Autor Subiect: Agapathus, "Floarea Dragostei"  (Citit de 2015 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Agapathus, "Floarea Dragostei"
« : Duminică, 27 Decembrie 2020, 09:24 »
Are un nume atat de frumos! Agapanthus, adica „Floarea Dragostei”. Fara ca bulgarasul asta de floricele gingase sa stie, a primit si alte nume: unii ii spun Crinul African, altii Crinul de Nil.

L-am intalnit prima oara in Madeira. Erau acolo tufe imense din care ieseau intr-o explozie alba si violeta, zeci de sfere nepamantesc de frumoase. Am fost atat de impresionat si emotionat incat mi-am dorit sa duc acasa, o parte din coltisorul acela fascinant. Nu am reusit atunci, dar in urmatorul an, plecam din insulele Azore cu o pungulita cu 5 bulbi. O comoara!

Au trecut vreo 7 de ani de atunci, si in fiecare februarie-martie, cele 7 plante (intre timp au aparut si doi pui), infloresc pe rand. O bucurie sa stau in sera sa le privesc si sa ma bucur de gratia acestei flori.

Am aflat ca se pot planta si in gradini, ca exista vreo 6 soiuri aclimatizate. Pe ale mele mi-a fost frica sa le scot in frig, asa ca vara stau in gradina, iar iarna in sera.
Florile acestea minunate au ajuns in Madeira si Azore din Africa de Sud, acolo este locul lor de nastere. De acolo s-au imprastiat in toata lumea. In mediul lor natural, dar si in locurile in care a fost aclimatizata infloreste cel putin de doua ori pe an, incantand peisajul.

Le place soarele si umbra usoara si nu sunt pretentioase la seceta. Bulbii lor inmagazineaza apa, iar atunci cand nu au suficienta umiditate in sol, se hranesc din rezerve. Le-am vazut in variantele mov, albastrui, alb si chiar mixat.

Daca alegeti sa aveti o astfel de planta acasa trebuie sa stiti ca un an-doi trebuie sa aveti rabdare cu ea pana infloreste. Exista si varianta sa o cumparati inflorita in ghiveci, dar am vazut scoruri astronomice. In Azore, m-a costat 2 euro un bulb, aici o planta gata inflorita ajunge si la 100 lei.

Nu le plac ghivecele din plastic, dupa cateva incercari am remarcat asta. Cel mai bine stau in ceramica sau teracota, iar forma nu e bine sa fie conica, are nevoie sa-si intinda „piciorusele”. Si ghivecul trebuie schimbat la doi-trei ani. Alfel bulbul se chinuie intr-un spatiu prea stramt pentru el si planta nu o sa mai ajunga sa infloreasca. Cand le mutati, aveti sansa sa gasiti si sa separati un bulb mic, un pui.









































Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Agapathus, "Floarea Dragostei"
« Răspuns #1 : Luni, 28 Decembrie 2020, 23:20 »
Intr-adevar sunt spectaculoase.
Cred ca le-am intalnit anul trecut la Mănăstirea Sâmbăta de Sus. Asa este, sunt flori care transmit o emotie profunda, nu-ti mai vine sa pleci de langa ele, am stat mult si le-am admirat...

Atasez cateva poze











„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain