Autor Subiect: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 30 septembrie -03 octombrie 2021  (Citit de 5772 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1481
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 30 septembrie -03 octombrie 2021
« Răspuns #15 : Sâmbătă, 25 Septembrie 2021, 14:56 »
Lucia, situatia sanitara este in dinamica permanenta.
Certificatul verde / rezultatul unui test negativ este solicitat de catre operatorii economici in cazul unei incidente de peste 3 la mie. In acest moment localitatea in care se gaseste pensiunea are o incidenta sub acest prag, urmarim in continuare situatia atat pe Clisura cât si in localitatile pe care le tranzitam.

Partenerii cu care colaboram la activitatile optionale mi-au transmis ca nu vom avea nevoie de documente medicale. Desigur, nu este o certitudine 100/%.

Mai astept un raspuns, urmand ca apoi sa va trimit un e'-mail.




Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1481
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 30 septembrie -03 octombrie 2021
« Răspuns #16 : Sâmbătă, 25 Septembrie 2021, 15:32 »
Referitor la transport cu masina personala:
Cristi din Timisoara are locuri, momentan nu mai este nimeni din zona.
Eugen vine din Braila.

Alte localitati apropiate:
Slobozia - 1 persoana
Constanta -2 persoane
Mangalia - 1 persoana.

Spuneti-mi daca doriti sa va pun in legatura.

Offline virginia74

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 30 septembrie -03 octombrie 2021
« Răspuns #17 : Sâmbătă, 25 Septembrie 2021, 21:29 »
Bună seara, eu vin din Cta și aș vrea să iau legătura cu cealaltă persoană  care vine tot din Cta, dacă vrea . Mulțumesc!

Offline eugenbr

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 30 septembrie -03 octombrie 2021
« Răspuns #18 : Duminică, 26 Septembrie 2021, 17:04 »
Salutare și bine ai venit in grup,nu este nevoie de test.

Offline Karmen Rodika

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 53
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 30 septembrie -03 octombrie 2021
« Răspuns #19 : Luni, 27 Septembrie 2021, 13:28 »
Buna ziua...as dori sa ma asigur ca nu mai trebuie sa fac nici o inscriere pentru transportul de la Bucuresti...Trebuie doar sa fim la punctul de plecare la ora stabilita..nu-i asa?In rest doresc tuturor drum bun si la buna intalnire...

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1481
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 30 septembrie -03 octombrie 2021
« Răspuns #20 : Luni, 27 Septembrie 2021, 21:19 »
V-am transmis acum un email. Spuneti-mi daca nu ati primit, sa retrimit.
Vă rog sa-mi spuneti si la care activități opționale veți participa.
Rog răspuns până marti seara la 20:00


Daca mai aveti intrebari, le puteti adresa aici sau pe email.
Mulțumesc

Offline simonas

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 30 septembrie -03 octombrie 2021
« Răspuns #21 : Marți, 28 Septembrie 2021, 17:10 »
Buna tuturor, din pacate eu nu mai pot participa la aceasta excursie  :(

Stiu ca e "din scurt", dar, daca doreste cineva sa se bucure de aceste locuri frumoase, poate sa-mi scrie pe adresa simonastuparu@yahoo.com sau sa anunte la agentie.

Va doresc vreme buna si distractie placuta!

Simona

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1481
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 30 septembrie -03 octombrie 2021
« Răspuns #22 : Miercuri, 29 Septembrie 2021, 21:07 »
Reiau si aici informațiile privind plecarea:

Microbuz: B 784NEW
Sofer: Cristi Tel 0769/463675
Întâlnirea la 05:50
Plecare ora 06:00 benzinaria Mol Pacii

Va rog sa nu întârziați, la ora anunțată se pleaca!

Sa aveți la voi apa, sandvisuri, pauza de prânz o vom avea în Târgu Jiu, în jurul orei 13:00.
Recomand și celor care vin cu mașina sa își cumpere ce mai au nevoie înainte de a ajunge la pensiune, nu sunt magazine în apropiere. Aveți în vedere și ceva snackuri/dulciuri pentru drumetia de sambata.

Nu uitați echipamentul de drumeție, lanterna pentru peștera Ponicova!

Ne vedem dimineața, cu voie buna, vom vedea locuri frumoase  *|*

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1481
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 30 septembrie -03 octombrie 2021
« Răspuns #23 : Miercuri, 13 Octombrie 2021, 10:51 »
Clisura Dunării, o poveste frumoasă  :smitten:
Am revenit pentru a treia oară în aceste locuri dar de fiecare dată a fost altfel. De data aceasta am ajuns puțin mai târziu decât de obicei și, deși inițial prognoza nu era foarte prietenoasă, ne-am bucurat de o vreme plăcută, cu soare. Partea bună a fost că, din nou, am fost doar noi la obiectivele turistice, fără îmbulzeală, gălăgie, o adevărată plăcere să explorăm aceste locuri minunate.

