemenea sa urmaresti in permanenta noile restrictii, sa te interesezi unde se poate face testarea, sa te programezi si sa platesti sume nu tocmai mici. O multime de griji.

Din statistica grupurilor Singles Camp, un numar foarte mic de persoane au ales sa plece din tara nefiind vaccinate. Toate au avut noroc, nu au existat restrictii care sa le creeze probleme la intoarcere, cu o exceptie, dupa cum am primit informatii de la ceilalti insotitori de grup. La plecarea din Turcia spre Romania, una dintre participante, nevaccinata, nu avea test pentru intoarcerea in tara si a fost la un pas de a nu fi permisa la imbarcare. A fost nevoie de interventia insotitorului de grup, de intelegere peste limita a celor de la compania de zbor pt a se putea intoarce impreuna cu grupul.

Doresc sa subliniez clar cateva lucruri, de care trebuie sa tineti cont in momentul in care decideti sa plecati nevaccinati din tara:
- companiile de zbor, de transport terestru sau maritim, sunt OBLIGATE sa verifice respectarea conditiilor de intare in tara de destinatie, dar si a celor de tranzit. Ce inseamna asta: ca la imbarcare trebuie sa prezentati ceea ce tara in care mergeti solicita pt intrare. Concret si ca exemplu in cazul persoanei care se intorcea din Turcia: Turcia se afla in zona rosie, astfel ca pentru a se intoarce in tara, TREBUIA sa prezinte rezultatul negativ a unui test PCR, pt ca asta cere Romania la sosirea dintr-o tara aflata in grupa de risc "rosu". Neavand asa ceva, in mod LEGAL, nu se putea imbarca pt intoarcerea in tara. A avut un noroc urias ca a fost admisa la imbarcare.

- programarea testarilor, efectuarea lor, NU tine, NU este responsabilitatea nici a insotitorului de grup, nici a organizatorului, nici a agentiei, ci una personala. Deci intelegeti si NU asteptati de la noi sa va spunem unde sa mergeti, cand sa faceti testarea, etc (spun asta pt ca am intalnit si aceasta atitudine). Urmariti conditiile de intoarcere in tara, ce aveti nevoie pt asta si planificati-va unde si cand sa faceti testul. Neinformarea, necunoasterea conditiilor de calatorie nu este o scuza, nu este un argument pentru a fi "iertati" si acceptati la imbarcari.

- cu toata dragostea de a avea pe toti cu noi, trebuie sa va explic la modul de intelegere un lucru. Nu-l luati personal, nici ca as avea ceva cu cei nevaccinati (m-am exprimat de nenumarate ori ca este optiunea fiecaruia si ca o respect) ci ca pe ceva ce poate afecta intregul grup. Exista multe tari (si acestea vor fi majoritatea) in care cei nevaccinati este nevoie sa faca continuu teste, pt a putea participa la mesele, vizitele si entertainment-ul grupului. Ganditi-va ca daca la un astfel de test iesiti pozitivi, INTREGUL grup (chiar si cei vaccinati) poate intra in carantina (fiind contacti directi), pana la rezultatul testarii fiecaruia in parte sau chiar pana la 14 zile. Asta inseamna ca ruinati vacanta nu doar a voastra, ci si a intregului grup.

Pentru a evita astfel de situatii si a nu crea probleme si emotii participantilor, vom fi nevoiti ca incepand cu 2022 sa administram si situatia vaccinarii in grupurile noastre EXTERNE. Stiu, este un subiect sensibil, este ultimul lucru pe care mi-l doresc - ca cineva sa se simta discriminat si marginalizat, dar vreau sa evit orice risc pentru cei care participa. A cunoaste ca exista posibilitatea ca un intreg grup sa fie carantinat si sa las totul pe seama hazardului ar fi o inconstienta si o iresponsabilitate fara margini. Si ma cunoasteti cum sunt, atent la fiecare detaliu ce poate afecta excursiile noastre.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Vaccinul anti-covid – un posibil pasaport de calatorie?
« Răspuns #11 : Vineri, 26 Noiembrie 2021, 14:20 »
Am adaugat astazi pe site, va anunt si aici ca exista in discutie ca incepand cu data de 1 Decembrie 2021, certificatul verde sa-si piarda valabilitatea daca au trecut mai mult de 9 luni de la a doua doza. S-a propus chiar sa fie valabil in interiorul UE doar in conditiile in care s-a primit si a 3-a doza (booster).