Am poposit întâi la Horezu, la atelierul ceramistului Mihai Biscu care ne-a prezentat cu răbdare si multa pasiune tainele olaritului, mesteșug care este pe cale de dispariție. Mai sunt puțini meșteri autentici pentru că nu se pune  preț pe ceramica adevărata, se preferă ceramica de import. Pictată în culori vii, la un pret mai mic, atrage turistii, majoritatea neavand cunostintele de a deosebi un obiect confectionat manual de unul realizat în serie. Magazinele cu ceramica de import sunt chiar la drumul principal, merită însă mers puțin mai departe, în fostul sat Olari, unde locuiesc meșterii autentici, o zonă foarte frumoasă.
 Mai treceți prin Olari, vizitați acest atelier, spuneți mai departe ce obiecte deosebite se găsesc aici, poate nu este prea târziu pentru a mai salva ceva.

Ne-am continuat apoi drumul spre Târgu Jiu unde am vizitat pe îndelete ansamblul monumental realizat de Brâncuși: Coloana Infinitului, Poarta Sărutului, Masa Tăcerii, am parcurs pe jos Calea Eoilor, am traversat Jiul, pentru a înțelege mai bine viziunea acestui mare artist despre care se spunea că a „stricat” sculptura. Un omagiu adus ostașilor români căzuți în timpul primul război mondial.

La cazare am ajuns spre seară, ne-am delectat cu o masă gustoasă de pește, cei care nu au fost prea obosiți au mai rămas la un pahar de vorbă, niste muzica  :dance:

Am atașat și câteva fotografii dar, se pare că sunt din nou probleme cu platforma Postimage prin intermediul căruia se afișează imaginile.













Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1481
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 30 septembrie -03 octombrie 2021
« Răspuns #24 : Miercuri, 13 Octombrie 2021, 11:52 »
Vineri de dimineața am continuat programul excursiei cu mult-așteptata croazieră pe Dunăre. Ne-a plăcut atât de mult încât am prelungit plimbarea până la Tabula Traiana, placa memorială ridicată de împăratul Traian în cinstea victoriei Imperiului Roman asupra regatului dac în urma celui de-al doilea război daco-roman.

Am vizitat apoi mănăstirea Mraconia aflată în apropiere și, pentru că ni se făcuse foame, am decis să urcăm la Eibenthal, frumoasa localitate cehească unde ne aștepta un prânz tradițional copios. Dar, pentru că am ajuns puțin mai devreme, am făcut înainte o plimbare prin sat. O așezare foarte curată, ordonată, cu oameni harnici și gospodari. A mers apoi numai bine o bere cehească, o kofola. Mâncarea a fost din nou, delicioasă. Am ales de data asta o supă de ciuperci cu cartofi și un gulaș de vită, bun să te lingi pe degete. Cu greu am dovedit porțiile mari, tarta am luat-o la pachet. După așa o masă îmbelșugată, a fost musai să mai facem o plimbare, altfel vezi satul la pas decât din mașină.


















































Câteva poze pe drumul pitoresc de întoarcere spre clisură, sunt câteva puncte de belvedere foarte frumoase. Următorul obiectiv a fost livada cu smochine de la Șvinița . Și de data aceasta am fost primiți cu căldură, am putut culege smochine direct din pom, am degustat lichiorul, țuica, dulceața. Nu degeaba se numesc Delicii din smochine.

La pensiune am ajuns spre seară, la timp pentru a urmări un apus spectaculos, chiar de pe malul Dunării.
A fost o zi plină dar frumoasă, o experiență grozavă care mă bucură de fiecare dată.















Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1481
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 30 septembrie -03 octombrie 2021
« Răspuns #25 : Miercuri, 13 Octombrie 2021, 13:26 »
Sâmbăta vremea a fost numai bună pentru drumeție astfel că ne-am bucurat de o priveliște superbă a Dunării de pe Ciucarul Mare. Am explorat apoi și Peștera Ponicova, am ajuns până aproape de ieșirea spre Dunăre. Impresionantă galeria de concrețiuni, am văzut și o mulțime de lilieci.
Peștera poate fi însă vizitată doar împreună cu un ghid autorizat al Parcului Natural Porțile de Fier, fiind o zonă protejată. Foarte interesante poveștile rangerului care ne-a însoțit, ne-a oferit numeroase informații de specialitate, o încântare să îl asculți.

După-masa am vizitat, ca de obicei, Insula cailor sălbatici. Am avut și acum noroc și am văzut numeroși cai, unii dintre ei erau la spa in Dunăre  :) dar și o vulpe și păsări pe care le întâlnești doar în Deltă. O plimbare plăcută de seară care s-a încheiat cu un apus minunat pe Dunăre  *|*






























Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1481
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 30 septembrie -03 octombrie 2021
« Răspuns #26 : Miercuri, 13 Octombrie 2021, 13:58 »
Cu părere de rău, duminică ne-am îndreptat spre casă. O scurtă oprire la Drobeta și apoi în Craiova pentru o plimbare în Parcul Romanescu, probabil cel mai frumos parc de la noi din țară. A fost o zi călduroasă, cu mult soare, frumoase culorile acum toamna.

A fost un grup frumos, vesel, cei noi s-au integrat foarte bine, încă o experiență plăcută pe Clisura Dunării.
Vom reveni cu siguranță, sunt locuri liniștite și oameni primitori, condiții ideale pentru o mini-vacanță reușită.


















Offline eugenbr

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 30 septembrie -03 octombrie 2021
« Răspuns #27 : Miercuri, 13 Octombrie 2021, 19:25 »
Super locuri,super oameni,super ghid totul la superlativ :applause: